Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υποτιθεται οτι ειναι γραμμενο απο αυτον μαλλον αυτο το dmt tool.αλλα αμα ειναι απλα να βλεπεις και οχι να πειραζεις τοτε ειναι ψιλοαχρηστο.αν εχει να μπει 2 μηνες τοτε δεν βλεπω θετικα αποτελεσματα ....εκτος αν δει ξαφνικα το email οτι καποιος του εστειλε Pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μήπως είχαμε κανένα νέο με το παλικάρι / βρήκαμε κανένα αντίστοιχο πρόγραμμα για να μπορούμε να ρυθμίζουμε το snr μας? (vigor 2710 εγώ για παράδειγμα με 9 snr από τον αγαπητό οτε). ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα παιζει με ολα τα vigor το προγραμμα ουτε ακομα ξερει κανεις αν πειραζεις το snr η απλα βλεπεις το γραφημα.

updated με 2 φωτογραφιες με graph απο bits per tone και snr per tone απο vdsl 30/5 mbit Μεσα απο το αστικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδια και συγγνώμη που σας κράτησα να εριμενετε τόσο καιρό.

Αφενός είχα αποφασίσει να σταματήσω το Vigorapp και να φτιάξω ένα πρόγραμμα βασισμένο στις ACS δυνατότητες του Draytek (TR-069), καθώς θα ήταν συμβατό με όλα τα μοντέλα Draytek (και μη), από την άλλη αποφάσισα να παντρευτώ οπότε καταλαβαίνετα τι τρέξιμο έριχνα.

 

Όσον άφορα τις δυνατότητες του προγράμματος για SNR tweeking, τουλάχιστον για το 2830 που διαθέτω και πειραματίζομαι , δεν βρήκα κάτι. Είναι περισσότερο για data collection των τιμών που παρακολουθείτε στα γραφήματα με δυνατότητα για snapshot ώστε να μπορείτε να στείλετε τον jpg σε κάποιον φίλο σας ή ακόμα και στον isp σας για να του επισημάνετε τυχόν πρόβλημα.

Στην δικιά μου περίπτωση το έβαλα να καταγράφει για 12 ώρες και κάθε φορά που το κοίταγα μου έδειχνε μια απότομη πτώση στο attainable rate ακριβώς στις 7μμ.

 

Τον server τον έχω ρίξει για λίγο αλλά αν θέλετε τον ανεβάζω πάλι. Το development του προγράμματος έχει σταματήσει (προσωρινά τουλάχιστον). Στείλτε ένα email κάνοντας κλικ στο contact developer αν χρειάζεστε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύει και για το 2820n αλλα και γενικότερα τα draytek μια χαρα :)

 

Edit : Το site ειναι ακομα down ποιο ειναι το mail για να επικοινωνήσουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δουλεύει και για το 2820n αλλα και γενικότερα τα draytek μια χαρα :)

 

Edit : Το site ειναι ακομα down ποιο ειναι το mail για να επικοινωνήσουμε ?

 

Εχει link στο πρόγραμμα.

Λογικά παίζει και σε άλλα Draytek.

[email protected]

 

Το site ειναι up.

Επεξ/σία από gl_71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια δουλεύει μια χαρά και με το 2820n ευχαριστούμε πολύ :)

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Το screenshot το έβαλες για να με πιασουν τα νεύρα μου?  :confused:

Με 5.5mb που πιάνω με το ζόρι το είδα και ζήλεψα.

 

Μου φαινεται τώρα που έρχεται το VDSL θα πρέπει να το προσαρμόσω και γι'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το screenshot το έβαλες για να με πιασουν τα νεύρα μου?  :confused:

Με 5.5mb που πιάνω με το ζόρι το είδα και ζήλεψα.

 

Μου φαινεται τώρα που έρχεται το VDSL θα πρέπει να το προσαρμόσω και γι'αυτο.

αφου ειναι κολλητα με το dslam.10 attenuation:p

kai vdsl μπορει να βαλει ο spank ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλο κάποια στιγμή παρω το 2850n θα βάλω αλλα εκτος οτι δεν βιάζομαι θέλω να περιμένω λιγους μήνες ακομα να αρχίσουν να στρώσουν τα πράγματα με την vdsl.

Δεν ξερω αν θα εχω τα 50 αλλα θα ειμαι κοντά  βασικά ποιο πολυ με ενδιαφέρει το upload να ειμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλο κάποια στιγμή παρω το 2850n θα βάλω αλλα εκτος οτι δεν βιάζομαι θέλω να περιμένω λιγους μήνες ακομα να αρχίσουν να στρώσουν τα πράγματα με την vdsl.

Δεν ξερω αν θα εχω τα 50 αλλα θα ειμαι κοντά  βασικά ποιο πολυ με ενδιαφέρει το upload να ειμαι ειλικρινής.

αν παρεις απο το αστικο κεντρο ειτε παρεις τωρα ειτε σε 5 μηνες δεν θα αλλαξει κατι.εισαι πολυ κοντα και αν η καλωδιωση σου στο σπιτι ειναι σωστα δεν θα εχεις θεμα να πιασεις τα 50 και αλλο τοσο να πιασεις τα 5 του Upload.βεβαια μπορεις να παρεις και σκετο ρουτερ και να χρησιμοποιησεις το vdsl router του provider οποτε καθε φορα να μην αλλαζεις το ρουτερ.αν και μεχρι να αλλαξει το vdsl με κατι αλλο θα εχουν βγει και αλλοι 20 ρουτερ.βεβαια αν το adsl router που εχεις τωρα εχει και wan  η μπορει την μια θυρα να την κανει wan εκει παλι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αφου γυρισεις σε bridge to vdsl router του provider.βεβαια μερικα ρουτερ ειναι λιγο κλειδωμενα και δεν γυρνανε σε bridge ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρεις απο το αστικο κεντρο ειτε παρεις τωρα ειτε σε 5 μηνες δεν θα αλλαξει κατι.εισαι πολυ κοντα και αν η καλωδιωση σου στο σπιτι ειναι σωστα δεν θα εχεις θεμα να πιασεις τα 50 και αλλο τοσο να πιασεις τα 5 του Upload.βεβαια μπορεις να παρεις και σκετο ρουτερ και να χρησιμοποιησεις το vdsl router του provider οποτε καθε φορα να μην αλλαζεις το ρουτερ.αν και μεχρι να αλλαξει το vdsl με κατι αλλο θα εχουν βγει και αλλοι 20 ρουτερ.βεβαια αν το adsl router που εχεις τωρα εχει και wan  η μπορει την μια θυρα να την κανει wan εκει παλι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αφου γυρισεις σε bridge to vdsl router του provider.βεβαια μερικα ρουτερ ειναι λιγο κλειδωμενα και δεν γυρνανε σε bridge ετσι απλα.

 

Το 2820n εχει και wan εχω βάλει εκει ενα Link.png Site: http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WR741ND">TP-Link TL-WR741ND για την έρευνα που ειχε αρχίσει για το Link.png Site: http://www.samknows.com/broadband/index.php">samknows .

Αμα βάλω δηλαδή το router της forthnet σε bridge mode με το draytek τι κερδίζω ουσιαστικα εξήγησε το μου λιγο αν μπορείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2820n εχει και wan εχω βάλει εκει ενα Link.png Site: http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WR741ND">TP-Link TL-WR741ND για την έρευνα που ειχε αρχίσει για το Link.png Site: http://www.samknows.com/broadband/index.php">samknows .

Αμα βάλω δηλαδή το router της forthnet σε bridge mode με το draytek τι κερδίζω ουσιαστικα εξήγησε το μου λιγο αν μπορείς ?

αντο vigor μπορει να κανει κληση Pppoe πανω στην wan τοτε το vdsl router που θα βαλεις εφοσον γυρισει σε bridge δεν θα κανει τιποτα παραπανω περα απο το να συγχρονιζει με την γραμμη. το vigor Θα κανει κληση στο vdsl router θα παιρνει το vigor ip και μετα θα μπορεις να κανεις τα παντα οπως παιζεις τωρα.λογικα τα περισσοτερα πραγματα που εχει πανω το vigor σαν feautures θα παιξουν πιστευω ειτε σαν wan ειτε adsl οπως εισαι τωρα.το vdsl router απλα θα συγχρονιζει με την γραμμη.τιποτε μα τιποτε αλλο.οποτε μπορει καποιος να εχει ενα σταθερο vdsl router πχ techinocolor(thomson) που απλα να το εχει bridge.βεβαια αν δεν χρειαζεσαι την παραπανω ταχυτητα δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...