Προς το περιεχόμενο

αλλαγή βρύσης μπάνιου


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αλλάξω τη βρύση στο μπάνιο.

έχω την καινούργια, έχω και τον κάβουρα.

στην ένωση των σωλήνων τι να βάλω ώστε να μην έχω διαρροές;

έχω δει αυτό το μαλλί που βάζουν. μούφα νομίζω λέγεται; το έχω ακούσει και κάπως αλλιώς αλλά δε θυμάμαι.

διάβασα πρόσφατα για κάποιο "τεφλον" που βάζουν αντι για αυτό το μαλλί, υποτίθεται είναι καλύτερο;

τελικά τι να χρησιμοποιήσω;

 

στο praktiker λογικά θα έχει.

 

φαίνεται πως δεν έχω ιδέα με αυτά ε; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαλλί είναι κάναβη, αλλά το λένε και μαλλί.

 

 

Εσύ θα βάλεις τεφλόν, είναι σαν την μονωτική ταινία, μια λεπτή στο πάχος ταινία που την περνάς πολλές φορές πάνω στις βόλτες(δεξιόστροφα) και μετά βιδώνεις από πάνω για να μην υπάρχει διαρροή.

 

 

 

5o8iO.jpg ptfe19.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανάβι (το)!Προσοχή τι λέτε,θα μας πάνε μέσα χρονιάρες μέρες. :-D

Μούφα λέγεται ο "αντάπρορας" για να ενώσεις/βιδώσεις δύο σωλήνες

107702-107709.jpg

 

Το τεφλόν τα πάει καλύτερα σε πλαστικούς συνδέσμους (πχ καζανάκια), ενώ για μεταλλικούς συνδέσμους το κανάβι.

 

Α,κλείνουμε και την παροχή πρώτα για μήν έχουμε άλλα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις καμια μαλακια και βαλεις στο σπυρωμα, κανάβι ή τεφλον.Πρωτον, γιατι δεν υπαρχει πριπτωση να το στεγανοποιησεις και δευτερον,γιατι αν βαλεις πολυ κανάβι,υπαρχει περιπτωση να σπασεις το ρακορ.Η συνδεση της μπαταριας (ετσι λεγεται)γινεται με λαστιχενια φλατζα ή με φίμπερ 3/4 (καλυτερα η λαστιχενια φλατζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τσιμουχάκια που έχει στα ρακόρ η καινούργια μπαταρία τη στεγανοποιούν μια χαρά, δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο..

Πάντως είμαι σίγουρος ότι με τον κάβουρα θα της γα........εις το ταμτιριρίμ και θα σιχαίνεσαι να τη βλέπεις από τις γρατζουνιές.

 

Για να το αποφύγεις αυτό και να μην καταγδάρεις τη μπαταρία,

σφίξε τα ρακόρ με τα χέρια όσο σε παίρνει

και μετά βάζε ένα κομάτι ύφασμα γύρω από το κάθε ρακόρ και σφίξε το με τον κάβουρα τοποθετημένο σωστά για να μην κλωτσήσει (φλις θα πρότεινα ή κάτι κάπως χοντρό όπως διπλό βαμβακερό φανελάκι ) ..

ΟΧΙ ΠΟΛΥ !

Λιγότερο από ΜΙΑ στροφή (ίσως και μισή , ανάλογα πόση δύναμη έχεις)..

Μόλις δεις και ζορίζει λίγο με τον κάβουρα , σταμάτα, δε χρειάζεται να βγεις απέναντι..

 

Αφού κάνεις το ίδιο και στο ζεστό και στο κρύο,

άνοιξε σιγά σιγά την κεντρική παροχή να ανεβάσει πίεση η γραμμή, και δες αν χάνει..

Αν χάνει , σφίγγεις ΛΙΓΟ κάθε φορά (λιγότερο από μισή στροφή).

 

Αν το παρασφίξεις , είτε θα κλωτσήσουν οι βόλτες στη μούφα του τοίχου και θα τραβάς τα ...... σου (θα πρέπει να φέρεις υδραυλικό να στις αλλάξει και θα έχει και σκάψιμο και κόψιμο σωλήνας κλπ.,

είτε θα κοπούν τα ρακόρ και θα πετάξεις τη μπαταρία,

είτε τα τσιμουχάκια από το σφίξιμο και θα χάνει ότι και να κάνεις αν δεν τα αλλάξεις..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα τελικά το τεφλόν.

ο μόνος μου φόβος τώρα είναι, λόγω του ότι είναι παλιό το σπίτι (δεν έμενε κανείς), μήπως δε μπορώ να ξεβιδώσω τη βρύση λόγω αλάτων

θα το δοκιμάσω αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε kfyros, γυναικολόγος έπρεπε να 'σαι.

 

έχω πλερώσει για να μάθω αδερφέ (και franke μάλιστα ο μαλάκας !! δεν δοκίμαζα με καμιά κινέζικη του 5ευρου !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

χρονια πολλα σε ολους ! θα ηθελα να αλλαξω την εξωτερικη βρυση στο μπαλκονι αλλα δεν ειμαι σιγουρος που βρισκεται ο διακοπτης νερου για να τον κλεισω

υπαρχει διαθεσιμη φωτογραφια μιας βιδας κατω απο τον νεροχυτη για την οποια δεν ειμαι σιγουρος .Που μπορω να την αναρτησω να δειτε ;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γυριζε κιολας καλα θα ηταν .φοβαμαι μην κανω καμια ζημια και απο κει που θα δινα κανα εικοσαρι ευρω ανοιξω δουλειες αλλες

 

Κλειστην και μετα πανε στην βρυση και ανοιξε την αν δεν τρεχει σημαίνει οτι εκλεισες την σωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως η βανα να εχει βιδα επανω και να ειναι σφιγμενη, γι' αυτο δεν μπορεις μαλλον να την κλεισεις. Παρε ενα κατσαβιδι και ξεσφιξε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσαβιδι δεν βλεπω που μπορει να παιξει . το μονο που βλεπω ειναι μια σκουριασμενη βιδα -παξιμαδι με ταπα καλυτερα θα λεγα -η οποια δε γυριζει ... και μαλλον 12 η 13αρα αν βοηθαει αυτο για να βοηθησω.

θα ελεγα οτι δεν ειναι αυτος ο διακοπτης νερου για τη βρυση του μπαλκονιου και κουζινας αν δεν εβλεπα και 2 ιδιες τρυπες στα πλακακια του μπανιου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...