Προς το περιεχόμενο

Asus Zenbook UX31E-RY010V Ultrabook στα €699 και πάλι από το Public


karasardelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 7 ή windows 8? επίσης δεν το λέει..

 

Τα 7Άρια εχει.

 

 

Λεω να περιμενω ως του χρόνου τον Αύγουστο μπας και βγάλουν καμια προσφορά το prime με την full hd οθόνη + ips, το φωτιζομενο (και κλάσεις ανώτερο) πληκτρολογιο. :-P

Ζητάω πολλα;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστής του αν και i7 (Core i7-2677M) όπως καταλαβαίνεται λόγω μικρού χρονισμού (1,8ghz) και έκδοσης mobile (κατανάλωση έχει σαν πρώτη προτεραιότητα) είναι λίγο χειρότερος από i5 για κανονικά laptop (με μεγαλύτερους χρονισμούς γύρω στα 2.5). Το σκορ του στο cpubenchmark είναι 2913 το οποίο απέχει πολύ από το 7000+ που βγάζουν άλλοι i7 για μεγαλύτερα laptops. Δεν είναι άσχημο σκορ. Η κάρτα γραφικών είναι για την δουλειά που θέλεις ένα ultrabook όχι τίποτα φοβερό επίσης. Αν θέλετε να το κάνετε desktop μέσω docking (hdmi σε 21.5'' monitor και usb keyboard, mouse) δεν θα γίνει και η καλύτερη παιχνιδομηχανή να το γνωρίζετε επίσης.

 

Γενικά ωστόσο είναι καλή η τιμή του για όποιος θέλει κάτι μικρό και φορητό ειδικά για ASUS που τα έχω σε εκτίμηση αν και δεν έχουν εδώ αντιπροσωπία να το πούμε.. Αλήθεια το keyboard έχει ελληνικά, τα windows τί γλώσσα είναι? Το κάνει γαργάρα.. Αγγλικά/US μου μυρίζουν (για όποιον έχει θέμα)

 

Όλα τα ultrabooks έχουν επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης... αν δεν έχουν δεν είναι ultrabook αλλά κανονικά laptop. Ο επεξεργαστής πάντως αν και φαινομενικά αργός, λόγω χαμηλής θερμοκρασίας πάει σφαίρα και πιάνει την ταχύτητά του σε αντίθεση με κανονικά λαπτοπς που με τους υψηλούς χρονισμούς τους ανεβάζουν θερμοκρασίες και ο επεξεργαστής κατεβάζει ταχύτητα για να μπορέσει να ανταπεξέλθει....

 

Το Keyboard είναι Ελληνικό με Ελληνικούς χαρακτήρες αλλά όχι με απόλυτα Ελληνική διάταξη πλήκτρων - έχει μεγάλο όρθιο Enter και την κάθετο δίπλα στο μικρό αριστερό shift όπως το UK και έχει στην θέση του delete το πλήκτρο ON/OFF !!!!! (μα ποιος ηλίθιος το σκέφτηκε αυτό;). Σας έχω πει ότι το keyboard είναι χάλια ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα παραπάνω εγώ θα έλεγα ότι το μεγάλο του μειονέκτημα είναι η κάρτα γραφικών. Άλλωστε νομίζω ότι με αυτα τα χρήματα παίρνεις ι5 με HD4000 (επόμενη γενιά από τον ι7 που φοράει το asus) sto acer s3 το οποίο έχει ένας φίλος και σας λέω ότι είναι αρκετά καλό (χωρίς βέβαια να δώ το ένα δίπλα στο άλλο). Ο ssd βέβαια ήταν ένα μεγ΄λαο ατού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το s3 ειναι look like αλουμινενιο (με λιγα λογικα πλαστικο ειναι το σασι του), ενω το zenbook ειναι εξ'ολοκληρου απο

αλουμινιο. Γενικοτερα εχει παρα πολυ καλη κατασκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα παραπάνω εγώ θα έλεγα ότι το μεγάλο του μειονέκτημα είναι η κάρτα γραφικών. Άλλωστε νομίζω ότι με αυτα τα χρήματα παίρνεις ι5 με HD4000 (επόμενη γενιά από τον ι7 που φοράει το asus) sto acer s3 το οποίο έχει ένας φίλος και σας λέω ότι είναι αρκετά καλό (χωρίς βέβαια να δώ το ένα δίπλα στο άλλο). Ο ssd βέβαια ήταν ένα μεγ΄λαο ατού

 

Το ACER Aspire S3 που πωλείται επίσημα στην Ελληνική αγορά, έχει οθόνη με ανάλυση 1366Χ768. Η ανάλυση της οθόνης για μένα τουλάχιστον, είναι καθοριστικός παράγοντας στην επιλογή ενός λαπτοπ. Θεωρώ κάθε λαπτοπ με τιμή πάνω από €500 και με ανάλυση μικρότερη από 1400Χ900 ή έστω 1280Χ800 απαράδεκτο (ναι ξέρω πως αυτό που λέω περιλαμβάνει την πλειονότητα των λαπτοπς της Ελληνικής αγοράς). Τα 768 pixels κάθετης ανάλυσης είναι πολύ λίγα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το παρήγγειλα, αλλά ... θα μάθουν τη διαθεσιμότητα του προϊόντος από Παρασκευή.

Το πήρε κανένας από Public ή ήταν απλά ένας "κράκτης" χωρίς διαθεσιμότητα;

 

Ξενέρωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το παρήγγειλα αλλά μάλλον δεν έχουμε ελπίδες... Κρίμα ρε γαμώτο και το είχα βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο! Είχα δει την αγγελία του TS και με έψηνε άσχημα γιατί σε τέτοια τιμή δε νομίζω ότι βρίσκεις ultrabook τέτοιας ποιότητας και επιδόσεων. Αν τελικά κάποιος το πάρει και δε το θέλει ας ενημερώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μετά από καθυστέρηση παρέλαβα σήμερα! Δε το έχω ανοίξει, το έχω να φορτίζει, αλλά από εμφάνιση και κατασκευή σκίζει (αν και είναι εμφανέστατη η ομοιότητα με το macbook air). Πιστεύω ότι στα 700 ευρώ ήταν πολύ καλή επιλογή! Θα δείξει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...