Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! καποιες εφαρμογες του συστηματος δλδ της google ειναι λογικο να μην μπορουν να μεταφερονται στην SD! τωρα για τις αλλες ο προγραμματιστης τους τις επιτρεπει συνηθως, απλα οπως ειπαμε γινεται το πλεξιμο γιατι ειναι χωρισμενες οι εσωτερικες μνημες με αποτελεσμα το 2ο μερος να νομιζει οτι ειναι εξωτερικη αφου το εχει στο /mnt/sd!!!! το κινητο εκει πχ εχει την εξωτερικη SD! ομως δεν μπορουμε να κανουμε και τπτ αν δεν ειμαστε root!!!! αν το κανουμε root βαζουμε το link2sd και καθαρισαμε! σχεδον ολες (εκτος του συστηματος) εφαρμογες μπορουν να πανε στην εξωτερικη καρτα!!! αντι να πεδευομαστε με ασχετα καλυτερα να δουμε πως θα γινει να το rootaroume γιατι εκτος το link2sd δεν υπαρχει αλλος τροπος να πανε οι εφαρμογες στην sd!!! και κατι αλλο που το σκεφτηκα τωρα! το Android ειναι linux ασχετα αν ειναι της google δημιουργημα. Το linux δεν υποστηριζει κανονικα τα FAT/FAT32/NTFS κτλ για αρχεια συστηματος κτλ κτλ, μπορει να τα διαβαζει και να τα γραφει αλλα ως εκει. Θελει forma τυπου ext2/ext3/ext4 κτλ. Αυτο ακριβως κανει το link2sd! χωριζουμε την καρτα μας στα 2, ετσι αφηνουμε FAT32 οσα GΒ θελουμε για αρχεια ηχου, φωτος, βιντεο, documents κτλ κτλ και το αλλο μερος το κανουμε σε linux forma! μονο ετσι πανε στην πραγματικη SD και αυτος μαλλον ειναι και ο λογος που δεν γινεται με τις καρτες απλα. Αρα δεν φταιει η google γιαυτο, ετσι ειναι...επισης αυτο το partition δεν θα μπορουν να το δουν τα windows, εμενα το linux το βλέπει βεβαια...

Επισης προγραμματα τυπου aptoid,f-droid, blackmark alpha πανε τα προγραμματα απευθειας στην καρτα στο κινητο μου. Ισως επειδη μεσω adb shell του δηλωσα ολα να πηγαινουν στην SD!

 

Για το wifi τωρα δεν ειναι οτι δεν εχει, απλα δεν πιανει μακρια ή αν παρεμβαλονται παραπανω απο εναν τοιχο. Αν το μηχανακι σας εχει ρυθμιση ισχυος μπορει να το δυναμωσετε!

 

Για όσους ρώτησαν το προηγουμενο ταμπλετ μου ηταν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908272 το ειχα απο τον Ιουλιο και πριν 2 εδομαδες χαλασε στα καλα καθουμενα η εξοδος ακουστικων και εκανε μια γραμμη καθετη στην οθονη!!! ετσι με πιστωσαν 99.90 ευρω που εκανε και πηρα σε προσφορα αυτο που λεμε εδω με 119-99.90 ευρω δλδ! καλα μου κατσε! αυτο που ειχα ομως εγινε αμεσως root με ενα αρχειο .apk χωρις windows κτλ και του ειχα το link2sd χωρις κανενα προβλημα με καρτα 16GB χωρισμενη στην μεση. (FAT32+EXT2).

 

Λοιπον στο Superoneclick για windows περιλαμβανεται το ADB οταν εχουμε περασει τους usb drivers με το moborobo που ειπαμε σε links ποιο πριν, τωρα μπαινω μεσα!!! εδω στο παρακατω site λεει πως να συνδεθειτε και να αλλαξετε την αυτοματη προκαθορισμενη θεση σε SD! επειδη εχει μονο 2 επιλογες και το αυτοματο υποθετω πως παλι πανε στην NAND! στο κινητο μου πανε πραγματικα στην SD! επισης να πω πως απο linux δεν συνδεομαι γιατι δεν εχω usb drivers απο windows μπαινω ομως!!!! το πως ειναι εδω http://androidforums.com/desire-tips-tricks/376322-guide-move-more-most-apps-sd-without-root-simplified.html

Επεξ/σία από Nikiforos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ναι συμφωνώ αλλά δυστυχώς το δικό μου δείχνει nand flash 1,58gb και όχι 5,3gb όπως το δικό σου. Και από αυτα τα 800mb είναι διαθέσιμα...νιώθω αρκετά απογοητευμένος αυτήν την στιγμή...εξαπατημένος μπορώ να πω...

 

συμφωνω απολυτως στο τελευταιο "εξαπατημένος μπορώ να πω" τι θα κανεις ομως ?

δεν πρεπει να το πας πισω και να τους πεις πως εισαι εξαπατημενος ?

δεν εχει σημασια αν στα ταμπλετ με  android ειναι ετσι ή οχι,

οσοι πουλανε τετοια μηχανακια οτι μαρκα και να ειναι  ειναι υποχρεωμενοι να το διευκρινιζουν και οχι να λενε ταμπλετ με 4GB αποθηκευτικο χωρο για να τα αρπαξουν και τελος μετα ..

δεν ψωνισαμε απο κινα υπαρχουν εδω ακομα νομοι που τους υποχρεωνουν να εξηγουν στον πελατη πριν αγορασει αυτο που του πασαρουν.... quicki ,samsung ή οπως αλλιως λεγεται,

ουτε οποιος αγοραζει ταμπλετ ειναι υποχρεωμενος να  να ξερει οτι στα android  γραφει 4 αλλα ειναι 1.5 ή 8 και ειναι 4...

ακομη και καταγγελια στο υπουργειο αναπτυξης για εξαπατηση καταναλωτων μπορει να γινει,,,

 

 

οπως ειχα γραψει και πριν μερες και εμενα εχει 0,98+5,29.. μοιαζει σαν να χουν ερθει 4ρια και 8ρια απ τα οποια ``λειπουν`` γυρω στα 1,5 ... τα οποια στην ουσια νομιζω τα τρωει το android σε αλλο partition.. τωρα γιατι φερνουν 4ρια και 8ρια αγνωστο

 

 

στο σαιτ της εταιρειας  www.apollo.eu που μαλλον τα συναρμολογει , δεν υπαρχει quicki 811  8" με 8GB αλλα μονο με 4GB

 
 
 
Επεξ/σία από apostolhs1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πολυ ψάξιμο σίγουρα υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε root το ταμπλετ μέσω Android SDK και το ADB SHELL. Βρήκα μια σελίδα που λέει τις εντολές αλλά είναι για το Android 4.0 και όχι το 4.1 και δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Ψάχνω για το 4.1 τώρα. Το θέμα είναι ότι συνδεόμαι πλέον κανονικά μέσω των εικονικών windows xp που έχω μέσω Android ADB shell και βλέπω root!!! και ολα τα κρυφα αρχεια κτλ, οπότε είμαστε σε καλό δρόμο για να γίνει root. Επίσης διάβασα ότι κάποιοι ετοιμάζουν script για να γινεται εύκολα root και να μην χρειάζονται τόσες εντολές. Γενικα δλδ το θεμα είναι οτι το 4.1 είναι δυσκολο να γίνει root. http://pastebin.com/HyEyzHJw

 

Πάλι πατάτα έκανα!!! εκανα αυτά που λέει στο pastebin και ενω όλα πετυχαίνουν κανονικά, είχα εγκαταστήσει από πριν απο το google play το busybox και το superuser και πέρασα και τα αλλά με τις εντολές και φρακαραν!!! έπρεπε ΠΡΩΤΑ να απεγκαταστήσω αυτά από το google play! τωρα το superuser δεν με αφηνει να το αφαιρεσω! αντε παλι.....τελικα μετα απο restart ζητησε αναβαθμιση! το θεμα ειναι οτι με το terminal IDE μπορουμε να εχουμε linux κονσολα, οταν γραψουμε su θα πρεπει να λεει root, αν λεει permision denied σημαινει οτι ακομα δεν ειμαστε root! δυστυχως μετα απο τοσες εντολες ενω ολα εδειξαν καλα δεν εγινε root!!! απιστευτο!!!! τι να πω.....κριμα! τα νευρα μου!!!!!!!

 

http://androidforum.com/topic/1331-how-to-root-your-tablet/ και με αυτά δειχνει οτι γινεται επίσης αλλά δεν....

Επεξ/σία από Nikiforos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

συμφωνω απολυτως στο τελευταιο "εξαπατημένος μπορώ να πω" τι θα κανεις ομως ?

δεν πρεπει να το πας πισω και να τους πεις πως εισαι εξαπατημενος ?

δεν εχει σημασια αν στα ταμπλετ με  android ειναι ετσι ή οχι,

οσοι πουλανε τετοια μηχανακια οτι μαρκα και να ειναι  ειναι υποχρεωμενοι να το διευκρινιζουν και οχι να λενε ταμπλετ με 4GB αποθηκευτικο χωρο για να τα αρπαξουν και τελος μετα ..

δεν ψωνισαμε απο κινα υπαρχουν εδω ακομα νομοι που τους υποχρεωνουν να εξηγουν στον πελατη πριν αγορασει αυτο που του πασαρουν.... quicki ,samsung ή οπως αλλιως λεγεται,

ουτε οποιος αγοραζει ταμπλετ ειναι υποχρεωμενος να  να ξερει οτι στα android  γραφει 4 αλλα ειναι 1.5 ή 8 και ειναι 4...

ακομη και καταγγελια στο υπουργειο αναπτυξης για εξαπατηση καταναλωτων μπορει να γινει,,,

Το θέμα με την μνήμη έχω αναφέρει και παραπάνω ότι είναι εξαπάτηση (από την google) αλλά έτσι συμβαίνει με όλα τα android tablet όπως πχ το νεξους 7. Αν και αυτό με την μνήμη μπορώ να πω ότι θα το παραβλέψω, προσωπικά αύριο θα το επιστρέψω το tablet. Ο λόγος είναι ότι χθες αφού εγκατέστησα και ενώ έπαιζα το soulcraft το ηχείο σταμάτησε να δουλεύει. Μετά από restart το πρόβλημα επιμένει και στην συνέχεια πάτησα και το κουμπί reset χωρίς να έχει κανένα αποτέλεσμα. Αύριο επιστροφή καθώς είμαι μέσα στο "dead on arrival" και μάλλον θα ζητήσω τα χρήμματα πίσω αν γίνεται. Σκέφτομαι ότι χρειάζομαι tablet με μεγαλύτερη μνήμη τουλάχιστον 8 η 16gb και καλοβλέπω αυτά της vero:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108598&cmicc=skroutz

 

http://techblog.gr/tablet/vero-tablet-a8826-android-tablet-62953/

 

η εν τέλη θα περιμένω μερικούς μήνες να βγούνε καλύτερα με χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακάλυψα κάτι ακόμα! μετά από δοκιμές με διαφορα προγραμματα app2sd ειδα πως δεν αφηνει να μεταφερω ολες τις εφαρμογες στην εσωτερικη SD (αυτη που ονομαζει NAND flash δλδ), κατεληξα σε αυτο το προγραμμα που τις περναει και αυτοματα εκει https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1vYmkuaW5mb2xpZmUuYXBwMnNkIl0. Οπως λεει εδω δηλωνουμε με adb shell να εχουμε σαν default την SD! επειδη εδω εχει 2 partitions εσωτερικα ειναι η nand flash, σε αλλες συσκευες ειναι η εξωτερικη!

http://android.stackexchange.com/questions/16389/automatically-install-new-applications-on-sd-card

με αυτο τον τροπο μας επιτρεπει να περναμε στην εσωτερικη SD και εφαρμογες που υποτιθεται οτι δεν πανε!!! στο προγραμμα μαλιστα στο app2sd τις λεει phone only αλλα με αφηνει να τις στειλω! βεβαια και παλι δεν μπορουμε να βαλουμε τπτ στην εξωτερικη sd! αλλά ειπαμε χωρις root+link2sd δεν γινεται απ ὸτι φαινεται. Τουλαχιστον ομως η nand εχει περισσοτερο χωρο απο την αλλη μνημη που μετα βιας ειναι 1GB!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το επέστρεψα σήμετα πίσω με DOA. Τώρα αν μπορέσω να πάρω τα λεφτά μου πίσω θα πάω να πάρω από Κωτσόβολο και το γω το Vero 9.7 το οποίο φαίνεται πολύ καλό αλλιώς βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άκυρο από εμένα ο ήχος δουλεύει. Κάτι είχε πειραχτεί στις ρυθμίσεις και μετά από λίγο σκάλιγμα βρήκα την λύση. Τώρα δεν γνωρίζω εάν το θέμα της μνήμη είναι στη κατηγορία DOA αλλά θα ήθελα να γίνει αλλαγή με κάτι με μεγαλύτερη μνήμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και κατι αλλο ακομα! σύμφωνα με το forum εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1502232&page=6 μπήκα μέσα στο ταμπλετ με android SDK δλδ ADB shell και μπορουμε με διαφορες εντολες να παιρνουμε αρχεια απο την συσκευη αλλα και να στείλουμε αρχεια εκει! τα δοκιμασα και τα 2! με ADB SHELL ειμαστε root!!! οποτε κανουμε οτι θελουμε! ετσι αντιγραφω το αρχειο /etc/vold.fstab στο pc, το ανοιγω με wordpad και βλεπουμε οτι εδω δηλώνει τα mount points, μπορουμε να τα αντιστρεψουμε και να σωσουμε το αρχειο, μετα αντικαθιστουμε αυτο στο ταμπλετ!!! ετσι με την εφαρμογη που ειπα πριν και καθε αλλη app2sd αντι να περναει τις εφαρμογες στην nand θα τις βαζει στην εξωτερικη!!!! λενε ολοι οτι γινεται, εγω επειδη δεν εχω θεμα μνημης και εχω 5+GB αν δεν ειναι εικονικα, δεν το κανω ακομα. Με ενδιαφερει να το κανω root! αν θελει κανεις να δοκιμασει να μου πει να πω ποιο αναλυτικα! οριστε και τι εχει μεσα το αρχειο.

Οι εντολες adb που χρειαζομαστε ειναι εδω : http://www.londatiga.net/it/how-to-use-android-adb-command-line-tool/

Αν δεν καταλαβατε αν το κανουμε αυτο πλεον η nand (εσωτερικη SD) θα ειναι στο mnt/external_sd, ενω η εξωτερικη θα ειναι στο mnt/sdcard. Ετσι ολα τα προγραμματα app2sd θα στελνουν στην εξωτερικη καρτα!!!!

## Vold 2.0 Generic fstab
## - San Mehat ([email protected])
## 

#######################
## Regular device mount
##
## Format: dev_mount <label> <mount_point> <part> <sysfs_path1...> 
## label        - Label for the volume
## mount_point  - Where the volume will be mounted
## part         - Partition # (1 based), or 'auto' for first usable partition.
## <sysfs_path> - List of sysfs paths to source devices
######################

## Example of a standard sdcard mount for the emulator / Dream
# Mounts the first usable partition of the specified device
#dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1
dev_mount flash /mnt/sdcard auto /devices/virtual/mtd/mtd9/mtdblock9
dev_mount sdcard /mnt/external_sd auto /devices/platform/rk29_sdmmc.0/mmc_host/mmc0
dev_mount udisk /mnt/usb_storage auto /devices/platform/usb20_otg/usb1
## Example of a dual card setup
# dev_mount left_sdcard  /sdcard1  auto /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1
# dev_mount right_sdcard /sdcard2  auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/msm_sdcc.3/mmc_host/mmc1

## Example of specifying a specific partition for mounts
# dev_mount sdcard /sdcard 2 /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας λεπτομερειες! εχω φαει ωρες για να το κανω root και δεν καταφερα τπτ!!! που το βρισκουμε το δευτερο προγραμμα? α! το βρηκα http://pinoytekkie.blogspot.gr/2012/09/pipo-u1-tablet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις unroot μετά ή είναι μόνιμο;

λογικα παλι μεσω zhuodahi πρεπει να γινεται. δεν το εχω δοκιμασει, αλλα συνηθως το προγραμμα για root σου κανει και unroot, οπως κ στην περιπτωση του oneclick (που δε δουλευει εδω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικό σου τι πρόβλημα είχε?

εκτός απο την μνήμη που μπορούμε να το παραβλέψουμε αν τελικά μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην sd είχε θέμα με το μικρόφωνο, σε κλήση από το skype δεν με άκουγαν και άκουγα θόρυβο τον οποίο τον άκουσα και με ένα βίτνεο που τράβηξα με την καμερά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

strldr1 εισαι σιγουρος οτι εγινε root? δοκιμασα ξανα και ενω το προγραμμα δειχνει οτι εγινε δεν εχει γινει!!!! πως το τσεκαρες? μπορεις να πεις την διαδικασια ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...