Προς το περιεχόμενο

CU INTERNET ΜΕ ΚΑΡΤΑ 5GB ΜΕ 10€ +ΔΩΡΟ ΤΟ usb modem


nikolaos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν διαβάσεις καλύτερα αυτό που παραθέτεις, θα δεις και μόνος σου ότι το Skype ΔΕΝ είναι VOIP.... δεν ακολουθεί κανένα από τα VOIP standards αλλά έχεις δικά της...

 

Unlike most other VoIP services, Skype is a hybrid peer-to-peer and client–server system. It makes use of background processing on computers running Skype software. Skype's original proposed name (Sky Peer-to-Peer) reflects this fact.

 

Ίσως τα αγγλικά μου να μην είναι τόσο καλά, αλλά αυτό εδώ "Unlike most other VoIP services, Skype is a hybrid peer-to-peer and client–server system" μεταφράζεται: "Σε αντίθεση με τις υπόλοιπες υπηρεσίες VοIP, το Skype... μπλα μπλα μπλα..." Από αυτό καταλαβαίνεις ότι το Skype δεν είναι VoIP?

VoIP είναι μετάδοση φωνής μέσω ΙP. H skype ήταν από τις πρωτοπόρους στο χώρο αυτό. Αν τώρα καθιερώθηκαν άλλα standards, δεν σημαίνει ότι το skype δεν είναι VoIP. Διάβασε τα link που έβαλε ο φίλος μας παραπάνω και ίσως καταλάβεις. Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις στα αγγλικά γύρνα το σε κάποια πιο οικεία γλώσσα.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως τα αγγλικά μου να μην είναι τόσο καλά, αλλά αυτό εδώ "Unlike most other VoIP services, Skype is a hybrid peer-to-peer and client–server system" μεταφράζεται: "Σε αντίθεση με τις υπόλοιπες υπηρεσίες VοIP, το Skype... μπλα μπλα μπλα..." Από αυτό καταλαβαίνεις ότι το Skype δεν είναι VoIP?

VoIP είναι μετάδοση φωνής μέσω ΙP. H skype ήταν από τις πρωτοπόρους στο χώρο αυτό. Αν τώρα καθιερώθηκαν άλλα standards, δεν σημαίνει ότι το skype δεν είναι VoIP. Διάβασε τα link που έβαλε ο φίλος μας παραπάνω και ίσως καταλάβεις. Αλλά αν δεν καταλαβαίνεις στα αγγλικά γύρνα το σε κάποια πιο οικεία γλώσσα.

Φιλικά

 

Με το γενικότερο σκεπτικό ότι μεταφέρεις φωνή πάνω από το IP, τότε θα μπορούσες να πεις ότι το Skype είναι VOIP. Εκεί σταματάνε και όλες οι ομοιότητες του Skype με το VOIP.... Σε αντίθεση με τους άλλους παρόχους VOIP επικοινωνίας οι οποίοι ακολουθούν τα γνωστά πρωτόκολλα επικοινωνίας Voice/Video, το Skype έχει δικό του κλειστό πρωτόκολλο που το διαφοροπειεί και το κάνει μη συμβατό με τα VOIP Standards.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Skype_protocol

 

Πριν πούμε κάτι που πιθανώς να προσβάλλει τον συνομιλητή μας, καλό είναι να προσπαθούμε λίγο να μπούμε στον τρόπο σκέψης του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλειδωμένο το στικάκι? Αν ναι βρήκε κανείς κανα τρόπο σίγουρο για ξεκλείδωμα???

 

Έβαλα μια κάρτα Cosmote και μία Wind και τις βλέπει κανονικά... δεν δοκίμασα να κάνω σύνδεση για να σου επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί (δεν έχουν υπόλοιπο).

 

Το κακό είναι ότι μου έβαλε με το ζόρι το πρόγραμμα της Vodafone (και μου ξήλωσε το Mobile Partner που είχα)

 

Θα δοκιμάσω να του βάλω Huawei Software επάνω γιατί με νευριάζει το Vodafone....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα μια κάρτα Cosmote και μία Wind και τις βλέπει κανονικά... δεν δοκίμασα να κάνω σύνδεση για να σου επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί (δεν έχουν υπόλοιπο).

 

Το κακό είναι ότι μου έβαλε με το ζόρι το πρόγραμμα της Vodafone (και μου ξήλωσε το Mobile Partner που είχα)

 

Θα δοκιμάσω να του βάλω Huawei Software επάνω γιατί με νευριάζει το Vodafone....

 

Ωραία κάτι είναι και αυτό. Επειδή δεν γνωρίζω τι παίζει με αυτά τα προγράμματα, όταν το κάνεις δώσε μας αν μπορείς καμιά οδηγία! Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το γενικότερο σκεπτικό ότι μεταφέρεις φωνή πάνω από το IP, τότε θα μπορούσες να πεις ότι το Skype είναι VOIP. Εκεί σταματάνε και όλες οι ομοιότητες του Skype με το VOIP.... Σε αντίθεση με τους άλλους παρόχους VOIP επικοινωνίας οι οποίοι ακολουθούν τα γνωστά πρωτόκολλα επικοινωνίας Voice/Video, το Skype έχει δικό του κλειστό πρωτόκολλο που το διαφοροπειεί και το κάνει μη συμβατό με τα VOIP Standards.

 

http://en.wikipedia..../Skype_protocol

 

Πριν πούμε κάτι που πιθανώς να προσβάλλει τον συνομιλητή μας, καλό είναι να προσπαθούμε λίγο να μπούμε στον τρόπο σκέψης του...

Τα standards επιλέγονται ανάμεσα από διάφορες χρησιμοποιούμενες πρακτικές για να διευκολύνεται η χρήση της τεχνολογίας από πολλά μέρη. Δεν καθορίζουν τη γενικότερη κατηγορία στην οποία αναφέρονται.

Δεν θέλω να θίξω κανέναν, πολύ δε περισσότερο να προσβάλω. Δεν καταλαβαίνω όμως την επιμονή σου στο θέμα, δεδομένου ότι είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει και τι είναι ο όρος VoIP. Είναι γενικός και δεν χωράει υποκειμενικό σκεπτικό! Έχω συναντήσει και άλλους που επιμένουν να σκέφτονται όπως εσύ, καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι λάθος, σου εξήγησα που βρίσκεται το λάθος, κι αν επιμένεις να στηρίζεις τη λανθασμένη σου άποψη είναι δικαίωμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κάτι είναι και αυτό. Επειδή δεν γνωρίζω τι παίζει με αυτά τα προγράμματα, όταν το κάνεις δώσε μας αν μπορείς καμιά οδηγία! Thanks :)

 

Έβαλα αυτό και παίζει μια χαρά... bye bye Vodafone...

 

http://www.modemunlo...d-tutorial.html

 

Με δική σας ευθύνη πάντα... αν δεν θέλετε το πρόγραμμα της Vodafone αλλά το πολύ πληρέστερο επίσημο πρόγραμμα της Huawei, βάλτε το.... Η συγκεκριμένη έκδοση είναι πειραγμένη και έχει ξεκλείδωτες όλες τις ρυθμίσεις.

 

UPDATE!!!!

 

Ενώ στην αρχή έπαιζε μια χαρά τώρα μου κάνει νερά... Μην βιαστείτε να το βάλετε... θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοειτε ενεργοποιηση πηγα και το πηρα αν κανω εκγατασταση κανονικα δεν λειτουργη

αν ειναι να το γυρισω (windows 8) η ενεργοποιηση του voip ? δεν καταλαβα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ που δινετε ελαφρια την καρδια τις ταυτοτητες σας σε καποιον που το μονο το οποιο γνωριζετε για αυτο(Ν) ειναι ενα url, λοιπον επειδη και εγω εχω αναγκη να βγαλω κατι δανεια.....ωχχχχ τι μου ξεφυγε και τους το ειπα, θελω να μου στειλετε Φ/Π τις ταυτοτητες σας και εγω θα σας στειλω usb στικακια με 80mbps ταχυτητα κατεβασματος και μαλιστα θα μπορουν να συνδεονται και στο δορυφορικο συστημα της ΝOVA κΑΙ ΤΟΥ CONNX ενω ταυτοχρονα εαν δεν θελετε τα 80Mbps θα μπορειτε να επιλεγετε συνδεση στο δορυφορικο ιντερνετ οποιουδηποτε παροχεα απο την Ευρωπη και την Αμερικη και ολα αυτα στην προνομιακη τιμη των 10Ε το στικακι το οποιο θα περιλαμβανει και 6μηνη συνδεση στο προγραμμα που προανεφερα, το μονο που εχετε κανετε ειναι να μπειτε σε αυτη την δνση www.prosekstepoudinetaitistaytotitesastsekaretetonteiresiasekanenaxrono.com

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον πηρα τηλεφωνο την vodafone στο 13830

και ειπα ολο το story οτι πηγα σε vodafone καταστημα

μου ελεγαν οτι δεν ξερουν το πακετο κτλπ και τελικα πηγα

στο biscoto και οτι εκει ουσιαστικα υπεγραψα δηλωση και εδωσα το πασο

και μου λεει ενταξει μια χαρα δεν χρειαζετε να ανησυχειτε για κατι

λεω μπορω να ξερω αν εχει γινει οντως η μεταβαση του αριθμου στο ονομα μου

μου λεει ναι φυσικα εγινε απο το ονομα στασι**ος νικολαος στο Γιαννης ******** και λεει εγινε κανονικα

και ειναι ετοιμο για χρηση αυτα. ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΤΙΚ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κανονικα σε windows 8 με το τελευταιο software

αν εχει καποιος θεμα ας ενημερωση η vodafone παντος φενεται να ξερει για το μπισκοτο μια και μου ειπε ναι μια χαρα δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον πηρα τηλεφωνο την vodafone στο 13830

και ειπα ολο το story οτι πηγα σε vodafone καταστημα

μου ελεγαν οτι δεν ξερουν το πακετο κτλπ και τελικα πηγα

στο biscoto και οτι εκει ουσιαστικα υπεγραψα δηλωση και εδωσα το πασο

και μου λεει ενταξει μια χαρα δεν χρειαζετε να ανησυχειτε για κατι

λεω μπορω να ξερω αν εχει γινει οντως η μεταβαση του αριθμου στο ονομα μου

μου λεει ναι φυσικα εγινε απο το ονομα στασι**ος νικολαος στο Γιαννης ******** και λεει εγινε κανονικα

και ειναι ετοιμο για χρηση αυτα. ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΤΙΚ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κανονικα σε windows 8 με το τελευταιο software

αν εχει καποιος θεμα ας ενημερωση η vodafone παντος φενεται να ξερει για το μπισκοτο μια και μου ειπε ναι μια χαρα δεν υπαρχει προβλημα.

 

Πάντως η προσφορά ήταν παραπλανητική. Ποιος είπε οτι γουστάρουμε να έχει τα στοιχεία μας κάποιος ξένος; Γιατί στη μεταβιβαση έχει και ο ένας και ο άλλος τα στοιχεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...