Προς το περιεχόμενο

Τι ψυκτρα να αγορασω???


ntafiduck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πάρεις την πρώτη από το Post 2. Είναι σίγουρα και καλύτερη και από την Dark Knight και κάνει 30 ευρώ...

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την hyper 212evo και η αληθεια ειναι οτι ειναι αρκετα κουραστικη στο να την εγκαταστησεις (τουλαχιστος για 1155 socket).

Γενικα εχω δει διαφορα απο τη stock αλλα και παλι φαινεται να εχω προβλημα μιας και με το intel burn test ανεβαζει γυρω στους 65c σε stock ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω αναφερει σε αυτο το θεμα

http://www.insomnia.gr/topic/467635-%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-pc/page__st__30#entry5127604

και απ'οτι καταλαβα δεν επρεπε να ειναι ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά στα λέει ο Dino.

 

3570k -> Ψύκτρα των 35 ευρώ -> Intel Burn Test και σου φαίνοντοι πολλοί οι 65!!! :confused:

Όπως κι οι 88 στα 4.3?!!! 105 έχει Τcase max. Στους πόσους δλδ θα ήσουν ευχαριστημένος? Γιατί να υπήρχαν μετά ψύκτρες που αγγίζουν το 100ρικο?... Το Intel Burn Test δεν αντικατοπτρίζει κανονικές συνθήκες Load. Θα είσαι τουλάχιστον 5-7 βαθμούς κάτω.

 

Δοκίμασε μια επώνυμη πάστα και θα πάρεις 4-5 βαθμούς κάτω και είσαι τζάμι. Και δεν μιλάω για stock. Μιλάω αν τον κλοκάρεις...

 

Αν είχες την TS120 που αναφέρεται παραπάνω θα είχες ~60 με AS5 (σε stock). Με την δικιά σου θα έχεις 62-63. Τρίχες δλδ

 

Για λιγότερο έμπειρους συστήνω ανεπιφύλακτα την Arctic Ceramique και η συσκευασία των 25gr που σου βάζω συμφέρει απίστευτα, θα την έχεις μια ζωή. Οι διαφορες με την AS5 είναι μηδαμινές αλλά επειδή δεν έχει μέταλλα μέσα στην κρέμα, δεν είναι επικίνδυνη για βραχυκυκλώματα αν σου χυθεί στο socket

 

 

Και το ότι εκφράζει κάποιος γνώμη και άποψη εδώ μέσα, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχει και δίκιο ή ότι γνωρίζει. Ki o νοών νοείτω...

 

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι οι 65 δεν ειναι πολλοι. Οπως εχω αναφερει στο θεμα που ποσταρα παραπανω δεν ειμαι ιδιαιτερος γνωστης θερμοκρασιων και oc.

Ζητησα μια γνωμη για τις θερμοκρασιες μου που ηταν 85-88 load σε turbo mode της μητρικης στα 4,3 και μου ειπαν οτι ηταν ψιλα.

Εκανα το τεστ σε stock ρυθμισεις ειδα θερμοκρασιες 65-66 και μου προτειναν να ξαναπερασω παστα και να δω αν θα εχω διαφορα.

Τελικα δεν ειχα και υπεθεσα οτι κατι δεν παει καλα.

Αλλα επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας καλυτερα να μην ασχολουμαι τοσο με λεπτομεριες γιατι δεν βγαζω ακρη και οταν ασχοληθω εκτενεστερα με το oc βλεπουμε.

 

Υ.Γ. 1 Συγνωμη αν ξεφυγε το thread εξαιτιας μου.

Υ.Γ. 2 Μια χαρα ειναι η hyper212 απ'οτι φαινεται απλα δεν ηξερα τι θερμοκρασιες να περιμενω.

Υ.Γ. 3 Θα τη δοκιμασω την παστα που μου προτεινεις αλλα οπως αναφερθηκε πιο πριν η εγκατασταση της evo δεν ειναι και οτι ευκολοτερο και δυστυχως(οπως διπιστωσα χθες το βραδυ) πολυ ευκολα μπορει να χρειαστει να λυσεις ολη τη μητρικη αν δεν εχεις το καταλληλο κουτι.Και το haf 932 δεν ειναι καταλληλο απ'οτι φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο πως η 212 δεν είναι και από τις πιο "βολικές ψύκτρες". Εκεί διακρίνονται οι Arctic Freezer. Αλλά σίγουρα είναι από τις πιο τίμιες και καλύτερες ψύκτρες για τα χρήματά τους. Πάνω από αυτήν θα έβαζα σίγουρα την TR TS120 την οποία και ανέφερα πολλάκις (είναι και αρκετά πιο εύκολη στο στήσιμο). Και ίσως καμία άλλη...

 

Και για να σου φύγει εντελώς και για να δεις ότι η ημιμάθεια είναι κακό πράγμα (γίνομαι κακός το ξέρω), μόλις δοκίμασα τον δικό μου 3570 (στα 3.6) με αυτήν την υδρόψυξη (Antec Kuhler 620) με αλλαγμένους ανεμιστήρες σε διάταξη push-pull, με την πάστα που σου είπα και στο Antec P182 που φημίζεται για το AirFlow και την ψύξη του. Σε Intel Burn Test ο ένας πυρήνας έπιασε 62 και οι άλλοι 59-60 και σε Prime95 έφτασε τους 54! (που ούτε και το Prime είναι ενδεικτικό) ;)

 

Στα 4.4 που τον έχω δοκιμάσει (βέβαια ήταν και καλοκαίρι αλλά είχα AC στο δωμάτιο) έπιασε 90...

 

Υ.Γ. Το Intel Burn Test δεν είναι για χόρταση. Καλό είναι να το αφήσεις στην άκρη

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω πολυ.

Με καθησυχασατε πολυ και ηδη μου ειχαν μπει ιδεες για αλλαγη ψυκτρας αλλα τελικα θα παραμεινω οπως εχει και μελλοντικα βλεπουμε.

Και για οποιαδηποτε πληροφορια για oc ή οτιδηποτε εδω ειμαστε να σας ξαναενοχλησω... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ntafiduck τα παιχνιδια ειναι νομιζω μεσα στα πλαισια mainstream χρησης.Κι εγω παιζω και μαλιστα αρκετα "βαρια",crysis2,BF3,ARMA2 και δεν εχω προβλημα

Το θεμα ειναι τι χρειαζεσαι εσυ κι οχι πιο ειναι το πιο καλο.Αν τρεχεις ταυτοχρονα, πληρη σαρωση με norton,κανεις convert 5 ταινιες με το convertX,παιζεις το crysis η απλα κλοκαρεις τοτε σιγουρα θελεις κατι καλυτερο ακομα και απο το Dark Knight.Εσυ αξιολογεις τις αναγκες σου,εμεις προτεινουμε

Eπισης panosem οι διαφορες που εχω απο τον stock ανεμηστηρα ειναι 7-9 βαθμους σε idlle λειτουργεια και 15-20 σε full load σε i5 2500k.Δες το βιντεο απο εναν γερμαναρα

 

http://www.youtube.com/watch?v=DKU7_IeUm0s

Επεξ/σία από darkheretic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...