Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα στην εκκίνηση


JohnJohn3484

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Πήγα σήμερα να ανοίξω το pc και άρχισε τα τρελά του. Πατάω το κουμπί να ανοίξει, ανοίγουν κανονικά τα λαμπάκια αλλά πριν προλάβει να βγει το boot screen της bios σβήνει. Κατευθείαν στο δευτερόλεπτο ξανανοίγει και μετά από λίγο ξανακλείνει και μετά ξανάνοιξε. Έδειξε να ψιλοφορτώνει ο σκληρός αλλά μετά από λίγο έσβησε το φωτάκι του και ο υπολογιστής ήταν νεκρός. Ούτε το reset button δεν δούλευε. Το είχε ξανακάνει στο παρελθόν αλλα νομίζω ότι με ενα κλείσιμο από τον διακόπτη του τροφοδοτικού ήρθε στα ίσια του. Τώρα όσες φορές και να τον έκλεινα κόλλαγε στην εκκίνηση(χωρίς βέβαια να έκανε το reset loop που έκανε την πρώτη φορα). Πριν να αρχίσω να ξηλώνω κομμάτια για να δω τι φταίει είπα να τον αφήσω λίγο και μετά από τρία λεπτά άνοιξε κανονικά. Δεν τον έχω κλείσει από το πρωί για να δω αν θα το ξανακάνει αλλά έχω ψιλοαρχίσει να ανησυχώ. Τι λέτε να έπαθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο φιλε μου....δεν τα χει φτυσει εντελως αλλα δειχνει να σταματαει να την παλευει σιγα σιγα...ειναι και απο τα κακα τροφοδοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να πάω για αλλαγή επειγόντως ή να το αφήσω για όσο κρατήσει γιατί σκεφτόμουν να πάρω SSD τώρα αλλά άμα είναι να αλλάξω τροφοδοτικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άμα επιβεβαιώσεις πως είναι αυτό (ναι psu μυρίζει η υπόθεση - και είναι και σάπιο το συγκεκριμένο) να το αλλάξεις. Δε ρισκάρεις να το αφήσεις πάνω και ο,τι πάρει μαζί του όταν εκπνεύσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς όμως; Έχω ενα δεύτερο τροφοδοτικό αλλά είναι premier 400W. Κάνει να το βάλω; Και αν ναι λογικά θα πρέπει να μην ζορίζω το pc ε;

 

Τροφοδοτικο κ απο 'μενα.

Ποσο καιρο σου πηγε?

Δύο χρόνια το χω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς όμως; Έχω ενα δεύτερο τροφοδοτικό αλλά είναι premier 400W. Κάνει να το βάλω; Και αν ναι λογικά θα πρέπει να μην ζορίζω το pc ε;

 

Δύο χρόνια το χω.

 

Βαλτο για να δεις οτι θα bootarei και ξαναβγαλτο με την μια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο για να δεις οτι θα bootarei και ξαναβγαλτο με την μια :P

Τόσο χάλια ε;;; :P Το θέμα είναι ότι δεν είναι και σίγουρο ότι δεν θα bootarei με το υπάρχον. Βέβαια άμα δεν bootarei θα το κάνω. Υπάρχει περίπτωση βέβαια να κάνω downgrade σε gpu και RAM ώστε να σήκωσει το premier αν βέβαια ειναι αρκετό αυτο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ ο,τι βρεις... drives, hdds κλπ. Αλλά στη τελική αν τα ξηλώσεις όλα και αφήσεις τα απαραίτητα δε θα λέει κάτι σα σωστή δοκιμή. Γιαυτό αν μπορείς δανείσου κάποιο 500άρι για να δοκιμάσεις.

Επίσης ξήλωσε το άλλο και μέτρα τάσεις εξόδου. Να σου πω να το κάνεις τρέχοντας κάποιο διαγνωστικό δε το πολυβλέπω να τη παλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ ο,τι βρεις... drives, hdds κλπ. Αλλά στη τελική αν τα ξηλώσεις όλα και αφήσεις τα απαραίτητα δε θα λέει κάτι σα σωστή δοκιμή. Γιαυτό αν μπορείς δανείσου κάποιο 500άρι για να δοκιμάσεις.

Επίσης ξήλωσε το άλλο και μέτρα τάσεις εξόδου. Να σου πω να το κάνεις τρέχοντας κάποιο διαγνωστικό δε το πολυβλέπω να τη παλεύει...

Δίκιο έχεις για το γενικό ξήλωμα αν και το πρόβλημα είναι στην αρχή οπότε και να το αφήσω με τα απολύτως απαραίτητα δεν νομίζω να κάνει τρελή διαφορά...Πάντως πρόσφατα έπαιζα απαιτητικά games οπότε ίσως αντέξει την διάγνωση...Απ' την άλλη άντε να βρω άλλο psu. Ρε ορφέα δώσε το δικό σου να σου δώσω το premier δεν πιστεύω να πάθει τίποτα το pc σου.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...