Προς το περιεχόμενο

dominos pizza + avira antivirus


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ξεφτίλα αυτή! Δεν το πιστεύω, με πίτσα παίρνεις δώρο αντί κοκακκόλα ένα αντιβαιρους!?! Τι άλλο θα δούμε.. κλαψ..

To avira το έχω δουλέψει σε κάτι PC. Δεν είναι τοσο καλό με τις εξείς έννοιες.

α) ενοχλητικό στην free μορφή του όλο παράθυρα ανοίγει και στα πρίζει με προσφορές, διαφημίσεις προωθητικές και καλά.

β) λειτουργικά μου εβγαζε false possitives με flashοgames για παιδάκια που δέν έβγαζα τα άλλα free (avast, avg). έπρεπε να κάνω "εξαίρεση"

 

Ειναι όμως πιο γρήγορο στο ondemant scan από AVAST.

 

Προσωπικά από free MONO avast προτείνω (το avg το έχω τελευταίο λογω "βαρους")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

α) Ένα παράθυρο σου πετάει κάθε φορά που τσεκάρει/κάνει updates, με λίγα λόγια μια φορά το 24ωρο. Πολύ σπάνια πετάει παράθυρο κάτω δεξιά (έχει καμιά 15 μέρες να φανεί) ΑΝ υπάρχει καινούρια full έκδοση.

β) Κάθε antivirus ρυθμίζεται όσον αφορά την ευαισθησία του. Και sorry αλλά μην ακούω για το avg που στο παρελθόν έχει σβήσει βασικά αρχεία των windows και έχει γίνει φασαρία στο διαδίκτυο από άτομα που αναγκάστηκαν να επανεγκαταστήσουν το λειτουργικό. Για το avast εντάξει δεν έχω διαβάσει άσχημα πράγματα αλλά το avg 2-3 φορές την έχει κάνει την λαδιά.

http://securityandth...l-windows-file/

http://support.microsoft.com/kb/970962/el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το avira το χρησιμοποιω εδω και χρονια τη free εκδοση και δεν μου εχει βγαλει προβλημα.τωρα η προσφορα με τις πιτσες δεν με τρελαινει..θα προτιμούσα μια εξαδα μπίρες ή αναψυκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

β) λειτουργικά μου εβγαζε false possitives με flashοgames για παιδάκια που δέν έβγαζα τα άλλα free (avast, avg). έπρεπε να κάνω "εξαίρεση"

 

Πέστα. Ίσως το πιο υστερικό antivirus. Βαράει false possitives στα πάντα.

Είναι πολύ ελαφρύ πάντως, και για τις διαφημίσεις παλιότερα υπήρχε ένα "hack", δεν ξέρω αν παίζει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι λένε για false positives και το χρησιμοποιώ χρόνια. Τώρα αν έχετε γεμίσει το μηχάνημα με key generators και cracks, καλά κάνει και φωνάζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα οι διαφημισεις βγαινουν μονο στην free εκδοση, οχι στην "πληρωτεα", σαν αυτην που προσφερεται με τις πιτσες.

(Ναι, υπαρχουν διαφορα hacks για τις διαφημισεις στην free).

 

Anyway, οτι και να πουμε εδω, υπαρχουν τα μεγαλα επισημα τεστ για τα antivirus (av-test, av-comparatives), το avira ειναι παντα σε καλη θεση τα τελευταια χρονια.

(Για τα false positives, υπαρχει και η ρυθμιση ευαισθησιας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάναμε vs.. παιδιά :-) δεν είναι αυτό το νόημα του thread.

Εγώ την Free έκδοση avira έχω δοκιμάσει μονο σε ένα PC σε σχολικό , εργαστήριο (το εβαλα για δοκιμή όλα τα άλλα τρέχουν AVAST που αγαπάω περισσότερο) και είπα τα συμπεράσματά μου. Δεν είπα είναι κακό, είπα προτιμώ το avast γιατί είναι λιγότερο ενοχλητικό. Δεν έχω ιδέα πιο είναι καλύτερο στους ιούς, με ενόχλησαν όμως τα false possitive που έβγαλε σε κάτι δωρεάν flashgames τα όποία το μονο λάθος είναι να "βγαίνουν" (extract) από ένα exe αρχείο το οποίο το νόμιζε για "installer/downloader" of malware. Καταλαβαίνω γιατί μπερδέυτηκε, απλά το avast, avg στο ίδιο παιχνίδι δεν μπερδεύτηκε. Το άλλο που με ενόχλησε ήταν μεγάλα παράθυρα που όταν το βλέπουν τα παιδάκια αποπροσανατολίζονται και κλαίνε.. (σχολικά εργαστήρια). Προσωπικά θα το ανεχόμουν για ένα πρωιόν δωρεάν. Προφανώς το πλερό δεν τα έχει τα popups.. λογικό, είπα εγώ κατι άλλο?

 

Ότι AVG όπου το βρίσκω το ξηλώνω γιατί εκτός ότι είναι βαρύ έχει και θέματα με τα removables (τα κάνει scan με το έτσι θέλω και αν τα βγάλεις τραβώντας τα, τα αφήνει με write failure και θέλουν scandisk). To "καλό" του έιναι δεν στα πρήζει με τις άδειες για χρόνια, τι να το κανεις όμως. Τα άλλα δυστυχώς κάθε χρόνο, πρέπει να ασχοληθείς μαζί τους και όταν πρέπει να τα εγκαταστήσεις σε "ανίδεους" χρήστες και αυτό το λίγο μετράει, χάνουν την μπάλα με την παραμικρή οθόνη, ολο οκ πατάνε!!! Εκεί βολεύει το AVG λοιπόν και μονο για αυτό το λόγο (έτσι και αλλιώς οι "αρχάριοι" χρήστες πάντα unmount κάνουν τα usb)

 

Αυτά..

Τώρα που κολλάνε οι πίτσες με τα AV δεν έχω καταλάβει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που κολλάνε οι πίτσες με τα AV δεν έχω καταλάβει..

 

Ίσως οι πίτσες να μην έχουν και τόσο φρέσκα υλικά και να θέλουν ένα σκανάρισμα πρώτα πριν καταναλωθούν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...