Προς το περιεχόμενο

Πληρωνω 24 και παιρνω 5-6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, Εχω οτε double play 24mbps αλλα παιρνω το πολυ 5-6... Επειδη λοιπον φευγω και παω forthnet (christmas offer) μηπως θα επρεπε να παρω τηλ στον οτε να μου ανεβασουν την ταχυτητα (γτ μαλλον με εχουν κλειδωμενο) επειδη ακουσα πως το κεντρο εξυπηρετησης της 4νετ ειναι χαλια... Αν παρω τι να τους πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιθανότατα όπου και να πας, την ίδια ταχύτητα θα πιάνεις, όπως και χιλιάδες άλλοι. Το κέντρο εξυπηρέτησης σχεδόν παντού είναι χάλια, οπότε δεν είναι καλό κριτήριο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου που το ακουσες αυτο για κλιδο\ωματα και αηδιες αυτος που στο ειπε ηταν ανιδεος. η ταχυτητα εχει να κανει σχεση με το ποσο κοντα εισαι στον κομβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ρωτήσεις 2 - 3 γείτονες τι provider έχουν και πόσο συγχρονίζουν και ανάλογα θα πράξεις και θα πας .. Αν ισχύει αυτό όπως το γράφεις κ μιλήσεις με ΟΤΕ πες τους απλά ότι είναι αλήτες ένα ? χρόνο τώρα που παίρνουν ένα σκασμό λεφτά και σ'εχουν σ'αυτες τις ταχύτητες.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη προτρέχετε και λέτε ό,τι να'ναι! Κανένας πάροχος δε κάνει τέτοιες «εξυπνάδες»— η γραμμή θα κλειδώνει ανάλογα με το θόρυβο και μόνο. Εάν έχεις απόσταση 2,5 χιλιόμετρα από το ΑΚ ή/και σάπια καλώδια στο σπίτι, που να πιάσεις πάνω από 5-6 Mbits;

 

Η μόνη περίπτωση για να κλειδώνεις χαμηλότερα από όσο «σηκώνει» η γραμμή σου, είναι να σε έχει βάλει ο πάροχος σε τέτοιο προφίλ— και αυτό γίνεται πάντα για κάποιο λόγο, όχι «επειδή έτσι».

 

Με άλλα λόγια, σε όποιον πάροχο και να πας, μεγάλες διαφορές στο συγχρονισμό δεν θα δεις!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσεις 2 - 3 γείτονες τι provider έχουν και πόσο συγχρονίζουν και ανάλογα θα πράξεις και θα πας .. Αν μιλήσεις με ΟΤΕ πες τους απλά ότι είναι αλήτες ένα ? χρόνο τώρα που παίρνουν ένα σκασμό λεφτά και σ'εχουν σ'αυτες τις ταχύτητες.

Γεγονός από μόνο του :P

αν και δεν έχει σχέση το ότι πιάνει 5-6. Πολύ πιθανό και με άλλο πάροχο εκεί κοντά να πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική τους ευθύνη 100% ακόμα και αν είναι 25 χιλιόμετρα.. και αν έχουν σάπια καλώδια, και αν δεν τους συμφέρει να πάνε πιο κοντά, η αν δεν μπορούν να το προσφέρουν ας μην το χρεώνουν να του δώσουν 4 και να πληρώνει 6 και όχι 24.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το κεντρο απεχω περιπου 800μ το σπιτι ειναι καινουργιο σχετικα και οι καλωδιωσεις ειναι καλες (του σπιτιου).Επισης εχετε δικιο εννοουσα να με εχουν σε λαθος προφιλ.Και ο οτε και βεβαια ειναι αλητεια και μονο γιαυτο και φευγω... :-( Αυτο που ουσιαστικα θελω ειναι να δω αν με εχουν σε λαθος προφιλ και αν με εχουν να τους παρω τηλ και να τους "πω αυτο κι εκεινο" μπας και φτιαξει γιατι μετα που θα μπει η 4νετ καλα κρασια γιατι απο τηλ εξυπηρετηση ειναι αστα...

 

Edit: Οι γειτονες πιανουν 10-16 (ο απο κατω οροφος πιανει 12)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική τους ευθύνη 100% ακόμα και αν είναι 25 χιλιόμετρα.. και αν έχουν σάπια καλώδια, και αν δεν τους συμφέρει να πάνε πιο κοντά, η αν δεν μπορούν να το προσφέρουν ας μην το χρεώνουν να του δώσουν 4 και να πληρώνει 6 και όχι 24.

 

Για τον ΟΤΕ δεν ξέρω, αλλά κάποιες εταιρίες δεν έχουν άλλα πακέτα εκτός από το 24άρι, γι'αυτό άλλωστε δηλώνουν και "εως 24Mbps". Νομίζω ότι εξάλλου οι τιμές στους ιδιωτικούς παρόχους είναι ήδη εξαιρετικά χαμηλά, και όταν δίνεις 25 ευρώ το μήνα για απεριόριστα αστικά/υπεραστικά και εώς 24mbps ιντερνετ, τουλάχιστον από άποψη ανταγωνιστικότητας δεν έχουν λόγο να ρίξουν κι άλλο την τιμή.

(είναι τιμή πακέτου εξ'άλλου, δεν ρωτάς τον σουβλατζή "αν θα κόψει 30 λεπτά" αν δεν βάλει κρεμμύδι στο γύρο σου :P )

 

 

 

edit: Δεν νομίζω να χρειάζεται να τους ρωτήσεις κάτι πιο περίπλοκο από αυτό που είπες, αν σε έχουν δηλαδή σε 24άρι προφίλ. Αν η απάντηση είναι θετική (και αληθής), πιθανότατα θα πιανεις ακριβώς τα ίδια mbps σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο (πιθανότατα όμως θα πληρώνεις και αρκετά λιγότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Δεν νομίζω να χρειάζεται να τους ρωτήσεις κάτι πιο περίπλοκο από αυτό που είπες, αν σε έχουν δηλαδή σε 24άρι προφίλ. Αν η απάντηση είναι θετική (και αληθής), πιθανότατα θα πιανεις ακριβώς τα ίδια mbps σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο (πιθανότατα όμως θα πληρώνεις και αρκετά λιγότερα).

και αυτή είναι μια μεγάλη αλήθεια.. τουλάχιστον και τα ίδια να σου δώσουν θα πληρώνεις τα μισά.

Το κλειδί στην ιστορία είναι να ρωτήσεις 2-3 γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οτε εχει γινει πολυ @#@#%$ οταν εκανα την συνδεση μου ειπαν οτι θα πιανω (μιας και βρισκομαι κοντα σε ΚΑΦΑΟ και στο κεντρο τους) γυρο στα 12-14 αλλα τπτ τωρα μπορει και να με εχουν κλειδωσει χαμηλοτερα το εχω δει και βιωσει με την τελλας παλαιοτερα...

 

Ας επανελθω... Τους παιρνω τηλ και τι τους λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οτε εχει γινει πολυ @#@#%$ οταν εκανα την συνδεση μου ειπαν οτι θα πιανω (μιας και βρισκομαι κοντα σε ΚΑΦΑΟ και στο κεντρο τους) γυρο στα 12-14 αλλα τπτ τωρα μπορει και να με εχουν κλειδωσει χαμηλοτερα το εχω δει και βιωσει με την τελλας παλαιοτερα...

 

Ας επανελθω... Τους παιρνω τηλ και τι τους λεω?

 

Ότι η θα πράξουν αυτό που σου υποσχέθηκαν, η αν δεν το κάνουν μέσα σε ένα μήνα θα πας σε άλλον provider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι η θα πράξουν αυτό που σου υποσχέθηκαν, η αν δεν το κάνουν μέσα σε ένα μήνα θα πας σε άλλον provider.

 

Εχω ηδη κανει αιτηση για αλλο provider (xmas offer). Επειδη εχουμε ψιλομπερδευτει ας συνοψησω... Εχω κανει αιτιση στη 4νετ απλα επειδη η φορθνετ νοικιαζει τη γραμμη του οτε συνεπος θα εχω το ιδιο προφιλ. Αυτο που θελω να κανω ειναι να δω αν υπαρχει κατι λαθος στη γραμμη (απο πλευρα οτε) ωστε οταν μπω στην φορθνετ να μην χρειαζεται να μπαινω σε πολλυπλοκες διαδικασιες καθως η εξυπηρετηση της φορθνετ δεν ειναι για πολλα πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είπαμε και τα ίδια να έχεις θα πληρώνεις τα μισά.. αλλά και εκεί θα τους πεις το ίδιο το μέχρι 24 δεν τους καλύπτει να δίνουν 6.. αν δεν τα βρεις κ μαζί τους,,, νΕξτ.. έχουν τρόπους να σου δώσουν κάτι καλύτερο πάντως.. εσύ απλά να τσεκάρεις ότι η γραμμή σου είναι υγιείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...