Προς το περιεχόμενο

Richard Stallman: To Ubuntu είναι Spyware


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιχειρήματα της πλάκας και επί της ουσίας ούτε λέξη.

 

Το τι καταλαβαίνω και τι όχι δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Απόδειξη ότι δεν είσαι ικανός να προβάλεις ούτε ένα ουσιαστικό επιχείρημα πόσο μάλλον να καταλάβεις τι καταλαβαίνω και τι όχι εγώ.

 

Το πείραμα το έκανες; Αν/όταν το κάνεις τότε θα δικαιούσε να το παραθέτεις ως επιχείρημα.

 

Δεν χρησιμοποίησα τη λέξη ανήθικο, απορίας άξιο γιατί επέλεξες να την παρουσιάσεις ως λεγόμενό μου. Το τι πρέπει να κάνω επίσης το κρίνω εγώ. Μου επιτρέπεις ε;

 

Σου έχει πει κανείς ότι το να είσαι μειοψηφία είναι κακό; Νιώθεις καλά μόνο και μόνο με το να είσαι πλειοψηφία; Δεν ρίχνεις μια ματιά στην πλειοψηφία τριγύρω μπας και αλλάξεις άποψη;

 

Πάλι στον stallman το γύρισες; Φοβερό επιχείρημα το ότι ο stallman είναι γραφικός.

 

Επί του θέματος; Το θέμα είναι το τι είπε ο stallman ή το τι εφαρμόζει η canonical; Το αν είναι γραφικός ή όχι ή το αν αυτό που λέει έχει κάποια βάση.

 

Υ.Γ Με τέτοιες αερολογίες έχεις φτάσει 1450 post;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχαχαχα ναι γιατι η πλειοψηφία δεν χειραγωγείται για να

εξυπηρετούνται συμφέροντα.

(Ειδικά στην Ελλάδα παρε παραδειγμα την Ελληνική πλειοψηφία και τις κυβερνήσεις που είχε.)

Κ οταν ακούγεται μια φωνή διαφορετική να τη βγάζουμε και

αντικανονική και γραφική ;

Ε-λ-ε-ο-ς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και χειρότερες...

 

ΥΓ: Αμαν με τους καθε λογής ηθικολόγους.

 

Δεν θα μπω καν στο κόπο να το ψάξω είμαι βέβαιος. Σε αυτό σε πιστεύω.

 

Ηθικολόγος ε; :lol:

Αστειό θα ήταν αυτό αλλά και πάλι λίγη ηθική είναι άραγε κακό να την έχουμε;

 

Πιθανότατα βγάζει πολλά και ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ. Δεν κατηγόρησε κανείς το κέρδος. Το θέμα είναι τι κάνεις για να κερδίσεις. Με τι έργο βγάζεις τα χρήματα σου, με ποιο τρόπο.

Επεξ/σία από apnet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί θέλω να ακούσω και περισσότερες αντίθετες απόψεις, όπως του apnet, σε αυτό το θέμα;

 

 

Ρητορική ερώτηση: Θέλω να ακούσω κι άλλες αντίθετες απόψεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι υπερασπίζεστε την Canonical, θα πρέπει να βάλετε μία ακόμα παράμετρο στο "παιχνίδi"... Είναι μία απο τις εταιρείες με τη λιγότερη πραγματική συνεισφορά στο ελεύθερο λογισμικό! Ελάχιστη συνεισφορά στο Linux kernel, ελάχιστη συνεισφορά στα GNU projects και το μόνο στο οποίο είναι "πρωτοπόρος" είναι στο να φτιάχνεις δικά της "έυπεπτα" (αλλά ανούσια) projects (Unity) και να καταπατά τα πρότυπα που ορίζει η ίδια η κοινότητα. Συνεπώς, η οποιαδήποτε συνεισφορά της περιορίζεται απλώς στο ότι (λόγω της ομορφιάς της και της ευκολίας της) κάνει κάπως πιο γνωστό το GNU/Linux, αλλιώς είναι μία διανομή που και να σταματούσε αύριο το ελεύθερο λογισμικό δε θα είχε χάσει σχεδόν τίποτα (ίσως μόνο αυτά τα υπέροχα fonts που έβγαλαν :P).

 

Αν έκανε ότι έκανε με σεβασμό στα πρότυπα και με πιο διακριτικό τρόπο, θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Privacy is extremely important to Canonical. The data we collect is not user-identifiable (we automatically anonymize user logs and that information is never available to the teams delivering services to end users), we make users aware of what data will be collected and which third party services will be queried through a notice right in the Dash, and we only collect data that allows us to deliver a great search experience to Ubuntu users. We also recognize that there is always a minority of users who prefer complete data protection, often choosing to avoid services like Google, Facebook or Twitter for those reasons – and for those users, we have made it dead easy to switch the online search tools off with a simple toggle in settings."

 

Ας μην ειμαστε υπερβολικοί, όποιος φτιάχνει το "παιχνίδι" θέτει τους κανόνες. Αν στους χρήστες δεν αρέσει, παίζουν με άλλο "παιχνίδι" και εξαναγκάζουν τον προηγούμενο δημιουργό να διαμορφώσει τους κανόνες του ώστε να μην χανει πελάτες. Είναι νόμος της αγοράς, και η canonical είναι εταιρία όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Οι επιλογές είναι δικές μας, εν τέλει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι χρήστες (ειδικά οι περισσότεροι νέοι στο linux που χρησιμοποιούν ubuntu) δεν γνωρίζουν περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Ούτε καν θα έχουν γνώση του θέματος πιθανόν να μην το έχουν δει καν τι ακριβώς κάνει ο υπολογιστής τους. Και ακριβώς επειδή δεν γνωρίζουν η φάμπρικα συνεχίζεται. Δεν ασχολείται ο μέσος χρήστης καθημερινά με τέτοιες ειδήσεις για να το μάθει. Και ξαναρωτώ γιατί να μην είναι από default OFF και όποιος θέλει να το χρησιμοποιεί να το κάνει με "drop dead easy" τρόπο ΟΝ;; Γιατί;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτώ γιατί να μην είναι από default OFF και όποιος θέλει να το χρησιμοποιεί να το κάνει με "drop dead easy" τρόπο ΟΝ;; Γιατί;;

 

Γιατί αν δεν είναι εξαρχής ενεργοποιημένο δεν θα το ενεργοποιούσε κανείς από μόνος του. Τώρα βασίζονται στο γεγονός ότι ο πολύς κόσμος που χρησιμοποιεί ubuntu με unity θα αγνοήσει εντελώς αυτή τη λειτουργία και το τι κάνει αυτή, ίσως και να συνηθίσει με αυτή και θα συνεχίσει να είναι ενεργοποιημένη με όποια οφέλη θα έχει η canonical από αυτό.

 

Συνηθισμένη -πλέον- πρακτική. Το ίδιο ακριβώς κάνει και η google με τον chrome, που είναι εξαρχής ενεργοποιημένη η επιλογή που στέλνει στη google ότι πληκτρολογηθεί στη γραμμή διεύθυνσης. Λίγοι το απενεργοποιούν, οι περισσότεροι αγνοούν τι κάνει αυτή η λειτουργία και άλλους τους βόλεψε.

 

Το θέμα είναι να μην υπάρχουν τέτοιες πρακτικές γενικότερα, ακόμη περισσότερο σε λογισμικά ανοιχτού κώδικα. Και όταν υπάρχει τέτοια λειτουργία το σωστό θα ήταν να σε ρωτάει ξεκάθαρα κατά την εγκατάσταση αν θες να ενεργοποιηθεί με πλήρεις πληροφορίες για το τι κάνει ακριβώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν δεν είναι εξαρχής ενεργοποιημένο δεν θα το ενεργοποιούσε κανείς από μόνος του. Τώρα βασίζονται στο γεγονός ότι ο πολύς κόσμος που χρησιμοποιεί ubuntu με unity θα αγνοήσει εντελώς αυτή τη λειτουργία και το τι κάνει αυτή, ίσως και να συνηθίσει με αυτή και θα συνεχίσει να είναι ενεργοποιημένη με όποια οφέλη θα έχει η canonical από αυτό.

 

Συνηθισμένη -πλέον- πρακτική. Το ίδιο ακριβώς κάνει και η google με τον chrome, που είναι εξαρχής ενεργοποιημένη η επιλογή που στέλνει στη google ότι πληκτρολογηθεί στη γραμμή διεύθυνσης. Λίγοι το απενεργοποιούν, οι περισσότεροι αγνοούν τι κάνει αυτή η λειτουργία και άλλους τους βόλεψε.

 

Το θέμα είναι να μην υπάρχουν τέτοιες πρακτικές γενικότερα, ακόμη περισσότερο σε λογισμικά ανοιχτού κώδικα. Και όταν υπάρχει τέτοια λειτουργία το σωστό θα ήταν να σε ρωτάει ξεκάθαρα κατά την εγκατάσταση αν θες να ενεργοποιηθεί με πλήρεις πληροφορίες για το τι κάνει ακριβώς

 

Το ερώτημα ήταν ρητορικό άλλωστε φαινόταν νομίζω.

 

Συμφωνώ ακριβώς και ακριβώς αυτό ήθελα να πει κάποιος. Θέλω και πιστεύω πως η άποψη αυτή πρέπει να ακούγεται. Όχι να το συνηθίσουμε να γίνεται αλλά να το εκθέσουμε, να γίνει ευρέως γνωστό ταυτόχρονα με την εναλλακτική πρόταση που έκανα μπας και γίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετάφραση είναι μια χαρά!

 

http://www.fsf.org/b...ware-what-to-do εδώ βρίσκεται το post του Richard Stallman όσοι το διαβάσετε και καταλαβαίνετε πέντε δέκα πράματα … θα καταλάβετε ότι δεν είναι καθόλου γραφικός!

 

Απλά απ' ό,τι καταλαβαίνω για την πλειοψηφία εδώ μέσα είναι άγνωστες οι παρακάτω λέξεις: Tracking & network tracking , pulling spam, clutter, third-party ads, legally requested, snooping , 0% privacy policy … κλπ κλπ και γι' αυτό τον θεωρείται γραφικό.

 

 

Off topic Google:

@kurkosdr γι' αυτό μόλις μάθαμε ότι υπάρχει εναλλακτική μηχανή αναζήτησης όσοι καταλαβαίναμε πέντε δέκα πράματα παραπάνω γυρίσαμε σε DDG https://duckduckgo.com/traffic.html δοκίμασε το για δέκα μέρες σε αγγλικά αποτελέσματα και θα με θυμηθείς ( για ελληνικά ακόμα δεν είναι καλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιος άφησε αιχμές για όσους "δεν είναι linuxαδες" δεν δικαιούνται να μιλάνε (φωτογραφίζοντας εμένα κ το σχόλιό μου), του απαντώ οτι ο ελιτισμός είναι καλός αρκεί να γνωρίζεις πέντε πράγματα, οχι απλώς να νομίζεις και να το διαφημίζεις. Ομως το οτι κατάφερες απλώς να τελειώσεις μια εγκατάσταση distro δεν σε κάνει linux guru κι από την άλλη μπορεί κάποιος να μη δουλευει καθημερινά linux, αυτό τον κάνει άσχετο με το αντικείμενο ή ηλίθιο.

 

Επομένως πριν σχολιάσω κάτι το έψαξα σε ξένα fora που ενημερώνομαι και εμπιστεύομαι για θέματα linux κι επειδή όπως δήλωσα δεν είμαι linuxας, αρκέστηκα να σχολιάσω οτι αυτό που περιγράφει η είδηση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τόσο εύκολα ως spyware, ο όρος είναι universal και έχει συγκεκριμενες προδιαγραφές, μία απ'αυτές είναι η παρακολούθηση να είναι κρύφη, και πολλά άλλα που δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε. Οποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει.

 

Ο χώρος είναι ελεύθερος να αποτυπωθούν όλες οι ιδέες και οι πληροφορίες. Αν είναι δυνατόν να κρατάμε πιστοποιητικό linuxικών φρονημάτων για να απαντάμε στις καθημερινές ειδήσεις. :-(

 

 

 

Τελος δεν ξέρω αν σας έχει ζορίσει η κρίση ή έτσι συνηθίζετε να συμπεριφέρεστε στο linux subforum του insomnia, για μένα είναι το 2ο σερί περιστατικό ελιτισμού που αντιμετωπίζω (μετά απο ένα σχόλιό μου για την apple την περασμένη εβδομάδα). Αν ενοχλείστε από τους ποταπούς περαστικούς και θέλετε να συζητάτε τα σοβαρά αυτά θέματα (?) σε εντελώς κλειστό κύκλο πιστοποιημένων linuxαδων, appleαδων και fanboyδων εν γένει, βάλτε κανένα πορτιέρη νταβραντισμένο να μας κοιτάει στα δόντια.

 

Αν κάποιος ξύπνησε ανάποδα και νομίζει πως θα σταματήσω να σχολιάζω (με μόνο 1380 απαντήσεις σε 8 χρόνια), του δηλώνω πως πρέπει να το κάνει πολύς κόσμος πρίν από μένα.

 

Ως τότε... :X

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...