Προς το περιεχόμενο

Western Digital WD50ERFX & WD50EZRX: Νέοι σκληροί δίσκοι χωρητικότητας 5TB το 2013


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσπαθώ να φανταστώ την απογοήτευση του πρώτου μη-γνώστη που θα τον πάρει, όταν ανακαλύψει ότι δεν είναι 5 TB αλλά 5 TiB, δηλαδή... 4,656 GB. Στους μικρούς σκληρούς δε κάνει τόσο μπαμ αυτό το πράγμα, αλλά το να λείπουν 300+ GB βγάζει μάτι.

 

Το γαμάτο θα είναι στα 16TiB που είναι 14.95TB χάνεις ένα ολόκληρο TB :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το γαμάτο θα είναι στα 16TiB που είναι 14.95TB χάνεις ένα ολόκληρο TB :P

 

Οιμέ συμφορά μας, αλί αλί και τρισαλί - Φωνάχτε αμέσως τον Αλή - να με καρατομήσει!Πάντως ενώ ολα εξελίσονται αυτοί δεν μπορούν να βρούν κανένα πιο αποδοτικό τρόπου διαχωρισμού του δίσκου που να είναι συμβατός με τα παράθυρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα παιδια να ανεβαινουν οι χωρητικοτητες των σκληρων αλλα εγω αλλου κολλαω.Φανταστειτε να χτυπησει ενας τετοιος γεματος σκληρος.Οποτε παμε υποχρεωτικα σε ακομα εναν 5tb ιδιο σκληρο με διπλασιο κοστος.Μεχρι τα 2tb αν χτυπησει σκληρος με ταινιες τις βρισκεις αλλα αν εχεις τιποτα σπανιες σειρες/μουσικη/δικα σου αρχεια εκει εχουμε δραματα.Θα προτιμουσα να εδινα ακομα ενα εκατοσταρικο και να ειχ εγγυηση 100% οτι ο σκληρος δεν θα παθει ποτε τιποτα με τα δεδομενα μου παρα να αγορασω εναν 5tb στα 100 ευρο για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ να φανταστώ την απογοήτευση του πρώτου μη-γνώστη που θα τον πάρει, όταν ανακαλύψει ότι δεν είναι 5 TB αλλά 5 TiB, δηλαδή... 4,656 GB. Στους μικρούς σκληρούς δε κάνει τόσο μπαμ αυτό το πράγμα, αλλά το να λείπουν 300+ GB βγάζει μάτι.

 

Ο δισκος θα ειναι 5ΤΒ. Αυτοι που θα απογοητευτουν ειναι οσοι περιμενουν 5ΤιΒ. Τα ΤιΒ ειναι 2^30 bytes και τα ΤΒ 10^9 bytes.

 

Βεβαια, παλαιοτερα, οντως τα ΚΒ,ΜΒ,GB κλπ μετρωνταν σε δυναμεις του 2. Μετα αλλαξε αυτο και ο παλιος τροπος μετονομαστηκε.

Τα windows αναφερουν τη χωρητικοτητα σε δυναμεις του 2. Παρολο που ολοι σχεδον τα σκεφτομαστε και αναφερουμε ως mega,giga,tera

Η αποκλιση απο ΤιΒ σε ΤΒ ειναι σχεδον 10%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Βεβαια, παλαιοτερα, οντως τα ΚΒ,ΜΒ,GB κλπ μετρωνταν σε δυναμεις του 2. Μετα αλλαξε αυτο και ο παλιος τροπος μετονομαστηκε.

Τα windows αναφερουν τη χωρητικοτητα σε δυναμεις του 2.

 

Πόσο παλιότερα; Γιατί από το 96 που θυμάμαι έτσι ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρος ηταν για μια τετοια ανακοινωση. Οι αναγκες πλεον αυξανονται σοκαριστικα γρηγορα. Τοτε που ειχα παρει 300ρι πιστευα οτι ΟΚ τελειωσα για αρκετο καιρο. Τωρα τα 5 ΤΒ ειναι μια καλη αρχη για να πεις οτι δεν σβηνεις οτι κατεβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα θα πω. Ο πρώτος μου σκληρός δίσκος στον 286 ΑΤ μου ήταν.. 40mb (σαράντα mega byte) :( και ήταν μεγάλος για την εποχή του.. (διπλάσιος από τα XT PC)

 

.. σνιφφ πως περνούν τα χρόνια..

μια απο τα ιδια...κι εμενα τοσος ηταν ο πρωτος μου δισκος κι ειχα ανρωτηθει τι να τον κανω τοσο μεγαλο δισκο? αχαχαχα το 1999. τωρα ομως το 2012 δεν μας φτανουν οσο και μεγαλοι να ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 MByte σκληρός για την εποχή εκείνη ήταν μεγάλος. Η Ram πάνω από 1 MByte ήταν προσιτή σε ελάχιστους. Ούτε 1.44 Mbyte floppy δεν υπήρχε καλά καλά.

ένα θα πω. Ο πρώτος μου σκληρός δίσκος στον 286 ΑΤ μου ήταν.. 40mb (σαράντα mega byte) :( και ήταν μεγάλος για την εποχή του.. (διπλάσιος από τα XT PC)

 

.. σνιφφ πως περνούν τα χρόνια..

 

Ρίξε μία ματιά στο e-shop.gr είναι πολύ φθηνότερος και ανά περιόδους κάνει προσφορές.

μπα τπτ, μόνο ότι υπόθεση μπορούμε να κάνουμε από το ότι ο WD Black 4TB κάνει 340 euro εδώ...

 

Οι μεγάλοι σε χωρητικότητα σκληροί αποτελούνται από πολλούς εσωτερικούς δίσκους. Τρεις έως τέσσερις ίσως και πέντε στους εξωτερικούς. Οι πολλοί εσωτερικοί δίσκοι ( HDD disk platters) απαιτούν μεγαλύτερη ενέργεια, περισσότερες κεφαλές. Ο κίνδυνος απώλειας δεδομένων λόγω υπερθέρμανσης ή κάποιας αστοχίας των υλικών είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτούς με μικρότερη χωρητικότητα. H seagate συνηθίζει να έχει αναλυτικές πληροφορίες για τους σκληρούς της δίσκους.

Το nas ειναι ενδιαφέρον δεν ξερω της ευκολίες που θα εχει για να κατεβαζεις τορρεντ γιατι το ζητούμενο ειναι να καταναλώνεται λίγο ρεύμα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Όσο αφορά το κόστος οι SSD θα αργήσουν πολλά χρόνια να κυριαρχήσουν έναντι των μαγνητικών δίσκων. Στην πράξη ήδη τους έχουν υποβαθμίσει.

1ΤΒ το χρόνο προσθέτουν και αυτοί. Έτσι όπως πάμε σε 5 χρόνια θα τους έχουν φάει οι SSD :P

 

Φίλε αν ψάξεις λιγάκι στα σάιτ της seagate και WD θα βρεις πως πουλούν και σκληρούς με μεγαλύτερη αξιοπιστία. Ενδεικτικά ο WESTERN DIGITAL RE4 είναι ακριβότερος κατά 40 % αλλά έχει πολύ καλύτερη αξιοπιστία. Οι δίσκοι αυτοί πωλούνται στην Ελλάδα . Ρίξε μια ματιά στο skroutz.gr ή στο e-shop

Ολα καλα παιδια να ανεβαινουν οι χωρητικοτητες των σκληρων αλλα εγω αλλου κολλαω.Φανταστειτε να χτυπησει ενας τετοιος γεματος σκληρος.Οποτε παμε υποχρεωτικα σε ακομα εναν 5tb ιδιο σκληρο με διπλασιο κοστος.Μεχρι τα 2tb αν χτυπησει σκληρος με ταινιες τις βρισκεις αλλα αν εχεις τιποτα σπανιες σειρες/μουσικη/δικα σου αρχεια εκει εχουμε δραματα.Θα προτιμουσα να εδινα ακομα ενα εκατοσταρικο και να ειχ εγγυηση 100% οτι ο σκληρος δεν θα παθει ποτε τιποτα με τα δεδομενα μου παρα να αγορασω εναν 5tb στα 100 ευρο για παραδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μεγάλοι σε χωρητικότητα σκληροί αποτελούνται από πολλούς εσωτερικούς δίσκους. Τρεις έως τέσσερις ίσως και πέντε στους εξωτερικούς. Οι πολλοί εσωτερικοί δίσκοι ( HDD disk platters) απαιτούν μεγαλύτερη ενέργεια, περισσότερες κεφαλές. Ο κίνδυνος απώλειας δεδομένων λόγω υπερθέρμανσης ή κάποιας αστοχίας των υλικών είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτούς με μικρότερη χωρητικότητα. H seagate συνηθίζει να έχει αναλυτικές πληροφορίες για τους σκληρούς της δίσκους.

 

yeah i know, platters, αν θες info για WD Platters

 

Από WD μόνο ο 4TB Black και RE4 έχει 5 (x800gb) platters...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικό το γεγονός και μακάρι να ανέβουν οι χωρητικότητες επιτέλους. Ελπίζω βελτίωση και στους μικρούς φορητούς εξωτερικούς. Έχω 5 εξωτερικούς του 1 tb ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ξεκίνησα με 20ΜΒ (MFM) σκληρό δίσκο στο τότε PC XT μου (Hyundai 8088) και σκεφτόμουν τι βλακεία έκανα και έδωσα τόσα λεφτά παραπάνω, αφού έκανα μια χαρά τη δουλειά μου με το 360άρι (σε KB) flopy μου!!!

 

2. Η καλύτερη προστασία δεδομένων που περιέχονται σε δίσκους (HDDs, SSDs κλπ), κακά τα ψέματα, είναι αυτή που φλερτάρει με μεθόδους χρήσης διπλού δίσκου που, ο 2ος όμως, να έχει ρόλο καθαρά backup του 1ου.

Ακόμα καλύτερα μάλιστα αν, ο 2ος, δεν είναι καν κοντά στον 1ο. Έτσι, για τις κάπως πιο ακραίες περιπτώσεις φυσικής καταστροφής του ίδιου του χώρου του 1ου.

Κοστίζει; Ναι!

Υπερβολικά; Όχι.

Υπάρχει περίπτωση να το κάνει κανείς μας; Έως και δακτυλοδεικτούμενα ελάχιστοι μόνο.

Καλά - καλά δεν το κάνουν οι εταιρίες εδώ στο Ελλάντα.

Ωστόσο, μόνο έτσι υπάρχει σημαντικά μεγαλύτερο (όχι απόλυτο) ποσοστό ασφάλειας στα δεδομένα. Όλες οι άλλες μέθοδοι είναι έως και "φούμαρα".

 

3. Οι ανάγκες για όλο και μεγαλύτερες χωρητικότητες σε ατομικό επίπεδο (ανά υπολογιστή) δείχνει, προς το παρόν, να είναι "χωρίς τέλος"!

Ωστόσο, επειδή τα έχω ξαναπεί και αλλού εδώ μέσα, όποιος θέλει, ας τα διαβάσει από το #21 post μου, στο θέμα "Idealo: Σε υψηλά επίπεδα οι τιμές των SSDs, παρά την αισθητή πτώση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...