Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμαν εφαγα μεγαλη ητα! νομιζω σβηστηκε η NAND FLASH!!!! εβαλα ενα card reader με μια καρτα μνημης μεσα 16GB και ελεγε οτι ειναι κατεστραμενη! (αυτη ειχε το προηγουμενο tablet) ειπε να την βγαλω (umount δλδ) να γινει διαμορφωση και καταλαθος πατησα ναι. Τωρα τι εγινε? πως δειχνει αδεια η NAND FLASH?? εκτος το link2sd ολες οι αλλες εφαρμογες ηταν εκει!!!! οχι ρε γμτ!!!! τελικα το συνδεσα και στο pc και οντως η μνημη αυτη αδειασε!!! τωρα χανω και το wifi πότε πότε τα πιασαμε τα λεφτα μας!

 

Υ.Γ πληκτρολόγιο usb δεν παιζει σε αυτο το tablet? το mouse παιζει κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6) Ναι αυτό δυστυχώς το είχαν τα περισσότερα... ένα μεγάλο ποσοστό (πχ 80%) ήρθε με τις χωρητικότητες που λες ενώ ένα άλλο ήρθε με 0,98+5,3GB (όπως το δικό μου ή και μερικών άλλων παιδιών)... δυστυχώς ήταν λότο.

 

 

 

 

 

Είμαι και εγώ πια κάτοχος ενός Apollo. το πήρα 139€ από e shop και αντιμετωπίζω πολλά από τα προαναφερόμενα πρόβλημα :

 

6. συνολικός χώρος cd 0.98 +1.58 αντί 4 GB

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε .

 

 

 καλησπερα

 

παιδια δεν ειναι λοτο πρεπει να απαιτησουμε αλλαγη οσοι δεν το παραλαβαμε με τη μνημη που γραφουν οτι το

πουλανε

 εγω τους εχω παει τρια τετοια πισω το ενα μετα το αλλο  και καθε φορα ζηταω αντικατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ευτυχώς το google play τα βαζει μπαμ μπαμ και τα στελνει απο το pc, οποτε τα ξαναπερασα ολα! αλλη φορα θα προσεχω!! τελικα δεν μου ειπε κανεις το usb πληκτρολογιο δεν παιζει? εχω απο mac mini g4 στο προηγουμενο ταμπλετ επαιζε, εβαζα πανω και το mouse (εχει usb in στο keyboard) και επαιζαν και τα 2 μαζι! εδω παιζει μονο το mouse! επισης το WIFI είναι η απελπισια η ίδια!!! συνεχεια κοβεται! ισα με 50 φορες εχασα το AP!!! τωρα βαζω στο δωματιο μου ενα wifi repeater (ovislink 5460AP) για να εχω 100% αψογο wifi γιατι δεν παλευεται!!!

 

Αποστόλη και κάθε φορα τι σου λένε σχετικά με την μνήμη? δλδ εγώ ειμαι τυχερος που μου λέει 5,30GB???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ευτυχώς το google play τα βαζει μπαμ μπαμ και τα στελνει απο το pc, οποτε τα ξαναπερασα ολα! αλλη φορα θα προσεχω!! τελικα δεν μου ειπε κανεις το usb πληκτρολογιο δεν παιζει? εχω απο mac mini g4 στο προηγουμενο ταμπλετ επαιζε, εβαζα πανω και το mouse (εχει usb in στο keyboard) και επαιζαν και τα 2 μαζι! εδω παιζει μονο το mouse! επισης το WIFI είναι η απελπισια η ίδια!!! συνεχεια κοβεται! ισα με 50 φορες εχασα το AP!!! τωρα βαζω στο δωματιο μου ενα wifi repeater (ovislink 5460AP) για να εχω 100% αψογο wifi γιατι δεν παλευεται!!!

 

Αποστόλη και κάθε φορα τι σου λένε σχετικά με την μνήμη? δλδ εγώ ειμαι τυχερος που μου λέει 5,30GB???

 

ο τεχνικος του eshop που μιλησα πριν μια εβδομαδα για το δευτερο μου ειπε οτι δεν ειναι σωστο που γραφει 1.58 θα εστελνε και mail πολωνια ,αλλα εμενα μου το αλλαξε

σημερα που πηγα πισω το τριτο ο υπαλληλος  που το παρελαβε μου ειπε και αυτος το ιδιο

μετα πηγα plaisio και ειδα ενα samsung 16GB  ή  sony  (δεν θυμαμαι την μαρκα) με  android ,στον αποθηκευτικο χωρο εγραφε 10GB αλλα ο υπαλληλος οταν τον ρωτησα μου ελεγε κατι κουλα οτι για να μην πειραξουμε αρχεια απο το λειτουργικο δεν εμφανιζονται τα GB που δεν βλεπουμε

ενταξει και στα windous δεν τα βλεπεις ολα (στα 4gb χανεις περιπου 250mb) οχι ομως απο τα 4 να χανεις το 1,5  σχεδον 40% κατω αυτο ειναι μεγαλη διαφορα και θα επρεπε να το λενε αυτο πιστευω

 

βεβαια ειχα και εγω στειλει mail  πολωνια  και ρωταγα

μολις τωρα πηρα απαντηση στις ερωτησεις μου

Θέμα:   RE: PC TABLET QUICKI-811 Από:   Piotr Waćko <[email protected]>        

Dear Sir,

 

1. In the menu to my tablet QUICKI-811 in storage The total size of nand
flash memory is 1.58GB is this right ? because in your own site in productdescription writing "flash memory 4GB" what happens
  •  - Please note that 4GB space is divided into the space for: Android system, application installed on device and user files. So the Value which you are seeing in system is correct
 2. When I have this turned off and connect it to charge automatically
opens. Is this right?  if not what should I do – yes it is normal behavior
 3.  I connect the usb flash memory 4 gb fat 32 and see the files ,but when
I connect usb external disk 2.5" sees nothing .
what usb external disk can be seen 10 gb ,100gb ,500gb , fat 32,ntfs,exfat ? – pleas try to format your disk once again in FAT32 system
 4.  When connected PC TABLET QUICKI-811 for charging and selected OFF
makes reboot. Is this right?  if not what should I do - yes it is normal behavior
 
best regards

βεβαια δεν εξηγει οτι τοσα gb ειναι το λειτουργικο τοσα οι εφαρμογες και τοσα δεν μπορεις να τα δεις λογω android...

θα τον ξαναρωτησω για πιο πολλες λεπτομερειες να δω αν θα απαντησει

Επεξ/σία από apostolhs1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει και εμενα πως ειναι 5,30GB τοτε? επισης αν ηταν ετσι γιατι το προηγουμενο μου ταμπλετ με 4GB ειχε 2 εσωτερικες μνήμες 2+2 GB? κατι δεν παει καλα εδω......επισης το android δεν πιανει τοσο χωρο! τα αρχεια του συστηματος-android είναι στη εσωτερικη σε αυτο το 0.98GB δλδ και οχι στην NAND! εμενα πχ σβηστηκε ΟΛΗ!!!! εδειχνε αδεια!!!! και το συστημα ουτε καν πειραχτηκε! αυτο δειχνει οτι το συστημα καθως και το Android ειναι στην εσωτερικη στο 0.98GB και οχι στην flash. Oποτε τι μας λενε δλδ?

Αν καποιος κανει umount το /mnt/sdcard το συστημα δουλευει κανονικα! εγω εχασα οσες εφαρμογες ειχα στειλει στην SD! δλδ στο /mnt/sdcard που ειναι η NAND flash! και οχι η εξωτερικη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχουν δίκιο στο email. Αν βάλετε την εφαρμογή "Partition Table", θα δείτε ότι ο χώρος είναι χωρισμένος ως εξής:

 

/data -> 1007.9 MB

/system -> 599.5 MB

/cache -> 126 MB

/sdcard -> 1620.4 MB

 

Συνολικά δηλαδή 3353,8 ΜΒ συν κάτι ρέστα που φαίνονται αν πάτε στη καρτέλα "Advanced" της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βρε παιδιά στις προηγούμενες σελίδες το έχουμε συζητήσει 100 φορές και αναρωτιέστε σαν να τα λέτε πρώτη φορά πάλι!

Είπαμε πως οι υπολογιστές μετράνε με δυαδικό σύστημα την μνήμη οπότε πάντα ο χώρος φαίνεται λίγο μικρότερος (πχ τα 32 τα βλέπεις 29 κτλ το ίδιο γίνεται και στα windows και παντού) + ότι το android τρώει κάποιο χώρο που εσύ δεν τον βλέπεις... να το 1,5gb λοιπόν και δεν είναι τίποτα περίεργο ο χώρος που βλέπετε.. Αυτό που όπως είχα πει έπρεπε να είχε κάνει η εταιρία είναι να βάλει πχ 6gb ώστε εσύ να έχεις τα 4 που υπόσχεται αλλά ακόμα και έτσι νομότυπα είναι οκ όπως και το tablet των 32gb που έτσι το δίνει η εταιρία δεν θα τα δεις ποτέ...

 

Για τα 5,3 επίσης τα είπαμε αρκετές φορές και είπαμε ότι προφανώς ήρθε κάποια παρτίδα με 8gb. Είτε νεότερη παρτίδα λόγω των παραπόνων (αναμεμιγμένα προφανώς) είτε βγαίνει και με τις 2 χωρητικότητες το tablet και στέλνουν οι Πολωνοί ότι να ναι. Τα tablet με 0,98+5,3 είναι πολύ απλά 8άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! όπως τα λέει ο Craven είναι τα πράγματα! ευτυχώς δλδ που έπεσα στο tablet με την μεγάλη χωρητικότητα! :)))))

για το wifi πρόβλημα τελικά το έλυσα εντελώς απλά βάζοντας στο δωματιο μου το ovislink 5460AP http://www.airlive.com/product/wl-5460ap_v2 που ειχα! βεβαια θελει το wifi σχεδον τερμα για να πιανει! στο level6 (+8db) που ειναι η μικροτερη ρυθμιση ισχύος που εχει, δεν συνδεεται καν ακομα και στα 3-4μετρα αποσταση! καλα τοσο αδυναμο wifi οταν παρεμβάλεται η πλάτη του tablet? ελεος ειναι! βεβαια αν βρεθουμε καπου εξω θα πρεπει να προσεχουμε που καθομαστε για να συνδεεται σε wifi AP πχ σε καφετεριες!

 

Υ.Γ μπορεί να μου πει κανείς αν το εχει δοκιμασει με usb keyboard γιατι εμένα δεν μου παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! εμένα ακόμα στο service είναι, από Δευτέρα θα έχω νέα...τελικά το πιο σημαντικό είναι η μνήμη για να μπορείς έχεις όσες εφαρμογές θες και να δοκιμάζεις συνέχεια και άλλες, τα tablet είναι παιχνίδι και μόνο προς το παρόν. Επειδή έχω μέρες να σας παρακολουθήσω τελικά τι έγινε? τα καταφέρατε με το root? Για κάποιον σαν και εμένα (άπειρο) είναι εύκολο να το κάνω root και να μη καταστρέψω το tablet?

 

για θήκη βρήκα αυτή και μόλις μάθω τι θα γίνει με το tablet λέω να την παραγγείλω...

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Tablets---iPad-accessories/bags-cases/Sentio-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-Universal-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Tablet-8-CRTHCA008-01.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! εγω ειμαι ενας απο αυτους που τελικά καταφερε να το κανει root! μη φοβασαι δεν παθαινει τπτ! πρεπει να ψαξεις πισω στα posts για να δεις τα προγραμματα που χρειαζονται! το ενα ειναι το moborobo που σου βαζει και τους usb windows drivers για να δει το pc το tablet και μετα θες ενα κινεζικο (δεν θυμαμαι πως το λενε) και πατας το root και το κανει. Προσοχη ομως μη βαλεις απο το google play το superuser γιατι αυτο σου βαζει το super SU και το ενα μπλοκαρει το αλλο! γιαυτο πεδευομουνα εγω με τις ωρες!!! μετα βεβαια μπορεις να βαλεις και το busybox. Σχετικα με την μνημη επισης εχω προτεινει διαφορες λυσεις, με την 1η και καλυτερη αφου ειμαστε root το προγραμμα link2sd. Ετσι την καρτα μνημης την χωριζουμε οπως θελουμε το 1ο partition FAT32 για τα videos/photos/ κτλ αρχεια και το 2ο σε Ext2/ext3/ext4 και κανουμε εκει link τις εφαρμογες. Επισης μεσω ADB με το usb καλωδιο μπορουμε να δηλωσουμε σαν προκαθορισμενη θεση την sd (την NAND flash δλδ) ωστε αμα κατεβαζουμε διαφορα να μην μας τρωει την 0.98GB και επισης με προγραμμα app2sd μας αφηνει να στειλουμε στην Nand εφαρμογες που πριν δεν πηγαιναν!!! επισης υπαρχει αλλος ενας τροπος να αντιστρεψουμε τα mount poins και να νομιζει την nand οτι ειναι εξωτερικη και το αναποδο και να τα πηγαινει ολα στην εξωτερικη αλλα δεν το εχω δοκιμασει, λενε οτι γινεται σε ξενα forums.

 

για την θηκη εχω ιδια σε 7" που ειχα στο προηγουμενο ταμπλετ και βαζω τωρα αυτο αλλα εξεχει. Αλλα τωρα να την πεταξω να παρω αλλη δεν λεει, κανω την δουλεια μου και ετσι.

 

για να συνδεθει σε linux τελικα (μου το ειπαν σε αλλο forum) θελει αυτη την εντολη ως root για να το δει στο usb

echo "0x2207" >> ~/.android/adb_usb.ini
Επεξ/σία από Nikiforos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! εγω ειμαι ενας απο αυτους που τελικά καταφερε να το κανει root! μη φοβασαι δεν παθαινει τπτ! πρεπει να ψαξεις πισω στα posts για να δεις τα προγραμματα που χρειαζονται! το ενα ειναι το moborobo που σου βαζει και τους usb windows drivers για να δει το pc το tablet και μετα θες ενα κινεζικο (δεν θυμαμαι πως το λενε) και πατας το root και το κανει. Προσοχη ομως μη βαλεις απο το google play το superuser γιατι αυτο σου βαζει το super SU και το ενα μπλοκαρει το αλλο! γιαυτο πεδευομουνα εγω με τις ωρες!!! μετα βεβαια μπορεις να βαλεις και το busybox. Σχετικα με την μνημη επισης εχω προτεινει διαφορες λυσεις, με την 1η και καλυτερη αφου ειμαστε root το προγραμμα link2sd. Ετσι την καρτα μνημης την χωριζουμε οπως θελουμε το 1ο partition FAT32 για τα videos/photos/ κτλ αρχεια και το 2ο σε Ext2/ext3/ext4 και κανουμε εκει link τις εφαρμογες. Επισης μεσω ADB με το usb καλωδιο μπορουμε να δηλωσουμε σαν προκαθορισμενη θεση την sd (την NAND flash δλδ) ωστε αμα κατεβαζουμε διαφορα να μην μας τρωει την 0.98GB και επισης με προγραμμα app2sd μας αφηνει να στειλουμε στην Nand εφαρμογες που πριν δεν πηγαιναν!!! επισης υπαρχει αλλος ενας τροπος να αντιστρεψουμε τα mount poins και να νομιζει την nand οτι ειναι εξωτερικη και το αναποδο και να τα πηγαινει ολα στην εξωτερικη αλλα δεν το εχω δοκιμασει, λενε οτι γινεται σε ξενα forums.

 

για την θηκη εχω ιδια σε 7" που ειχα στο προηγουμενο ταμπλετ και βαζω τωρα αυτο αλλα εξεχει. Αλλα τωρα να την πεταξω να παρω αλλη δεν λεει, κανω την δουλεια μου και ετσι.

 

για να συνδεθει σε linux τελικα (μου το ειπαν σε αλλο forum) θελει αυτη την εντολη ως root για να το δει στο usb

echo "0x2207" >> ~/.android/adb_usb.ini

Κοίταξε για θήκη; http://dx.com/p/protective-pu-leather-case-for-8-tablet-pc-black-124091 με 7 ευρώ!!!!!!!!!! και free shiping!!!! (ίδια με εκείνη του ...ακατανόμαστου μαγαζιού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.ie/itm/8-Black-PU-Cover-Stand-Leather-Case-For-Newmy-P9-Tablet-PC-Protective-Case-/300796716765?pt=US_Tablet_eReader_Cases_Covers_Keyboard_Folios&hash=item4608e1a6dd

 

αυτη καλυτερη ε? http://www.ebay.ie/itm/Premium-Kickstand-Case-For-8-inch-Internet-Tablet-8-/260937766193?pt=UK_iPad_Tablet_Accessories&hash=item3cc11a5531

 

Αφου ειναι για τοσα λιγα ευρω αξιζει να παρω μια νεα θηκη νομιζω!!! ε?

τωρα δουλευει και η εντολη adb backup στο linux αλλα το αρχειο εχει 0 bytes! γιατι ρε γμτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία Nikiforos περιμένω τώρα το tablet πως και πως να δω τι θα γίνει...μακάρι να το καταφέρω και να έχω τις εφαρμογές μου στην sd...η αλήθεια είναι ότι με αγχώνει αν θα το καταφέρω...

ωραίες θήκες προτείνατε και σεις σε πολύ καλές τιμές κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω θηκη ιδια με την παραπανω που λετε αλλα ειναι για 7" και την ειχα πληρωσει και ποσα ευρω στο γνωστο μαγαζι! (επειδη τοτε την βιαζομουνα!) τωρα απο ebay....εξεχει ομως το tablet και ειναι επικυνδυνο μη χτυπηθει πουθενα!

μη φοβασαι ευκολο ειναι το root θα τα καταφερεις! αν εχεις προβλημα εδω ειμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...