Προς το περιεχόμενο

Richard Stallman: To Ubuntu είναι Spyware


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ που δώσατε αυτή την είδηση!

 

Θυμάται κανείς την εποχή που η Google δεν έχει διαφημίσεις ??? θυμάται κάνεις πώς μπήκαν οι διαφημίσεις και την αιτιολογία που ήταν ακριβώς η ίδια με αυτήν που βλέπω εδώ …. θυμάται κάνεις την εποχή του DoubleClick και πως εντέλει φτάσαμε στην Google που υπάρχει σήμερα …….

 

Δεν νομίζω ότι οι σοβαροί χρήστες θα δεχτούν αυτό να συμβεί στα Linux τους θα γυρίσουν σε Debian ή κάποια άλλη Linux διανομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που μπήκε το unity ξενέρωσα με το ubuntu. Για τις Linux νύχτες μου πλέον debian. Και 1 Gb ram μηχάνημα να έχεις παίζει άψογα.

Γιατι σε αναγκαζει κανεις να χρησιμοποιεις Unity? Τοσα DE υπαρχουνε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τωρα εγω υποτιθεται οτι πρεπει να κρατηθω; Βούρ στον πατσά...)

 

Αυτους τους ubuntάδες δεν μπορω να τους καταλαβω. Τους σπασανε το PC με το PulseAudio, το X.org σπαει συμβατοτητα με τους GPU drivers καθε τοσο (και ολο το upgrade γενικα), και δεν διαμαρτυρονται, αλλα μολις η canonical εβαλε ενα lens της πλακας που αφαιρειται με δυο κλικ, "Waaaah! Mας παρακολουθουν και μας σερβιρουν adware. Κακιά, κακιά Canonical!"

 

Δεν ειναι μονο ο Stallman, πολλοι ειναι αυτοι που φωναζουν για το τιποτα (δηλ το shopping lens).

 

Και οταν εμεις αποφευγουμε αυτην την "κοινοτητα" με καθε κοστος, μας λενε τρελους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σε ubuntu το έχω γυρίσει τελευταία, αλλά ο stallman έχει δίκιο σε αυτό. Μην τον υποτιμάτε, αν ήταν κανένας τυχαίος δεν θα τον καλούσαν σε 100 συνέδρια κάθε χρόνο για να μιλήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος με τους ιδεαλιστές τεχνοχίπιδες και την μόνιμη απειλή που κρέμεται πάνω από το κεφάλι τους. Πιο γραφικός πεθαίνεις.

 

Είσαι στο ίντερνετ, κάποιος βγάζει λ7 από σένα, get over it.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο RMS αυτά πρέπει και αυτά θέλουμε να λέει.-

 

Αυτό βασικά. Ότι είναι ακραία αυτά που λέει, και δύσκολο να τα εφαρμόσει κανείς (δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να τρέχουν πλήρως free διανομή, χωρίς καν non-free firmwares, και κάρτες γραφικών, δικτύου κλπ να μην λειτουργούν καν ή να υπολειτουργούν), αλλά αυτό πρεσβεύει ο Stallman, πλήρης ελευθερία ή τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό βασικά. Ότι είναι ακραία αυτά που λέει' date=' και δύσκολο να τα εφαρμόσει κανείς (δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να τρέχουν πλήρως free διανομή, χωρίς καν non-free firmwares, και κάρτες γραφικών, δικτύου κλπ να μην λειτουργούν καν ή να υπολειτουργούν), αλλά αυτό πρεσβεύει ο Stallman, πλήρης ελευθερία ή τίποτα.[/quote']

 

Το δίλημμα αυτό σταμάτησε να έχει υπόσταση περίπου 3" μετά την εφεύρεση του ίντερνετ, οπότε ο κύριος ας γυρίσει στην ξύλινη καλύβα του στο βουνό με τις αρκούδες. Α, και νερό από ποτάμι με τα χέρια, και φως με φωτιά αλλά μόνο οπότε πέσει κεραυνός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σε ubuntu το έχω γυρίσει τελευταία, αλλά ο stallman έχει δίκιο σε αυτό. Μην τον υποτιμάτε, αν ήταν κανένας τυχαίος δεν θα τον καλούσαν σε 100 συνέδρια κάθε χρόνο για να μιλήσει.

 

Πλανη:

http://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_authority

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω 3 πράγματα μέχρι τώρα στην όλη συζήτηση:

1)Πως μερικοί δηλώνουν ότι δεν είναι linuxάδες η ότι δεν έχουν δουλέψει ubuntu και παρόλα αυτά κανούν κριτική στο ubuntu και το linux γενικότερα;

2)Γιατί κατηγορείτε το ubuntu όταν υπάρχουν 10άδες διανομές που είναι παρόμοιες η εντελώς διαφορετικές με αυτό και φυσικά ανάλογα με τα γούστα και τις απαιτήσεις του καθενός;

3)Πως ο κ.Stallman κατηγορεί το Ubuntu ως spyware και δεν λέει απλά ότι το Ubuntu περιέχει spyware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω 3 πράγματα μέχρι τώρα στην όλη συζήτηση:

1)Πως μερικοί δηλώνουν ότι δεν είναι linuxάδες η ότι δεν έχουν δουλέψει ubuntu και παρόλα αυτά κανούν κριτική στο ubuntu και το linux γενικότερα;

2)Γιατί κατηγορείτε το ubuntu όταν υπάρχουν 10άδες διανομές που είναι παρόμοιες η εντελώς διαφορετικές με αυτό και φυσικά ανάλογα με τα γούστα και τις απαιτήσεις του καθενός;

3)Πως ο κ.Stallman κατηγορεί το Ubuntu ως spyware και δεν λέει απλά ότι το Ubuntu περιέχει spyware;

 

1)Πολλοι το κανουν. Eλευθερη βουληση. Βλεπε macos,iphone

 

2)To ubuntu ειναι στη κορυφή και τραβαει το "aggro" αυτη την στιγμη.

 

3)Μηπως ο τιτλος ειναι μεταφρασμένος λαθος; Ή τα λεει λιγο "περιεργα" ο Stalman με τον τροπο του παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Πολλοι το κανουν. Eλευθερη βουληση. Βλεπε macos,iphone

 

2)To ubuntu ειναι στη κορυφή και τραβαει το "aggro" αυτη την στιγμη.

 

3)Μηπως ο τιτλος ειναι μεταφρασμένος λαθος; Ή τα λεει λιγο "περιεργα" ο Stalman με τον τροπο του παντα.

 

Το να λέει ο καθένας την γνώμη του είναι σεβαστό αρκεί να γνωρίζει εστώ και ένα πράγμα πάνω στο αντικείμενο,αλλιώς πολύ απλά έχει αλλά τόσα θέματα στο insomnia για να σχολιάσει.

Εντάξει το ubuntu είναι από τις πιο διαδεδομένες διανομές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τόσο ψηλα στην κορυφή ώστε κάποιος δεν μπορεί να φύγει από αυτό αν το θελήσει(πχ το Linux Mint,Debian κτλ κτλ είναι ένα "τσιγάρο" δρόμος).

Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι ίσως κάτι ξέφυγε στην μετάφραση αλλιώς του "καρφιτσώνω" κι εγώ του κυρίου το ταμπελάκι του "γραφικού",τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...