Προς το περιεχόμενο

Router ZTE ZXHN H108NS από ΟΤΕ


toni50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Port forward έχω κάνει σε μοναδικές θύρες στις static ip. Αυξημένη ασφάλεια τι εννοείς κλειστό; Στο dgn3500 έχω amod έκδοση. Χθες παρέλαβα και νέα φίλτρα excelsus για να δοκιμάσω (αν και μου μοιάζει μάταιο) μήπως βοηθήσει κάπως. Λίγο αυτό με το dmz μπορείς να μου εξηγήσεις; Αν θες στείλε pm, για να μη χαλάμε με offtopic το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυξημενη ασφαλεια οτενετ

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις
O OTE θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.
Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασηςκαι μετά επιλέγοντας ΑΛΛΑΓΗ στο Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας.
Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.
Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.
O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:
TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000
UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο τou OTE. Κάθε μετατροπή ενεργοποιείται μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dmz ειναι για να ανοιξεις ολες τις θυρες για μια ip αρα για μια συσκευη αρα δεν κανει για αυτο που θες εσυ αφου θες να ανοιξεις ports για διαφορες συσκευες.τα φιλτρα δεν θα αλλαξουν κατι στο θεμα κολληματων.τα φιλτρα ειναι θεμα συγχρονισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις εχουμε κλειστες ετσι κι αλλιως ολες τις πορτες εκτος απ αυτες που κανουμε port forwarding ;)

στον gousias πηγαινε αυτο οχι σε σενα.απλα η αυξημενη ασφαλεια ειναι ασχετο με το port forward και Dmz.τι εννοω .οτι και Port forward νακανεις μια θυρα απο αυτες

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

δεν θα παιξει το Port forward αμα δεν κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.το ιδιο και Dmz αν κανεις θα στις ανοιξει ολες εκτος απο αυτες της αυξημενης ασφαλειας.κατα τα αλλα και να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια εχεις το Nat και οι θυρες θα ανοιξουν μονο με Port forward/dmz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χρόνια πολλά και ψηφιακά!

Για να πω και 'γω τον πόνο μου, σε Speedport W 724V (Ci) έκανα port forwarding στις 22 & 80.

Επιτυχία 50%... Με 22 όλα ΟΚ (συνδέομαι με putty etc) αλλά με την 80 βλέπω στο browser την εσωτερική IP (192.168.1.223) και "time out"

Αφού δε βρήκα λύση μόνος μου ούτε άλλη όμοια περίπτωση εδώ στην ινσόμνια, έβαλα ένα ολοκαίνουργιο ZXHN (Wind).

Όμως μετά τα user/pass του ΟΤΕ δεν είδα σύνδεση... Τα logs είναι τα παρακάτω:

1/1/2000 0:0:4> SNMP TRAP 3: link up
1/1/2000 0:0:4> Last errorlog repeat 1 Times
1/1/2000 0:0:4> etherChannConfig fail
1/1/2000 0:0:6> MPOA Link Down
1/1/2000 0:0:6> LAN promiscuous mode <1>
1/1/2000 0:0:8> Last errorlog repeat 1 Times
1/1/2000 0:0:8> SNMP TRAP 0: cold start
1/1/2000 0:0:8> main: init completed
1/1/2000 0:0:8> adjtime task pause 1 day

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και ψηφιακά!

Για να πω και 'γω τον πόνο μου, σε Speedport W 724V (Ci) έκανα port forwarding στις 22 & 80.

Επιτυχία 50%... Με 22 όλα ΟΚ (συνδέομαι με putty etc) αλλά με την 80 βλέπω στο browser την εσωτερική IP (192.168.1.223) και "time out"

Αφού δε βρήκα λύση μόνος μου ούτε άλλη όμοια περίπτωση εδώ στην ινσόμνια, έβαλα ένα ολοκαίνουργιο ZXHN (Wind).

Όμως μετά τα user/pass του ΟΤΕ δεν είδα σύνδεση... Τα logs είναι τα παρακάτω:

1/1/2000 0:0:4> SNMP TRAP 3: link up

1/1/2000 0:0:4> Last errorlog repeat 1 Times

1/1/2000 0:0:4> etherChannConfig fail

1/1/2000 0:0:6> MPOA Link Down

1/1/2000 0:0:6> LAN promiscuous mode <1>

1/1/2000 0:0:8> Last errorlog repeat 1 Times

1/1/2000 0:0:8> SNMP TRAP 0: cold start

1/1/2000 0:0:8> main: init completed

1/1/2000 0:0:8> adjtime task pause 1 day

α.κλεισε την αυξημενη ασφαλεια του οτε.

β.η 80 μπορει να χρησιμοποιειται απο το ρουτερ οποτε να χρειαστει να αλλαξεις το web interface του ρουτερ σε 81 και μετα να την κανεις port forward.

στο log δεν βλεπω κατι για username/password failed.μηπως το Password εχει κανα παραξενο συμβολο?μηπως θυμασε κατι λαθος στα στοιχεια>

στο speedport να εχεις και το τελευταιο firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Πουλινε, είσαι πίσω από κάθε ερώτηση! σε ευχαριστούμε!!!

 

Router OTE

* Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα με την ασφάλεια του ΟΤΕ αφού η 22 δουλεύει. Πάντως μίλησα με το support και είναι κλειστή

* Είχα γυρίσει τον Apache σε 8080, αλλά και πάλι τζίφος. Κάτι φταίει στο βλακο-ρούτερ. Με το προγούμενο οτερούτερ που τα'φτυσε δεν είχα θέμα!

 

Router WIND

* Ναι, τα user/pass είναι ΟΚ αφού τα έβαλα copy/paste από μήνυμα του ΟΤΕ support

  Κάτι άλλο θέλει ρύθμιση, γι αυτό έβαλα τα logs μήπως κάποιο ψαγμένο μάτι καταλάβει κάτι :-(

 

Σε ευχαριστώ κα πάλι!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a. to router της wind κανονικα δεν θελει κατι αλλο.στο adsl και οι 2 παιζουν pppoe/llc οπως και οι 2 vpi 8 vci 35.οποτε κανονικα θα πρεπε να παιζει.αν θες τυπικα να το βαλεις pppoa/vcmux μπορεις.

β.μπορεις να δεις ποια ports κοβει η αυξημενη ασφαλεια.η 8080 επισης ειναι απο default η port που ακουει ο proxy του οτε.proxy.otenet.gr port 8080.θα μπορουσες να δοκιμασεις και ενα τριτο port οπως να δεις μην το κλεινει η αυξημενη ασφαλεια.αφου το ανοιξεις για να το δεις ανοιχτο μπορεις να το βαλεις στο mtorrent και μετα αφου ανοιξεις το mtorrent να πας στο www.canyouseeme.org και να δεις αν στο βγαζει ανοιχτο.

δες και τα firewall του ρουτερ και διαφορες τετοιες βλακειες που μπορει να εχει μεσα.τυπικα δοκιμασε και dmz να δεις.


το τεστ με το mtorrent ηταν παντα το πιο ευκολο τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WIND routerακι, αρνείται και με pppoa/vcmux ...

 

Με Speedport, η canyouseeme λέει: I can see your service on 79.129.43.164 on port (80) - Your ISP is not blocking port 80

Όμως αν πας να δεις τη διεύθυνση, ο browser την κάνει 192.168.1.223 και χάνεται το παιγνίδι... :-(

(Εντός του δικτύου, όλα πάνε περίφημα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WIND routerακι, αρνείται και με pppoa/vcmux ...

 

Με Speedport, η canyouseeme λέει: I can see your service on 79.129.43.164 on port (80) - Your ISP is not blocking port 80

Όμως αν πας να δεις τη διεύθυνση, ο browser την κάνει 192.168.1.223 και χάνεται το παιγνίδι... :-(

(Εντός του δικτύου, όλα πάνε περίφημα!)

μην πας να δεις τον server σου μεσα απο το ιδιο το δικτυο.ειτε θα μπεις απο αλλη γραμμη ειτε απο 3g ειτε με proxy.μερικα ρουτερακια δεν υποστηριζουν nat loopback οποτε αν πας να δεις μεσα απο το δικτυο μια ip που ειναι σε σενα και πας να την δεις με την εξωτερικη σου ip απλα δεν παιζει.μπερδευεις το ρουτερ.ζητας να δεις με εξωτερικη ip κατι που ειναι στο δικο σου δικτυο και που βλεπεις με εσωτερικη ip.και επειδη δεν εχει nat loopback εκει δεν παιζει.οτι βγαινει ανοιχτο το port ειναι μια χαρα διοτι σημαινει οτι παιζει το port forward.μπορει να δοκιμασεις και την 8080 πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πουλίνε σε υπερευχαριστώ για τον κόπο να εμπλακείς στο θέμα μου...

αλλά το πρόβλημα δεν είναι ο τρόπος που τεστάρω...

Δες και μόνος σου, που είσαι εκτός δικτύου, την 79.129.43.164 μου.

...θα σου τη γυρίσει σε εσωτερική (192.168.1.223) και timeout... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192.168.1.223 ειναι ο apache?και 8080 να τον βαλεις παλι το ιδιο?

μηπως κατι στο setup του apache?

b.την αυξημενη ασφαλεια την εκλεισες?

δοκιμασες με dmz να δεις αν θα παιξει ετσι?

οποτε ουτε με zte ουτε με speedport παιζει?δοκιμασες και με τα 2 και στην 8080 αλλα και στην 80?

speedport τελευταιο Firmware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα εχω το ιδιο ρουτερ και εγω στην δουλεια και κανει αποσυνδεσης ολη την ωρα στο wi-fi και εχει προσφορα το eshop to asus 

δειτε λιγο τα σπεκς απο την γραμμη μου που ειναι adsl 24mbps και το asus απο το eshop 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275

ADSL State
:
Up    
Bandwide Down/Up(kbps)
:
24575 kbps / 1021 kbps    
SNR Margin Down/Up(db)
:
9.8 dB / 10.0 dB    
FEC Down/Up
:
0 / 0    
CRC Down/Up
:
17661 / 251    
HEC Down/Up
:
32563 / 0 IPTV Connection Information      
VPI/VCI
:
8 / 36    
Link Status
:
Not Connected    
Connection Type
:
Bridge    
connection time
:
N/A Internet Connection Information      
VPI/VCI
:
8 / 35    
Link Status
:
Connected    
up time
:
4d: 3h:25m:57s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

συγχρονιζεις τερμα και η γραμμη σου ειναι σταθερη.το προβλημα ειναι το ρουτερ.ναι το asus μια χαρα ειναι.αλλαξε το να χαρεις την γραμμη σου.και vdsl μπορεις να βαλεις απο το αστικο κεντρο ακομα λογω οτι εχεις μικρη αποσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...