Προς το περιεχόμενο

Ποιον ψηφιακο δεκτη να επιλεξω?


geo9419

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω να βρω καποιον ψηφιακο δεκτη μιας και το αναλογικο σημα σταματαει απο Παρασκευη 14 Δεκ.

 

Μεχρι στιγμης με μια ερευνα που εκανα παρατηρησα οτι δεν κυκλοφορουν brand name στη αγορα και ολα ειναι κινεζικα.

 

Το πλαισιο εχει το doop. Θετικο για τον πωλητη οτι ειναι το μοναδικο μεταλλικο της αγορας ενω τα αλλα που κυκλοφορουν ειναι πλαστικα και κολανε. Ειχανε και το crypto αλλα οι πελατες ειχανε πολλα παραπονα.

Το αρνητικο για μενα οτι εχει ενα χρονο μονο εγγυηση.

 

Στον κοτσωβολο εχουν το crypto με δυο χρονια και το F&U με τρια. Ο υπαλληλος μου προτεινε το F&U.

 

Γνωστος μου προτεινει το edision που εχει 5 χρονια και διαφημιζεται στην TV αλλα σε κατι σχολια που διαβασα λεει οτι δεν αναγνωριζει ολα τα αρχεια ο media player.

 

ΠΟΙΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΑΝ MEDIA PLAYER ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ USB ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ 2,5 " ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις media player με απαιτήσεις, να πάρεις ένα αυτής της κατηγορίας.

Μερικοί αποκωδικοποιητές έχουν και δυνατότητες media player αλλά δεν κάνουν τέλεια και τις δύο χρήσεις.

Στους αποκωδικοποιητές δεν μετράει μόνο η εγγύηση και το κατάστημα που τον πουλάει αλλά, κυρίως, η δυνατότητα βελτίωσης του λογισμικού τους, με αναβαθμίσεις.

 

Όταν άρχισε η εκπομπή ψηφιακού σήματος στην Αθήνα (2010), διάβασα αρκετά για τους αποκωδικοποιητές και κυρίως τις εντυπώσεις και εμπειρίες από εκείνους που τους αγόρασαν για τη Θεσ/νίκη, που είχε προηγηθεί. Την εποχή εκείνη κυριαρχούσε ο F&U 2205 γιατί είχε υποστήριξη από την εδώ αντιπροσωπεία και συνεχείς βελτιώσεις με αναβαθμίσεις και έτσι τον αγόρασα για μια τηλεόραση, τον έχω ακόμη και λειτουργεί άψογα, παρά το ότι σταμάτησαν οι αναβαθμίσεις αφού οι κινέζοι προώθησαν νεώτερα μοντέλα.

 

Από την αρχή του χρόνου, έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία ο LifeView LV6TBOXHD ο οποίος με πολλές αναβαθμίσεις έχει φτάσει σε ένα αρκετά καλό επίπεδο αλλά σταμάτησε να προωθείται και είναι δύσκολο να τον βρεις. Κυκλοφόρησαν νεώτερα μοντέλα όπως ο Lifeview-LV6TBOXHDA1 και ο Lifeview LV6TBOXHDA2

 

Θεωρώ ότι είναι από τους αξιολογότερους στην αγορά, με συνεχή υποστήριξη. Με λίγο διάβασμα των θεμάτων αυτών πιστεύω ότι θα καταλάβεις τις δυνατότητές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 προτάσεις από εμένα

 

crystal audio micro hd (απροβλημάτιστο media player σε sd αρχεία, σε dts ή ac3 ήχο που έχουν κάποια 720 ή 1080 αρχεία χρειάζεσαι home cinema)

 

xoro 7520 (καλύτερο τηλεκοντρόλ, λίγο πιο σταθερό σήμα σε digea, καλός media player, καμμιά φορά μπορεί να σε παιδέψουν οι υπότιτλοι σε UTF-8) O συγκεκριμένος έχει κ πολύ καλό value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης σημαντικό σε εναν δεκτη είναι ο χρόνος απόκρισης όταν αλλάζεις κανάλι. Εχω πάρει εναν Akai και όταν θελω να αλλάξω κανάλι προλαβαίνω χαλαρα να φτιάξω έναν καφέ και να πάρω τηλέφωνο την θεία μου στην Αυστραλία πριν αλλάξει το κανάλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα. Θελω να παρω ψηφιακο δεκτη αλλα δεν ξερω τις διαφορες που εχουν αποκωδικοποιητες - καρτες - δεκτες που μπαινουν απευθειας στο scart χωρις καλωδια. Επισης να πω οτι εχω 2 τηλεορασεις που συνεδονται με διακλαδωση απο την κεντρικη κεραια. Μπορω να κανω κατι με εναν δεκτη και για τις 2 τηλεορασεις;

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την απευθειας συνδεση στο scart απλα κερδιζεις το καλωδιο scart , και εχει ενα δεκτη για να πιανει το τηλεκοντρολ που μπαινει σε σημειο που να πιανει συνηθως πανω απο την τηλεοραση ,επειδη ο αποκωδικοποιητης ειναι στο scart δηλ. πισω απο την τηλεοραση .

Καρτα μπορει να μπει σε lcd τηλεοραση που ειναι mpeg2 και οχι mpge4 ,δηλαδη μετατρεπει το mpeg4 σε mpeg2 ,αλλα προτιμοτερο να παρεις κανονικο αποκωδικοποιητη γιατι υπαστηριζει και HD , timeshift κτλ

Η τηλεοραση συνδεεται μετα τον αποκωδικοποιητη δηλαδη ακομα και αν συνδεσεις 2 τηλεορασεις σε 1 αποκωδικοποιητη με διακλαδωτη scart ,οτι δειχνει η μια θα δειχνει και η αλλη.Θελεις δηλαδη για καθε τηλεοραση χωριστο αποκωδικοποιητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ειχα προβλημα να δειχνουν κι οι 2 τηλεορασεις το ιδιο προγραμμα. Επειδη ομως βρισκονται σε διαφορετικα δωματια χρειαζομαι τον αισθητηρα, σωστα;

Οποτε η γνωμη σου ειναι αποκωδικοποιητης η συνδεση απ ευθειας πισω στην τηλεοραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...