Προς το περιεχόμενο

Richard Stallman: To Ubuntu είναι Spyware


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή κανένας δεν έχει σκεφτεί ότι η canonical προσπαθεί να γίνει η νέα apple?

 

Όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να ξέρετε ότι αν δεν ήταν αυτοί οι "γραφικοί", ο πυρήνας του linux δεν θα υποστήριζε τόσες πολλές συσκευές ούτε θα υπήρχε δωρεάν software για σοβαρή επαγγελματική χρήση. Αν δεν υπήρχε lamp, πόσα θα έπρεπε να πληρώσω για το λογισμικό του server μου; Δείτε αυτούς που έχουν cpanel πόσα πληρώνουν το χρόνο, φαντάζεστε να έπρεπε να πληρώσουν επιπλέον για mysql, php, apache, nginx, varnish, mta κλπ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ που δώσατε αυτή την είδηση!

 

Θυμάται κανείς την εποχή που η Google δεν έχει διαφημίσεις ??? θυμάται κάνεις πώς μπήκαν οι διαφημίσεις και την αιτιολογία που ήταν ακριβώς η ίδια με αυτήν που βλέπω εδώ …. θυμάται κάνεις την εποχή του DoubleClick και πως εντέλει φτάσαμε στην Google που υπάρχει σήμερα …….

 

Δεν νομίζω ότι οι σοβαροί χρήστες θα δεχτούν αυτό να συμβεί στα Linux τους θα γυρίσουν σε Debian ή κάποια άλλη Linux διανομή.

Ναι αλλα δες και την αλλη αποψη. Ολα αυτα τα χρονια, η Google πολεμησε απειρες προσπαθειες BlackHat SEO και κρατησε το search της χρησιμο. Θα μπορουσε να το κανει αν δεν ειχε χρημα; Μαλλον οχι, θα ειχε μεινει στασιμη. Χρειαζεται λεφτα το R&D. Χωρια τα αλλα projects που αρχισε...

 

Στο θεμα του Ubuntu, το παν ειναι που θα πανε τα λεφτα. Αν πανε στο Wayland να δεις που θα τον γραψουν ολοι τον Stallman. Μακαρι η Canonical να βρει τροπο να βγαζει κανονικο χρημα (δηλαδη αρκετο που να πληρωνει R&D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο θράσσος να λέτε μερικοί γραφικό το συγκεκριμένο άνθρωπο;!

 

Τον βγάζουμε τρελό για να υπερασπίσουμε τη διανομή μας; Το έχετε χάσει εσείς όχι αυτός... απλά δεν το έχετε καταλάβει...

 

Είναι δυνατόν ένα ελεύθερο λειτουργικό να σας μοστράρει με τέτοιο τρόπο από DEFAULT τέτοια πράγματα και να θέλετε να το περάσετε στα ψιλά; Έχετε χάσει τη μπάλα εδώ πέρα ή μιλάνε μόνο οι άσχετοι που τρέχουν μια ώρα τη μέρα το ubuntu τους για να το παίζουν και linuxαδες και μετά πίσω στα windows 8 που είναι και πολύ super duper με τα tiles τους ναουμ...;

 

Μια παρόμοια λειτουργία έχουν και τα windows 8. Δηλαδή όλοι εσείς που χρησιμοποιείται ubuntu δεν ενοχλείστε από αυτή τη πρακτική;

 

Εαν θέλω να βρω κάποιο προϊόν κύριε το ψάχνω στο net δεν χρειάζεται να μου το μοστράρεις φάτσα κάρτα στο λειτουργικό μου ασκώντας μου πίεση για αγορές/διαφήμιση. Υπάρχουν απείρως καλύτεροι τρόποι να βγάλει κανείς λεφτά. Αλλά μάλλον η canonical έχει πάρει άλλο μονοπάτι κι ενδεχομένως δεν το έχουν καταλάβει καν εκεί μέσα ακόμα.

 

Το ότι με δυο κινήσεις βγαίνει ΔΕΝ είναι επιχείρημα.... Ας το είχε ως feature/application όποιος θέλει να το βάζει. ΟΧΙ από default εγκατεστημένο.

 

Απορώ δηλαδή με ποιο σκεπτικό ειδικά οι Linuxαδες υπερασπίζονται τέτοιες πρακτικές...

 

Οι γραφικοί είστε εσείς όχι ο stallman. Αν ο κάθε stallman αντιδρούσε όπως εσείς δεν θα υπήρχε τίποτα δωρεάν. Και το πιο σημαντικό δεν είναι το δωρεάν, το χωρίς λεφτά αλλά η λογική πίσω από αυτό που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τη λογική της ms και της apple και ας ελπίσουμε να μην τριτώσει και η cannonical...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο θράσσος να λέτε μερικοί γραφικό το συγκεκριμένο άνθρωπο;!

 

Τον βγάζουμε τρελό για να υπερασπίσουμε τη διανομή μας; Το έχετε χάσει εσείς όχι αυτός... απλά δεν το έχετε καταλάβει...

 

Είναι δυνατόν ένα ελεύθερο λειτουργικό να σας μοστράρει με τέτοιο τρόπο από DEFAULT τέτοια πράγματα και να θέλετε να το περάσετε στα ψιλά; Έχετε χάσει τη μπάλα εδώ πέρα ή μιλάνε μόνο οι άσχετοι που τρέχουν μια ώρα τη μέρα το ubuntu τους για να το παίζουν και linuxαδες και μετά πίσω στα windows 8 που είναι και πολύ super duper με τα tiles τους ναουμ...;

 

Μια παρόμοια λειτουργία έχουν και τα windows 8. Δηλαδή όλοι εσείς που χρησιμοποιείται ubuntu δεν ενοχλείστε από αυτή τη πρακτική;

 

Εαν θέλω να βρω κάποιο προϊόν κύριε το ψάχνω στο net δεν χρειάζεται να μου το μοστράρεις φάτσα κάρτα στο λειτουργικό μου ασκώντας μου πίεση για αγορές/διαφήμιση. Υπάρχουν απείρως καλύτεροι τρόποι να βγάλει κανείς λεφτά. Αλλά μάλλον η canonical έχει πάρει άλλο μονοπάτι κι ενδεχομένως δεν το έχουν καταλάβει καν εκεί μέσα ακόμα.

 

Το ότι με δυο κινήσεις βγαίνει ΔΕΝ είναι επιχείρημα.... Ας το είχε ως feature/application όποιος θέλει να το βάζει. ΟΧΙ από default εγκατεστημένο.

 

Απορώ δηλαδή με ποιο σκεπτικό ειδικά οι Linuxαδες υπερασπίζονται τέτοιες πρακτικές...

 

Οι γραφικοί είστε εσείς όχι ο stallman. Αν ο κάθε stallman αντιδρούσε όπως εσείς δεν θα υπήρχε τίποτα δωρεάν. Και το πιο σημαντικό δεν είναι το δωρεάν, το χωρίς λεφτά αλλά η λογική πίσω από αυτό που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τη λογική της ms και της apple και ας ελπίσουμε να μην τριτώσει και η cannonical...

Αν μετά το θέμα apple vs samsung ήρθες να σχολιάσεις εδώ μάλλον έκανες μεγάλο λάθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i

Δεν είναι λίγο θράσσος να λέτε μερικοί γραφικό το συγκεκριμένο άνθρωπο;!

 

Τον βγάζουμε τρελό για να υπερασπίσουμε τη διανομή μας; Το έχετε χάσει εσείς όχι αυτός... απλά δεν το έχετε καταλάβει...

 

Είναι δυνατόν ένα ελεύθερο λειτουργικό να σας μοστράρει με τέτοιο τρόπο από DEFAULT τέτοια πράγματα και να θέλετε να το περάσετε στα ψιλά; Έχετε χάσει τη μπάλα εδώ πέρα ή μιλάνε μόνο οι άσχετοι που τρέχουν μια ώρα τη μέρα το ubuntu τους για να το παίζουν και linuxαδες και μετά πίσω στα windows 8 που είναι και πολύ super duper με τα tiles τους ναουμ...;

 

Μια παρόμοια λειτουργία έχουν και τα windows 8. Δηλαδή όλοι εσείς που χρησιμοποιείται ubuntu δεν ενοχλείστε από αυτή τη πρακτική;

 

Εαν θέλω να βρω κάποιο προϊόν κύριε το ψάχνω στο net δεν χρειάζεται να μου το μοστράρεις φάτσα κάρτα στο λειτουργικό μου ασκώντας μου πίεση για αγορές/διαφήμιση. Υπάρχουν απείρως καλύτεροι τρόποι να βγάλει κανείς λεφτά. Αλλά μάλλον η canonical έχει πάρει άλλο μονοπάτι κι ενδεχομένως δεν το έχουν καταλάβει καν εκεί μέσα ακόμα.

 

Το ότι με δυο κινήσεις βγαίνει ΔΕΝ είναι επιχείρημα.... Ας το είχε ως feature/application όποιος θέλει να το βάζει. ΟΧΙ από default εγκατεστημένο.

 

Απορώ δηλαδή με ποιο σκεπτικό ειδικά οι Linuxαδες υπερασπίζονται τέτοιες πρακτικές...

 

Οι γραφικοί είστε εσείς όχι ο stallman. Αν ο κάθε stallman αντιδρούσε όπως εσείς δεν θα υπήρχε τίποτα δωρεάν. Και το πιο σημαντικό δεν είναι το δωρεάν, το χωρίς λεφτά αλλά η λογική πίσω από αυτό που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τη λογική της ms και της apple και ας ελπίσουμε να μην τριτώσει και η cannonical...

 

Φίλε μου δεν ξέρω τι σχέση έχεις με την κοινότητα, αλλά ο συγκεκριμένος έχει ξεφύγει λίγο. Για να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματάκια, το ότι έχει καταντήσει γραφικός δε σημαίνει ότι δεν έχει προσφέρει. Προφανώς το GNU είναι μια πολύ μεγάλη προσφορά, αλλά για δοκίμασε να πεις Linux μπροστά του. Θα του ανάψουν τα λαμπάκια και θα σε διορθώσει αμέσως και μετά θα ακολουθήσει κήρυγμα για να λες GNU/Linux από εδώ και πέρα. Όσοι από εσάς έχετε πάει σε ομιλίες του σίγουρα θα θυμάστε τον Άγιο iGNUcius να ζητά δωρεές, θα έχετε δει να πουλά εγχειρίδιο emacs με την τιμή να είναι δωρεά στο FSF (όμως απόδειξη; τι είναι αυτό; ). Φυσικά και να συνεισφέρω στο σκοπό του ελεύθερου λογισμικού, αλλά δε θα βοηθήσω τον RMS να φοροδιαφύγει. Πόσο λογικός είναι ένας άνθρωπος που διαβάζει τις ιστοσελίδες του με wget μέσω emails;

Εντάξει, καλός και σωστός, αλλά δεν είναι άγιος. Έχει καταλήξει να αντιμετωπίζει το Linux και γενικότερα το ελεύθερο λογισμικό σαν θρησκεία με αυτόν να είναι ο αντίστοιχος Πάπας. Ε λυπάμαι, αλλά αυτό το θεωρώ γραφικό, δεν πρόκειται για εκκλησία, αλλά για ένα εργαλείο που κάνει τη ζωή όλων μας ευκολότερη. Ας μην φανατιζόμαστε και για αυτό.

 

ΥΓ. Στο κάτω κάτω δεν είναι και ο μοναδικός που έχει προσφέρει. Όταν δουλέψει το Hurd το ξανασυζητάμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο θράσσος να λέτε μερικοί γραφικό το συγκεκριμένο άνθρωπο;!

Τον βγάζουμε τρελό για να υπερασπίσουμε τη διανομή μας; Το έχετε χάσει εσείς όχι αυτός... απλά δεν το έχετε καταλάβει...

..........

.........

...........Αν ο κάθε stallman αντιδρούσε όπως εσείς δεν θα υπήρχε τίποτα δωρεάν. Και το πιο σημαντικό δεν είναι το δωρεάν, το χωρίς λεφτά αλλά η λογική πίσω από αυτό που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τη λογική της ms και της apple και ας ελπίσουμε να μην τριτώσει και η cannonical...

 

Το εχεις χασει το θεμα φιλε. Ποτε εγινε ο Stallman ο νεος πάπας και δεν πρεπει να λεμε εναντιον του τπτ για να μην μας αφορισει?

Το κειμενο λεει : "Όταν λοιπόν οι χρήστες πραγματοποιούν αναζήτηση για αρχεία και εφαρμογές, το σύστημα εμφανίζει και πρόσθετα αποτελέσματα αγορών Αmazon και εφόσον πραγματοποιηθεί κάποια αγορά, τότε η Canonical παίρνει χρήματα από αυτές τις αγορές, λόγω του affiliate." Εσυ καταλαβες κατι "περιεργο" αν κρινω απο τον τροπο που γραφεις.

"Το ότι με δυο κινήσεις βγαίνει ΔΕΝ είναι επιχείρημα.... Ας το είχε ως feature/application όποιος θέλει να το βάζει. ΟΧΙ από default εγκατεστημένο." Εδω κανεις πλακα, ε? Να μην μιλησω για ie, bing, apple maps, mac....και αλλα προεγκατεστημενα προγραμματα σε λογισμικα τα οποια εχουμε πληρωσει. Εχεις καταλαβει οτι το Ubuntu ειναι ενα λειτουργικο συστημα και οχι ενα app? Ξερεις ποσες ωρες πρεπει να δουλεψει ενας ανθρωπος για να σου δινει εσενα την δυνατοτητα, με ενα κλικ να πεις "παρτα ρε φουστη Γκειτς που μου θες και 70€"? Εννοειται πως αν δεν φτανουν τα donations θα βαλουν και διαφημισεις και υπηρεσιες επι πληρωμη. Εδω ενα απλο site ανταλλαγης αρχειων, που ειναι τιγκα στις διαφημισεις, εχει premium accounts και μολις μαζευτουν 1000 μελη σου λεει "σκασε το 10ρικο αλλιως ειμαστε αναγκασμενοι να κλεισουμε!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν ένα ελεύθερο λειτουργικό να σας μοστράρει με τέτοιο τρόπο από DEFAULT τέτοια πράγματα και να θέλετε να το περάσετε στα ψιλά;

Ποια "πραγματα"'; Το shopping lens; Εδω οι περισσοτεροι (και μαλλον και εσυ) δινουν τα στοιχεια τους τζαμπα στο facebook και τους εχει βαλει cookie η Google σε δεκα μεριες (και καλα κανει, οι περισσοτεροι δεν νοιαζονται), και θα τους (μας) πειραξει το shopping lens; Αληθεια, εσυ με τι κανεις search στο internet; (Google, Yahoo, Bing; και τα τρια βαζουν cookie). Εφοσον τα στοιχεια που στελνονται δεν περιεχουν προσωπικα δεδομενα οπως αριθμο ταυτοτητας και πιστωτικες καρτες, οι περισσοτεροι δεν νοιαζονται που καποια ανωνυμη πληροφορια παει στην Amazon. Κανεις δεν σας κατασκοπευει, ανωνυμα στατιστικα χτιζουν (εστω και individually για καθε χρηστη), χωνεψτε το.

 

Εγω προσωπικα πιστευω οτι πρέπει να φυγει αυτη η αντι-καπιταλιστικη / αντι-εταιρικη νοοτροπια απο το Linux Desktop, που μονο κακο του εχει κανει. Ας μεινει μονο η νοοτροπια του open source. Η ιδια "κοινοτητα" ειναι αυτη που εκθειάζει το Android μαλιστα, επειδη το δικο τους openMoko OS που ειχε την ιδια νοοτροπια με το Linux Desktop πηγε απατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα πεσουν φραγκα θα πεσουν και εφαρμογες σωστες. Βλεπε και steam στο linux.

Οχι σαν κατι αστεία που κυκλοφορουνε για linux.

Ειναι νομος, με το χρημα κινείται το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι και αν κάποιες διανομές επιλέγουν να απομακρύνονται απο

τις βασικές αρχές ;So what?Πάντα θα υπάρχει και η εναλλακτική λύση δημιουργημένη από τον ασυμβίβαστο

για τον ασυμβίβαστο.

Επειδή Πάντα θα υπάρχουν άτομα που να υλοποιούν ενα OS όπως ακριβώς το θέλουν.

και κάτι άλλο :άλλο λινουξάς άλλο απαιτητικός τζαμπατζής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε διαφήμιση που σας χρειάζεται εδώ μέσα...

 

Το θέμα σας είναι το τι είπε ο stallman ή το τι εφαρμόζει η canonical; Το θέμα σας είναι αν είναι γραφικός ή όχι ή το αν αυτό που λέει έχει κάποια βάση.

 

Όλες οι διανομές έχουν ανάγκη το χρήμα. Καμία άλλη όμως δεν εφαρμόζει τέτοιου είδους πρακτικές. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να κινηθεί η canonical προς το οικονομικό της συμφέρον. Φυσικά και είναι εταιρεία και φυσικά θέλει το κέρδος και αυτό είναι θεμιτό. Και μπράβο της που έφερε κόσμο στο linux και για τη γενικότερη προσφορά στην κοινότητα (με τις όποιες αδυναμίες έχει, όπως όλοι), με τι τίμημα όμως. Εκεί είναι το θέμα. Δεν κρίνει κανείς το ότι θέλει να βγάλει κέρδος. ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ με τον οποίο προσπαθεί να το κάνει κατακρίνουμε. Δεν έχω κάποια εμπάθεια απέναντι στο ubuntu αλλά σίγουρα δεν θα σπεύσω να το υπερασπιστώ όταν καταφανώς έχει αρχίσει να τραβάει λάθος ρότα.

 

Ούτε linuxας είμαι ούτε απαιτητικός τζαμπατζής. Και επειδή αναφέρθηκαν κι άλλες εταιρείες που εξασκούν παρόμοιες πρακτικές, τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για αυτές, δεν είναι η canonical το θέμα αλλά η πρακτική που στο συγκεκριμένο θέμα εφαρμόζει η εν λόγω εταιρεία. Αλλά όσο υπερασπίζεστε τέτοιες πρακτικές σαν fanboys τόσο θα εξακολουθούν. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι δρόμοι αλλά...

 

Εάν εσάς αυτές οι πρακτικές δεν θα σας ενοχλούν πρόβλημά σας! Θα ακούτε όμως και εμάς που έχουμε άλλη άποψη.

 

ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ LINUX ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ "ΠΑΡΤΑ ΓΚΕΙΤΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΙ 70 EURO"...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kurkosdr ούτε fb ούτε g+ ούτε twitter και τα cookies με φειδώ! Bad bet...

 

Παρόλα αυτά το θέμα είναι αφού κάνει έτσι η τάδε ή η δείνα εταιρεία τότε αυτό είναι οκ και να το χωνέψουμε; Όποιος θέλει να το χωνέψει ας το κάνει. Ας έχει τη καλοσύνη όμως να μας επιτρέψει να μην το χωνεύουμε εμείς.

 

Εσύ προφανώς δεν έχεις πρόβλημα να είσαι ένα στατιστικό στοιχείο. Τα ανώνυμα στατιστικά χωρίς την έγκρισή μου δεν είναι κατασκοπία δηλαδή; Γιατί επειδή είναι ανώνυμα; Με ρώτησε εμένα κανείς εάν θέλω να τα παρέχω; Τι άλλο θα ακούσουμε;!

 

Ακούσαμε και αυτό: αφού δεν νοιάζονται οι χρήστες καλά τους κάνουν!!! Δεν νοιάζονται γιατί δεν ξέρουν! Και δεν ξέρουν επειδή δεν τους το είπε κανείς και επειδή η λογική σου τους στρώνει το δρόμο και τους νομιμοποιεί, ότι δεν τρέχει και τίποτα δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(youtube ομως εχεις για να κανεις comment)

 

Εσύ προφανώς δεν έχεις πρόβλημα να είσαι ένα στατιστικό στοιχείο. Τα ανώνυμα στατιστικά χωρίς την έγκρισή μου δεν είναι κατασκοπία δηλαδή; Γιατί επειδή είναι ανώνυμα; Με ρώτησε εμένα κανείς εάν θέλω να τα παρέχω; Τι άλλο θα ακούσουμε;

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι αυτη η αποψη ειναι η αποψη μιας μειοψηφιας. Οριστε ενα πειραμα: Ενημερωσε τον κοσμο οτι το facebook και το google search μαζευουν ανωνυμες στατιστικες, ρωτησε τους αν θα εκοβαν την υπηρεσια. Η απαντηση απο τους περισσοτερους θα ειναι οχι. Οι περισσοτεροι δεν νοιαζονται, εφοσον δεν μαζευονται "ευαισθητα" δεδομενα.

 

Οποτε, το να κατακρινεις κατι ως ανηθικο με βαση την δικη σου μειοψηφικη αποψη, ειναι λιγο αντικανονικο. Επρεπε να βαλεις στο ποστ σου "κατα τη γνωμη μου αυτο που κανει η Canonical δεν ειναι σωστο" και οχι "αυτο που κανει η canonical δεν ειναι σωστο (fact)"

 

Το ιδιο κανει και ο Stallman και γι αυτο τον λεμε γραφικο. Ο Stallman λεει "οποιο software δεν ακολουθει τους 4 κανονες που εθεσα ειναι ανηθικο (και οποιος δεν συμφωνει μαζι μου δεν ξερει τι του γινεται), διαμαρτυρια εξω απο το γραφειο τις ταδε proprietary εταιριας για να τους δειξουμε ποσο ανηθικοι ειναι αυριο το πρωϊ" ενω θα επρεπε να λεει "κατα τη γνωμη μου οποιο software δεν ακολουθει τους 4 κανονες που εθεσα ειναι ανηθικο, αλλα εσυ/η δικη σου εταιρια δεν ειναι υποχρεωμενη να συμφωνει μαζι μου"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...