Προς το περιεχόμενο

Τι τους πιάνει...


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρωτη επιθεση στην νορβηγια ηταν για αποπροσονατολισμο , αν θυμαμαι καλα δεν ηταν μμεγαλης εκτασης η 1,2 σκοτωσε η κανεναν.Μαζευτηκαν ολοι οι αστυνομικοι εκει και μπουκαρε στο νησι ανενοχλητος ντυμενος αστυνομικος ταχα για να κανει ελεγχο..οι βομβες που σκανε οι διαφοροι που ανατιναζονται ε μαλλον ειναι καλυτερης τεχνολογιας..τωρα ως προς το αμαξι , ε ναι για βιντεοπαιχνιδι μοιαζει στον πραγματικο κοσμο μαλλον θα σε πιαναν ..

 

Εγώ αναρωτιέμαι, εφόσον τόσοι σαλεμένοι κάνουν τέτοιους φόνους τους οποίους μάλλον έχουν προετοιμάσει, γιατί δεν τους οργανώνουν καλύτερα να έχουν καλύτερη απόδοση?! Αν είναι να κάνεις κάτι, κάντο σωστά. :)

 

Απο κει και πέρα όντος το θέμα της οπλοκατοχής είναι ένα μεγάλο ζήτημα. Είμαι υπέρ της οπλοκατοχής υπο αυστρηούς όρους (παράδειγμα - νομιμοποίηση χρήσης του ΜΟΝΟ εντός της οικίας σου για προστασία) σε χώρες σαν την Ελλάδα που δεν υπάρχει καμία προστασία του πολίτη.

 

Σε χώρες όπως η Αμερική όπου υπάρχει μια σχετική ασφάλεια , δεν είναι αναγκαία η ύπαρξη όπλων. Οπότε καταλήγει να είναι θέμα κυβερνητικής διαχείρισης. Προστάτεψε το λαό σου και βάλε σχετικούς νόμους. Μια χρυσή τομή.

 

Στη δεδομένη περίσταση όντος ήταν σαλεμένος ο τυπάς και είναι αρκετά πιθανό να φταίνε και πολλά παιχνίδια που κυκλοφορούν και σου περνάνε υποσυνειδητα το filling του δολοφόνου. Άλλοι το διαχειρίζονται, άλλοι προφανώς όχι....

Στην Αμερικη ασφαλεια;με τοσες συμμοριες γκετο και με τον καθενα να οπλοφορει;Ωχ θεε μου..ρε παιδια..αναλογα την περιοχη . Αν εισαι σε καμια παρηκμασμενη περιοχη η σε κανα καουμποιχωριο ε δεν το λες ασφαλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσεις ποσα χρονια ζησατε στην Αμερικη;Στην τελικη ιντερνετ ειμαστε ο καθενας ως γνωστον λεει οτι μλκια θελει . Εχουμε δει ατομα που δεν μπορουν να κλινουν τριτοκλιτα να το παιζουν ανωτατης μορφωσης ..εγω σε πειραξα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις ποσα χρονια ζησατε στην Αμερικη;Στην τελικη ιντερνετ ειμαστε ο καθενας ως γνωστον λεει οτι μλκια θελει . Εχουμε δει ατομα που δεν μπορουν να κλινουν τριτοκλιτα να το παιζουν ανωτατης μορφωσης ..εγω σε πειραξα;

Εγω, προσωπικα, δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα για τη ζωη ή την ασφαλεια στην Αμερικη. Εσυ εκτος απτα συμπερασματα που βγαζεις εισαι και απολυτη, γιαυτο και η ερωτηση.

Η απαντηση "ιντερνετ ειμαστε ο καθενας λεει οτι μλκια θελει" με καλυπτει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια λένε και για μας μερικοί ευρωπαίοι!

 

Το παραδάκι το στάζουν όμως κάθε 3 και λίγο και ας μην κάνουμε καμία εντελώς μεταρρύθμιση εμείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, προσωπικα, δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα για τη ζωη ή την ασφαλεια στην Αμερικη. Εσυ εκτος απτα συμπερασματα που βγαζεις εισαι και απολυτη, γιαυτο και η ερωτηση.

Η ερωτηση ηταν εκτος τοπου , χρονου και ατιας , μην καμια αλλη λεξη που τη υποψιαζεσαι και γινω αγενης . Για να εχεις πληροφοριες για το τι συμβαινει σε μια αλλη χωρα δεν ειναι απαραιτητο να ζεις εκει . Για την ασφαλεια μιλησα οπου αρκει να διαβαζεις ξενες εφημεριδες και σαιτ για να ενημερωνεσαι για το τι τρεχει , να διαβαζεις κοινωνικα βιβλια , σειρες σχετικες κασι οχι μονο το πριζον μπρεικ και το λοστ , αντε και κανα μοντελ ακαντεμι για να δεις τα γκομενακια . Μην μου μπερδευεις την ενημερωση με την ζωη . Τωρα βεβαια ο μεσος ελληναρας σιγα μην κατσει να δει τι συμβαινει στον κοσμο..εδω ειχε εκπομπη για το τι εκανε το νομισματικο ταμειο πριν απο εμας στην ρουμανια και το ειχε δει το 10%, ολοι βλεπαν ραδιοαρβυλα. Γιατι δεν μας αφορα . την αλλη μερα ημουν εδω και τα διηγουμουν και μου απαντουσαν ολοι λες και ημουν ουφο. Και οχι δεν εχω μεινει ρουμανια..για τα γκςετο στην Αμερικη το ξερει και η κουτση Μαρια για τις συμμοριες..και τα ναρκωτικα. Δεν το εχουν κρυφο οι ανθρωποι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου ειπα οτι με καλυψε η απαντηση σου γιατι παραληρεις τωρα? :-)

 

ΥΓ. Δεν αμφισβητησα την υπαρξη γκετο/εγκληματικοτητας κλπ, γενικα εγω δεν εχω πει ακομη το παραμικρο για τα περι ασφαλειας στην Αμερικη, μονη σου βγαζεις τοσα συμπερασματα. Η ερωτηση που εκανα ηταν καιρια απτη στιγμη που πηρα πολυ πιο ευστοχη απαντηση απο αυτη που θα περιμενα (περι ιντερνετ και μλκιας του καθενος). Συνεπως καλμα και συνεχισε τη συζητηση σου με την υπολοιπη παρεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα σου εξηγω οτι κανεις λα;θος , μπερδευεις την ζωη μ,ε την ενημερωση . Δεν ειναι παραιτητο να ζεις καπου για ξερεις τι εγινε . Αρκει να ανοιξεις την τηλεοραση . Το καταλαβαινω οτι να εισαι αυτοπτης μαρτυρας βεβαια ειναι καλυτερο γιατι τα μμε πολυ συχνα παραποιουν , μεγαλοποιουν γεγονοτα . Αλλα ειπαμε οτι δεν εζησα εκει δεν σημαινει οτι ειμαι υποχρεωτικο να ειμαι και ασχετη . Απλα με πειραξε που ολοι ελεγαν την αποψη τους περι Αμερικης και εσυ δεν ρωτησες ολους αλλα μονο εμενα . Τεσπα αυτο ειναι μεταξυ μας..Αν θελω να σε κραξω για αυτο θα σ ερθω πμ..τελος οφτοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και πέρα όντος το θέμα της οπλοκατοχής είναι ένα μεγάλο ζήτημα. Είμαι υπέρ της οπλοκατοχής υπο αυστρηούς όρους (παράδειγμα - νομιμοποίηση χρήσης του ΜΟΝΟ εντός της οικίας σου για προστασία)

 

Το γάμησες στην αυστηρότητα. Γιατί υπάρχουν πολλές χώρες που επιτρέπουν να βολτάρεις με τα εξάσφαιρα στη ζώνη.

 

Β. Αν ο φονιας θελει να σκοτωσει, θα βρει τον τροπο να σκοτωσει. Αν ειναι και επιμονος θα βρει τροπο να σκοτωσει πολλους χωρις να χρειαστει να οπλοφορει. Ας πουμε στο Ισραηλ δεν εχουν οπλα οι Παλαιστινιοι

 

Δηλαδή τώρα, εξισώνουμε τον τύπο που καθάρισε παιδάκια δημοτικού με τους Παλαιστίνιους που αντιστέκονται σε μιλιταριστικό νταβατζιλίκι και οριακή γενοκτονία; Αυτό είναι επιχείρημα για το ότι ο πρώτος θα έβρισκε πιστόλι; Ή ότι θα έμπαινε με αλυσοπρίονο μέσα;

 

Αν ηθελε να βρει οπλο θα εβρισκε (παραπανω ειπωθηκε οτι πιθανως εκλεψε το οπλο που ειχε) και αν δεν εβρισκε θα επεξεργαζοταν αλλο τροπο να σκοτωσει.

 

Εσύ ρε μίντι μπορείς να βρεις όπλο; Μέσα σε μια βδομάδα, παίζει να βρεις; Μη μου πεις "κατεβαίνω στην ομόνοια και ρωτάω δυο-τρεις" γιατί από όπλο, θα ψάχνεις κάποιον να σε βγάλει με αναστολή. Και αν θα βρίσκανε όλοι κάποιο τρόπο, τι στο μπούτσο, γιατί όλοι με πιστόλια σκοτώνουν; Γιατί δεν έγινε ποτέ μακελειό με τσεκούρι, σπαθί, παγοκόφτη, δονητή, τζουγκράνα, αξίνα, σκεπάρνι, σφυρί, λεμονοστύφτη; Φάση, παιδάκια δημοτικού ήταν, άμα γούσταρε τα σκότωνε και με τόνο ρίο μάρε. Αποκλείουμε δλδ κάποιος να βλέπει κάθε μέρα ένα γαμημένο όπλο, το οποίο δε θα το δει ποτέ όπως ένα μαχαίρι ή ένα τσεκούρι (γιατί όπως είπαμε η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του όπλου είναι να σκοτώνει ανθρώπους) και να του μπει η ιδέα μόνο από αυτό αν είναι ανισσόροπος ε; Ο συγκεκριμένος τύπος πχ λέει δε μιλούσε σε κανέναν, δεν είχε παρέες, δεν δεν δεν. Αλλά αν ήθελε να βρει όπλο σε νορμάλ χώρα με νορμάλ νομοθεσία, θα πεταγόταν σε ένα γκέτο και θα τα μιλούσε εκεί με τους νιγκαζ και θα έσκαγε +1000 δολλάρια γιατί θα ήταν στη μαύρη, και κομπλέ.

 

Σοβαρότητα ρε γαμώτο. Μιλάμε για πράγματα που έχουν φτιαχτεί για να σκοτώνουν. Δηλαδή πόσο μυαλό.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα, εξισώνουμε τον τύπο που καθάρισε παιδάκια δημοτικού με τους Παλαιστίνιους που αντιστέκονται σε μιλιταριστικό νταβατζιλίκι και οριακή γενοκτονία; Αυτό είναι επιχείρημα για το ότι ο πρώτος θα έβρισκε πιστόλι; Ή ότι θα έμπαινε με αλυσοπρίονο μέσα;

Γιατι καταλαβαινετε αλλα απο αυτα που γραφω? Λεω, εδω και δυο σελιδες, οτι αν ο αλλος μεθοδευσει να σφαξει, θα σφαξει. Ο Παλαιστινιος σφαζει για τους Χ,Υ (προφανως σοβαροτερους απο τον Αμερικανο ψυχοπαθη) λογους μεσα σε ενα κρατος υψιστης ασφαλειας, ο αλλος σφαζει γιατι εχει ψυχολογικα σε ενα πιο χαλαρο κρατος στο θεμα οπλοφοριας και παει λεγοντας. Ο παρανομαστης ειναι κοινος ΧΩΡΙΣ να εξισωνω τις 2 περιπτωσεις: Δεν ειναι ευκολο να αποτρεψεις τον αποφασισμενο, ειτε μιλαμε περι τρομοκρατη, ειτε περι ψυχακια.

 

Τον προχειρο που του την βαρεσε ενα πρωι που ξυπνησε να σφαξει οτι βρει μπροστα του "επειδη η ζωη ειναι πουτανα", ΝΑΙ θα τον αποτρεψεις και αυτο ειναι κερδος, γιαυτο δεν εγραψα πουθενα κατι εναντια στο να σοβαρεψουν οι νομοι περι οπλοκατοχης. Τον μεθοδικο, οχι ή αν θες, οχι ευκολα πχ με τον περιορισμο της οπλοκατοχης.

 

Το μειζον θεμα για μενα ειναι οι κοινωνικοι παραγοντες που ωθουν ενα 20χρονο να κανει οτι εκανε. Κι αυτο ειναι και το πιο ουσιαστικο θεμα συζητησης τουλαχιστον στην προκειμενη περιπτωση. Το να λεμε "ηταν ψυχακιας, βρηκε οπλο, εσφαξε" και να βαζουμε την ουσια του προβληματος κατω απτο χαλί, ειναι για μενα φθηνος στρουθοκαμηλισμος.

 

Εσύ ρε μίντι μπορείς να βρεις όπλο; Μέσα σε μια βδομάδα, παίζει να βρεις; Μη μου πεις "κατεβαίνω στην ομόνοια και ρωτάω δυο-τρεις" γιατί από όπλο, θα ψάχνεις κάποιον να σε βγάλει με αναστολή. Και αν θα βρίσκανε όλοι κάποιο τρόπο, τι στο μπούτσο, γιατί όλοι με πιστόλια σκοτώνουν; Γιατί δεν έγινε ποτέ μακελειό με τσεκούρι, σπαθί, παγοκόφτη, δονητή, τζουγκράνα, αξίνα, σκεπάρνι, σφυρί, λεμονοστύφτη; Φάση, παιδάκια δημοτικού ήταν, άμα γούσταρε τα σκότωνε και με τόνο ρίο μάρε. Αποκλείουμε δλδ κάποιος να βλέπει κάθε μέρα ένα γαμημένο όπλο, το οποίο δε θα το δει ποτέ όπως ένα μαχαίρι ή ένα τσεκούρι (γιατί όπως είπαμε η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του όπλου είναι να σκοτώνει ανθρώπους) και να του μπει η ιδέα μόνο από αυτό αν είναι ανισσόροπος ε; Ο συγκεκριμένος τύπος πχ λέει δε μιλούσε σε κανέναν, δεν είχε παρέες, δεν δεν δεν. Αλλά αν ήθελε να βρει όπλο σε νορμάλ χώρα με νορμάλ νομοθεσία, θα πεταγόταν σε ένα γκέτο και θα τα μιλούσε εκεί με τους νιγκαζ και θα έσκαγε +1000 δολλάρια γιατί θα ήταν στη μαύρη, και κομπλέ.

 

Σοβαρότητα ρε γαμώτο. Μιλάμε για πράγματα που έχουν φτιαχτεί για να σκοτώνουν. Δηλαδή πόσο μυαλό.

ποστ #26, προτελευταια παραγραφος. Δεν καταλαβαινω να διαφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο κτηνώδης απόψη απ το ότι μπορείς ελέυθερα να πυροβολήσεις κάποιον που μπήκε στο σπίτι σου για να σε κλέψει δεν υπάρχει. Αν μη τι άλλο δείχνει "άνθρωπο" που δεν μπορεί να ιεραρχήσει σωστά 2 αγαθά μεταξύ τους: την ιδιοκτησία και την ζωή...

 

Ευτυχώς στην Ελλάδα και την Ευρώπη, υπάρχουν ακόμα ψήγματα νομικου πολιτισμού σε αντίθεση με το Αμέρικα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά της οπλοκατοχής,αλλά σε αυτό με το κλέφτη είσαι λάθος.

Με λουλούδια μπαίνει ο κλέφτης εφοδιασμένος για να σε κλέψει;

Δεν προστατευεις μόνο την ιδιοκτησία σου (το οποίο είναι απόλυτα θεμιτό κιόλας έτσι;) αλλά τη ζωήβτη δική σου και της οικογένειας σου,χτύπα ξύλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλλη η περίπτωση της νόμιμης άμυνας και άλλο να του τη μπουμπουνισεις επειδή μπήκε στο σπίτι-χωράφι σου. Ελπίζω να ξέρεις ότι αν μο κλέφτης έχει μαχαίρι και συ τον πυροβολήσεις τότε δεν υπάρχει περίπτωση άμυνας, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλλη η περίπτωση της νόμιμης άμυνας και άλλο να του τη μπουμπουνισεις επειδή μπήκε στο σπίτι-χωράφι σου. Ελπίζω να ξέρεις ότι αν μο κλέφτης έχει μαχαίρι και συ τον πυροβολήσεις τότε δεν υπάρχει περίπτωση άμυνας, έτσι?

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες..

Μπορεί να έρθει με το μαχαίρι κατα πάνω σου να σε μαχαιρώσει.

Αυτό είναι άμυνα αν του ρίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...