Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με super one click απο οτι δοκιμασα δε γινεται root (μαλλον λογω 4.1.1 android). Μαλλον θελει moborobo + zhuodashi. Οταν τα δοκιμασω θα σας πω πως πηγε.

 

Παιδια, πειτε μου οσοι το εχετε για το εξης:

οταν το tablet το πατας με μετρια δυναμη σε οποιοδηποτε σημειο του μεταλλικου backplate, η οθωνη κανει νερα (αποτυπωμα) παντα στο ιδιο σημειο κοντα στο κεντρο της - λιγο προς τα δεξια. Ενας συμφορουμιτης ειπε οτι του κανει αποτυπωμα μονο αν το πιεζει στην κατω δεξια γωνια. Εμενα μου κανει εαν πιεσω το πισω μερος και αρκετα μακρια απο εκεινο το αντιστοιχο σημειο της οθωνης. Μεγεθος αποτυπωματος περιπου 1 εκατοστο οριζοντια και 3-4 εκατοστα καθετα (στην οριζοντια θεση tablet).Πειτε βρε παιδια κι αλλοι αν εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμα βρω αυτο που λες mpompo13 θα το γραψω πεδευομαι και εγω! ηθελα να το κανω root για να βαλω το link2sd! με τα αλλα προγραμματα βλεπει την mnt/sdcard δλδ την nand flash που στην ουσια ειναι η εσωτερικη και αυτη και δεν πανε στην SD! θυμαμαι το ιδιο προβλημα ειχα στο προηγουμενο tablet με τα backups στο mybackup root γιατι τα εβαζε στην εσωτερικη αντι να δει την SD!!! ενω το κινητο που εχει μονοκοματη εσωτερικη και sd δεν εχει κανενα θεμα. Giorgo εχεις καμια ιδεα γιατι δεν γινεται root? το tablet το βλεπουν κανονικα ολα τα προγραμματα που ειπες!!! δειχνει να εγινε root σε αυτα, το γραφει και στο Superoneclick αλλα η συσκευη σε ολα τα προγραμματα που θελουν root δεν είναι!!!! τι συμβαίνει?

μετά από μία σύντομη αναζήτηση βρήκα ότι μάλλον δεν γίνεται...το ίδιο πρόβλημα έχουν και samsung tablets καθώς και το galaxy s3. Βασικά η google αποφάσισε ότι τι να τον κάνετε τόσο έξτρα χώρο και έτσι από το android 4.0 η κάρτα sd είναι άχρηστη για εφαρμογές...μόνο για βίντεο/φωτογραφίες κάνει. Μεγάλη απογοήτευση αυτή γτ σε android 2.3.7 μια χαρά γινόταν να περνάς τις εφαρμογές στην sd κάρτα (την εξωτερική εννοώ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι το μεγαλο προβλημα ήταν σε κινητά με πολυ μικρη εσωτερικη μνημη και οχι τοσο εδώ! βεβαια μπορουμε στην εσωτερικη τις εφαρμογες να τις εχουμε στο μεγαλο μερος της (που το ονομαζει NAND). Οποτε φαινεται οτι αν θελουμε εφαρμογες στην SD ή λυση-μονοδρομος είναι να γίνει root και το link2sd!

Η καρτα μνημης ειναι mount στο /mnt/external_sd

strldr1 δοκίμασα και με το κινέζικο προγραμμα, εδειξε οτι εγινε root λέει μεσα οτι ειναι αλλα ακόμα root δεν είναι!!! τζίφος! παντως οι drivers παιζουν κανονικα γιατι ολα τα προγραμματα το βλέπουν!

να ετσι κανει και εμενα κανονικα

http://tabletrepublic.com/forum/teclast-a10-dual-core/how-root-teclast-a10-dual-core-2491.html

Σχετικα με την οθονη τελικα εμενα κανει νερα απο παταω στο κατω μερος μονο σε ολα σχεδον τα σημεια, αλλα γιατι να το πατατε? το προηγουμενο ταμπλετ μου εκανε σε ολα τα σημεια!

 

Για το wifi τελικα οντως η μεταλλικη πλατη κανει παρεμβολες! αν εχω το ταμπλετ με την οθονη να κοιταει προς το wifi adsl router τοτε δεν χανει καθολου το wifi!!! αν παει αναποδα ομως....(μεσολαβουν 2 τοιχοι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι το μεγαλο προβλημα ήταν σε κινητά με πολυ μικρη εσωτερικη μνημη και οχι τοσο εδώ! βεβαια μπορουμε στην εσωτερικη τις εφαρμογες να τις εχουμε στο μεγαλο μερος της (που το ονομαζει NAND). Οποτε φαινεται οτι αν θελουμε εφαρμογες στην SD ή λυση-μονοδρομος είναι να γίνει root και το link2sd!

Η καρτα μνημης ειναι mount στο /mnt/external_sd

strldr1 δοκίμασα και με το κινέζικο προγραμμα, εδειξε οτι εγινε root λέει μεσα οτι ειναι αλλα ακόμα root δεν είναι!!! τζίφος! παντως οι drivers παιζουν κανονικα γιατι ολα τα προγραμματα το βλέπουν!

να ετσι κανει και εμενα κανονικα

http://tabletrepublic.com/forum/teclast-a10-dual-core/how-root-teclast-a10-dual-core-2491.html

Σχετικα με την οθονη τελικα εμενα κανει νερα απο παταω στο κατω μερος μονο σε ολα σχεδον τα σημεια, αλλα γιατι να το πατατε? το προηγουμενο ταμπλετ μου εκανε σε ολα τα σημεια!

 

Για το wifi τελικα οντως η μεταλλικη πλατη κανει παρεμβολες! αν εχω το ταμπλετ με την οθονη να κοιταει προς το wifi adsl router τοτε δεν χανει καθολου το wifi!!! αν παει αναποδα ομως....(μεσολαβουν 2 τοιχοι).

ναι συμφωνώ αλλά δυστυχώς το δικό μου δείχνει nand flash 1,58gb και όχι 5,3gb όπως το δικό σου. Και από αυτα τα 800mb είναι διαθέσιμα...νιώθω αρκετά απογοητευμένος αυτήν την στιγμή...εξαπατημένος μπορώ να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωταω παλι! δοκιμασε κανεις αλλος ή εσυ αν μπορεις να περασεις αυτο που δειχνει ελευθερο? ριξε κατι μεσα κανα βιντεο κτλ να δεις θα το παρει? μηπως ειναι απλα εικονικο??? γιατι αν ειναι αληθινη χωρητικοτητα αυτο ειναι μεγαλο προβλημα!!! ξαναλεω οπως φαινεται η λυση του root+link2sd ειναι μονοδρομος για να μπορουμε να περναμε εφαρμογες στην πραγματικη SD!!! και εμενα μου την εχει σπασει αυτο το θεμα γιατι στο αλλο ταμπλετ ειχε android 4.0.1 και γινοταν root σε 1" ριχνοντας μεσα ενα apk ουτε windows, ουτε προγραμματα ουτε τπτ!!! μαλιστα το ιδιο αρχειο εκανε root και το κινητο μου που εχει android 2.3.7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε εσας που δειχνει λιγοτερο δεν βαζετε τπτ μεγαλα αρχεια μεσα να δειτε τι γινεται με τον χωρο? εμενα ετσι κι αλλιως δειχνει παραπανω και δεν με χαλαει!

 

οπως ειχα γραψει και πριν μερες και εμενα εχει 0,98+5,29.. μοιαζει σαν να χουν ερθει 4ρια και 8ρια απ τα οποια ``λειπουν`` γυρω στα 1,5 ... τα οποια στην ουσια νομιζω τα τρωει το android σε αλλο partition.. τωρα γιατι φερνουν 4ρια και 8ρια αγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5GB να τρωει το android δεν παιζει! ειναι πολυ μικροτερο!!! επισης οπως ειπα σε αλλα ταμπλετ οπως και σε αυτο που ειχα πριν μου δωσουν αυτο ειχε 2+2GB και ηταν σωστα χωρισμενα και σωστα μετρημενα ολα! πρωτη φορα βλεπω τετοια κουφα πραγματα!!! δεν παιζει να υπαρχει αλλο partition. Εγω πιστευω πως το android 4.1.1 ειναι τιγκα στα bugs!

Αν βαλεις το file expert πχ θα δεις οτι εχει εσωτερικη μνημη (το / δλδ) που ειναι τα αρχεια του συστηματος οπως βλεπω. Μετα εχει την SDcard λέει (η nand flash) την λεει 5,30GB και μου λεει και την External SD card 29,32GB οπως βλεπουμε ΠΑΝΤΑ μας ριχνει την χωρητικοτητα!!!! η καρτα μου ειναι 32GB και ενω ειναι ΑΔΕΙΑ εντελως την λεει 29,32!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι εικονικό αυτό που δείχνει. Ενα μέρος πρέπει να είναι δεσμευμένο το λειτουργικό. Σχετικά με την sd card 32gb δεν ειναι 32gb αλλα 32000000000byte. Διαιρεσε το 3 φορες με το 1024 και θα δεις οτι το προγραμμα δειχνει σωστη μετρηση. Μάλλον έχουν έρθει 2 ειδών apollo quicki 811 ένα με 4 και ένα με 8gb nand flash. Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει αλλά λόγω του κινητού μου (android 2.3.7) νόμιζα ότι είχα αυτήν την δυνατότητα της εξωτερικής κάρτας sd οπότε δεν με πείραξαν ιδιαίτερα τα 1,58 gb. Τώρα όμως είμαι "περιορισμένος" καθώς ένα παιχνίδι να βάλλεις θα μπουκώσει (πχ κάνα gta3).

 

υγ: σε προηγουμενο ποστ εβαλα στοιχεια ότι αυτό με το να δειχνει μικροτερη μνημη συμβαίνει σε όλα τα ταβλετ..ακομη και στο νεξους 7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://tabletrepublic.com/forum/teclast-a10-dual-core/how-root-teclast-a10-dual-core-2491.html

Σχετικα με την οθονη τελικα εμενα κανει νερα απο παταω στο κατω μερος μονο σε ολα σχεδον τα σημεια, αλλα γιατι να το πατατε? το προηγουμενο ταμπλετ μου εκανε σε ολα τα σημεια!

το προηγουμενο tablet σου ποιο ηταν? (απο περιεργεια)

 

BTW εχω βρει εκδοση 2.2.9 zhuodashi, θα δω μηπως το κανει root αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης επειδη τωρα το ειδα... δεν μετριεται ετσι ο χωρος στους υπολογιστες φιλε μου... τα 32gb παντα ειναι στην πραγματικοτητα 29. Αυτο γιατι το mb ειναι στην ουσια 1024kb και οχι 1000, αρα θα μιλουσαμε για 32768 mb αλλα οι υπολογιστες τον χωρο τον υπολογιζουν με δυαδικο συστημα και ετσι τα 32 φαινονται 29 κτλ.. το ιδιο θα δεις στα windows οπου ο σκληρος φαινεται καποια gb λιγοτερο η ακομα και η ram μπορει να σου λεει οτι εχεις 4 gb εγκατεστημενα και οταν δεις την μνημη αναλυτικα πχ σε task manager θα δεις λιγοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το άνοιξα και εγώ και έκανα το mod που έπρεπε. Χρησιμοποίησα μια κεραία από ένα χαλασμένο laptop (να 'σε καλά Κωστάκη).

 

Το άνοιγμα ήταν το εύκολο κομμάτι. Στη συνέχεια, προτίμησα να μη βγάλω την ήδη υπάρχουσα κεραία, αλλά να προσθέσω τη καινούργια σαν προέκταση. Ξεγύμνωσα ΄λοιπόν το καλώδιο της κεραίας του laptop και το ένωσα με την υπάρχουσα κεραία. Στη συνέχεια, μάζεψα το καλώδιο φέρνοντάς το γύρες μέχρι να φτάσει σε μήκος τέτοιο ώστε το μεταλλικό μέρος της να χωράει στο κάθετο αριστερό μέρος του tablet (μιας και μόνο εκεί φαίνεται να υπάρχει ο απαραίτητος χώρος). Τέλος, άπλωσα μερικές στρώσεις μονωτικής ταινίας στο backplate.

 

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες (δυστυχώς δεν είναι σε καλή ανάλυση, αλλά νομίζω ότι δίνουν μια ιδέα).

 

Στα αποτελέσματα τώρα. Σε δωμάτιο που πριν το mod δεν έπιανα καν το δίκτυό μου (7-8 μέτρα από το router με 2 τοίχους ενδιάμεσα) πλέον έχω ικανοποιητικό σήμα. Επίσης υπάρχει διαθέσιμο στο σπίτι και ένα nexus. Ανοίγοντας wifi analyzer και στα 2, παρατηρώ ότι το nexus πιάνει περισσότερα δίκτυα (και με -90 dbm), αλλά τουλάχιστον στα κοινά που πιάνουν και τα 2 τα dbm είναι περίπου τα ίδια.

post-254074-0-61450500-1356210628_thumb.jpg

post-254074-0-32104100-1356210634_thumb.jpg

post-254074-0-57010100-1356210637_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Craven αυτο εννοουσα οτι παντα προς τα κατω τα δειχνουν! γιαυτο και στις αλλες μνημες ειναι λιγοτερα! απο μονο του το android σαν λειτουργικο σε καμια περιπτωση δεν πιανει 1,5GB! το θεμα ειναι οτι σε αυτους που δειχνει πολυ λιγοτερα ειναι εικονικα ή εχουν μικροτερη μνημη?

strldr1 δεν μου ανοιγει η σελιδα του eshop! δεν μπορω να σου δειξω τωρα ποιο ηταν.

χμμμμ http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Tablets/8-9_Android_Tablet_PC/Android_4.1_Dual_Core_Tablet_Vader_-_8_Inch_1.5CHz/ αυτο εδω σας θυμιζει κατι? και 8GB χωρητικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

pan ακριβως και εγω μια τετοια εχω ετοιμη για οταν γυρισω Αθηνα μιας και η αλλη κεραια αν και αψογη ηταν χοντρη... αλλα διαπιστωσα πως και με την στοκ κεραια με δικες μου κολλησεις (με το ιδιο καλωδιο στο ιδιο σημειο) ειναι 2 φορες καλυτερα αρα ισχυε αυτο που ειχα γραψει οτι υποψιαζομουν για τις κολλησεις και σε κεραια και σε πλακετα.. για παραδειγμα τωρα ειστε θεσσαλονικη και εδω το μοντεμ ειναι 10 μετρα και 4 τοιχους αναμεσα και ειμαι στα -60 dBm και Αθηνα εκει που επιανα -66 τωρα με την ιδια πιανω -58... οποτε κανονικα θα ηταν καλο να τσεκαρεις οτι και στην πλακετα οι κολλησεις ειναι οκ με ενα πολυμετρο αλλα αμα εισαι οκ αστο γιατι ειναι ολα... μικροσκοπικα εκει μην σε παρω στον λαιμο μου!

 

 

να ξερεις οτι σε τετοιες συχνοτητες οπως στους 2.4 ghz του ασυρματου υπαρχουν τρελες απωλειες απο τα παντα.. μια κολληση κακη με πολυ καλαι εχει απωλειες σε db επισης και το καλυτερο καλωδιο βαλεις (το αναποδο απ αυτο που εχει δηλαδη ) εχει καποια db απωλειες ανα μετρο... κοινως αυτο με το μεγαλο μηκος καλωδιου τυλιγμενο κανει το αντιθετο απ αυτο που φανταζεσαι... σκοτωνει το σημα.. 20-30 εκατοστα κακης ποιοτητας καλωδιο αν πχ η κεραια ειναι 2-3db πες οτι εχασες μισο η 1 db.. στο λαπτοπ γινεται συμβιβασμος και εχει τοσο καλωδιο για φτασει ψηλα σε οθονη.. εδω δεν χρειαζεται

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξενέρωμα είναι πολύ μεγάλο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η google να μην επιτρέπει την μεταφορά εφαρμογών στην sd. το μηχάνημα wifi δεν έχει, χώρο δεν έχει, που θα το χρησιμοποιούμε? για πέταμα είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...