Προς το περιεχόμενο

Χαμενο partition(unallocated) μετα απο φορματ!


alexathi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!!!

 

Θελω μια μικρη βοηθεια αμα γνωριζει κανεις!!

 

Εχω ενα δισκο(500GB) τον οποιο απο τη πρωτη φορα που του εκανα εγκατασταση Windows Xp ειχα φτιαξει τα partitions (250Gb το καθενα). Προχθες εκανα φορματ ενω ειχα κανει back up στο D partition και επελεξα το c για φορματ, ολα καλα.. (Η εκδοση Windows που εκανα εγκατασταση τωρα ηταν SP1 - δεν ξερω εαν μετραει καπου αυτο).. ολα καλως μεχρι εδω.. μεχρι οταν τελειωσε η ολη διαδικασια διαπιστωνω οτι ο D (back up partition) δεν εμφανιζεται στα Windows...

 

Δοκιμασα να ξαναβαλω το cd των windows να δω απο εκει τι βλεπει και πως, ειχε 2 μερη του σκληρου (σωστα μαλλον) σβηνω το υποτειθεμενο c αλλα δεν συνεχιζω και κανω ακυρωση πριν κανει καν φορματ..

 

Μετα ομως δεν bootαρε καθολου.. σα να μην ειχε λογισμικο... ετσι εβαλα ενα διαφορετικο δισκο εκανα παλι install Windows χωρις τον 1ο σκληρο συνδεδεμενο (με τα partitions) και αφου τελειωνει και αυτο τον ξαναβαζω πανω και δεν εμφανιζεται στο 'My Computer' αλλα στη διαχειριση δισκων εμφανιζεται σαν 'unallocated' δειχνοντας μου το συνολικο μεγεθος του δισκου και με αφηνει απο εκει μεσα να κανω μονο 'New partition' με δεξι κλικ...

 

Εγω τωρα αυτο που θελω αν γινεται και γνωριζει κανεις ειναι αν μπορω να επαναφερω οτι υπηρχε στο back up partition ('D')...

 

Εψαξα και διαβασα διαφορα, οπως να κανω γρηγορα φορματ και μετα recover ή καποιες διαδικασιες με προγραμματα οπως Partition Magic, RecovermyFiles, TestDisk κλπ... περισσοτερο το RecoveryMyFiles διχνει οτι βρισκει αρχεια...

 

Δεν ξερω κατα ποσο σιγουρα θα δουλεψει η διαδικασια γρηγορου φορματ κλπ για αυτο ρωταω και τωρα τι ακριβως πρεπει να γινει ωστε να τα σωσουμε τα χαμενα...

 

Ελπιζω να σας κατατοπησα καπως με το προβλημα!!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!!!

 

Θελω μια μικρη βοηθεια αμα γνωριζει κανεις!!

 

Εχω ενα δισκο(500GB) τον οποιο απο τη πρωτη φορα που του εκανα εγκατασταση Windows Xp ειχα φτιαξει τα partitions (250Gb το καθενα). Προχθες εκανα φορματ ενω ειχα κανει back up στο D partition και επελεξα το c για φορματ, ολα καλα.. (Η εκδοση Windows που εκανα εγκατασταση τωρα ηταν SP1 - δεν ξερω εαν μετραει καπου αυτο).. ολα καλως μεχρι εδω.. μεχρι οταν τελειωσε η ολη διαδικασια διαπιστωνω οτι ο D (back up partition) δεν εμφανιζεται στα Windows...

 

Σε αυτό το σημείο θα έπρεπε να μπεις στην διαχείριση δίσκων και απλά με δεξί κλικ πάνω στο δεύτερο διαμέρισμα θα του ξανά έδινες το γράμμα D.

 

Τώρα πράγματι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είανι να δοκιμάσεις με το testdisk αφού μπορεί να σου επαναφέρει και τα δύο διαμερίσματα και να μην χρειάζεται καν να ξανά κάνεις install.

TESTDISK Επαναφορά διαμερισμάτων με το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία άλλη λύση είναι να κάνεις ένα live usb με linux, να μπεις απο αυτο και να πάρεις τα αρχεία σου. Δε χρειάζεται εγκατάσταση και θα εχεις προσβαση σε όλα τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία άλλη λύση είναι να κάνεις ένα live usb με linux, να μπεις απο αυτο και να πάρεις τα αρχεία σου. Δε χρειάζεται εγκατάσταση και θα εχεις προσβαση σε όλα τα αρχεία σου.

Ακόμα και το linux δεν έχει την δυνατότητα να δει διαμερίσματα που δεν υπάρχουν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και το linux δεν έχει την δυνατότητα να δει διαμερίσματα που δεν υπάρχουν......

οκ, έχεις δίκιο, δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς είχε κάνει.

Επεξ/σία από Kostas93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ Καλησπερα σας και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

 

Δοκιμασα τη μεθοδο με το TESTDISK και εφτασα βημα βημα μεχρι ενα σημειο αλλα μετα δεν εκανε τιποτα ιδιαιτερο, το εψαξα λιγο και μεσα απο εκει απο οσο καταλαβα εκανα ενα partition (τωρα στη διαχειριση δισκων εμφανιζει 2 partition - ενα 108mb και το 2ο ολο το δισκο-) (εμφανιζεται ο δισκος στο 'My computer' αλλα θελει φορματ λεει(επισης εχει file system RAW)... τελος παντων για να μη σας κουραζω... τρεχω το Stellar Phoenix Windows Data Recovery και το εχω βαλει να ψαξει μην και καταφερω τιποτα....

 

Εκανα κατι λαθος λετε???

 

Ελπιζω να βρεθει η ακρη....

 

Ευχαριστω πολυ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και παλι!!!

 

Μετα απο μερες καταφερα να σωσω οτι ακριβως ηθελα και 100% να δουλευουν (φωτο, μουσικη, προγραμματα, κλπ).

 

Μπορει η ολη διαδικασια να ηταν χρονοβόρα αλλα αξιζε τελικα...

 

Εψαχνα στο internet για διαφορα recovery προγραμματα, ολοι ξερουμε (πλεον και εγω) οτι υπαρχουν πολλα αλλα για μενα 100% δουλεψε ενα.. το Active File Recovery 9... και μαλιστα αφου οπως λενε τα παιδια απο πανω οτι ο τροπος μεσω Ubuntu δεν θα δουλεψει, εκανα ΓΡΗΓΟΡΟ φορματ (προσοχη, οχι το κανονικο, υπαρχει επιλογη για γρηγορο) ενω ειχα κανει partition(ψαχνωντας το εκανα δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει και δε νομιζω μαλλον) μετα εβαλα το Active File Recovery 9 να κανει "SuperScan" και μου βγαζει οτι υπηρχε πριν συμβει το οτιδηποτε... (στα αποτελεσματα μου εβγαλε πολλα μερη του δισκου καποια ηταν λαθος και καποια ηταν τα σωστα(δηλαδη σε καποια μερη εδειχνε ολα τα αρχεια αλλα ηταν κατεστραμενα και στο σωστο ηταν πραγματικα εκει) βρηκα ποιο ακριβως ηθελα και εκανα recovery στη τοποθεσια της επιλογης μου (αλλα οχι στον ιδιο σκληρο) και μετα του εσφαλμενου δισκου αφου εσωσα οτι ηθελα με επιτυχια του εκανα κανονικο φορματ (οχι γρηγορο) και τωρα ειναι παλι στα φυσιολογικα του!!

 

Ευχαριστω παιδες για τη βοηθεια!!

 

Και ελπιζω το συγκεκριμενο να βοηθησει και αλλους με παρομοιο προβλημα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...