Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τηλεοπτικό-ψηφιακό σήμα


john1414

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιχα το ιδιο προβλημα.. η πιο καλη και μονιμη λυση ειναι να παρεις μια εξωτερικη κερεα (φτηνη) να βρεις το καλωδιο του σπιτιου σου στην ταρατσα να το βγαλεις και να το βαλεις στην καινουργια κεραια αυτη φαινεται να ειναι η πιο σιγουρη λυση καθως ο υμητος ειναι κοντα σου

 

Και εαν δεν φταιει η κεραία της πολυκατοικίας και φταιει η εσωτερική καλωδίωση του τι θα αλλάξει με την αγορά της νέας??

Καλωδίωση εφοσον εχει εσωτερική δεν εχει δικό του καλώδιο ατομικό, Κανει διέλευση και απο άλλα διαμερίσματα. Απαιτειται εξωτερικη και τρύπημα στον τοιχο.

 

Αφού έχω αποκωδικοποιητή ας τον χρησιμοποιώ. Με την πιο φθνηνή κεραία (παράδειγμα http://www.e-shop.gr...l?id=PER.534029) και τον αποκωδικοποιητή λογικά θα είμαι καλυμένος;

 

Δεν ακους, θες οπωσδήποτε να πετάξεις τα χρήματα σου. Ολόκληρο κατεβατό σου έγραψα με εξηγήσεις. Ξεκίνα απο τα απλα, ρωτα τους κατοίκους πως βλεπουν, μπορει η κεραία να ειναι μια χαρα. Μπορεί πχ να φταιει ενα splitter με αξια 2,5 ευρω!!

 

Τελος η αγορα νεας κεραίας προϋποθέτει να σε αφηνει η διαχείριση της πολυκατοικίας να την βάλεις και πολυ πιθανόν να χρειαστεί νεα εξωτερική καλωδίωση, πραγμα που θα δυσκολέψει αυτην την απόφαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εαν δεν φταιει η κεραία της πολυκατοικίας και φταιει η εσωτερική καλωδίωση του τι θα αλλάξει με την αγορά της νέας??

Καλωδίωση εφοσον εχει εσωτερική δεν εχει δικό του καλώδιο ατομικό, Κανει διέλευση και απο άλλα διαμερίσματα. Απαιτειται εξωτερικη και τρύπημα στον τοιχο.

 

Aφου λεει οτι μπορει να δει τηλεοραση και δεδομενου οτι η παρνηθα που εκπεμπει αναλογικα ειναι σχετικα μακρια του η καλωδιωση ειναι οκ αφου μπορει να δει αναλογικα. Τωρα μπορεις να γυρισεις την κεραια της πολυκατικοιας σου στον υμητο ή να κανεις αυτο που σου εγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε μου. Θα ρωτήσω και θα δω τι μπορώ να κάνω. Συγνώμη που σε αμφισβήτησα κατά κάποιο τρόπο απλά μπερδεύτηκα με τις διάφορες απαντήσεις. Για να δούμε τι θα γίνει...

 

Και εαν δεν φταιει η κεραία της πολυκατοικίας και φταιει η εσωτερική καλωδίωση του τι θα αλλάξει με την αγορά της νέας??

Καλωδίωση εφοσον εχει εσωτερική δεν εχει δικό του καλώδιο ατομικό, Κανει διέλευση και απο άλλα διαμερίσματα. Απαιτειται εξωτερικη και τρύπημα στον τοιχο.

 

 

 

Δεν ακους, θες οπωσδήποτε να πετάξεις τα χρήματα σου. Ολόκληρο κατεβατό σου έγραψα με εξηγήσεις. Ξεκίνα απο τα απλα, ρωτα τους κατοίκους πως βλεπουν, μπορει η κεραία να ειναι μια χαρα. Μπορεί πχ να φταιει ενα splitter με αξια 2,5 ευρω!!

 

Τελος η αγορα νεας κεραίας προϋποθέτει να σε αφηνει η διαχείριση της πολυκατοικίας να την βάλεις και πολυ πιθανόν να χρειαστεί νεα εξωτερική καλωδίωση, πραγμα που θα δυσκολέψει αυτην την απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου λεει οτι μπορει να δει τηλεοραση και δεδομενου οτι η παρνηθα που εκπεμπει αναλογικα ειναι σχετικα μακρια του η καλωδιωση ειναι οκ αφου μπορει να δει αναλογικα. Τωρα μπορεις να γυρισεις την κεραια της πολυκατικοιας σου στον υμητο ή να κανεις αυτο που σου εγραψα

 

Αφού εδω μου λεει οτι λαμβάνει απο Υμηττό. Οπως επισης δεν αναφέρει πουθενά οτι λαμβάνει αναλογικά.

Έχεις δίκαιο. Δεν έδωσα πολλές πληροφορίες. Μένω Αθήνα και παίρνω σήμα από τον Υμηττό. Απ' όσο ρώτησα πρέπει να φταίει η κεντρική κεραία της πολυκατοικίαςαπ' όπου και λαμβάνω σήμερα μεσω της πρίζας του σπιτιου μου. Είναι η φθηνότερη και η πιο αποτελεσματικη λυση να αγορασω εσωτερικη κεραια;

 

Τέλος ολοι ξέρουμε οτι ο Υμηττός εκπέμπει πλεον μονο ψηφιακά. Αμα ειχε θεμα η κεραία δεν θα έβλεπε ολη η πολυκατοικία.

 

Οκ φίλε μου. Θα ρωτήσω και θα δω τι μπορώ να κάνω. Συγνώμη που σε αμφισβήτησα κατά κάποιο τρόπο απλά μπερδεύτηκα με τις διάφορες απαντήσεις. Για να δούμε τι θα γίνει...

 

Αγαπητέ μου δεν με ενοχλεί η αμφισβήτηση. Απλα η συμβουλή που σου έδωσα δεν στηρίζεται μονο στις τεχνικές μου γνώσεις, αλλα κατα βάση και στην λογική. Εφόσον Λαμβάνετε απο Υμηττό (ο οποίος εκπέμπει μονον ψηφιακά) και δεν έχεις καλη λήψη. Εαν έφταιγε η κεραία δεν θα έβλεπε κάνεις. Αποκλείεται κανένας να μην παραπονέθηκε.

 

Αρα ρωτα εαν πιάνουν και πως πιάνουν (αναλογικά - ψηφιακά). Και τελος σιγουρέψου οτι όντως η κεραία κοιτά Υμηττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ανέφερα πιο πριν; Αν όχι, παράλειψη μου. Επειδή υπάρχει αυτό το πρόβλημα και μέχρι να το φτιάξω βλέπω αναλογικά τα κανάλια (δεν ξέρω πως) με αρκετά παράσιτα, γεγονός που φυσικά δεν είναι καθόλου βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ακατάλληλες για το ψηφιακό σήμα, αλλο το αδύναμες γενικά. Ληψη κανουν κανονικα. Η συμπεριφορά αυτη συναντάται και στα αναλογικά. Εαν την κεντραρει σωστά και έμενε κοντά στο κέντρο εκπομπής θα κλείδωνε μια χαρά. Δες πιο πάνω ενδεικτικά τις περιοχές που αναφέρω και τα επίπεδα σήματος. Για αυτους μια χαρα κατάλληλες ειναι.

 

Το ψηφιακό σήμα δεν θελει ειδική κεραία. Ισχύει οτι και για τα αναλογικά. UHF συχνότητες λαμβάνουμε. Μάλιστα είναι και πολύ πιο εύκολα στην λήψη απο τα αναλογικά.

 

αδυναμια να εκτελεσουν μια συγκεκριμενη δουλεια σημαινει οτι ειναι ακαταλληλες για την συγκεκριμενη δουλεια.

αν ο OP θελει να κανει σοβαρη δουλεια και να τελειωνει μια και καλη με το ολο θεμα, η μονη λυση ειναι να φερει τεχνικο και να βαλει μια καλη,εξωτερικη αντενα με το δικο της καλωδιο.

απο κει και υστερα, αν ολα αυτα τα "αν" ικανοποιουνται στην περιπτωση του, ε ας βαλει μια εσωτερικη να γλυτωσει χρηματα.

που 99% δεν ικανοποιουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του πρότεινα να βαλει εσωτερική, αλλα να διορθώσει το ηδη υπάρχον σύστημα. Που κατά πάσα πιθανότητα σφάλει μόνο στην δικη του καλωδίωση.

 

Η ένσταση με την εσωτερική ήταν στο ότι είπες οτι είναι ακατάλληλες για ψηφιακά. Θεώρησα να το ξεκαθαρίσω για να μην το εκλάβει κάποιος ως δεδομένο, μιας και δεν είναι σωστό. Κάνουν για UHF, VHF σηματα. αρα κάνουν για ολα. Κάποιος που μένει κοντά στο κέντρο εκπομπής, μια χαρά κάνει δουλειά με εσωτερική χωρίς θέματα και προβλήματα. Εδω κάτοικοι της Γλυφάδας με κέντρο την Αίγινα κατεβάζουν 70 - με 75%

 

Το εαν δεν κάνει 99% για την περιοχή του η όχι δεν το ξέρεις. Εαν δεν πας με πεδιομετρο να δεις ποσά dbmv κατεβάζει το κέντρο εκεί, ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορεί να δώσει κάνεις. Πάντως η περιοχή του δεν είναι από τις δύσκολες.

 

Έκτος εάν γνωρίζεις την απολαβή της καθε περιοχής και σημείου απ'εξω, όποτε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα τους γειτονες ,παρε μετρησεις, τρεχα γυρευε.

 

ΟΤ στο λεω για τελευταια φορα. Βαλε μια εξωτερικη κεραια με δικια της εξωτερικη καλωδιωση αν δεν εχεις ηδη σε καλη κατασταση, για να τελειωνεις μια και καλη.

Ζωγραφου που μενω, ο τεχνικος μου πηρε 70ε να βαλει εξωτερικη κεραια με δικο της στυλο πανω στο δικο μου εξωτερικο καλωδιο που ειχα ηδη.

Αν τοποθετουσε και εξωτερικο καλωδιο, θα πηγαινε γυρω στα 120ε αλλα δεν χρειαστηκε γιατι το δικο μου ηταν ακομη σε καλη κατασταση.

 

Τοσο με την παλια μου εξωτερικη κεραια οσο και με την κεραια της πολυκατοικιας, ειχα προβλημα, ειδικα τωρα με τις βροχες δεν επιανα ουτε τα μισα καναλια. Και η πολυκατοικια βλεπει μπροστα της τον Υμηττο.

Τωρα με την νεα κεραια εχω ποιοτητα και ενταση σηματος πανω απο 80% ενω πιανω ολα τα καναλια και στις δυο τηλεορασεις μου, χωρις κανενα προβλημα.

Το ιδιο θεμα α με τα καναλια,το ειχαν γειτονοι μου στην ιδια πολυκατοικια, φιλοι μου αλλα και πολλα μελη στο avclub.gr. το λυσανε ολοι με στησιμο δικιας τους εξωτερικης κεραιας.

 

Θα ξοδεψεις καποια λεφτα, το ποσο θες ειναι δικο σου θεμα, αλλα βαλε μια εξωτερικη κεραια για να τελειωνεις.

αλλιως κατσε και χασε τον χρονο σου με μετρησεις και ερωτησεις στην περιοχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εάν έχει αποσυνδεθεί το splitter, η κάποια πριζα να βραχυκυκλώνει η έστω κάποιος να τον αποσύνδεσε από τον κεντρικό ενισχυτή. Όλα αυτα με ΜΗΔΕΝ κόστος, εσυ επιμένεις να χαλάσει 120 ευρω. Που στην περίπτωση του θα ειναι παραπάνω. Μια ερώτηση στον γείτονα της διπλανής πόρτας δεν κοστίζει τίποτα ουτε κόπος ειναι. Κοινή λογική.....

 

Στην δικη σου περίπτωση εφόσον ειχες δικιά σου κεραία και εξωτερική καλωδίωση που λειτουργούσε, τοτε λυπάμαι αλλα τσαμπα σου πήραν τα 70 ευρω. Μια κεραία δεν χαλάει ετσι απλα. Έκτος εαν το δίπολο οπου τοποθετείται το καλωδιο εχει καταστραφεί (που επισκευάζεται επιτόπου) η εχουν ξεκολλήσει σχεδόν ολα τα στοιχεία της. (επισης απιθανο εκτος εαν εχεις τυφώνες η την κεραία για 20 χρόνια+ επάνω) Εαν ειχε γίνει αυτο, τοτε με 20 ευρω αγορά κεραιας και με τοποθέτηση με το ματι θα ειχες τα ιδια αποτελέσματα

 

Εχεις εγκαταστήσει - μελετήσει πολλές κεραίες στην ζωη σου? Οι σιγουριά σου στην περιπτωση του john, εμπνέει εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι αρχισαμε τα αν; αν ηταν το διπολο η αν ηταν τα στοιχεια, αν ηταν η πριζα η αν ηταν ο κεντρικος ενισχυτης;

 

οχι, ξερεις τι ηταν; η κεραια ειχε σκουριασει τελειως, το κουτακι με την υποδοχη ειχε φυγει και το καλωδιο συνδεσης ειχε απογυμνωθει και σαπισει.

ο τεχνικος χωρις να εχει δει την κεραια, μου περιεγραψε ακριβως αυτη την κατασταση στην οποια θα εβρισκα την κεραια, οταν του ειπα οτι την ειχα βαλει πριν 7 χρονια.

τον εφερα, μου αλλαξε κεραια, ανεβασε τον στυλο σε ψηλοτερο σημειο να κοιταει καλυτερα και εφοσων τελικα δεν ηταν απαραιτητο δεν χρειαστηκε να περασω καλωδιο.

και τωρα εχω σημα καμπανα.

 

θα γλυτωνα 50 ευρω αν τα εκανα ολα αυτα μονος μου; σιγουρα. αλλα ΑΝ δεν δουλευε παλι η τηλεοραση οταν την εβαζα μονος μου, τι θα γινοταν τοτε; θα αρχιζαμε παλι τα αν;

αν εφταιγε το καλωδιο;

αν δεν βαλει τα βυσματα και συνδεσει σωστα τα καλωδια;

αν δεν ηταν σε καλο σημειο η κεραια;

κοκ

 

εγω με αυτα τα 70 ευρω γλυτωσα ολα αυτα αν, τον κοπο και τον χρονο.

 

τωρα αν ο ΟΤ εχει τον χρονο και την διαθεση και πιανουν τα χερια του απο μαστορεματα να βαλει μονος του ενα κεραιοσυστημα, ναι ενταξει ας το κανει. δεν ειναι εκει η διαφωνια μου.

εγω εκει που επιμενω ειναι να εξασφαλισει πρωτα απο ολα, ο ιδιος να εχει καλο σημα. και αυτο θα οτ επιτυχει με μια δικια του εξωτερικη κεραια. ειτε την βαλει μονος του, ειτε με ενα τεχνικο για να μην εχει ο ιδιος αμφιβολιες οτι δεν την εβαλε σωστα.

ειμαι σιγουρος οτι με αυτη την κινηση θα του λυθει και αμεσως το προβλημα.

αν οχι, ε ας αρχισει μετα τα αν.

 

 

Εχεις εγκαταστήσει - μελετήσει πολλές κεραίες στην ζωη σου? Οι σιγουριά σου στην περιπτωση του john, εμπνέει εμπειρία.

 

οχι, αλλα αυτη την στιγμη πιανω ολα τα καναλια με αριστη ποιοτητα σε ολες τις τηλεορασεις στο σπιτι μου.

και το μονο που εκανα ειναι να αλλαξω την εξωτερικη κεραια. δεν μπηκα στην διαδικασια των αν.

αυτη ειναι η αληθεια.

 

παντως για να μην υπαρχει παρεξηγηση, εγω δεν αμφισβητω καθολου αυτα που λες, ουτε προσπαθω να το παιξω ξερολας.

προφανως εσυ ως επαγγελματιας του χωρου, τα ξερεις καλυτερα και σωστα τα λες.

απλως επειδη ειμαι ενας μεσος χρηστης που εχει ταλαιπωρηθει με αυτο το θεμα εδω και μηνες, και επειδη τα ιδια εχουν τραβηξει και πολλοι αλλοι, η θεση μου ειναι οτι

για να μην τραβηξει τα ιδια και ο ΟΤ καλυτερα να ξεκινησει απο την ταρατσα, να φροντισει να φτανει στο διαμερισμα του το σημα απροβληματιστα, και μετα να προχωρησει στα υπολοιπα για να δει τι φταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για ποια αν αναφέρεσαι? Του είπα να ρωτήσει έναν με δυο γείτονες να μάθει εάν πιάνουν και πως. Μονό αυτό εχει να κάνει ο φίλος. Αν λοιπόν (μόνο ένα αν). πιάνουν κανονικά ολα τα ψηφιακά, τοτε το πρόβλημα το εχει η γραμμή του.

 

Τότε φωνάζει έναν κάλο τεχνικό (το αναφέρω πιο πάνω) να τσεκάρει την γραμμή. Τα πιθανά σημεία που έχει να κοιτάξει είναι αυτά που αναφέρω για να γνωρίζει και ο ίδιος. Δεν περιμένω να κανει μόνος του την επισκευή.

 

Το να βάλουμε νέα κεραία και καλωδίωση, σίγουρα αποτελεί μια ασφαλή και σίγουρη λύση. Κοστίζει όμως και σαφώς πρέπει να μας αφήνει η διαχείριση της πολυκατοικίας.

 

Στην δίκη σου περίπτωση έφταιγε αυτό που σου είπα πιο πάνω. (ήμουν σίγουρος) Σκούριασε το δίπολο (7 χρονιά είναι λιγο για να καταστραφεί μια κεραία, ακόμα και κινεζια). Το δίπολο που σκούριασε επισκευαζόταν πανεύκολα με μηδαμινό κόστος. Η σκουριά στην υπόλοιπη κεραία δεν ενοχλεί το σήμα πουθενά.

 

Δεν στα λεω τυχαία, εχω βαλει - μελετήσει πανω απο 300+ κεραίες - δορυφορικά στην ζωή μου. Απο πολυκατοικίες μεχρι σε ξενοδοχεία. Το βάλεις μια κεραία τωρα με τα ψηφιακά δεν ειναι τοσο δύσκολο, ωστε να θεοποιείς τον τεχνικό που σου πηρε τα 70 για μια κεραία των 15 ευρώ που τοποθέτησε plug and play.

 

Τέλος για να τελειώνουμε, έχουμε δώσει ολες τις απαραίτητες κατευθύνσεις στον topic starter, ας κρίνει μόνος τους. Οποιοδήποτε άλλη αντίκρουση είναι ανούσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίπολο που σκούριασε επισκευαζόταν πανεύκολα με μηδαμινό κόστος.

 

 

και ποιος θα το επισκευασει πανευκολα με μηδαμινο κοστος. εγω η εσυ;

 

Σκούριασε το δίπολο

 

αρα ηταν αχρηστη η κεραια. αρα δεν ειχα καλο σημα. αρα το προβλημα ξεκιναγε απο την ταρατσα. αυτο δεν ηταν το ζητουμενο;

ποσο χρονων ειναι η κεραια του ΟΤ;

 

 

ωστε να θεοποιείς τον τεχνικό που σου πηρε τα 70 για μια κεραία των 15 ευρώ

 

μα δεν θεοποιησα τον τεχνικο.

αυτο που λεω ειναι οτι εδωσα 70 ευρω και γλυτωσα απο κοπο, χρονο και τα πολλα "αν" με το τελικο αποτελεσμα να εχει πληρη επιτυχια.

ξερεις εχω σοβαροτερα πραματα στη ζωη μου απο το να ασχολουμαι με πεδιομετρηση, βραχυκυκλωμενες πριζες και επισκευη διπολων, προκειμενου να γλυτωσω 70ε.

αυτη ειναι η θεση μου. και αυτο που λεω στον ΟΤ ειναι για να μην μπλεκει με ολες αυτες τις μαλακιες, ας φερει εναν τεχνικο να τελειωνει μια και εξω. αν δεν θελει και μπορει, ας τα κανει μονος του. δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα δεν σε νοιαζουν τα 70 η τα 120 ευρώ. Κατανοητό και σεβαστό. Άλλωστε εαν δεν υπήρχε και αυτή η νοοτροπία δεν θα βγάζαμε και εμεις οι τεχνικοί το ψωμί μας.. Τον άλλον τον ρώτησες.

 

Εαν ερχόταν ο σωστός τεχνικός με 20 ευρώ θα σου έφτιαχνε το δίπολο, θα άντεχε άλλα 7 χρόνια και παραπάνω με σωστή αδιαβροχοποιηση. Εγώ τόσα θα έπαιρνα. Ο φίλος μπορεί να θελει να ασχοληθεί, να μην του περισσεύουν, μπορεί να μην βαριέται να θέλει να μάθει. Μην χρησιμοποιείς ως δεδομένο τον εαυτό σου για όλους τους άλλους.

 

Νομίζω είπαμε πολλά, δεν εχει νόημα, ας κάνει οτι νομίζει αυτός σωστό και οχι εμεις. Καλο σου βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...