Προς το περιεχόμενο

home network question


ibiza_fr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έχω στο σπίτι ένα δίκτυο από 4 υπολογιστές συνδεδεμένους επάνω σε ένα apple time capsule (router) και σαν modem έχω το fritz αυτό που έδινε η hol.

 

Η ερώτησή μου είναι πως μπορώ να περιορίσω μια ip να παίρνει maximum ταχύτητα από το internet. Θέλω πχ να δουλεύει σε maximum 200kb/s. Τα υπόλοιπα pc να δουλεύουν την ταχύτητα που απομένει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα κόψει, αυτό είναι αλήθεια.

Όπως αντιλαμβάνομαι, απλά θέλει το ένα από τα τέσσερα να μην τα επηρεάζει.

 

 

Με ένα ''οικιακό'' μόντεμ (Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο που να το κάνει αυτό, διαμoιρασμό bandwidth), πιστεύω, μόνο με qos θα μπορέσει να το καταφέρει δίνοντας προτεραιότητες, όπως αναφέρω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα χρόνο πιο μπροστά. Μπορείς είτε χρησιμοποιώντας το netlimiter (επί πληρωμή) είτε το netbalanceer (freeware) να βάλεις global traffic limits για το pc που θέλεις και έτσι να του κόψεις την ταχύτητα που χρησιμοποιεί στο δίκτυο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το web interface του fritz, προφανώς, θα δώσεις προτεραιότητα εκεί που θέλεις εσύ.

 

Ποιό μοντέλο είναι?

 

απο το fritz δίνω κατευθείαν στο apple time capsule και απο εκεί μοιράζω το δίκτυο...

 

Δεν είχα χρόνο πιο μπροστά. Μπορείς είτε χρησιμοποιώντας το netlimiter (επί πληρωμή) είτε το netbalanceer (freeware) να βάλεις global traffic limits για το pc που θέλεις και έτσι να του κόψεις την ταχύτητα που χρησιμοποιεί στο δίκτυο σου.

 

έχει κάποιο από τα 2 την επιλογή να κλειδώσει και να μην μπορεί ο κάθε χρήστης να το αλλάξει?? και ακόμα καλύτερα να μην φαίνεται ότι τρέχει κάτω στην μπάρα στα windows??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση του qos θα βοηθήσει αν το εν λόγω pc χρησιμοποιεί για downloading κάποιο πρωτόκολλο που δεν χρησιμοποιούν τα άλλα. Και πάλι μην φανταστείς κάτι σημαντικό. Απλά θα ρίξεις την προτεραιότητα που έχουν τα πακέτα του χ πρωτοκόλλου και θα ανεβάσεις προτεραιότητα στα υπόλοιπα. Για bandwith limiting, λοιπόν, σκοπούς, το qos είναι λίγο ως πολύ... άχρηστο (κατ' εμέ).

 

Δεν ξέρω από το apple router τι μπορείς να κάνεις, αλλά αν κρίνω από τα υπόλοιπα apple προϊόντα, μάλλον που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν πρώτα δεν το «σπάσεις». Για περίμενε να το δει και κανείς άλλος αυτό που να ξέρει να σε βοηθήσει με το apple.

 

Edit:

 

Τώρα θυμήθηκα ότι με το netlimiter μπορείς να το κάνεις να μην φαίνεται στην μπάρα κάτω. Αλλά, όπως ξέρεις, αν σκαμπάζει ο χρήστης του εν λόγω pc από πέντε πράγματα μπορεί να το βρει μέσω του task manager. Your call.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θυμήθηκα ότι με το netlimiter μπορείς να το κάνεις να μην φαίνεται στην μπάρα κάτω. Αλλά, όπως ξέρεις, αν σκαμπάζει ο χρήστης του εν λόγω pc από πέντε πράγματα μπορεί να το βρει μέσω του task manager. Your call.

 

αυτό πιστεύω οτι μου αρκεί να μην φαίνεται κάτω στην μπάρα. Από task manager δεν πρόκειται να το βρεί ποτέ γιατί δεν ξέρει καν πως ανοίγει το task manager :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...