Προς το περιεχόμενο

Ποιοτικος σταθεροποιητης τασης ... τι προτεινετε ?


SR71B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω τεσσερεις σταθεροποιητες τασης, συνδεδεμενους με ηλεκτρονικες συσκευες (ΧΩΡΙΣ μοτερ).

 

Εναν AMARAD TM-2000VA για υπολογιστη και μονιτορ (αγορασμενος πριν 10 μερες)

Εναν AMARAD TM-2000VA για οθονη 55" LED και Home Cinema 5.1 (αγορασμενος το Πασχα)

Εναν LIGAO SNR-500VA για οθονη 21"CRT και DVD player (αγορασμενος πριν 10 χρονια)

Eναν LIGAO SNR-500VA για εκτυπωτη και DSL modem (αγορασμενος πριν 10 χρονια)

 

Oλοι ειναι τυπου Relay.

Oι διχιλιαροι εχουν Input voltage : 120 - 280 V και Output voltage : 230 V (+/-5%).

Οι πεντακοσαρηδες Input Voltage : 100 - 260 Volts και Output voltage : 220 V (+/-5%).

 

Πριν απο ενα μηνα (ισως και λιγοτερο) μου καηκε το τροφοδοτικο του υπολογιστη (Tagan TG480-U22).

Ο σταθεροποιητης που ηταν συνδεδεμενος ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΗ, ηταν αλλος (AMARAD AVR-2000S)

και οχι απο τους τεσσερεις που ανεφερα πιο πανω. Aγοραστηκε πριν 7 χρονια (περιπου) και δουλεψε

μεχρι και την στιγμη που καηκε το τροφοδοτικο. Τωρα, τον εχω αποσυρει στην ακρη (μεχρι να δω τι

εφταιξε). Επειδη εχω εγκαταστησει ενα ΠΟΛΥ καλυτερο τροφοδοτικο στον υπολογιστη μου (CORSAIR

AX-750) και επειδη εσταξα 175 ευρω για αυτο .... ειμαι ολιγον τρομοκρατημενος για το καλως-εχειν του

και την μακροζωια του.

 

Σκεφτηκα να αλλαξω ολοκληρο το δικτυο του σπιτιου ΑΛΛΑ ... το κοστος ειναι απαγορευτικο (πανω

απο 1500 ευρω μαζι με την αιτηση στην ΔΕΗ για ενισχυμενη μονοφασικη εγκατασταση). Σκεφτηκα να

βαλω επιτηρητη ΠΡΙΝ τον πινακα ελεγχου (κοντα στα 200 ευρω με τα εργατικα ηλεκτρολογου). ΟΜΩΣ,

αν η ταση της περιοχης αρχισει να παιζει συνεχεια στα (+/-) 10 V και για διαστημα μεγαλυτερο απο

3 λεπτα, τοτε o επιτηρητης θα μου κοβει την παροχη σε ολο το σπιτι (μεχρι να επανελθει η ταση στα

230 V). Τολμω να πω οτι ειναι μια πολυ ενοχλητικη λυση ... in the long run !

 

Επειδη, ΜΑΛΛΟΝ, δεν μπορω να στηριχθω στην "αυθεντια" του καθε ηλεκτρολογου, πηγα και πηρα

ενα πολυμετρο (8 ευρω) και μετρησα την ταση στο διαμερισμα μου. Ολες οι πριζες βγαζουν 231 με

236 Volts. Η ενοχη πριζα (που συνδεοταν με το PC μου) εβγαλε 232-234 V. Κατι που εβγαλε και το

AMARAD TM-2000VA. Eβαλα στην συγκεκριμενη πριζα το παλιο AMARAD AVR-2000S και διαβασα

232-234 V. Αρα, ΜΑΛΛΟΝ, δεν εφταιξε ο παλιος σταθεροποιητης. Oι χαμηλοτερες τιμες ειναι στο

σαλονι (οπου εχω και τις ακριβοτερες συσκευες) ... 231 με 233 V. Παντως, ΟΛΕΣ οι συσκευες

εχουν κλιμακα λειτουργιας 220 με 240 V (αν και αυτο, ΔΕΝ καθοριζει ποσο καιρο μπορουν να

αντεξουν στα 240 V !!!)

 

ΕΡΩΤΗΣEIΣ :

1) Οι συγκεκριμενοι σταθεροποιητες (παλιοι και νεοι) ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ το οτιδηποτε,

η με δουλευουν ψιλο γαζι ? ΠΟΙΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ, ΕΣΕΙΣ ?

2) Να παταω το κουμπακι Delay σε λειτουργια (που λεει οτι ειναι μονο για συσκευες με μοτερ)

η δεν εχει καμια επιπτωση σε ηλεκτρονικα χωρις μοτερ ?

3) Ποσες αυξομειωσεις τασης αντεχει ενας σταθεροποιητης, ποσο μεγαλες και για ποσο καιρο ?

4) Να σκεφτω UPS που παρεμβαλλουν ΜΠΑΤΑΡΙΑ αναμεσα στην συσκευη και την πριζα,

η θα δωσω τα τετραπλασια χρηματα για κατι που δεν θα χρησιμοποιω (20 λεπτα μπαταριας) ?

5) Να αρχισω να τραβαω τα μαλλια μου ... η να τα αφησω ησυχα ?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω τεσσερεις σταθεροποιητες τασης, συνδεδεμενους με ηλεκτρονικες συσκευες (ΧΩΡΙΣ μοτερ).

 

Εναν AMARAD TM-2000VA για υπολογιστη και μονιτορ (αγορασμενος πριν 10 μερες)

Εναν AMARAD TM-2000VA για οθονη 55" LED και Home Cinema 5.1 (αγορασμενος το Πασχα)

Εναν LIGAO SNR-500VA για οθονη 21"CRT και DVD player (αγορασμενος πριν 10 χρονια)

Eναν LIGAO SNR-500VA για εκτυπωτη και DSL modem (αγορασμενος πριν 10 χρονια)

 

Oλοι ειναι τυπου Relay.

Oι διχιλιαροι εχουν Input voltage : 120 - 280 V και Output voltage : 230 V (+/-5%).

Οι πεντακοσαρηδες Input Voltage : 100 - 260 Volts και Output voltage : 220 V (+/-5%).

 

Πριν απο ενα μηνα (ισως και λιγοτερο) μου καηκε το τροφοδοτικο του υπολογιστη (Tagan TG480-U22).

Ο σταθεροποιητης που ηταν συνδεδεμενος ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΗ, ηταν αλλος (AMARAD AVR-2000S)

και οχι απο τους τεσσερεις που ανεφερα πιο πανω. Aγοραστηκε πριν 7 χρονια (περιπου) και δουλεψε

μεχρι και την στιγμη που καηκε το τροφοδοτικο. Τωρα, τον εχω αποσυρει στην ακρη (μεχρι να δω τι

εφταιξε). Επειδη εχω εγκαταστησει ενα ΠΟΛΥ καλυτερο τροφοδοτικο στον υπολογιστη μου (CORSAIR

AX-750) και επειδη εσταξα 175 ευρω για αυτο .... ειμαι ολιγον τρομοκρατημενος για το καλως-εχειν του

και την μακροζωια του.

 

Σκεφτηκα να αλλαξω ολοκληρο το δικτυο του σπιτιου ΑΛΛΑ ... το κοστος ειναι απαγορευτικο (πανω

απο 1500 ευρω μαζι με την αιτηση στην ΔΕΗ για ενισχυμενη μονοφασικη εγκατασταση). Σκεφτηκα να

βαλω επιτηρητη ΠΡΙΝ τον πινακα ελεγχου (κοντα στα 200 ευρω με τα εργατικα ηλεκτρολογου). ΟΜΩΣ,

αν η ταση της περιοχης αρχισει να παιζει συνεχεια στα (+/-) 10 V και για διαστημα μεγαλυτερο απο

3 λεπτα, τοτε o επιτηρητης θα μου κοβει την παροχη σε ολο το σπιτι (μεχρι να επανελθει η ταση στα

230 V). Τολμω να πω οτι ειναι μια πολυ ενοχλητικη λυση ... in the long run !

 

Επειδη, ΜΑΛΛΟΝ, δεν μπορω να στηριχθω στην "αυθεντια" του καθε ηλεκτρολογου, πηγα και πηρα

ενα πολυμετρο (8 ευρω) και μετρησα την ταση στο διαμερισμα μου. Ολες οι πριζες βγαζουν 231 με

236 Volts. Η ενοχη πριζα (που συνδεοταν με το PC μου) εβγαλε 232-234 V. Κατι που εβγαλε και το

AMARAD TM-2000VA. Eβαλα στην συγκεκριμενη πριζα το παλιο AMARAD AVR-2000S και διαβασα

232-234 V. Αρα, ΜΑΛΛΟΝ, δεν εφταιξε ο παλιος σταθεροποιητης. Oι χαμηλοτερες τιμες ειναι στο

σαλονι (οπου εχω και τις ακριβοτερες συσκευες) ... 231 με 233 V. Παντως, ΟΛΕΣ οι συσκευες

εχουν κλιμακα λειτουργιας 220 με 240 V (αν και αυτο, ΔΕΝ καθοριζει ποσο καιρο μπορουν να

αντεξουν στα 240 V !!!)

 

ΕΡΩΤΗΣEIΣ :

1) Οι συγκεκριμενοι σταθεροποιητες (παλιοι και νεοι) ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ το οτιδηποτε,

η με δουλευουν ψιλο γαζι ? ΠΟΙΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ, ΕΣΕΙΣ ?

2) Να παταω το κουμπακι Delay σε λειτουργια (που λεει οτι ειναι μονο για συσκευες με μοτερ)

η δεν εχει καμια επιπτωση σε ηλεκτρονικα χωρις μοτερ ?

3) Ποσες αυξομειωσεις τασης αντεχει ενας σταθεροποιητης, ποσο μεγαλες και για ποσο καιρο ?

4) Να σκεφτω UPS που παρεμβαλλουν ΜΠΑΤΑΡΙΑ αναμεσα στην συσκευη και την πριζα,

η θα δωσω τα τετραπλασια χρηματα για κατι που δεν θα χρησιμοποιω (20 λεπτα μπαταριας) ?

5) Να αρχισω να τραβαω τα μαλλια μου ... η να τα αφησω ησυχα ?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας ....

 

Άσε τα μαλλιά σου ήσυχα...

 

Τα volts που μέτρησες με το πολύμετρο των 8 ευρώ είναι RMS και όχι peaks. Δηλαδή, η μέση τιμή της κυματομορφής της τάσης (εναλλασόμενο). Αυτό που σου χάλασε το τροφοδοτικό (αν βέβαια ευθύνεται η τάση και όχι η παλαιότητα του τροφοδοτικού) είναι κάποια στιγμιαία αύξηση της τάσης. Δεν είναι ανιχνεύσιμο εκ των υστέρων λοιπόν. Ο σταθεροποιητής θα έπρεπε να σε είχε προστατέψει από μια στιγμιαία αύξηση. Εγώ θα σου πρότεινα να μην τρελαίνεσαι και να πάρεις ένα UPS με μπαταρία μόνο για την συσκευή που σε καίει περισσότερο.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι τα νούμερα δίπλα στα μοντέλα (2000VA, 500VA) σου λένε ξεκάθαρα πόσα (από την στιγμή που δεν υπάρχει αμιγώς χωρητικό ή επαγωγικό φορτίο) Watt κατανάλωσης μπορεί να εξυπηρετήσει το καθένα. Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι η 21 CRT που ανέφερες είναι η πιο ενεργοβόρα απ' όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ωπ ... μπηκε "πελατης" στο "μαγαζι" ...)

 

Τimekeeper, καλησπερα :-)

 

Αφου ξερεις, να σε ρωτησω :

1) Tι πολυμετρο θα μου μετρησει peaks ? Ειναι κατι σχετικα φθηνο που να αξιζει η αγορα του ?

2) Πως μπορω να ξερω αν ειχε φαει τα ψωμια του το TG480-U22 ? (δουλεψε 6 χρονια στη σειρα).

2) Ενα UPS 2000VA κανει (το φτηνο του Πλαισιου) 218 ευρω. Αν ειναι να δωσω τοσα χρηματα

θα εξασφαλιστω οτι δεν θα περασουν ουτε 2 Volt παραπανω απο τα 230 ? Γιατι ΑΥΤΟ με καιει,

και οχι η αυτονομια της μπαταριας.

3) Οταν λεμε 2000 VA ουσιαστικα εννοουμε 1200 Watts, και για 500 VA , 300 Watts ?

 

(η Sony CRT 21" ... κατα το manual ... δαπανα μεχρι 65 W)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

09:30 μμ

ΟΛΕΣ οι πριζες εδειχναν 239-241 Volts !!!!! :eek:

 

11:20 μμ

οι ιδιες πριζες εδειχναν 236-237 Volts :unsure:

 

(κλεινω :-( ... τα ξαναλεμε αυριο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν καεί 2 υπολογιστές (mobo ο ένας, τροφοδοτικός ο δεύτερος) πάνω σε ups 3kva line interactive με σταθεροποιητές τάσης και μαλακίες..

 

Τίποτα δεν σε σώζει παρά μόνο online UPS (άρα γερά φράγκα), και κανένας δεν σε διαβεβαιώνει ότι το μπουρδέλο το δίκτυο της ΔΕΗ δε θα στο κάψει κι αυτό..

 

Όταν ξεκινάει να γαμιέται, ΓΑΜΙΕΤΑΙ..

Μετά από 4-5 συνεχόμενες βυθίσεις στα 150-160volts και αιχμές μέχρι 240-250 (τσάκα τσούκα τσάκα τσούκα κατά το κοινώς λεγόμενο) δεν υπάρχει πλακέτα στον κόσμο που να μην τα παίξει μετά από λίγο διάστημα..

 

Ρελέδες-πυκνωτές κλπ. πάνε στο διάολο.. Έτσι δεν καίγονται ένα κάρο Inverter που τα χει χρυσοπληρώσει ο κοσμάκης ;

 

Κατά τα άλλα αυξήσεις στο ρεύμα κάθε τόσο..

 

Αν εξαιρέσεις ένα μέρος του λεκανοπεδίου της Αθήνας που έχει ψιλοσταθερές τάσεις και μερικές ακόμα πόλεις στην Ελλάδα (από τύχη είτε επειδή τα εργοστάσια παραγωγής είναι κοντά τους) σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα τα δίκτυα είναι επιπέδου Αφγανιστάν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣEIΣ :

1) Οι συγκεκριμενοι σταθεροποιητες (παλιοι και νεοι) ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ το οτιδηποτε,

η με δουλευουν ψιλο γαζι ? ΠΟΙΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ, ΕΣΕΙΣ ?

2) Να παταω το κουμπακι Delay σε λειτουργια (που λεει οτι ειναι μονο για συσκευες με μοτερ)

η δεν εχει καμια επιπτωση σε ηλεκτρονικα χωρις μοτερ ?

3) Ποσες αυξομειωσεις τασης αντεχει ενας σταθεροποιητης, ποσο μεγαλες και για ποσο καιρο ?

4) Να σκεφτω UPS που παρεμβαλλουν ΜΠΑΤΑΡΙΑ αναμεσα στην συσκευη και την πριζα,

η θα δωσω τα τετραπλασια χρηματα για κατι που δεν θα χρησιμοποιω (20 λεπτα μπαταριας) ?

5) Να αρχισω να τραβαω τα μαλλια μου ... η να τα αφησω ησυχα ?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας ....

 

1. Οι σταθεροποιητές ελάχιστα εχουν αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν. Υπάρχουν πολλοί τύποι πχ relay, servo κτλ Σε προστατεύουν κατά βάση από τις ταλαντώσεις της ταΐσεις που παρουσιάζει κατα την επαναφορά της μετά από διακοπή. Το λεγόμενο arc.

2. Δεν χρειάζεται να το πατάς. Χρησιμεύει μονο για συσκευές με μοτέρ (που απαιτούν αρκετό ρεύμα κατά την εκκίνηση τους) και για ψυκτικές μονάδες.

3. Όσες γίνονται. Η δουλειά του είναι αυτή. Δεν εχει όριο. Οπως όλες οι συσκευές, οσο περισσότερο έργο παράγουν τοσο πιο γρήγορα θα σφάλουν. Ολες έχουν ημερομηνία λήξεως. Πάντως αντέχουν χρόνια.

4. Το UPS θα σου χρησίμευε για το PC που εχει σκληρούς δίσκους, που δεν πρέπει να διακόπτουμε την λειτουργιά τους απότομα. Οι υπόλοιπες συσκευές σου δεν το έχουν αναγκη

5. Αστα καλύτερα, δεν ξερω τι ηλικία εχεις άλλα καλο είναι οσο είσαι νέος να τα κρατήσεις να τα χαίρεσαι, μεγαλώνοντας θα τα λησμονείς....

 

Ξεκαθαρίζω,

 

Οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές εχουν παλμοτροφοδοτικα, αυτα δεν εχουν πρόβλημα απο τις βυθίσεις της τάσεως. Αυτες δεν μπορούν με κάποιο τρόπο να βλάψουν μια συσκευή.

 

Αυτό που ειναι καταστροφικό ειναι συνήθως μια στιγμιαία επαναφορά, που δημιουργεί μεγάλη ταλάντωση. Οι περισσότερες συσκευές ειναι ικανές για στιγμιαία ταση μέχρι και 270VAC. Αρα οι τάσεις που εχεις δεν ειναι επικίνδυνες. Τσάμπα ανησυχείς. Ο σταθεροποιητής θα σε σώσει απο μεγαλύτερα φορτία που συνήθως έχουμε μετα απο βίαιη επαναφορά.

 

Θεωρω οτι το τροφοδοτικό του H/Y σου δεν κάηκε απο τον σταθεροποιητή η απο κάποιο φορτίο. Άπλα ειχε την αστοχία του οπως πολλά ηλεκτρονικά. Ειδικά με τα απο 7 ετη λειτουργίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κfyros

 

Δηλαδη, εγω που ημουν ετοιμος (ως προσκοπας) να τα σταξω για το APC UPS Line Interactive BR1500GI

να κατσω στα αυγα μου ! Αφου εκαψες Mobo και PSU συνδεδεμενα σε 3000VA Line Interactive UPS,

σαν τι σωτηρια μπορει να περιμενω εγω ???? Καμενο χαρτι ειμαι ....

 

Ακουσα το αλλο σημερα (ειμαι συνεχεια στα τηλεφωνα με ηλεκτρολογους).

Η ΔΕΗ δινει ταση σε μια περιοχη (υποσταθμο) αναλογα με την ΠΕΡΣΙΝΗ καταναλωση στην ιδια περιοχη.

ΕΑΝ οι περσινοι καταναλωτες το ριξουν στα καυσοξυλα (η φυγουν) και ΔΕΝ "καψουν" οποιαδηποτε αλλη

ΕΝΕΡΓΟΒΟΡΑ συσκευη  θερμανσης ... η ταση περιοχης θα ειναι για το ΠΕΡΣΙΝΟ ΦΟΡΤΙΟ.

Μην εχοντας που να "ξεσπασει" ... η ταση θα ανεβει ΠΑΝΩ απο τα 240 Volts.

 

ΔΕΝ ειμαι σιγουρος οτι ειναι δυνατον τα πραγματα να ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΙΚΑ (σαν βανες υδρευσης)

αλλα εχω μεσανυχτα απο ηλεκτρικα και δικτυα. Πειτε μου αν συμφωνειται ...

 

Graphist83

 

Εισαι (μεχρι στιγμης) η μοναδικη νοτα αισιοδοξιας στον ορυμαγδο κακων μαντατων και σεναριων

που με κατακλυζουν απο παντου. ΜΑΚΑΡΙ το Tagan να ειχε φαει τα ψωμια του ....

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟ.

 

Τωρα εχω βαλει ενα ακομα ακριβοτερο τροφοδοτικο (ας ειναι καλα ο Ninos30 που το συνεστησε)

και παω ΓΡΑΜΜΗ για ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ εαν καψω με τον ιδιο τροπο και το δευτερο. Σκεφτομαι ολες

τις πιθανες λυσεις. Επιτηρητη στον πινακα, UPS αλλα οχι Online, ακομα και ηχητικη προειδοποιηση

για το ποτε ανεβηκε η ταση σε καποια πριζα πανω απο τα 240-245 Volts. ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΟ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλα ολες προσπαθουν να απαλυνουν την κατασταση. Ο επιτηρητης, αν δεν εκοβε

ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ την παροχη ... θα ηταν η τελεια (και φθηνοτερη) λυση. Ομως, την κοβει και

σε βαζει σε ενα ηπιο αλλα διαρκες καθεστως τρομου ! Το UPS, απο τα οσα ακουσα, μονο οταν

ειναι ΟΝLINE απομονωνει πληρως το δικτυο απο την συσκευη σου. 230 Volts στην εξοδο ....

ο κοσμος να χαλασει ! Ομως ... 1000 και 1500 και 2000 ευρω ???? Με τοσα χρηματα κανω

πληρη αντικατασταση του ηλεκτρικου δικτυου στο διαμερισμα μου (οχι ομως και πληρη εξασφα-

λιση). Οι ηχητικες προειδοποιησεις (που μολις ακουσα σημερα) ειναι για να με ξεφωνισουν

απαντες στην πολυκατοικια : τα καμπανακια του παρανοικου με τις υπερτασεις !!!!

 

ΔΕΝ μπορω ΑΚΟΜΑ να αποφασισω .... οσο επιτακτικη αναγκη και αν ειναι να παρθει μια αποφαση.

Εχω πνιγει σε εναν ωκεανο πληροφοριων και γνωμων που, καλυτερα να ειχα πνιγει 20 χρονια πριν

..... οχι τωρα, που και τα ταληρα ειναι μετρημενα αλλα και τα ξηλωματα σε τοιχους οδυνηρα.

 

Εαν ηταν να διαλεξω μεταξυ επιτηρητη και UPS (Line) .... με πλειοψηφια 50.0000000000000001 %

θα επελεγα επιτηρητη ! ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΣΕ ΑΓΧΟΣ ????

 

(ειμαι 45 ετων .... αλλα συμπεριφερομαι ως 16αρης σε αγορες και χρησεις ηλεκτρονικων !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σενάριο που αναφέρεις με τις καταναλώσεις δεν ισχύει. Το ρεύμα δεν ειναι σαν κάνουλες με νερό. Η ΔΕΗ παράγει και διανέμει ρεύμα το οποίο ειναι σταθεροποιημένο. Άσχετα με την κατανάλωση που γίνεται οι μετασχηματιστές πριν το δίκτυο του σπιτιού σου βγάζουν συγκεκριμένη τάση. Οι καταναλώσεις που γίνονται είναι μελετημένες. Ουτε να τις υπερβούμε μπορούμε (καθως επεμβαίνει η ασφάλεια στο ρολόι) ούτε επηρεάζει το υπόλοιπο δίκτυο εαν δεν κάνουμε χρήση, αντιθέτως κάλο κάνει.

 

 

Στο ξανά λέω οι τάσεις που αναφέρεις δεν ειναι ανησυχητικές. Πέραν αυτοί οι σταθεροποιητές τάσης που έχεις ειναι ικανοποιητικοί και σε προστατεύουν άριστα με βαση τα ηλεκτρικά δεδομένα που παραθέτεις οτι έχεις. Μάλιστα δεν απαιτείται κατι το εξωτικό σε χαρακτηριστικά η τιμή.

 

Οι συσκευές που έχεις έχουν περιθώρια ανοχής. Δεν ειναι τόσο ευαίσθητα. (ούτε ιατρικό εξοπλισμό να είχες). Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το τροφοδοτικό μετά από 7 χρονιά χρhσης (και παλι καλά) έφαγε τα ψωμιά του φυσιολογικά και προβλεπόμενα.

 

Οσο για το νεο έχει εγγύηση, άμα καεί κάνεις την χρhση της. Με ενα απλό UPS line interactive με σταθεροποίηση τάσης είναι υπεραρκετά προστατευμένο. Εαν είναι επώνυμο δεν πρόκειται να αφησει να περάσει πάνω απο 240VAC για κανένα λόγο, άρα γιατί να ανησυχούμε?

 

Τα πράγματα δεν ειναι τοσο πολύπλοκα όσο τα λένε μερικοί. Εγω σε σπιτι 50 χρονων που ήμουν με ηλεκτρικό δίκτυο για κλάματα, χωρις καν γείωση. Εβλεπα σε διαφορες μεταβατικές υπερτάσεις μεχρι και 260VAC! Ειχα σταθεροποιητές KEBO των 50 ευρω στις συσκευές μου και για πολλα χρονια δεν ειχα κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον, θα παω να αγορασω το APC UPS Line Interactive BR1500GI ....

Aπο το να μην κανω τιποτα ... καλυτερα να κανω μια (πανακριβη) κουταμαρα.

 

Μεχρι να καει και αυτο .... (αν καει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...