Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα για εμας που δε ξερουμε πολλα-πολλα απο Android φιλε μου strldr1 (και χρονια πολλα με την ευκαιρια B) )

 

  1. Βαζουμε πρωτα το moborobo στο tablet,σωστα ?
  2. Επειτα βαζουμε στο PC το zhuodashi και εχουμε συνδεμενα με USB το PC και το TABLET....σωστος ?
  3. Επειτα ακολουθουμε τις οδηγιες που γραφεις κι ειμαστε ετοιμοι ?

ευχαριστουμε και παλι χρονια πολλα !!!

:-) :-) :-)

 

1. Πρωτα ενεργοποιεις usb debugging απο developper settings - απαραιτητο, αλλιως δε θα δουλεψει.

2. Κατεβαζεις το τελευταιο moborobo, το εγκαθιστας, το ανοιγεις να τρεχει.

3. Συνδεεις το tablet. To tablet γραφει usb debugging στην οθονη του. Το moborobo που τρεχει, αρχιζει να το αναγνωριζει, κατεβαζει αυτοματα ο,τι drivers χρειαζονται. Περιμενεις, οση ωρα κι αν κανει. Στην μπαρα των windows δειχνει εικονιδιο εγκαταστασης συσκευης. Αν τα windows ρωτησουν να προχωρησεις με εγκατασταση αγνωστων drivers - τους λες ΝΑΙ. Μετα, το moborobo σου δειχνει το κανονικο μενου. (Για επιπλεον check, στον device manager των windows, μπορεις να δεις τη συσκευη αναγνωρισμενη.) Κλεινεις το moborobo.

4. Δεν αποσυνδεεις το tablet. Εγκαθιστας  zhuodashi απο το rar που εχω ανεβασει. Πατας εκει που γραφει root. Στο word εχει screenshots που πατας. Περιμενεις καμποση ωρα μεχρι να κανει τη δουλεια του. Μεχρι να δεις νομιζω το τελευταιο screenshot με το "κινεζικο ΟΚ".

5. Κλεινεις  το zhuodashi. Πατας safely remove. Αποσυνεεις το tablet. Τωρα εχεις root.

B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Κατεβαζεις το τελευταιο moborobo, το εγκαθιστας, το ανοιγεις να τρεχει.

Το moborobo ειναι .exe αρχείο το οποίο το κατεβασα αλλα δεν τρεχει η εγκατασταση στο tablet. Εχεις ετοιμο κανενα link? ok το καταλαβα....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="strldr1" data-cid="5146855"><p>2. Κατεβαζεις το τελευταιο moborobo, το εγκαθιστας, το ανοιγεις να τρεχει.</p></blockquote>

Το moborobo ειναι .exe αρχείο το οποίο το κατεβασα αλλα δεν τρεχει η εγκατασταση στο tablet. Εχεις ετοιμο κανενα link?

http://download.moborobo.com/download/Client/MoboroboSetup_V2.0.7.501(Moborobo_En_official).exe

 

Αυτο χρησιμοποιησα εγω. Δοκιμασε "run as Administrator" και για αυτο και για Zhuodashi εαν χρησιμοποιεις win7/vista.

 

Οσο για αναγνωση ntfs απο usb, δεν υπαρχει προβλημα με ntfs, το android μπορει να τα διαβασει.

 

Φλασακια μου τα εβλεπε κανονικα fat32/ntfs.

Εξωτερικο δισκο χωρις τροφοδοσια δεν εβλεπε, αναβαν τα λαμπακια του δισκου, αλλα δεν τον διαβαζε. Μαλλον δεν εχει αρκετη ισχυ για να τον τροφοδοτησει (ισως να ειναι κ θεμα usb 3.0 του δισκου).

--------------------------------------------------OFFTOPIC----------------------------------------------------------------------------

   Τωρα για οσους λενε αξιζει/ δεν αξιζει - ειναι καλο / ειναι για πεταμα εχω να πω το εξης.

 

   Καθε tablet (ειδικα κινεζικο) εχει δικα του μειονεκτηματα. Το οτι εμεις εδω αναφερουμε πληρως οτι παρατηρησαμε στο συγκεκριμενο, δε σημαινει αυτοματα οτι ολα τα αλλα ειναι καλυτερα - ειδικα εκεινα, για τα οποια δεν ξερει κανεις τιποτα. Τωρα, ο καθενας τα ζυγιζει αυτα, λαμβανει υποψη την τιμη και αποφασιζει για τον εαυτο του. Εγω κραταω το δικο μου, παρα τα μειονεκτηματα που με ενοχλουν (ζουλιγμα κανει νερα στην οθωνη και δεν τρεχει καλα opera mini) - θεωρω τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα περισσοτερα στη δικη μου περιπτωση - και μπορω να ζησω με αυτα. Αυτα ειναι προβληματα ολης της σειρας, οχι μονο του δικου μου κομματιου.

   Προσωπικα εγω δε θα επαιρνα κατι λιγοτερο απο rk3066 cpu, 1024x768 οθωνη, 1gb ram. Ιδανικο για μενα θα ηταν Tegra3, 2gb ram, 1920x1080 οθωνη IPS. Ποσα θα εσκαγα ομως??...

 

   Γενικα, δε θα εδινα ποτε παραπανω απο 150 ευρω για ενα tablet. Να γιατι:

   Ολα τα τωρινα tablet σχεδιαζονται για μεσο ορο ζωης 1.5 - 2 χρονια, και αυτο φαινεται απο 1 πραγμα τουλαχιστον: μπαταρια. Το γεγονος οτι καμια εταιρια δε θελει να βγαλει tablet με αφαιρουμενη / αντικαταστησιμη μπαταρια λεει πολλα. Οι μπαταριες ιοντων λιθιου και πολυμερων λιθιου αρχιζουν να γερνανε απο τη στιγμη που θα παραχθουν, και καθε κυκλος φορτισης / εκφορτισης επιταχυνει τη διαδικασια. Δεν πα να εχεις apple/samsung/asus θα καταληξεις 1.5 -2 χρονια με tablet με σχεδον ψοφια μπαταρια, που δεν μπορεις να αντικαταστησεις. Παρ'ολο που η cpu και τα κυκλωματα μπορουν να δουλευουν για χρονια ακομα, πας για καινουριο λογω μπαταριας. Ετσι παραμενουν ψηλα οι πωλησεις - δεν τους κατηγορω - καπως πρεπει να βγαλουν κερδος κι αυτοι...

 

   Ακομα και η υποστηριξη για updates/bug fixes απο μεγαλες εταιριες δεν ειναι κ τοσο σιγουρη. Τιποτα δε μας εγγυαται οτι θα βγει το επομενο / μεθεπομενο android για "Α" συσκευη. Κι αν βγει αυτο δε θα ειναι χειροτερο απο το προηγουμενο. Ναι, ακομα κ στην περιπτωση της apple, πολλοι παρατηρησαν χειροτερη αποκριση σε εφαρμογες κατα τα upgrades σε καινουριο iOS (κυριως οσοι ηταν με παλιοτερο hardware, γιατι η apple εκανε αλλαγες σε API με αποτελεσμα να θελουν περισσοτερη cpu οι εφαρμογες - εχει να κανει με element compositing και layout, δε θα μπω στις λεπτομερειες).

   Ας δει ο καθενας κατα ποσο καλυπτονται οι απαιτησεις του απο ενα προιον, και για ποσο καιρο, λαμβανοντας υποψη και την τιμη. Και ας μην ξεχναμε οτι τα tablets (προς το παρον) ειναι συσκευες "διασκεδασης" και οχι "δουλειας"..

   Αυτα τα "ολιγα" ειχα να προσθεσω, σορρυ για το off topic.

   Peace and love! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@strldr1

 

σχετικά με το offtopic θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Το μηχανάκι μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ καθώς τα χαρακτηριστικά του και η τιμή του ήταν πολύ καλά. Το μόνο μειονέκτημα για εμένα ήταν η μικρή μνήμη, η οποία νόμιζα ότι μπορούσε να επεκταθεί με την χρήση εξωτερικής sd, αλλά τελικά η μαμά Google είχε φροντίσει ώστε να μην γίνεται αυτό. Ευτυχώς μέσω του ρουτ μπορεί να ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο με την χρήση του link2sd (δουλεύει και για την εξωτερική sd νομίζω). Δυστυχώς όπως προανέφερα το δικό μου έβγαλε πρόβλημα στο ηχείο και σήμερα το επέστρεψα μιας και ήμουν στο DOA κα θα δείξει τι θα γίνει. Έχω εντύπωση ότι όσο περνάει ο καιρός θα βλέπουμε καλύτερα tablet σε καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο με το ηχειο πρεπει να το ειχε μονο το δικο σου.. Σιγουρα θα βγαινουν καλυτερα tablets, οπως και οτιδηποτε που εχει να κανει με την τεχνολογια καλυτερευει με το χρονο. Τις τιμες θα προσπαθησουν να τις κρατησουν στο ιδιο επιπεδο (τουλαχιστον στο budget segment της αγορας), γιατι απο ενα σημειο κ μετα δεν τους βγαινει αρκετο κερδος. Ο rk3066 ειναι απο τους top αυτη τη στιγμη, και θα παραμεινει επικαιρος για ακομα 1.5 χρονο το βλεπω, μιας και 2-πυρηνη cpu και 4-πυρηνη gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά σε όλους! Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν με την μπαταρία είστε ευχαριστημένοι; Για παράδειγμα είναι φυσιολογικό να μου δείχνει ότι έχει φορτίσει κατά 72% σε 40 λεπτά; Μόνο γι' αυτό το λόγο θα το επέστρεφα. Θέλω να δω τις εμπειρίες σας για να καταλάβω αν η δικιά μου είναι οκ.

Ευχαριστώ και Καλά Χριστούγεννα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο με το ηχειο πρεπει να το ειχε μονο το δικο σου.. Σιγουρα θα βγαινουν καλυτερα tablets, οπως και οτιδηποτε που εχει να κανει με την τεχνολογια καλυτερευει με το χρονο. Τις τιμες θα προσπαθησουν να τις κρατησουν στο ιδιο επιπεδο (τουλαχιστον στο budget segment της αγορας), γιατι απο ενα σημειο κ μετα δεν τους βγαινει αρκετο κερδος. Ο rk3066 ειναι απο τους top αυτη τη στιγμη, και θα παραμεινει επικαιρος για ακομα 1.5 χρονο το βλεπω, μιας και 2-πυρηνη cpu και 4-πυρηνη gpu.

ναι η αλήθεια και εγώ για αυτό επέπεξα τελικά αυτό το tablet καθώς 2πυρηνη cpu+4πηρυνη gpu μου είχαν φανεί πολύ δυνατά. Γενικά για τα 120€ θεωρώ άξιζε με μόνη παρατήρηση αυτό το θεματάκι της μνήμης που πρέπει να παιδευτείς με ρουτ.

 

Χρόνια Πολλά σε όλους! Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν με την μπαταρία είστε ευχαριστημένοι; Για παράδειγμα είναι φυσιολογικό να μου δείχνει ότι έχει φορτίσει κατά 72% σε 40 λεπτά; Μόνο γι' αυτό το λόγο θα το επέστρεφα. Θέλω να δω τις εμπειρίες σας για να καταλάβω αν η δικιά μου είναι οκ.

Ευχαριστώ και Καλά Χριστούγεννα!!!!

Γενικά η μπαταρία θέλει μερικους κύκλους φόρτισης για να έρθει σε πλήρη χωρητικότητα. Αυτό που λες μου είχε συμβεί και εμένα, δηλαδή σε 5 μόλις λεπτά είχε φορτίσει το 40 ή το 60%. Βέβαια τελικά ήθελε κανένα 4ώρο (νομίζω) για να φορτίσει και για την ακρίβεια από το 99% μέχρι το 100% ήθελε πάνω από ώρα. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αλλά ας επιβεβαιώσει και κανένας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω πως σε πληρη θεαση βιντεο απο το YOUTUBE μετα απο κανα λεπτο σβηνει το Tablet κι ανοιγει μονο απο το ΟΝ/OFF κομβιο....το εχει παρατηρησει αλλος ?

Eιναι καποια ρυθμιση ισως που πρεπει να αλλαξω ? Σε κανονικο παραθυρακι στο YOUTUBE δεν γινετε κατι αναλογο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μπορώ να πω πως πέρα από ένα δυο θεματικό που λύθηκαν η λυνονται σιγά σιγά, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το ταμπλετ καθώς είναι γρήγορο με αρκετά καλή οθόνη και γραφικά, καλή ραμ κτλ.. θα το αλλαζα. αυτή. την στιγμη. μονο με κατι ΠΟΛΥ καλυτερο πχ το galaxy note (που αναφερω επιτηδες καθως υπαρχει περιπτωση δωρου ) αλλιως θεωρω πως σε αυτα τα χρηματα ειναι μια χαρα ευκαιρια! θα πει καποιος οκ εσυ εφτιαξες λιγο το wifi, ειχες και 8ρι απο τυχηκαι δεν σε καιει το μικροφωνο αμα σερνεις τα δαχτυλα γιατι ισως να μην μιλας..συμφωνω... αν ειναι σημαντικα αυτα για καποιον και ειδικα τωρα που εχει 150 ευρω εννοειται δεν του κανει αλλα στα 120 απο Ελλαδα αν υπαρχουν καλυτερες προτασεις πειτε...

 

Η μπαταρια μερα με την μερα στρωνει.. στην αρχη με αστατητη χρηση ζητημα να περναγα 2ωρο.. χθες με ασταματητη χρηση εφτασε τις 4 ωρες.. και οταν λεμε ασταματητη μιλαμε για gaming σερφαρισμα ταινια κατεβασμα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μπορώ να πω πως πέρα από ένα δυο θεματικό που λύθηκαν η λυνονται σιγά σιγά, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το ταμπλετ καθώς είναι γρήγορο με αρκετά καλή οθόνη και γραφικά, καλή ραμ κτλ.. θα το αλλαζα. αυτή. την στιγμη. μονο με κατι ΠΟΛΥ καλυτερο πχ το galaxy note (που αναφερω επιτηδες καθως υπαρχει περιπτωση δωρου ) αλλιως θεωρω πως σε αυτα τα χρηματα ειναι μια χαρα ευκαιρια! θα πει καποιος οκ εσυ εφτιαξες λιγο το wifi, ειχες και 8ρι απο τυχηκαι δεν σε καιει το μικροφωνο αμα σερνεις τα δαχτυλα γιατι ισως να μην μιλας..συμφωνω... αν ειναι σημαντικα αυτα για καποιον και ειδικα τωρα που εχει 150 ευρω εννοειται δεν του κανει αλλα στα 120 απο Ελλαδα αν υπαρχουν καλυτερες προτασεις πειτε... Η μπαταρια μερα με την μερα στρωνει.. στην αρχη με αστατητη χρηση ζητημα να περναγα 2ωρο.. χθες με ασταματητη χρηση εφτασε τις 4 ωρες.. και οταν λεμε ασταματητη μιλαμε για gaming σερφαρισμα ταινια κατεβασμα κτλ

τωρα στο pc1.gr εχει 137 ευρω και στο eshop 139

και το vero Α8826 8" 148 ευρω (φορτιση απο την usb ,bluetooth,8GB,Dual Core Cortex A9 (Amlogic 8726-MX),Dual Core Mali 400). http://www.shop4u.gr/products.php?13171&cPath=124_125_186

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν σιγουρος οτι καποιος παλι θα αναφερει το vero αλλα gpu αναμεσα στα 2 δεν εχει καμια σχεση.. και το vero ειναι τοσο αψογο χωρις το παραμικρο προβλημα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημουν σιγουρος οτι καποιος παλι θα αναφερει το vero αλλα gpu αναμεσα στα 2 δεν εχει καμια σχεση.. και το vero ειναι τοσο αψογο χωρις το παραμικρο προβλημα δηλαδη?

οχι εχεις δικιο και για την gpu , απλη αναφορα για ταμπλετ 8" στην ελλαδα κατω των 150 e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω,το εκανα,πως θα δω αν οντως εγινα root ?

 

στις εφαρμογες εχουν εγκατασταθει και δυο...κινεζικες ! (μια που εχει σηματακι μια πεταλουδιτσα κι ενα "καπελακι"...αυτα μενουν μεσα??

 

 

 

:-) :-) :-)

 

1. Πρωτα ενεργοποιεις usb debugging απο developper settings - απαραιτητο, αλλιως δε θα δουλεψει.

2. Κατεβαζεις το τελευταιο moborobo, το εγκαθιστας, το ανοιγεις να τρεχει.

3. Συνδεεις το tablet. To tablet γραφει usb debugging στην οθονη του. Το moborobo που τρεχει, αρχιζει να το αναγνωριζει, κατεβαζει αυτοματα ο,τι drivers χρειαζονται. Περιμενεις, οση ωρα κι αν κανει. Στην μπαρα των windows δειχνει εικονιδιο εγκαταστασης συσκευης. Αν τα windows ρωτησουν να προχωρησεις με εγκατασταση αγνωστων drivers - τους λες ΝΑΙ. Μετα, το moborobo σου δειχνει το κανονικο μενου. (Για επιπλεον check, στον device manager των windows, μπορεις να δεις τη συσκευη αναγνωρισμενη.) Κλεινεις το moborobo.

4. Δεν αποσυνδεεις το tablet. Εγκαθιστας  zhuodashi απο το rar που εχω ανεβασει. Πατας εκει που γραφει root. Στο word εχει screenshots που πατας. Περιμενεις καμποση ωρα μεχρι να κανει τη δουλεια του. Μεχρι να δεις νομιζω το τελευταιο screenshot με το "κινεζικο ΟΚ".

5. Κλεινεις  το zhuodashi. Πατας safely remove. Αποσυνεεις το tablet. Τωρα εχεις root.

 

B)



κατεβασα το root checker basic και μου λεει: this device does not have proper root acces

 

αρα κατι δε πηγε καλα...τωρα ? υπαρχει περιπτωση να επηρεαστηκε αρνητικα καπου το tablet ? να ξανα προσπαθησω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...