Προς το περιεχόμενο

Προβλημα*? με ανεμιστηράκια


akiz90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μόλις τελείωσα την αναβάθμηση του PC μου...φοράει MoBo Asus P8H77-V με kingston hyperX DDR3 8 giga και τροφοδοτικό Thermaltake T2 (περιμένω να έρθει ένα XFX απο θεσ/νίκη).

 

Όλα καλά είμαι πολύ ευχαριστημένος...ηδικά με SSD δίσκο οι αποδώσεις έχουν ανέβει αισθητά και φαίνεται και μόνο στο χρόνο για boot.

 

Ένα πρόβλημα μόνο (δεν ξέρω κατα πόσο είναι πρόβλημα). Έχω 2 ανεμιστήρες στο κουτί. Έναν πίσω και έναν στο πλάι...ψίκτρα CPU έχω μία coolermaster. Ρε παιδιά...σαν να γιρνάνε αργα....(ο ανεμιστήρας της CPU μάλλον είναι ιδέα μου γιατί στο Bios δεν λέει κάτι...τα δείχνει όλα φισιολογικά (και RPM κτλ.)

 

Στον πίσω ανεμιστήρα όμως τα RPM τα δείχνει με κόκκινο χρώμα (δεν θυμάμαι ακριβή αριθμό αλλά είναι κάτω από 500...με την παλιά MoBo (p5KPL-CM) όλα δούλευαν πολύ πιο γρήγορα και με τα 3 ανεμιστήρια ήταν θορυβώδης ο υπολογιστής...τώρα όλα πολύ ήσυχα είναι...δεν ακούγεται καθόλου...πως γίνεται αυτό? Και τα κόκκινα γράμματα στο RPM του πίσω ανεμιστήρα??? Θεωρώ πως θέλει να πεί πως είναι χαμηλά... υπάρχει τρόπος μέσω BIOS να κάνω κάτι να γυρίζει πιο γρήγορα??

 

(Βέβαια όταν βάζω το χέρι μου πίσω απο το "φουρφούρι" μου το "κρυώνει")

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι μήνες έκανα αναβάθμιση κρατώντας μόνο το κουτί με τους 3 ανεμιστήρες του. Το (πολύ υψηλό) επίπεδο θορύβου άλλαξε ελάχιστα παρακάτω λόγω πιο ήσυχων psu/cpu fan. Σε κάποια φάση θυμήθηκα ένα θαυματουργό διακόπτη στο πίσω μέρος του κουτιού για τα fan του. Ε, μετακινόντας τον απ το high στο low πλέον κατά τη διάρκεια της μέρας, το pc δεν ακούγεται. Η διαφορά στη θερμοκρασία των parts είναι με το ζόρι 1C, στους hdd άντε βαρυά να ναι και 2C.

 

Εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες θα λεγα να μην το ψάξεις και να απολαύσεις την ησυχία σου. Κι εμένα στα κόκκινα δείχνει τα fans στο BIOS αλλά δε με απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις θέμα με θερμοκρασίες, γιατί να τα πειράξεις; Απολαυσε την αθορυβη λειτουργια τους και εισαι πασας όπως λεει πολυ σωστα και ο antonl :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαρηστώ παιδια...βέβαια να πω οτι τα ανεμιστηράκια μου δεν έχουν κουμπί για ρύθμιση... όμως αγχώθηκα που είδα στο BIOS τα RPM του ανεμιστήρα με κόκκινο χρώμα...λέω κάτι δεν πάει καλα...και μία τελευταία ερώτηση....τόσο καιρό δεν έιχα ανεμιστηρα μπροστα για τους HHD (και ποτε δεν είχα προβλημα θερμοκρασίας με το παλιο PC)........τώρα με τον Solid State να βάλω και μπροστά? (γιατί ειναι κ ακριβός :P ). Τον ακουμπάω όμως...και δεν είναι καθόλου ζεστος...δεν ζεσταίνονται αυτοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από καθόλου ως πολύ λιγότερο απ τους μηχανικούς. Αν είναι να βάλεις για κάποιον δίσκο fan, βάλε για τον/τους HDD.

 

Πάντως, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο μυστήριο γιατί μειώθηκαν οι στροφές των fan. Σίγουρα γύριζαν ταχύτερα παλιά ή μήπως επειδή ήταν θορυβώδες το σύστημα τότε, νόμιζες πως κάναν κι αυτά φασαρία; Όπως είπα, όχι ότι είναι πρόβλημα απλά από περιέργεια το λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από καθόλου ως πολύ λιγότερο απ τους μηχανικούς. Αν είναι να βάλεις για κάποιον δίσκο fan, βάλε για τον/τους HDD.

 

Πάντως, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο μυστήριο γιατί μειώθηκαν οι στροφές των fan. Σίγουρα γύριζαν ταχύτερα παλιά ή μήπως επειδή ήταν θορυβώδες το σύστημα τότε, νόμιζες πως κάναν κι αυτά φασαρία; Όπως είπα, όχι ότι είναι πρόβλημα απλά από περιέργεια το λέω.

 

Τι να πω ξέρω γω...μοίπως η παλιά CPU Fan έκανε θόρυβο και νόμιζα πως είναι από όλα μαζί?....μπορεί...πάντος μέχρι στιγμής πάω σφαιράτος :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πίσω ανεμιστήρα τον έχεις πάνω στη μητρική συνδεδεμένο, έτσι? Στο bios θα έχει κάποιες ρυθμίσεις για pwm τόσο για τον cpu fan όσο για τον system fan. Aν δεν έχει για τον δεύτερο λογικά αυτός θα παίρνει τις ρυθμίσεις του πρώτου, δλδ θα πάιζει σε μεταβαλόμενες στροφές. Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα με τον fan που έχω πάνω στη μητρική. Εγώ δεν μπορώ να τον αλλάξω αν δεν πειράξω και τον cpu fan, δες μήπως εσύ μπορείς να το κάνεις. Σε κάθε πε΄ριπτωση δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...