Προς το περιεχόμενο

16GB RAM σε Macbook Pro mid 2012


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω το Macbook Pro Mid 2012 13.3 2.5GHz και θέλω να επεκτείνω την 4άρα ram μου.

 

Απ' όσο ξέρω στον υπολογιστή μου μπορώ να φορτώσω μέχρι 8. Θέλω ωστόσο να μάθω αν γίνεται να τον επεκτείνω στα 16GB δηλαδή 2 οχτάρες ραμ. Βρήκα πολλές αγγελίες στο e-bay από top rated sellers που να πουλάνε. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την απόδοση του υπολογιστή ή π.χ. με την θερμοκρασία του;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου λέει μέχρι 8 δεν μπορείς να πας 16 δεν θα στο επιτρέψει το firmware.

Κατα τ'αλλα όχι κανένα πρόβλημα ισα ισα θα πάρει ανάσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου λέει μέχρι 8 δεν μπορείς να πας 16 δεν θα στο επιτρέψει το firmware.

Κατα τ'αλλα όχι κανένα πρόβλημα ισα ισα θα πάρει ανάσα..

 

Μάλιστα ευχαριστώ!

 

Κάτι ακόμα. Έχει διαφορά αν έχω μία ραμ 8gb αντί για 2 από 4gb;

 

Μπορώ να βάλω τώρα π.χ. μια 8άρα και βλέπω αν θα μπορέσω να βάλω κι άλλη αν δεν μου φτάσει κιόλας (που δεν υπάρχει περίπτωση αλλά λέμε)

 

Επίσης έχεις κάποιες συγκεκριμένες ραμ να μου προτείνεις; Αυτές εδώ είναι ποιοτικές;

 

Συμφωνα με αυτα εδω τα site μπορεις να βαλεις 16gb ram:

http://www.crucial.c...D7ED70FA5CA7304

http://www.everymac....usb3-specs.html

 

Επειδή δεν τα ξέρω, εσύ τα θεωρείς έμπιστα; Να το ρισκάρω λες να πάρω 16;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν τα ξέρω, εσύ τα θεωρείς έμπιστα; Να το ρισκάρω λες να πάρω 16;

Αν αγορασεις απο crucial (μια απο τις πιο γνωστες και αξιοπιστες μαρκες μνημων) δεν θα εχεις κανενα προβλημα, ειναι εγγυημενο απο την crucial οτι θα παιζουν .

Απο αυτην την σελιδα μπορεις να παραγγειλεις και να τις εχεις σε 2-3 μερες σπιτι σου με αντικαταβολη. Τα μεταφορικα πρεπει να ειναι γυρω στα ~10€.

http://www.crucial.c...D7ED70FA5CA7304

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική σου απόφαση... καλύτερα να βρεις κάποιον που το έχει κάνει ήδη ώστε να σου πει με ποιες μνήμες το έχει κάνει. και το ερώτημα που γεννάται φυσικά είναι αν κάνει update το firmware η apple αυτό μπορεί ν'αλλαξει ?

 

*Apple officially supports a maximum of 8 GB of RAM, but third-parties have determined that this model actually is capable of using up to 16 GB of RAM with two 8 GB memory modules.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγορασεις απο crucial (μια απο τις πιο γνωστες και αξιοπιστες μαρκες μνημων) δεν θα εχεις κανενα προβλημα, ειναι εγγυημενο απο την crucial οτι θα παιζουν .

Απο αυτην την σελιδα μπορεις να παραγγειλεις και να τις εχεις σε 2-3 μερες σπιτι σου με αντικαταβολη. Τα μεταφορικα πρεπει να ειναι γυρω στα ~10€.

http://www.crucial.c...D7ED70FA5CA7304

 

Τσιμπημένο λίγο θα μου βγει 85 ευρώ... :/ Έχεις μήπως τίποτα οικονομικό να μου προτείνεις;

 

Δική σου απόφαση... καλύτερα να βρεις κάποιον που το έχει κάνει ήδη ώστε να σου πει με ποιες μνήμες το έχει κάνει. και το ερώτημα που γεννάται φυσικά είναι αν κάνει update το firmware η apple αυτό μπορεί ν'αλλαξει ?

 

*Apple officially supports a maximum of 8 GB of RAM, but third-parties have determined that this model actually is capable of using up to 16 GB of RAM with two 8 GB memory modules.

 

Έγινε θα το τολμήσω σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

 

 

Παιδιά ξέρετε αν θα 'χω θέμα με την μπαταρία; Θα μειωθεί μήπως η διάρκεια ζωής της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα ευχαριστώ!

 

Κάτι ακόμα. Έχει διαφορά αν έχω μία ραμ 8gb αντί για 2 από 4gb;

 

Μπορώ να βάλω τώρα π.χ. μια 8άρα και βλέπω αν θα μπορέσω να βάλω κι άλλη αν δεν μου φτάσει κιόλας (που δεν υπάρχει περίπτωση αλλά λέμε)

Θα χασεις αισθητα(ως και 20-30%) σε μερικες περιπτωσεις αν βαλεις μονο ενα dimm(τσιπ) μνημης.

 

Τσιμπημένο λίγο θα μου βγει 85 ευρώ... :/ Έχεις μήπως τίποτα οικονομικό να μου προτείνεις;

Οχι κατι που να εχει εγγυημενη(απο την ιδια την εταιρια, οχι μονο στα λογια) συμβατοτητα οπως αυτες τις crucial.

 

 

Παιδιά ξέρετε αν θα 'χω θέμα με την μπαταρία; Θα μειωθεί μήπως η διάρκεια ζωής της;

Οχι, καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χασεις αισθητα(ως και 20-30%) σε μερικες περιπτωσεις αν βαλεις μονο ενα dimm(τσιπ) μνημης.

 

 

Οχι κατι που να εχει εγγυημενη(απο την ιδια την εταιρια, οχι μονο στα λογια) συμβατοτητα οπως αυτες τις crucial.

 

 

 

Οχι, καθολου.

 

Φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατος!! Θα μαζέψω λίγα ακόμα χρήματα και θα πάω για crucial ας βάλω μια και μια κάτι καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χασεις αισθητα(ως και 20-30%) σε μερικες περιπτωσεις αν βαλεις μονο ενα dimm(τσιπ) μνημης.

Δες και εδω πιο αναλυτικα:

http://www.insomnia.gr/topic/411500-8-gb-ram-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-macbook-pro%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%85/page__st__90#entry4991834

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω για 16 πηγαινα αλλα κολλησα στα λεφτα. εβαλα 8 και ειμαι οκ.

σημαντικοτερη αναβαθμιση τελικα ειναι ο δισκος παρα η μνημη...

εγω βρηκα μεσα απο την crucial ποιες ram ηθελα και της πηρα απο την σελιδα της amazon.co.uk γλυτωσα περιπου 15 ευρω μεταφορικα κερατιατικα που ηθελε η crucial.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εβαλα 16gb crucial , αλλα μονο επειδη δουλευω βιντεο editing και photoshop ταυτοχρονα.

Αν δε θες κατι τοσο βαρυ, τα 8GB ειναι αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...