Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντο vigor μπορει να κανει κληση Pppoe πανω στην wan τοτε το vdsl router που θα βαλεις εφοσον γυρισει σε bridge δεν θα κανει τιποτα παραπανω περα απο το να συγχρονιζει με την γραμμη. το vigor Θα κανει κληση στο vdsl router θα παιρνει το vigor ip και μετα θα μπορεις να κανεις τα παντα οπως παιζεις τωρα.λογικα τα περισσοτερα πραγματα που εχει πανω το vigor σαν feautures θα παιξουν πιστευω ειτε σαν wan ειτε adsl οπως εισαι τωρα.το vdsl router απλα θα συγχρονιζει με την γραμμη.τιποτε μα τιποτε αλλο.οποτε μπορει καποιος να εχει ενα σταθερο vdsl router πχ techinocolor(thomson) που απλα να το εχει bridge.βεβαια αν δεν χρειαζεσαι την παραπανω ταχυτητα δεν εχει νοημα.

 

To Πιασα το νόημα νομίζω απο οτι διάβασα λίγο οτι υποστηρίζει dial σε Pppoe στην wan :) , υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει το router της forthnet η εξαρτάται αποκλειστικά απο τον router που θα κανει το dial (αν το υποστηρίζει δηλαδή) στην περίπτωση μου το vigor ?

 

Ωράια αν βαλω vdsl πριν παρω το 2850n θα το δοκιμάσω ετσι και αλλιώς δωρέαν το δίνουν το router απο forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Πιασα το νόημα νομίζω απο οτι διάβασα λίγο οτι υποστηρίζει dial σε Pppoe στην wan :) , υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει το router της forthnet η εξαρτάται αποκλειστικά απο τον router που θα κανει το dial (αν το υποστηρίζει δηλαδή) στην περίπτωση μου το vigor ?

 

Ωράια αν βαλω vdsl πριν παρω το 2850n θα το δοκιμάσω ετσι και αλλιώς δωρέαν το δίνουν το router απο forthnet.

το λογικο ειναι να υποστηριζει.το 788vn της forthnet θελει λιγο ξεκλειδωμα για να γυρισει σε bridge.υπαρχει θεμα.καποια στιγμη δεν ξερω αν εχει γινει θα δωσουν αλλο technicolor για vdsl.κατι σε 589 νομιζω το οποιο ισως να ειναι πιο ξεκλειδωτο.το λεω αυτο διοτι το 788vn ειναι αρκετα κλειδωμενο λογω οτι εχει και voip.το αλλο που θα δωσουν ή ισως να το δινουν ηδη δεν θα εχει voip οποτε θα ειναι πιο ξεκλειδωτο λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λογικο ειναι να υποστηριζει.το 788vn της forthnet θελει λιγο ξεκλειδωμα για να γυρισει σε bridge.υπαρχει θεμα.καποια στιγμη δεν ξερω αν εχει γινει θα δωσουν αλλο technicolor για vdsl.κατι σε 589 νομιζω το οποιο ισως να ειναι πιο ξεκλειδωτο.το λεω αυτο διοτι το 788vn ειναι αρκετα κλειδωμενο λογω οτι εχει και voip.το αλλο που θα δωσουν ή ισως να το δινουν ηδη δεν θα εχει voip οποτε θα ειναι πιο ξεκλειδωτο λογικα.

 

Οκ κομπλε αν το παρω θα ενημερώσω τι έγινε τελικα αν πέτυχε.

Thanks για το info about bridge :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κομπλε αν το παρω θα ενημερώσω τι έγινε τελικα αν πέτυχε.

Thanks για το info about bridge :)

τιποτα.anytime.

 

οπως και για αυτο υπαρχει και το vigor 120 που ειναι απλα adsl modem.το κουμπωνεις πανω σε ενα ρουτερ η σε κανα firewall και κανει τα υπολοιπα το ρουτερ η το firewall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν με το καλο κάποια στιγμή παρω το 2850n θα βάλω αλλα εκτος οτι δεν βιάζομαι θέλω να περιμένω λιγους μήνες ακομα να αρχίσουν να στρώσουν τα πράγματα με την vdsl.

Δεν ξερω αν θα εχω τα 50 αλλα θα ειμαι κοντά  βασικά ποιο πολυ με ενδιαφέρει το upload να ειμαι ειλικρινής.

έχει βγει το 2860 ρε, μην πας πάλι σε παλιό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει βγει το 2860 ρε, μην πας πάλι σε παλιό :P

 

στην απιστευτη χαμηλη τιμη των 250 ευρω παρα κατι ψιλα:P.αν δεν ειναι ac sto wifi τοτε βλεπω συντομα να βγαινει και αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά μέχρι να περάσει από την IEEE το AC έχουμε ακόμα :P

 

πεταμένα λεφτά πάντως το 2850/2860 αν δεν αξιοποιείς το dual wan, το 2760 σε υπερκαλύπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL ήμαρτον ποτε προλάβανε καλα μεχρι να βάλω vdsl θα έχει βγει η επόμενη γενιά :P :P

καλα αν ειναι να βαλεις σε ενα χρονο σιγουρα θα εχει βγαλει κατι νεο η draytek.

 

καλά μέχρι να περάσει από την IEEE το AC έχουμε ακόμα :P

 

πεταμένα λεφτά πάντως το 2850/2860 αν δεν αξιοποιείς το dual wan, το 2760 σε υπερκαλύπτει...

και εγω καποτε για το n ετσι ελεγα οτι ηταν ακομα draft και ξαφνικα σχετικα γρηγορα ειδαμε και 150 και 300 και 600 και 750 και δεν ξερω τι.βεβαια τιποτα δεν ειναι σαν το gigabit και γενικοτερα καλωδιο οπως και για καποιον μπορει να μην εχει καν νοημα το ac η και το n ακομα αν δεν κανει μεταφορες αρχειων.αν και αν εχεις vdsl το N ειναι must

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ παιδιά δεν δοκίμασα το DMT TOOL διότι δεν ξέρω αν παίζει με το router που έχω  SAGEM F@ST 2404 του οτέ.   Και έτσι δοκίμασα μέσω telnet να ρίξω το SNR margin ..  H σύνδεση που έκανα είναι 24 άρα ΟΤΕ και βλέπω σήμερα που ενεργοποιήθηκε να έχω Noise margin  14.1 και η ταχύτητα στα 7.100 kbps.    μέσω telnet έβαλα την εντολή  adsl start --snr 1 δηλάδη την χαμηλότερη τιμή που δέχεται το telnet και πήγε το noise margin apo 14.1 στα 8.1 και η ταχύτητα απο 7.100 στα  9.826 .  Πως μπορώ να το κατεβάσω το noise margin τώρα απο 8.1 στα 6.5 τουλάχιστον?  ωστε να κερδίσω κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά δεν δοκίμασα το DMT TOOL διότι δεν ξέρω αν παίζει με το router που έχω  SAGEM F@ST 2404 του οτέ.   Και έτσι δοκίμασα μέσω telnet να ρίξω το SNR margin ..  H σύνδεση που έκανα είναι 24 άρα ΟΤΕ και βλέπω σήμερα που ενεργοποιήθηκε να έχω Noise margin  14.1 και η ταχύτητα στα 7.100 kbps.    μέσω telnet έβαλα την εντολή  adsl start --snr 1 δηλάδη την χαμηλότερη τιμή που δέχεται το telnet και πήγε το noise margin apo 14.1 στα 8.1 και η ταχύτητα απο 7.100 στα  9.826 .  Πως μπορώ να το κατεβάσω το noise margin τώρα απο 8.1 στα 6.5 τουλάχιστον?  ωστε να κερδίσω κάτι παραπάνω?

για το πως θα το ριξεις πιο κατω δεν ξερω.αλλα απο 14 που εχεις για να το πας 9 μπορεις να παρεις τηλ  τον οτε και να του πεις να σου  βαλουντο default που ειναι το 9.λογικα για να σου ειχαν βαλει 14 πρεπει να εχεις connex tv.το κανουν για πιο σταθερα.παρολα αυτα παρτους τηλ να στο βαλουν στο 9 αυτοι και μετα βλεπεις με τις εντολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω,αν ζητήσω από τον οτε να μου κατεβάσει το margin από 10,5 και 12 που κλειδώνει τώρα,γίνεται άμεσα;

Θα το κάνει ή θα μου πουν πως εκεί είναι ποιο σταθερή η γραμμή μου και ποιο κάτω δεν πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω,αν ζητήσω από τον οτε να μου κατεβάσει το margin από 10,5 και 12 που κλειδώνει τώρα,γίνεται άμεσα;

Θα το κάνει ή θα μου πουν πως εκεί είναι ποιο σταθερή η γραμμή μου και ποιο κάτω δεν πάει;

αν ειναι 12 ζητα να στο πανε στο 9.λογικα θα γινει ψιλο αμεσα.ζητησε το ετσι και αλλιως.δεν νομιζω να σου πουν οχι.εχεις connex tv?αλλα και να εχεις δεν νομιζω να στο αρνηθουν.αν εχεις προβλημα τα ξαναγυρνανε εκει που θες.το πιο κατω του οτε ειναι 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ δεν το διατύπωσα καλά, το margin είναι 10.5 και 12000 είναι το Bandwidth.

connex tv δεν έχω πια,πριν το βάλω κλείδωνα στα 17500 με το connex tv ήμουν στα 13500 και όταν το έκοψα πριν 2+ χρόνια έπεσα στα 12500 με 12000.Είχα τότε κάποιες αποσυνδέσεις και ο τεχνικός μου είχε πει πως πρέπει να αλλάξουν το υπόγειο καλώδιο από το καφαο.

Τους τελευταίους μήνες όμως η ταχύτητα έχει πέσει στα 10200 έχοντας κάποιες αποσυνδέσεις και πρόσφατα απόκτησα και ένα πρόβλημα με βόμβο-φύσημα για μερικά δεύτερα στις τηλεφωνικές κλήσεις καθώς και χθες το βράδυ έχασα την σύνδεση με το ίντερνετ για κανένα 6ωρο.Στις συνεχείς συνομιλίες μου με το σερβις μου εστίασαν το πρόβλημα στο σπλίτερ επειδή λέει τα φίλτρα που έχουν μέσα στα 2 χρόνια περίπου χαλάνε  :whistle:  κι αφού δοκίμασα 3 το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Τώρα μου είπαν να δοκιμάσω μόνη της την γραμμή χωρίς το μόντεμ επάνω για να δω αν έχω τον θόρυβο(μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί) και μετά μόνο το μόντεμ χωρίς τηλέφωνο για να δούμε την συμπεριφορά της γραμμής.

Ίσως τελικά να φταίει και το μοντεμ που έχω,ένα παλιό (US robotics 9108) και να θέλει αλλαγή,τι να πω...

Διάβασα και στις προτάσεις σου για το DGN2200 και σκέφτομαι σοβαρά να το δοκιμάσω κι αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλα με οτε να σιγουρευτεις οτι το Margin σου ειναι 9 που μαλλον ειναι.απο εκει και περα ναι μπορει κατι να εχει γινει στην γραμμη.αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στον κατανεμητη.επισης ο βομβος ακουγεται οταν εχες ανοιχτο το ιντερνετ η οχι?
τα splitter δεν εχουν ημερομηνια ληξης .ναι μπορουν να χαλασουν αλλα δεν παμε ειναι 2 χρονων χαλασε.ελεος δηλαδη.οκ να σου πουν δοκιμασε και με αλλον αλλα οχι οτι χαλαει στα 2 χρονια.τι ειναι γαλα?
να φταιει το ρουτερ δυσκολο αλλα αν εχεις αλλο κανε δοκιμη.απο εκει και περα μπορει να ειναι καμια οξειδωση καπου μπορει το απερχομενο μπορει το κεντρικο.εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι α.να δοκιμασεις στον κατανεμητη μονο του το ρουτερ και να δεις εκει αν εχει οξειδωθει τιποτα κτλ και το δευτερο αν δεν πιανουν τα χερια σου
γα κατανεμητη ειναι να βαλεις μονο το ρουτερ στο κεντρικο πριζακι και να δεις ποσο θα συγχρονισει.αν εχεις συναγερμο η εβαλες στο ενδιαμεσο συναγερμο θελει φιλτρο

αλλιως το δινεις βλαβη να ερθει ο οτε να το δει.γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου αφου κανεις το ρουτερ ενα Reboot πρωτα.και μετα κανε τις δοκιμες που ειπαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...