Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για όποιον ενδιαφέρεται από 24,90 τώρα την δίνουν 9,90. εγώ χτύπησα μία...

 

όσο για το root όσοι το έχετε κάνει στην sd πάει όλο το μέγεθος της εκάστοτε εφαρμογής ή ένα μέρος της? εμένα για παράδειγμα μία με μέγεθος περίπου 40 MB την έστειλα στην sd και πήγαν περίπου 10 MB τα υπόλοιπα μείνανε στον εσωτερικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! αν δεν ειναι τικαρισμενα ολα αυτα http://cdn1.aptoide.com/imgs/2/7/e/27ee1d0c2728518db8bd6dae02070ef8.png προφανως δεν πανε ολα! κανονικα ολα πανε! εμενα στο κινητο που τα μετεφερα ολα με link στην SD απο τα 168ΜΒ εχω 92ΜΒ free! και δεν δειχνει τπτ στην εσωτερικη απο τις αλλες εφαρμογες που εχω βαλει μετα. Μερικες φορες απο τις μεταφορες απο εδω και κει δεν αφηνει να τα μεταφερεις ολα. Σε δοκιμες που εχω κανει ανακαλυψα οτι αν σβησω την εφαρμογη και την βαλω ξανα και την κανει αυτοματα Link τοτε παει ολη στην πραγματικη SD!

http://www.link2sd.info/description

  • Link2SD does not move application's private data directory; it moves apk, dex (dalvik-cache) and lib files.

How it works:
Link2SD mounts the second partition of your SD card as /data/sdext2 and makes OS mounts it at boot time. 

When you select an application and press "Create Link" button you can select which files of the application will be linked and moved to SD card. Apk, dex and lib files can be moved and you can select all three or any two of three or even only one of them.
Depending on what you select, Link2SD moves apk file, dalvik-cache (.dex) file and lib files (.so) to SD card's second partition and creates symbolic links in original directories.
 

Τι εφαρμογη ειναι αυτη που λες και εχει τοσο μεγαλο μεγεθος αρχειων στην εσωτερικη? γιατι εγω τα εβαλα ολα με link στην sd και εχω free στην εσωτερικη κοντα στα 700ΜΒ. Καλα η nand αδειασε λεμε! κοντα 5,30GB free!!!

 

Επίσης εχω ξαναπει πως με εντολη adb μπορεις να δωσεις σαν default install location την SD δλδ την NAND αντι την εσωτερικη μνημη! ισως εχει σχεση αυτο γιατι εγω το εχω αλλαξει! και στο menu του Link2sd λεει που να τις βαζει και εχω βαλει εξωτερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω ρε γμτ δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω! οπου εχω βαλει το link2sd παντα δουλευε και ποτέ δεν είχα προβλημα! για την μνημη ειχα ανεβασει φωτο αλλα δεν εχω να φαινεται ολοκληρο.

 

 

καλημερα

εαν μπορεις ανεβασε μερικες ακομα που να φαινεται ολοκληρη η οθονη και η μαρκα για να το στειλω στον πολωνο να δουμε τι θα πει

 

ευχαριστω

Επεξ/σία από apostolhs1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δω αν προλαβω σημερα να βγαλω πρεπει με την DSLR για να φαινονται καθαρα. Πάντως απο μπροστα δεν γραφει πουθενα την μαρκα του...

βγαλε μια με το apollo screen μια με αποθηκευτικους χωρους (στα αγγλικα)  και μια απο την πλατη του

 

επισης θελω να σε ρωτησω εχω μια καρτα 32GB φορμαρισμενη σε 12GB EXT2 και 18 FAT32  το ταμπλετ δεν την βλεπει ολη στους αποθηκευτικους χωρους γιατι ? μηπως τα EXT2 δεν μας τα  δειχνει?

το pc βεβαια βλεπει το partition  fat32 (μονο με το linux reader for windows βλεπω και τα δυο partition)

Επεξ/σία από apostolhs1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξαναπεί και άλλες φορές. Τα forma ext2/ext3/ext4/reiserfs κτλ είναι μόνο για Linux! το android βασικά είναι linux. Γιαυτό και σε win/mac δεν βλεπει τετοια Partitions. Εμενα το pc μου εχει debian και τα δειχνει. Σε windows εχει ειδικα προγραμματα για να τα διαβαζει μονο αλλα τι να το κανεις? ετσι κι αλλιως εκει δεν πρεπει να γραφεις εσυ τπτ! μονο το link2sd! στο tablet ομως δεν τα δειχνει τα κλειδωνει το link2sd. Mπορεις ομως με εναν root explorer να πας στο /data/sdext2 και εδω ειναι Mount το ext2 της εξωτερικης καρτας σου! οτι εχει εκει μεσα ειναι αυτα που βαζει εκει το link2sd! επισης μεσα απο το προγραμμα λεει αποθηκευτικοι χωροι και λεει ποσο σου απομενει και σε αυτο! το εχεις δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το eshop. μου έδωσε πίσω τα χρήματα 139 € και πήρα το vero A8826 με. 155€ πριν τρεις μέρες και τώρα έχω άποψη και για τα δυο μηχανίματα. Όσον αφορά την μνήμη ενώ λέει το vero 8Gb στην πραγματικότητα είναι 2.02+4.28 δηλαδή 6gb. Είναι ομως καλύτερης κατασκευής. Πολύ δυνατότερο το wifi. Δεν έχει προβλήματα το μικρόφωνο και δεν κάνει νερά η οθόνη.Το apollo όμως είχε καλύτερη γωνία θέασης οθόνης και λογισμικό. Κατά τα άλλα είναι τα ιδια όμως το vero διαβάζει και σκληρό χωρίς τροφοδοσία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξαναπεί και άλλες φορές. Τα forma ext2/ext3/ext4/reiserfs κτλ είναι μόνο για Linux! το android βασικά είναι linux. Γιαυτό και σε win/mac δεν βλεπει τετοια Partitions. Εμενα το pc μου εχει debian και τα δειχνει. Σε windows εχει ειδικα προγραμματα για να τα διαβαζει μονο αλλα τι να το κανεις? ετσι κι αλλιως εκει δεν πρεπει να γραφεις εσυ τπτ! μονο το link2sd! στο tablet ομως δεν τα δειχνει τα κλειδωνει το link2sd. Mπορεις ομως με εναν root explorer να πας στο /data/sdext2 και εδω ειναι Mount το ext2 της εξωτερικης καρτας σου! οτι εχει εκει μεσα ειναι αυτα που βαζει εκει το link2sd! επισης μεσα απο το προγραμμα λεει αποθηκευτικοι χωροι και λεει ποσο σου απομενει και σε αυτο! το εχεις δει?

δεν καταλαβες σου ειπα οτι στο ταμπλετ στον αποθηκευτικο χωρο - καρτα SD δεν μου δειχνει τα 12GB EXT2 παρα μονο συνολικο χωρο 18GB που ειναι FAT32  (32GB ειναι η εξωτερικη μου καρτα 18+12)

 

επισης ext4 το  link2sd λεει οτι ¨mount δεν μπορει να κανει γιατι μπορει να μην το υποστηριζει η συσκευη¨

μονο ext2 και ext3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα να ρωτησω και εγω κατι ?

επειδη σε android ειμαι καινουργιος update στο λειτουργικο πως γινετε ? γινετε κανονικα ας πουμε σαν το ios στα iphone ? σου βγαζει οτι εχει ετοιμη καποια ενημερωσει και την κατεβαζεις ? 

τελικα στικακι wifi μπορουμε να βαλουμε και αν ναι μπορει να μας πει καποιος τον τροπο ? 

σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το eshop. μου έδωσε πίσω τα χρήματα 139 € και πήρα το vero A8826 με. 155€ πριν τρεις μέρες και τώρα έχω άποψη και για τα δυο μηχανίματα. Όσον αφορά την μνήμη ενώ λέει το vero 8Gb στην πραγματικότητα είναι 2.02+4.28 δηλαδή 6gb. Είναι ομως καλύτερης κατασκευής. Πολύ δυνατότερο το wifi. Δεν έχει προβλήματα το μικρόφωνο και δεν κάνει νερά η οθόνη.Το apollo όμως είχε καλύτερη γωνία θέασης οθόνης και λογισμικό. Κατά τα άλλα είναι τα ιδια όμως το vero διαβάζει και σκληρό χωρίς τροφοδοσία .

Καθώς με ενδιέφερε αυτό το vero tablet πάει καλά; Στο μόνο που θεωρητικά υπολείπεται είναι ο επεξεργαστής καθώς ο armlogic που φοράει έχει διπύρηνη gpu ενώ ο rockchip του apollo τετραπύρηνη. Βέβαια σύντομα θα κυκλοφορήσουν τα τετραπύρηνα κινέζικα tablets οπότε ίσως αξίζει να περιμένει κανείς(θα πέσουν και οι τιμές στα διπύρηνα).

 

 

καλησπερα να ρωτησω και εγω κατι ?

επειδη σε android ειμαι καινουργιος update στο λειτουργικο πως γινετε ? γινετε κανονικα ας πουμε σαν το ios στα iphone ? σου βγαζει οτι εχει ετοιμη καποια ενημερωσει και την κατεβαζεις ? 

τελικα στικακι wifi μπορουμε να βαλουμε και αν ναι μπορει να μας πει καποιος τον τροπο ? 

σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα 

Συνήθως το update είναι λίγο στο φλου ανάλογα με την εταιρία. Μερικές φορές γίνεται ΟΤΑ (over the air) δλδ από ίντερνετ κατευθείαν. Άλλες φορές μέσω προγράμματος υπολογιστή. Πάντως αν έχεις το apollo μην ανησυχείς καθώς πιθανότατα δεν θα πάρει κανένα update. Το πολύ πολύ να βγει καμία custom rom όπου θα την φλασάρεις από αρχείο .zip μέσα στην sd αλλά ας μην μπλέξουμε με αυτά ακόμα. Στικάκι wifi εννοείς ή 3g? Εάν εννοείς wifi γτ δεν σε καλύπτει το wifi σήμα του ταβλετ δεν το γνωρίζω αλλά αν εννοείς για 3g πολλά κινέζικα όπως αυτό το apollo αναγνωρίζουν μερικά στικάκια (είχα διαβάσει για κάτι huawei που δουλεύαν).

 

edit: μόλις έριξα μια ματιά στο νέο crazy sunday του e-shop και είδα αυτό (το επίσης πολωνικό):

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909292&sid=1

Επεξ/σία από mpompo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ιδιο γρηγορο στις ιδιες εφαρμογες και τα παιχνίδια δεν έχω δοκιμάσει ομως κάτι βαρι ακόμα. Πιστεύω όμως ότι θα ήταν πιο αργό αν φορούσαν το ίδιο λογισμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! σχετικα με το link2sd αναφερα τα linux partitions ομως στο προγραμμα αυτο πρεπει να δουλευουμε μονο με ext2/ext3. Στο tablet ειναι λογικο να μην βλεπεις αυτο τον χωρο του partition του link2sd το κλειδωνει το προγραμμα! δεν δειχνει ποσο χωρο εχει! ΜΟΝΟ μεσα απο το link2sd μπορεις να το δεις και αν θες να δεις τι εχει μεσα πας με εναν root explorer στο /data/sdext2 ή /data/sdext3 αναλογα πως το εχεις κανει. Τι πειραζει αμα δεν δειχνει το tablet ποσο χωρο εχει? δειχνει το link2sd δες στο menu του λεει καπου αποθηκευτικοι χωροι. Ομως το περιεργο ειναι πως εμενα πχ μου εχει αφησει λιγο λιγοτερα απο 700ΜΒ free εσωτερικης μνημης , δεν με αφησε να τα μεταφερω ολα στην sd ext2 ενω δεν τα δειχνει! Στο κινητο δεν εγινε κατι τετοιο. Προφανως εδω ειχα μεταφερει στην εσωτερικη nand. Η λυση μαλλον ειναι να ξαναπερασω τις εφαρμογες αυτες ωστε να πανε αμεσως στην sdext2 αλλα πως θα βρω ποιες ειναι??? ξερει κανεις αυτα που πανε? στο /data μηπως? στο κινητο μου οπως ειπα απο 168ΜΒ καταφερα να εχω free πανω απο 90!!!

 

Σχετικα με το tablet εμενα εχει μονο ενα καμμενο pixel και τρομερα αδυναμο wifi (που το ελυσα βαζοντας ενα wifi AP μεσα στο δωματιο μου) αν παω καπου εξω με αυτο ισως ειναι προβλημα ομως! ουτε νερα η οθονη, ουτε τπτ αλλο απο αυτα που ειδα παραπανω με το μικροφωνο κτλ, γενικα ειμαι ευχαριστημενος 99%, το 1% παει για το wifi.

 

Και οι φωτος που ζητηθηκαν με λιγα λογια το δικο μου ειναι 8αρι ετσι? και η εσωτερικη δειχνει 0.98GB δεν φαινεται στην φωτο αλλα ετσι ειναι και στα αλλα...και βλεπουμε τι χωρους δειχνει και το link2sd! το παραξενο ειναι οτι στην εσωτερικη δειχνει σε χρηση 318ΜΒ! ομως τα διαθεσιμα ειναι λιγα!!! μηπως τα αλλα ειναι του συστηματος που φυσικα δεν μεταφερονται με το link2sd και δεν τα δειχνει?

post-58444-0-38725700-1358052650_thumb.jpg

post-58444-0-21669800-1358052692_thumb.jpg

post-58444-0-91573900-1358054403_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ το menu αυτό από το link2sd πως το βλέπεις??? δεν έχει κάπου να πατήσω και να δω που είναι τα αρχεία.



και επίσης την εξωτερική τηνς έχεις σε ext2 στον οδηγό έλεγε ext3. να την κάνω και γω ext2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το βρήκα στο link2sd. δεν το ξέρω ακόμα καλά το android. στην εξωτερική έχουν πάει εφαρμογές που τρέχουν κανονικά. κάποιες όμως όταν τις συνδέω σταματάνε δεν ξανα τρέχουν. τελικά μπορούν να πάνε όλες οι εφαρμογές στην εξωτερική ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...