Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας....

 

το δικό μου εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει....έσβησε λόγω άδειας μπαταρίας και μετά τίποτα..... το άφησα όλο το βράδυ στην φόρτιση...δοκίμασα διαφορετική πρίζα στο σπίτι αλλά τίποτα....dead :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασε το power και το volume down για μερικά δευτερόλεπτα ή και hard reset μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα γιατί το χω ξαναδεί το έργο παλιότερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το power και το volume down για μερικά δευτερόλεπτα ή και hard reset μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα γιατί το χω ξαναδεί το έργο παλιότερα ;)

 

ευτυχώς με hard reset επανήλθε....ήμουν έτοιμος να το κάνω πακέτο και επιστροφή....οοοουφφφφ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! επανέρχομαι στο θέμα του wifi παλι! εχει δοκιμασει κανείς κανένα wifi usb stick? απ' οτι εψαξα δεν υποστηρίζονται όλα και κάποια που παίζουν θέλουν μόντες,μηπως εχει δοκιμασει καποιος κανενα που να παιζει? δυστυχως παρολο οτι εχω το AP στο δωματιο πρεπει το apollo να ειναι σχεδον διπλα του για να εχει σωστα pings!!!! μιλαμε και για ενισχυση στο σημα +18db!!! δλδ ΕΛΕΟΣ! μα τοσο μαπα ποια? πισω δεν θελω να το παω με τπτ, καποια αλλη λυση? βαζω και ethernet μερικες φορες αλλα μπουρδουκλωνομαι στο καλωδιο! δυστυχως καθε μερα χρησης υποφερω με το wifi μου σπαει τα νευρα, μια ωρα να κανεις μια δουλεια! ενα το σημα δειχνει τερμα, τα pings στο ΘΕΟ!!! δλδ στο τελος θα βαλω την yagi 13dbi μεσα στο δωματιο εχει ανοιγμα 45/45 μοιρες να κανω δουλεια! http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/AWMN/Exoplismosgiawifiscan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει ping (τώρα είπαμε ανήκει στην γυναίκα πλέον και δύσκολα της το αποσπάς) αλλά το σήμα με ένα τοίχο διαφορά απ το modem (belkin surf+ που είναι γύρω στα 6-7 μέτρα με τοίχο ανάμεσα) είναι στα -54db σε wireless N..

Βέβαια εγώ το είχα πειράξει και λίγο στις κολλήσεις και το είχα βελτιώσει φαντάζομαι (αν και δεν πιάνει άλλα δίκτυα)

Ένα περίεργο που είχα παρατηρήσει πριν το δώσω είναι πως μερικές φορές που ξέχναγα το wifi analyzer ανοιχτό (πιάνοντας πχ μόνο το δικό μου δίκτυο) και έκλεινε η οθόνη λόγω μη χρήσης, όταν το ξαναάνοιγα παρατηρούσα ότι το wifi analyzer όσο ήταν κλειστή η οθόνη είχε πιάσει πχ 10+ δίκτυα τζάμι και μετά το άνοιγα έμενε πάλι μόνο το δικό μου... πράγμα αρκετά περίεργο αν αναλογιστεί κανείς ότι το μεγάλο πρόβλημα αποδεδειγμένα είναι το backplate.. προφανώς απ την άλλη και η οθόνη ή κάποιο κύκλωμα σε λειτουργία δεν αφήνει το tablet να πιάσει καλά και προς την μεριά έστω της οθόνης (που θα έπρεπε καθώς η κεραία είναι βαλμένη πάνω απ την οθόνη στο πλαστικό πλαίσιο).

Γενικά έχω δει ότι το κακό wifi είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων σε αυτό το tablet.. backplate, κακή κεραία, κακές κολλήσεις στην κεραία και κάτι επιπλέον που επηρεάζει όταν το tablet δεν είναι σε αναμονή (άγνωστο αν είναι software ή hardware θέμα..).. το θέμα των κολλήσεων πιστεύω το έφτιαξα και βελτιώθηκε πολύ, το backplate βελτιώνεται μόνο με....τρύπες που δεν θέλω να κάνω αφού πιάνει καλά πλέον, το τρίτο θέμα αν είναι software θα το μάθουμε πιθανόν μόνο αν κάποτε βρει κάποιος κάποιο custom fw.

Γενικά αν εξαιρέσουμε αυτό το θέμα (που και σε αυτό δεν έχω πλέον πρόβλημα), για εμένα που ήμουν και τυχερός με την έκδοση των 8gb είναι άψογο το tablet και η γυναίκα μου το έχει καταευχαριστηθεί.. καλή οθόνη σε εικόνα και απόκριση, άψογο στα παιχνίδια και αρκετά γρήγορο.. μέτρια μεν αυτονομία σε βαριά χρήση αλλά πολύ καλή αυτονομία πλέον τώρα που έστρωσε σε αναμονές κτλ (ακόμα και με wifi ενεργό).. μακάρι να βρεθεί και λύση για το wifi για όλους και θεωρώ πως θα είναι μετά ένα τίμιο tablet σε όλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ειναι ευκολο να ποσταρεις φωτος ή αν εχεις βαλει και δεν τις εχω δει με το τι εκανες? σκεφτομαι για εξωτερικο στικακι αλλα δεν ξερω αν θα παιζει αμα αγορασω καποιο! τι να κανω ρε γμτ! δοκιμασα τωρα την κεραια που ειπα και παλι τα ιδια! πρεπει να ειναι πολυ κοντα της για να πιανει καλα! παρολο οτι δειχνει τερμα σημα σερνεται πολυ! ωρες ωρες δεν φορτωνει τπτ και αλλες φορες παει σφαιρα! τι να πει κανεις!!!

 

Στους 50 ποντους απο την κεραια! τερμα σημα στο AP +18db και η κεραια ειναι 13dbi!!

 

64 bytes from 10.2.237.14: icmp_req=2082 ttl=64 time=2023 ms
64 bytes from 10.2.237.14: icmp_req=2083 ttl=64 time=1015 ms
64 bytes from 10.2.237.14: icmp_req=2084 ttl=64 time=9.09 ms
64 bytes from 10.2.237.14: icmp_req=2085 ttl=64 time=1.57 ms
64 bytes from 10.2.237.14: icmp_req=2086 ttl=64 time=1.71 ms
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 7-8 μέτρα με τοίχο ανάμεσα (κανονικά άλλο δωμάτιο που δεν ενώνεται όχι πόρτες κτλ και το Modem στην άλλη πλευρά του άλλου δωματίου) έχω -49db σήμα και ping από 1ms ως 3ms...

 

Φωτογραφίες για το τι είχα κάνει έχω βάλει στις αρχικές σελίδες (όσες είχα θυμηθεί να τραβήξω). Αρχικά είχα βάλει άλλη κεραία μέσα από ένα παλιό Modem-router  και όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες τα πράγματα είχαν βελτιωθεί δραματικά ακόμα και με το backplate. Την έβγαλα καθώς αν και έκλεινε το backplate θεώρησα πως πίεζε ίσως λίγο παραπάνω την οθόνη καθώς τα νερά που κάνει είχαν αυξηθεί κατά το touch. Πέρα απ αυτό είχα ξεκολλήσει το καλώδιο της κεραίας από την πλακέτα και ξαναέκανα τις κολλήσεις καθώς μου φάνηκαν προβληματικές και όταν ξαναέβαλα την παλιά κεραία πίσω έκανα και εκεί όσο καλύτερα μπορούσα τις κολλήσεις και τώρα όπως βλέπεις νομίζω έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερα τα αποτελέσματα απο πριν. Είχα έτοιμη μια ακόμα κεραία πλακέ σαν αυτή που υπάρχει μέσα αλλά πολύ καλύτερη δεν πρόλαβα όμως να την βάλω καν αφού το tablet κατέληξε σε άλλα χέρια.

Δεν συνιστώ να κάνεις τα παραπάνω (ειδικά στην μεριά της πλακέτας) ακόμα και να πιάνουν τα χέρια σου με το κολλητήρι καθώς εκεί τα πράγματα είναι πολύ στριμώκωλα και μου έβγαλαν την πίστη.. στην πλευρά της κεραίας μπορείς να πειραματιστείς με προσοχή φαντάζομαι... το backplate όπως είχα πει ανοίγει εύκολα με πιστωτική κάρτα (όχι κατσαβιδια κτλ εννοείται!) και είχα περιγράψει πως..

 

Όπως και να χει όμως ακόμα και με την αρχική κεραία/κολλήσεις και χωρίς κανένα πείραγμα, να μου λες για τέτοιες τιμές στο μισό μέτρο απ το Modem είναι υπερβολικό.. σίγουρα δοκίμασες άλλα κανάλια στο router ή οποιαδήποτε άλλη ρύθμιση (πχ να συνδεθείς μόνο με n κτλ κτλ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχανακι ειναι αυτο και ειναι το καλυτερο AP που εχω δοκιμασει EVER!

http://www.airlive.com/product/wl-5460ap_v2

εχω δοκιμασει διαφορα ακομα και αλλη κεραια οπως ειπα, και τερμα η ισχυ στο σημα! τα ιδια κανει! το κινητο μου και καθε αλλη ασυρματη συσκευη πχ 2 laptops δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα! προφανως το δικο μου ταμπλετ εχει πολυ προβληματικο wifi! N δεν εχει! το Ν βγηκε ποιο μετα απο αυτο. Αυτα που ειχες δειξει και εγραψες τα βρηκα τωρα και οντως δε νομιζω οτι μπορω και αξιζει να τα κανω! πιθανως να κανω και καμια ζημια! προτιμωνα ψαξω να βρω στικακι! παντως οπως ειπα ΔΕΝ ειναι το προβλημα το σημα! καθως και το wifi analyzer που εβαλα σημερα δειχνει πολυ καλο σημα, παρολαυτα πολυ πολυ συχνα σερνεται οπως οταν δεν εχει σημα, ενω εχει ομως!!! εχω δοκιμασει και με αλλα AP wifi routers και εχω το ιδιο προβλημα! οποτε υποθετω οτι φταιει το wifi του καθως αν το συνδεσω με ethernet δεν εχει κανενα προβλημα και παει σφαιρα!

 

βρηκα αυτο το how to μεγαλη μανουρα ομως ε? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1484339

και πρεπει να ειναι αυτο http://www.ebay.ie/itm/ALFA-AWUS036NEH-1W-WIRELESS-802-11n-WiFi-USB-Adapter-/120670508448?pt=UK_Computing_USB_Wi_Fi_Adapters_Dongles&hash=item1c1885d5a0

 

καλο αυτο ε? http://tabletmods.blogspot.gr/2012/06/external-wifi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πρέπει να εχει πολύ καλό wifi. προχθε σε μία πολυκατοικία έπιανα σήμα από 2 ορόφους πιο πάνω από εμένα που ήταν το router. και γενικά δεν έχει πρόβλημα. μόνο στο σπίτι μου που 2 δωμάτια πιο πέρα δεν πιάνει λόγω του αδύναμου wifi του router μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να λυσω το προβλημα του Wifi (τουλαχιστον τωρα παινει σε ολο το σπιτι) με αλλαγη του router απο Linksys σε Thompson και εγκατεστησα και το WiFi Booster Pro (free απο play store).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δοκιμασει και αλλα AP και το καλυτερο με τις περισσοτερες ευκολιες αλλα και ενισχυση σηματος (και αποσπωμενη κεραια) είναι το ovislink 5460AP, και μεσα στο δωματιο μου κιολας και παλι εχω θεματα. Δεν χανει το σημα αλλα ωρες ωρες σερνεται απλά! εβαλα και το προγραμμα αυτο το wifi booster pro, πολυ καλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα παρέλαβα από eshop αυτη την κεραια για το AP μου

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612423

root@android:/ # ping 10.2.237.1
PING 10.2.237.1 (10.2.237.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=56.4 ms

64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=60 ttl=64 time=3.01 ms
64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=62 ttl=64 time=1244 ms
64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=63 ttl=64 time=289 ms
 

και παρολαυτα παλι ακομα και διπλα να ειναι το tablet το wifi του κανει οτι νανε! αν ειναι δυνατον 8 db κεραια αντι για 2 και ενισχυση σηματος 18db! για κλαματα η κατασταση! τελικα θα προσπαθησω να βρω καποιο απο τα γνωστα wifi usb sticks που παιζει δοκιμασμενα σε android οπως αυτο πχ

http://www.ebay.ie/itm/120670508448?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σήμερα παρέλαβα από eshop αυτη την κεραια για το AP μου

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612423

root@android:/ # ping 10.2.237.1

PING 10.2.237.1 (10.2.237.1) 56(84) bytes of data.

64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=56.4 ms

64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=60 ttl=64 time=3.01 ms

64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=62 ttl=64 time=1244 ms

64 bytes from 10.2.237.1: icmp_seq=63 ttl=64 time=289 ms

 

και παρολαυτα παλι ακομα και διπλα να ειναι το tablet το wifi του κανει οτι νανε! αν ειναι δυνατον 8 db κεραια αντι για 2 και ενισχυση σηματος 18db! για κλαματα η κατασταση! τελικα θα προσπαθησω να βρω καποιο απο τα γνωστα wifi usb sticks που παιζει δοκιμασμενα σε android οπως αυτο πχ

http://www.ebay.ie/itm/120670508448?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

πως κάνεις το ping να το δοκιμάσω κ εγώ γιατί εμένα πάει μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει καταρχην να ξερεις την ip που εχει το tablet σου. Αν το ξερεις αυτο και εχεις pc με win πας στο menu-start, run , γραφεις cmd και βγαζει κονσολα και γραφεις ping XXX.XXX.XXX.XXX και βλεπεις. Εγω δεν εχω windows, εχω linux μόνο. Στο παραπανω παραδειγμα εχω μπει μεσω SSH απο το pc μου στο tablet και κανω ping στο router μου. Εκανα το ιδιο και απο το κινητο μου και τα pings ειναι παρα παρα πολυ χαμηλα, αρα κατι τρεχει με το wifi του tablet! Στο tablet εχω βαλει αυτο για να εχω SSH server δλδ απο κονσολα υπολογιστη να μπαινω στο tablet!

https://play.google.com/store/apps/details?id=me.shkschneider.dropbearserver2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρέπει καταρχην να ξερεις την ip που εχει το tablet σου. Αν το ξερεις αυτο και εχεις pc με win πας στο menu-start, run , γραφεις cmd και βγαζει κονσολα και γραφεις ping XXX.XXX.XXX.XXX και βλεπεις. Εγω δεν εχω windows, εχω linux μόνο. Στο παραπανω παραδειγμα εχω μπει μεσω SSH απο το pc μου στο tablet και κανω ping στο router μου. Εκανα το ιδιο και απο το κινητο μου και τα pings ειναι παρα παρα πολυ χαμηλα, αρα κατι τρεχει με το wifi του tablet! Στο tablet εχω βαλει αυτο για να εχω SSH server δλδ απο κονσολα υπολογιστη να μπαινω στο tablet!

https://play.google.com/store/apps/details?id=me.shkschneider.dropbearserver2

 

 
Pinging 192.168.1.1 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=15ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=6ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=4ms TTL=64
Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time=4ms TTL=64
 
Ping statistics for 192.168.1.1:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 4ms, Maximum = 15ms, Average = 7ms
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...