Προς το περιεχόμενο

Διαγραφή περιεχομένων φακέλων συστήματος για μείωση δεδομένων δίσκου C


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα ξαφνικά πως απ τα 85GB του partition που είχα κάνει για το σύστημα θεωρώντας πως είναι υπεραρκετό μου είχαν μείνει μόνο 5GB. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω άχρηστα πράματα προς διαγραφή.

 

Στο desktop δεν είχα τίποτα, μόνο 50mb, άδειασα τον κάδο με 3GB, δίεγραψα 1 GB άχρηστα άπ΄ το dropbox και τώρα βλέπω τον φάκελο temp [Χρήστης->AppData->local->Temp] να έχει 7Gb. Να τον διαγράψω? Έχει άχρηστο υλικό ή παίζει να έχει χρήσιμα πράματα που να χρησιμοποιούν κάποια προγράμματα?

 

Επίσης βλέπω έναν αρχείο 2GB, το dbCache.dat στην διαδρομή Χρήστης->AppData->Locallow->Google->Google earth. Αν διαγράψω αυτό το αρχείο τι συνέπειες θα έχω στο google earthing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα περιεχομενα του AppData->local->Temp τα διαγραφεις αφοβα!

Εγω ειδικα πριν απο backup με το Acronis, τα διαγραφω παντα!

 

Για το google earth δεν ξερω, καλυτερα να απαντησει καποιος αλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έβγαλε το Tuneup ως google earth cache, προτεινόμενο για διαγραφή.

Δηλαδή αν το διαγράψω απλά το google earth είναι πιο αργό στις περιηγήσεις σε περιοχές που έχω ήδη φορτώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χάσω δεδομένα δηλαδή που χρησιμοποιούν προγράμματα ε? Είναι σίγουρο?

 

Με το ccleaner μπορεις να επιλεξεις τι να διαγραψεις και τι οχι μεσα από το μενου που σου δινει. Όχι, δεν υπάρχει λογος να αγχώνεσαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ αλλά προέκυψαν κάποιες απορίες:

  1. Τι είναι η μνήμη cache των browsers και τι επιπτώσεις έχει η διαγραφή της?
  2. Τι είναι η μνήμη cache του google earth και τι επιπτώσεις έχει η διαγραφή της?
  3. Τι άλλο μπορώ να διαγράψω χωρίς συνέπειες πέρα από αυτά που μου δείχνει το CC cleaner?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κατεβαζεις κατι απο το ιντερνετ για μια εφαρμογη, ειτε ειναι browser, ειτε το google earth, ειτε καποιο παιχνιδι. πχ την εικονα απο ενα αρθρο σε ενα blog, αυτη αποθηκευεται στο δισκο ωστε να μην ξανακατεβει την επομενη φορα που θα τη χρειαστεις, εξοικονομοντας bandwidth.

Αυτο βεβαια ειναι καταλοιπο της εποχης που οι ταχυτητες στο ιντερνετ ηταν της ταξης των kbps, αλλα παραμενει ως σημερα. Η διαγραφη της cache απλα αναγκαζει την εφαρμογη να ξανακατεβασει αυτο που θελει απο το ιντερνετ.

 

Κατι που μπορεις να διαγραψεις, αν δεν το χρησιμοποιεις συχνα, ειναι τα restore points της επαναφορας συστηματος. Ανοιγεις τον cleamngr (ακκαθαριση δισκου), πας στην καρτελα more options και πατας το κουμπι cleanup now στο κομματι του system restore.

 

Τελος, μπορεις να βαλεις μια εφαρμογη σαν το spacesniffer και να ψαξεις ποιος/ποιοι φακελοι σου τρονε περισσοτερο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...