Προς το περιεχόμενο

Router ZTE ZXHN H108NS από ΟΤΕ


toni50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω παντως οτι ειναι και θεμα γραμμης!

 

Μου εδωσαν και εμενα το ιδιο ρουτερ απο την HOL για να παίζει το IPTV και αρχικά ειχα απογοητευτεί γιατι έπρεπε να αποχωριστώ το fritzbox που ειχα τα τελευταία 5 χρόνια αλλα εν τελει δε φαίνεται να δημιουργεί κανένα πρόβλημα! Παίζει αψογα κατ εμε και ας χανει λιγο σε δυνατότητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kι ομως εχεις δικιο και της wind zte ειναι και συγκεκριμενα το ZTE ZXHN H108L....και καλυτερα δουλευει απο αυτο του οτε.τουλαχιστον σε εμενα...μου φαινεται θα το δοκιμασω να δω...ομως υπαρχει περιπτωση εαν αγορασω ενα ψιλο σοβαρο ρουτερ με κανενα 50ρικο να διορθωθουν θεματα οπως βουτιες που κανει τωρα το ιντερνετ η θεματα εμβελειας wifi??

τι βουτιες κανει?χανεις σε ταχυτητα?κανει αποσυνδεση?αν χανει σε ταχυτητα μηπως το κανει λογω wireless?

 

νομιζω παντως οτι ειναι και θεμα γραμμης!

 

Μου εδωσαν και εμενα το ιδιο ρουτερ απο την HOL για να παίζει το IPTV και αρχικά ειχα απογοητευτεί γιατι έπρεπε να αποχωριστώ το fritzbox που ειχα τα τελευταία 5 χρόνια αλλα εν τελει δε φαίνεται να δημιουργεί κανένα πρόβλημα! Παίζει αψογα κατ εμε και ας χανει λιγο σε δυνατότητες!

μπορει απλα να εισαι τυχερος.γενικα τα zte δεν παιζουν καλα.αδικαιολογητα disconnects σε καποιους.για αυτο και θα δεις και απειρα θεματα με προβληματα εδω στο ινσομνια.οι περισσοτεροι το αλλαξαν με καποιο απο το εμποριο για να βρουν ηρεμια.καποιοι αλλοι το πηγαν πισω τους εδωσαν παλι zte και παλι τα ιδια θεματα.βεβαια δεν ειναι χαλια ολα τα μοντελα.καποια πχ vdsl παιζουν λιγο καλυτερα.αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να συγκρινεις το fritz με το zte.το ενα ειναι κορυφη το αλλο πατος.δεν ξερω αν σου αφησαν το fritz βεβαια αν μπορεις να το σεταρεις να παιξει με Iptv.αν βεβαια εχεις και voip τηλεφωνια θα ειναι λιγακι δυσκολο γιατι δεν το κοβω να σου σεταρει την τηλεφωνια η Hol πλεον πανω στο fritz.επισης μια που εχεις hol ζητα να σου αλλαξουν το margin απο 11 σε 9 ή ακομα καλυτερα σε 6.θα κερδισεις σε ταχυτητα απλα με 6 ελπιζω το zte να παιξει σταθερα.διοτι αμα εισαι με 11 margin οκ λογικο που δεν κανει dc's.

επισης αν δεν εχεις καλη εμβελεια με το zte θα μπορουσες να βαζες πανω το fritz σαν access point.γιατι ενα απο τα μεγαλα παραπονα των περισσοτερων ειναι και η εμβελεια οπως και οι αποσυνδεσεις.δεν μπορω να θυμηθω  αν το fritz μπορει να παιξει σαν σκετο ρουτερ οποτε να κανες bridge το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Μια ερώτηση και από μένα. Laptop με XP δε παίρνει με τίποτα IP. Καρφωτά τι DNS πρέπει να βάλω ώστε να δουλέψει; Κάποιος άλλος τρόπος ώστε να πάρει IP το laptop;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

 

Μια ερώτηση και από μένα. Laptop με XP δε παίρνει με τίποτα IP. Καρφωτά τι DNS πρέπει να βάλω ώστε να δουλέψει; Κάποιος άλλος τρόπος ώστε να πάρει IP το laptop;

 

Ευχαριστώ.

a.κλεισε firewall.

β.σιγουρεψου οτι οι ip ειναι στο αυτοματο και γενικα οτι ειναι τσεκαρισμενα τα πρωτοκολλα κτλ στην καρτα δικτυου.tcp/ip και αυτα.

c.δοκιμασε με καρφωτη ip να δεις αν θα παιξει η οχι.αν δεν παιξει κατι αλλο φταιει.

δ.οτι ο dhcp στον ρουτερ ειναι ανοιχτος.

ε.μιλαμε για wireless  η για ενσυρματη.αν ειναι wireless τοτε δοκιμασε αλλο καναλι ή δοκιμασε μονο για δοκιμη ανοιχτο το δικτυο να δεις αν παιζει.επισης βαλε αλλο κωδικο μην εχει κανα παραξενο συμβολο μεσα.

ζ.δοκιμασε να σβησεις την καρτα δικτυου και να την ξαναπερασες ή δοκιμασε να περασεις πιο νεους drivers.

dns μπορεις να βαλεις ειτε του παροχου ειτε να βαλεις open dns πχ 8.8.4.4 και 8.8.8.8 ή να βαλεις την Ip του ρουτερ.

αν ειναι θεμα dns το βλεπουμε.το βασικο ειναι να μπορεις να μπεις στον ρουτερ για αρχη.

σε αλλο δικτυο μπαινεις?αλλιως και κανα system restore ή κανα format ειναι μια λυση.και θα περναγα και πιο καινουρια windows επισης αν σηκωνε το λαπτοπ.τα xp πεθαναν λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω αυτο το ZTE ZXHN H108N και προσπαθω να το συνδεσω ασυρματα σε ενα access point που εχω και δεν τα καταφερνω.

Χρειαζεται καποια ρυθμιση? Γνωριζει κανεις?

Μηπως φταει οτι δεν εχει WDS? ή μηπως εχει? Δεν ξερω!

Εν το μεταξυ το συγκεκριμενο access point το εχω συνδεσει και σε αλλα ρουτερ παλαιοτερα,δεν ειχε απολυτως κανενα θεμα. Μονο στο συγκεκριμενο μου βγαζει προβλημα.

Καποια συμβουλη καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτο το ZTE ZXHN H108N και προσπαθω να το συνδεσω ασυρματα σε ενα access point που εχω και δεν τα καταφερνω.

Χρειαζεται καποια ρυθμιση? Γνωριζει κανεις?

Μηπως φταει οτι δεν εχει WDS? ή μηπως εχει? Δεν ξερω!

Εν το μεταξυ το συγκεκριμενο access point το εχω συνδεσει και σε αλλα ρουτερ παλαιοτερα,δεν ειχε απολυτως κανενα θεμα. Μονο στο συγκεκριμενο μου βγαζει προβλημα.

Καποια συμβουλη καποιος?

κατι δεν μας λες καλα.εχεις ενα access point και θες το zte να συνδεθει πανω του σαν repeater?αν εννοεις αυτο το ξεχνας.ακομα και να εχει Wds οι πιθανοτητες ναπαιξει ειναι μια στο εκατομμυριο διοτι πρεπει να γινει wds και απο τις 2 πλευρες .εχω καταφερει να παιξω με wds μονο σε δυο ιδια thomson 780 τα οποια ειχαν το ιδιο firmware και επισης επαιζαν μονο με wep.

 

εκτος αν εννοεις οτι θες το access point να συνδεθει πανω στο zte το οποιο παιζει κανονικα σαν adsl router.εκει παμε αλλου.

αν δεν εννοεις το δευτερο που εγραψα και εννοεις το πρωτο τοτε πιο παλια μαλλον ειχες συνδεσει καποιο repeater ασυρματα με το access point

το zte μπορει να συνδεθει πανω στο access point μονο με ethernet.εκει θα παιξει το ιδιο σαν access point.απλα θελει κλειστο dhcp οπως και να εχει ip στο ιδιο δικτυο με το adsl router και το access point.

αν παλι δεν καταλαβα κατι καλα τοτε ξαναγραψε αναλυτικα τι θες να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω το access point να συνδεθει πανω στο zte το οποιο παιζει κανονικα σαν adsl router.

Να δωσω ιντερνετ στο access point θελω!

Το access point το ειχα συνδεσει και παλαιοτερα σε αλλα adsl ρουτερ και δεν ειχε απολυτως κανενα προβλημα.

Τωρα ομως με το zte.....καπου υπαρχει προβληματακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

το access point ποιο ειναι?επισης οταν μιλαμε για access point σημαινει οτι θα συνδεθει με καλωδιο ethernet πανω στο adsl router και οχι wireless.αν μιλαμε για wireless τοτε δεν ειναι access point αλλα Repeater.πες μας ποιο μοντελο access point εχεις.και τι προβλημα εχεις κιολας.αναλυτικα να καταλαβουμε.αλλα το βασικο ποιο ειναι το access point.και θες να το ενωσεις με καλωδιο ή ασυρματα να παιρνει απο το zte οπως λες δυο ποστς πιο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα έστειλε η φορθνετ το συγκεκριμένο ρούτερ γιατί τους κάναμε παράπονα ότι είχαμε πολλές αποσυνδέσεις με το Thomphson 585 που είχαμε εδώ και πολλά χρονια. Γενικά υπήρχαν περίοδοι που έφταναν 20 αποσυνδέσεις την ημερα. Τώρα για λίγες μέρες μετά από ένα μπέρδεμα είμαστε στον ΟΤΕ με το παλιο Thomphson και δεν υπάρχει ούτε μια αποσύνδεση αυτό το μηνα βεβαια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτό το ρούτερ απο το καλοκαίρι, έχω ήδη αλλάξει 3 ρούτερ(ιδια) απο τον ΟΤΕ καθώς είχα πολλαπλά disconect(αποδείχθηκε τελικά προβληματική η γραμμή και την έφτιαξαν) και μου κανει πάρα πολλά timeout στο wifi (αυτό το πρόβλημα επιμένει και δεν έχει αποκατασταθεί) . Εχω δοκιμάσει να αλλάξω κανάλι αλλά μάταια, μετά απο λίγο πάλι το ίδιο μου κάνει.

Το μονο καλό είναι οτι συγχρονίζει στα 20MBps αλλά τι να το κάνεις άμα τα ασύρματο είναι για τα μούρα.

Γυρνάω στο παλιό καλό μαύρο baudtec και ας συγχρονίζει στα 17MBps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έστειλε η φορθνετ το συγκεκριμένο ρούτερ γιατί τους κάναμε παράπονα ότι είχαμε πολλές αποσυνδέσεις με το Thomphson 585 που είχαμε εδώ και πολλά χρονια. Γενικά υπήρχαν περίοδοι που έφταναν 20 αποσυνδέσεις την ημερα. Τώρα για λίγες μέρες μετά από ένα μπέρδεμα είμαστε στον ΟΤΕ με το παλιο Thomphson και δεν υπάρχει ούτε μια αποσύνδεση αυτό το μηνα βεβαια... 

το thomson ειναι εγγυηση.καλο ειναι να του κανεις και κανα firmware update ειτε με generic firmware ειτε πχ με ενα πιο νεο της forthnet ή του οτε.μπορει πριν να ηταν κανα προβλημα με την καρτα ή με το Mirroring κτλ.δεν θα το μαθουμε ποτε.

 

Έχω αυτό το ρούτερ απο το καλοκαίρι, έχω ήδη αλλάξει 3 ρούτερ(ιδια) απο τον ΟΤΕ καθώς είχα πολλαπλά disconect(αποδείχθηκε τελικά προβληματική η γραμμή και την έφτιαξαν) και μου κανει πάρα πολλά timeout στο wifi (αυτό το πρόβλημα επιμένει και δεν έχει αποκατασταθεί) . Εχω δοκιμάσει να αλλάξω κανάλι αλλά μάταια, μετά απο λίγο πάλι το ίδιο μου κάνει.

Το μονο καλό είναι οτι συγχρονίζει στα 20MBps αλλά τι να το κάνεις άμα τα ασύρματο είναι για τα μούρα.

Γυρνάω στο παλιό καλό μαύρο baudtec και ας συγχρονίζει στα 17MBps.

αφου βλεπετε τοσα θεματα με τα zte γιατι επιμενετε και ζητατε να σας στειλουν αλλο zte και δεν πατε να αγορασετε ενα αλλο απο το εμποριο να βρειτε την ησυχια σας.εστω ενα μεταχεισμενο thomson/technicolor.ειδικα τα θεματα στο wifi του ειναι γνωστα.καλα και τo baudtec δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο απλα λογικα συγχρονιζει λιγοτερο λογω πιο παλιου chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το thomson ειναι εγγυηση.καλο ειναι να του κανεις και κανα firmware update ειτε με generic firmware ειτε πχ με ενα πιο νεο της forthnet ή του οτε.μπορει πριν να ηταν κανα προβλημα με την καρτα ή με το Mirroring κτλ.δεν θα το μαθουμε ποτε.

 

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της φορθνετ έχουμε το τελευταίο φιρμγουερ. Γενικά υπήρχαν περίοδοι που το έκανε αυτό. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι αλλα σταμάτησε και τώρα ξανά από Δεκέμβρη μέχρι Φλεβάρη κάθε μερα. Εννοείται πως φορτωναν το πρόβλημα σε εμάς παρόλο που από τότε που είχε γινει το πρόβλημα παίρνουμε πια καλώδιο κατευθείαν από την είσοδο της πολυκατοικίας. Και οι αποσυνδέσεις έφταναν στο αποκορύφωμα όταν είχε χαλια καιρο. Το οποιο μας κάνει να πιστεύουμε ότι φταίει κάτι εξωτερικά από το καφαο μέχρι το σπίτι. Η φορθνετ είπε δεν υπάρχει θέμα και ότι δεν μπορούν να στείλουν αίτημα διερεύνησης στον ΟΤΕ. Κάναμε φορητότητα στο ΟΤΕ, έκανε αντιπρόταση η Φορθνετ με καλύτερες τιμές και δωρεάν νέο εξολισμο και τεχνικό, είπαμε ΟΚ, όμως ο ΟΤΕ μας πηρε αρχες του μηνα με το έτσι θέλω και τώρα, μετά από ένα μηνα, θα ξαναγυρίσουμε στην φορθνετ. Πάντως, όπως είπα, μόλις μπήκε ο μηνας και μας πηρε ο ΟΤΕ, έγινε 1 αποσύνδεση που πηρα χαμπάρι. Εκεί που ήταν στάνταρ 5 -10 την ημερα. Υποψιάζομαι ότι όταν γυρίσουμε φορθνετ θα ξεκινήσουν ξανά. Το χειρότερο είναι ότι τις 5 την ημερα το θεωρούσαν φυσιολογικό από την υποστήριξη πελατών της φορθνετ. Τραγικοί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της φορθνετ έχουμε το τελευταίο φιρμγουερ. Γενικά υπήρχαν περίοδοι που το έκανε αυτό. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι αλλα σταμάτησε και τώρα ξανά από Δεκέμβρη μέχρι Φλεβάρη κάθε μερα. Εννοείται πως φορτωναν το πρόβλημα σε εμάς παρόλο που από τότε που είχε γινει το πρόβλημα παίρνουμε πια καλώδιο κατευθείαν από την είσοδο της πολυκατοικίας. Και οι αποσυνδέσεις έφταναν στο αποκορύφωμα όταν είχε χαλια καιρο. Το οποιο μας κάνει να πιστεύουμε ότι φταίει κάτι εξωτερικά από το καφαο μέχρι το σπίτι. Η φορθνετ είπε δεν υπάρχει θέμα και ότι δεν μπορούν να στείλουν αίτημα διερεύνησης στον ΟΤΕ. Κάναμε φορητότητα στο ΟΤΕ, έκανε αντιπρόταση η Φορθνετ με καλύτερες τιμές και δωρεάν νέο εξολισμο και τεχνικό, είπαμε ΟΚ, όμως ο ΟΤΕ μας πηρε αρχες του μηνα με το έτσι θέλω και τώρα, μετά από ένα μηνα, θα ξαναγυρίσουμε στην φορθνετ. Πάντως, όπως είπα, μόλις μπήκε ο μηνας και μας πηρε ο ΟΤΕ, έγινε 1 αποσύνδεση που πηρα χαμπάρι. Εκεί που ήταν στάνταρ 5 -10 την ημερα. Υποψιάζομαι ότι όταν γυρίσουμε φορθνετ θα ξεκινήσουν ξανά. Το χειρότερο είναι ότι τις 5 την ημερα το θεωρούσαν φυσιολογικό από την υποστήριξη πελατών της φορθνετ. Τραγικοί!

 

η forthnet δινει 6 margin ο οτε 9.ισως οι αποσυνδεσεις να ηταν λογο του πιο χαμηλου margin.και στην Forthnet μπορουν να σου αλλαξουν Profile.αμα λες οτι το εκανε με ασχημο καιρο τοτε ναι κατι απεξω.μπορει στη χωνευτη μπορει σε καφαο .και το δυστυχως ειναι οτι ο χαλκος ειναι του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου βλεπετε τοσα θεματα με τα zte γιατι επιμενετε και ζητατε να σας στειλουν αλλο zte και δεν πατε να αγορασετε ενα αλλο απο το εμποριο να βρειτε την ησυχια σας.εστω ενα μεταχεισμενο thomson/technicolor.ειδικα τα θεματα στο wifi του ειναι γνωστα.καλα και τo baudtec δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο απλα λογικα συγχρονιζει λιγοτερο λογω πιο παλιου chipset.

 

γιατι ειμαστε καρμιριδες ρε φιλε απ την μια κ απ την αλλη δεν ανεχομαστε να ειναι δικια τους δουλεια να μας βρουν ρουτερ που να δουλευει κ να μας δινουν την π@π@ρια, τεσπα, εγω το εστρωσα καπως, βρηκα καναλι που παει καλα, ζητημα ειναι αν θα μου κανει μια μανουρα στο wifi στις 1-2 μερες, αλλα αντικατεστησα κ τους drivers του laptop γιατι εχω την εντυπωση οτι κιν π.χ. ηταν συνδεδεμενο κ στο λαπτοπ επεφτε, μου ζηταει η μς να κανει update, αμ δε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...