Προς το περιεχόμενο

Acer (15.6''/ i7 2.2GHz/ 6GB/750GB/Nvidia GT630M 2GB/ Free Dos) 699€


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,να καταθεσω προσωπικη εμπειρια κυριως ως προς την εγγυηση αντικαταστασης του e-shop

 

ειχα αγορασει ενα acer με 5.1 ηχεια και μετα απο 1 χρονο και κατι καηκε το κεντρικο ηχειο.Ναι μεν δεν ειναι καμια τρομερη βλαβη αλλα εξακολουθει να ειναι βλαβη hardware.

Πραγματι αφου τους το επεστρεψα μου πιστωσαν ολοκληρο το ποσο των χρηματων και αγορασα ενα καινουργιο ASUS i7 klp klp.

 

Δεν ξερω το service του e-shop ή η αντιπροσωπεια της ACER ,αν κανουν καλη δουλεια ή ειναι τραγικοι οπως παρουσιαζονται σε πολλα forum ,παντως οσον αφορα αποκλειστικα και μονο στην εγγυηση αντικαταστασης που διαφημιζουν ειναι αψογοι και αμεμπτοι κατα την προσωπικη μου εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?

 

- Ποιο ειναι το δειγμα σου?

- Οι βλαβες αφορουσαν πιο κομματι του hardware?

 

Νομιζω οτι παραπλανειται ο κοσμος με τετοια posts.

 

Να συστηθώ λοιπόν. Είμαι πληροφορικός από τη δεκαετία του 1990 (τελη). (ανοίγω όλα τα laptop/desktop, αλλάζω μέχρι πυκνωτές από καμένα M/B :P). Δούλεψα σε εταιρίες πληροφορικής και αγοράζαμε αρκετά laptop τότε. Το 2004-5-6 οι ACER ήταν επιεικώς απαράδεκτοι νομίζω δεν υπάρχει αντίρρηση και ειδικά το service τους στην Πειραιώς αν θυμάμαι. Στο τμήμα που δούλευα σε μία εταιρία, από τους 5 ACER χαλάσαν οι 4. Και εμείς τους αγοράζαμε γιατί ήταν "πιο φτηνοί" για τα ίδια χαρακτηριστικά (όπως σήμερα). Την τότε κοπέλας μου της χάλασε (εγώ της τον πήρα), κάποιοων φίλων μου χάλασαν.. Τα χρόνια πέρασαν είπα οκ είναι σύμπτωση.

 

Τωρα είμαι στην εκπαίδευση (καθηγητής). Λόγω κρίσης μου φέρνουν πολλά μηχανήματα να τα δώ στο τσάμπα ("φίλοι" και γνωστοί). Τα netbook που πήραν οι μαθητές πριν τρία χρόνια τα ξέρετε. Ηταν από όλες τις μάρκες (acer, compaq, hp, lenovo, toshiba κτλ). Μέχρι σήμερα μου έχουν φέρει μαθητές να δώ ΜΟΝΟ ACER netbook (όλα περίπτωση M/B, όχι για δίκσους που φταίει ο δίσκος). Εχω δεί 4-5 χαλασμένα ACER και μόνο ένα Compaq με βλάβη στο πληκτρολόγιο όμως (το αλλάξαμε . Φίλου μου παρόμοιο acer netbook, παπαλα κωλάει κάθε τόσο σε γραφικό περιβάλλον μέσα σε 3-4' (με ubuntu, win XP, Hirrens κτλ, το λύσαμε το δέσαμε, αλλαξαμε ότι άλλαζε τα ίδια, πέταμα και αυτό). Αλλου φίλου μου έχανε την ώρα (ακόμα και μπαταρία να φταίει δεν την αλλάζεις μονο σου εκτός αν είσαι τεχνικός).

 

Ασφαλώς και έχω δεί και άλλες μάρκες με προβλήματα πχ μια εποχή με την Nvidia 8400 ή 8200 είχαν τρελαθεί να καίγονται λαπτοπ κάθε μέρα (ήταν προβληματική η κάρτα). Έχω δεί χαλασμένα Fuji-Siemens, Toshiba, HP ακόμα και DELL (μονο lenovo και asus δεν θυμάμαι ίσως λογω μικρού μεριδίου στην ελλάδα αλλα είναι και πιο γερά κατ εμε).

 

Λέω τα ACER έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα. Μπορεί να πάρεις και να μην χαλάσει ποτέ. Μπορεί να πάρεις lenovo και να χαλάσει την άλλη μερα. Απλά είναι πεπιθεσή μου ότι τα acer χαλάνε πιο εύκολα.

Νομιζω οτι παραπλανειται ο κοσμος με τετοια posts

Εδώ λέμε την άποψή μας. Εγώ λέω ΑΛΦΑ, και εσύ ΒΗΤΑ. Κανέναν δεν παραπλανούμε, την άποψή μας λέμε σε ελεύθερο φόρουμ. Όποιος θέλει ότι θέλει αγοράζει και κάνει. Στην τελική κρίση έχει δικιά του ας διαβασει και άλλα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου με συγχωρεις αλλα...

 

1. Το βιογραφικο δεν ειναι απαραιτητο και δεν προσδιδει κυρος ή εγκυροτητα σε μια αποψη.

2. Λες οτι τα Acer χαλανε πιο ευκολα αλλα δεν εξηγεις τον λογο.

 

Για παραδειγμα θα μπορουσες (ως τεχνικος/ειδικος) να υποστηριξεις πως...

η ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιουνται στα boards της Acer ειναι που τα κανει να χαλανε πιο ευκολα.

 

Απο την στιγμη που δηλωνεις ειδικος, αν δεν μπορεις να υποστηριξεις κατι συγκεκριμενο οπως το παραπανω και βασιζεις την αποψη σου για τα Acer σε μια απλη πεποιθηση σου οπως ο ιδιος γραφεις, τοτε απλα δεν εισαι σωστος.

 

Σιγουρα ο καθενας εχει την γνωμη του, απλα καλο θα ειναι να μην παρουσιαζουμε την γνωμη μας και την πεποιθηση μας, ως γενικη αληθεια και ως "fact" (αυξημενη πιθανοτητα να χαλασουν, οπως εγραψες και τονισες με underline...)

 

Μεχρι να εχω συγκεκριμενα στοιχεια που να δειχνουν οτι τα Acer κατασκευαζονται με κατωτερα standards και τα υλικα τους δεν ειναι τοσο ποιοτικα οσο των υπολοιπων, θα συνεχισω να υποστηριζω πως εχουν ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες με τα υπολοιπα laptops... να χαλασουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα θα μπορουσες (ως τεχνικος/ειδικος) να υποστηριξεις πως...

η ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιουνται στα boards της Acer ειναι που τα κανει να χαλανε πιο ευκολα.

Ακριβώς αυτό πιστεύω.. "Χαμηλότερης ποιότητας ηλεκτρονικά" ή/και "έλεγχοι ποιότητας" να το πούμε "λαϊκά".

Μεχρι να εχω συγκεκριμενα στοιχεια που να δειχνουν οτι τα Acer κατασκευαζονται με κατωτερα standards και τα υλικα τους δεν ειναι τοσο ποιοτικα οσο των υπολοιπων, θα συνεχισω να υποστηριζω πως εχουν ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες με τα υπολοιπα laptops... να χαλασουν.

Εντάξει το είπαμε.. Οτι θέλει κανείς πιστεύει. Εδώ την άποψή μας γράφουμε, πιστεύεις ότι υπάρχει τέτοια μελέτη που ζητάς, πόσο μαλλον να την έχω κάνει εγώ για να γράψω την ταπεινή μου άποψη σε ένα thread ενός forum από τα πολλά που γράφω καθε μέρα?!? :wacko:

 

Μακάρι να τα πάρετε και να μην πάθουν τίποτα. Δεν είπα θα χαλάσουν οπωσδήποτε.. Δεν είπα καν μην τα αγοράζεται, μια δεύτερη σκέψη σας έβαλα. Της αδελφής μου το ACER netbook που εγώ της πρότεινα (να μην το ματιάσω), 2-3 χρόνια τώρα καλά τα πάει και δουλεύει και πολλές ώρες κάθε μέρα. Και εγώ μπορεί να πάρω αλλα δεν σημαίνει δεν θα έχω επιφυλάξεις. :)

 

Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...