Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από κότα, δεν μου χουν περάσει ακόμα προφίλ για VDSL 30 (μέχρι στιγμής έπιανα 1.6/1.7 στα 24 με την adsl) 

 

για ένα περίεργο λόγο με έχουν ρίξει από την παρασκευη στα 1.34 και ακόμα το VDSL δεν μου έχει περαστεί;

 

η γραμη έχει αυτά τα χρακτηριστηκά. πόσα λέτε να αγγίξω; μπορώ να τους ζητήσω εγώ κάτι συγκεκριμένο για καλύτερες ταχύτητες;

 

Noise Margin(Up/Down) 16.1/14 dB

Line Attenuation(Up/Down) 9.7/14 dB
Output Power(Up/Down) 12.2/19.5 dBm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα ,

επανερχομαι για μια ερωτηση για την γραμμη μου . Εχω αυτα τα χαρακτηριστικα : DSL
Line Status:
Connected
DSL Modulation Type:
ADSL_2plus
Annex Type:
Annex A/L
Upstream Downstream
Current Rate(kbps) 1021 15960
Max Rate(kbps) 1184 16240
SNR Margin(dB) 11.2 5.5
Line Attenuation(dB) 11.1 23.4

 

και ειναι κουμπωμενο πανω ενα παλιο ρουτερ sagem 2404 . Το προβλημα ειναι οτι εχω αυτο το ρουτερ , διοτι εχω δοκιμασει να βαλω και ποιο καινουργια ρουτερ/μοντεμ αλλα μετα απο λιγο καιρο αποσυντονιζονται(?) , κανουν διακοπες , και δεν συγχρονιζουν . Ενα περιεργο πραγμα το sagem ειναι σταθεροτατο (με χαμηλοτερη ταχυτητα ομως και μπουκωνει αμα βαζω πολλες συσκευες στο wifi.)

Εχω δοκιμασει ενα technicolor 5136 , το οποιο πηγαινε σφαιρα +2 mbps απο το sagem , αλλα μετα απο 12 ωρες λειτουργιας , αποσυγχρονιζε και δεν ξανασυγχρονιζε σωστα με πολλες αποσυνδεσεις . Μετα εβαλα ενα tplink d20 το οποιο εδινε +1 mbps απο το sagem, δουλεξε μια χαρα και αυτο στην αρχη , και ενα βραδυ (μετα απο 3 μερες) αποσυνδεθηκε και δεν συγχρονιζε μετα σωστα , πολλες αποσυνδεσεις . Και ετσι βολευομαι προσωρινα με το sagem . Αλλα επειδη δεν ειναι κατασταση αυτη και επειδη θελω να βαλω κατι καλυτερο (και απο θεμα wifi) , τι λετε στο προβλημα μου ?

ΥΓ.1 - Το sagem ειναι broadcom , Το Tplink ειναι lantiq και το technicolor mediatek(νομιζω ?) . Παιζει ρολο που δεν συγχρονιζουν ?

ΥΓ.2 - οι παραμετροποιησεις οταν συνδεσα τα μοντεμ εγιναν με βασει αυτα που δινει ο παροχος μου (wind),και μεχρι εκει γιατι support απο wind αν δεν ειναι δικο της μοντεμ δεν ειχα ( ,,,,τελος παντων) . pls help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο μερικες μερες ειχαμε καποιες αλλαγες https://gyazo.com/2695d9a39a1f07fc6cbcca2bb06586aa

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα να μου δώσουν ρουτερ. στο  TD-W9980  να βάλω UK firmware?  ελληνική εχω μέχρι εκει που εχουν βγάλει.  δίνει η nova zte vdsl ρουτερ κάτι τέτοιο μου είπε ενας που μίλησα ? μου έταξαν ενα  αξίας 70-80 ευρω  τι να περιμένω ?

η forthnet δινει το 589 technicolor αλλα πλεον πιο πολυ δινει το 5336 technicolor.zte vdsl δεν εχω δει απο Forthnet(nova).απο αλλο παροχο ναι απο Forthnet οχι.το 9980 λογικα πρεπει να εχει ενα Firmware για ολη την ευρωπη αν μιλαμε για το μοντελο over pstn annex a.

Το διάβασα όλο το pdf αρκετά ενδιαφέρον. Έκλεισα το Wifi fon και πιάνει 5.4 σε Torrent με Wifi οπότε είμαστε κομπλέ. 6.2 ποτέ δεν έπιασα απλά είδα κάποιους να πιάνουν τόσο και είχα την απορία. Ακόμα και με ethernet να συνδέσω το Laptop πάλι πάνω από 5.5 δεν πρόκειται να πιάσω. Σε Speedtest πιάνω 44.70mb.

σε τορρεντ ειναι δυσκολο το 6.2 διοτι ανοιγεις πολλα connections>πιο ευκολο θα ηταν σε Direct download ή εστω με καποιο download manager που απλα θα ανοιξει 2-3 connections.

έβαλα το filtro στο καλώδιο που ερχεται από τον κατανεμητή κ το ενωσα σε μια πρίζα μόνο για το ρουτερ κ μια άλλη μόνο για τηλ

 

με μπερδεψες τι εκανες αν και ανεβηκες σε ταχυτητα.το καλωδιο απο τον κατανεμητη θα το βαλεις σε ενα splitter στην υποδοχη line.στο Phone το τηλεφωνο και στο dsl το vdsl router.αν το κανεις με φιλτρο τοτε θα βαλεις το καλωδιο απο τον κατανεμητη στο πριζακι και απο το πριζακι θα βαλεις διπλο διακλαδωτη.στην μια πλευρα το vdsl router στην αλλη το φιλτρο με το τηλεφωνο.αν εσυ απο τον κατανεμητη πηγες στην κεντρικη πριζα και απο εκει εφυγες με 2 ζευγαρια ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ προς τηλεφωνο σε χ δωματιο και ιντερνετ σε ψ δωματιο τοτε Λαθος παλι

 

από κότα, δεν μου χουν περάσει ακόμα προφίλ για VDSL 30 (μέχρι στιγμής έπιανα 1.6/1.7 στα 24 με την adsl) 

 

για ένα περίεργο λόγο με έχουν ρίξει από την παρασκευη στα 1.34 και ακόμα το VDSL δεν μου έχει περαστεί;

 

η γραμη έχει αυτά τα χρακτηριστηκά. πόσα λέτε να αγγίξω; μπορώ να τους ζητήσω εγώ κάτι συγκεκριμένο για καλύτερες ταχύτητες;

 

Noise Margin(Up/Down) 16.1/14 dB

Line Attenuation(Up/Down) 9.7/14 dB
Output Power(Up/Down) 12.2/19.5 dBm

 

δεν εχω καταλαβει τι εχεις και ποσο συγχρονιζεις απλα αυτο που βλεπω τωρα αν εισαι σε adsl ειναι οτι εχεις μεγαλο Margin στο download οποτε χανεις σε ταχυτητα.αν εισαι σε ote τοτε ζητας 9 margin για να παρεις το max.αν εισαι σε αλλο παροχο ζητα 6.αν ειναι να γυρισεις σε vdsl λιγο σε νοιαζει διοτι οτι κανεις θα ειναι προσωρινο μεχρι να μπει το vdsl.επισης ποσο συγχρονιζεις τωρα για να δουμε ποσο μπορει να φτασεις.επισης vdsl απο το αστικο κεντρο ή απο το Kv.εχεις νορμαλ attenuation οποτε το 30 αρι πρεπει να το πιασεις λογικα.

ειναι Must να γινει αυτο που γραφει εδω το guide.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εχω ενα θεμα ειμαι καπου στα 1.500 μετρα απο το dslam και ας πουμε 2χλμ  να ειναι το καλοδιο .

Τα στατιστικα μου παιζουν ολοι μερα  το Margin down  ξεκιναει απο 14+ και το βραδυ παει μεχι και 2 και 0,1 το ιδιο και το max rate εχει φτασει μεχρη 16,500 καπου αλλα πεφτει στο 4.000 κιαυτο , το Line Attenuation το εχω  απο οσο παει και ανεβενει 37.7 αν και εχω δει μια φορα 27-28 . Τα γραφω λιγο βιαστικα το βραδυ θα κανω ενα καθαρω ποστ. Τι μπορει να φταει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το ειχα 4mbps και εκανα αναβαθμιση σε 24 mbps πριν δεν ειχα κανενα θεμα και επιανα καπου στο μαξ ταχυτητα , με την αναβαθμιση εγιναν ολα χαλια μαυρα . Γενικα στην περιοχη μου δεν εχουμε θεματα.

Βλεπω το line attenuation να φτανει στο 38 αυτη τη στιγμη κατι που ξεπερνα κατα πολυ την αποσταση που εχω απο το dslam οπου ειμαι καπου στο 1,5χλμ το πολυ 2χλμ τα καλοδια. Απο την εξυπηρετιση πελατων τοσες μερες ακρη δεν εβγαλα θα δηλωσω βλαβη μεχρι το Σαββατο αλλα θελω μια εκτιμιση και απο εσας. Ελεγχο δεν εκανα στην καλωδιοση δεν ειχα χρονο αν και δεν νομιζω να εχω κατι , νομιζω ομως οτι εχει καποιο προβλημα η γραμμη που ερχεται στο σπιτι μου. Αν ειναι αυτο τη μπορω να ζητησω και τη μπορουν να κανουν και ενα θα εχω καποια χρεωση . Τα φωτα σας .... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τρελαθεί το Internet μου φαίνεται το line attenuation έφτασε στο 40 το snr ότι να ναι μίλησα με το τμήμα τεχνικών και δήλωσα βλάβη σήμερα τελικά η απόσταση είναι πολύ πιο μικρή από νόμιζα διότι υπολόγιζα από άλλο σημείο και παραδέχτηκαν ότι δεν πρέπει να είναι έτσι θα στείλουν τεχνικό μέχρι Παρασκευή . Θα έχω θέμα πιστεύω γιατί ο παροχος δεν είναι ο ΟΤΕ και αν το πρόβλημα δεν είναι στο σπίτι θα κάνουμε μέρες και σιγά μην δώσουν σημασία . Πρέπει να έχω μεγάλο πρόβλημα διότι θα έπρεπε να κλειδώνω κάπου κοντά στα 20 όπως μου είπαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για το SNR.

Έχω free SNR η ελεύθερο snr όπως το λένε και έχω forthnet μαζι με fast patch.

το σνρ μου τωρα μετα απο restart παίζει πολύ. πάει και 8 πάει και 2 και όταν όμως πάει στο 2-3 αποσυνδέεται. Θέλω να ρωτήσω αν τους πω να μου βάλουν 6 snr θα έιναι πιο σταθερό το σνρ; Δεν θα έχει τόσο μεγάλα ανεβοκατεβάσματα; η να τους πω να μου το βάλουν στο 8 και τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σημερα ηρθε ο τεχνικος του παροχου μου και ενας του οτε διοτι ειχαν κανει παραπωνα απο την πολυκατοικια μου που εχουν οτε και εκατσε κουτι . Ο τεχνικος του οτε εφτιαξε το θεμα στο κουτι τις πολυκατοικιας και ολα καλα απο εκει μετα ο τεχνικος του παροχου μου κοιταξε τα καλωδια του σπιτου μου και ειπε οτι εχω καποιες απωλειες και αν θελω να πιανω τα μεγιστα τοτε να αλλαξω καλωδια . Τωρα ολα οκ 15 down  attenuation και 14 απο το κουτι καπως ετσι , οποτε για τα καλωδια θα κανω μια ερευνα και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησις!

 

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η Vodafone σταθερη. Ειχα μέχρι πρότινος Forthnet, και συχρόνιζα 1024/16500, χρόνια τώρα. (οταν ήμουν απ'τους πρωτους που εβαλα φορθνετ στο χωριό, συχρόνιζα μεχρι και 19500)

 

Βλεπω σήμερα στη vodafone (hol) οτι συχρονιζω στα 1022/14025...

 

Να πάρω τηλ στο τεχνικο τμήμα...και τι να πω;;; (ξερω οτι θα μου πρηξουν τα @@ με τις συσκευές που χω πανω, τα μήκη καλωδίων και τα γλαφυρά τους).

 

post-194470-0-15331400-1488811215_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησις!

 

Σήμερα ενεργοποιήθηκε η Vodafone σταθερη. Ειχα μέχρι πρότινος Forthnet, και συχρόνιζα 1024/16500, χρόνια τώρα. (οταν ήμουν απ'τους πρωτους που εβαλα φορθνετ στο χωριό, συχρόνιζα μεχρι και 19500)

 

Βλεπω σήμερα στη vodafone (hol) οτι συχρονιζω στα 1022/14025...

 

Να πάρω τηλ στο τεχνικο τμήμα...και τι να πω;;; (ξερω οτι θα μου πρηξουν τα @@ με τις συσκευές που χω πανω, τα μήκη καλωδίων και τα γλαφυρά τους).

 

attachicon.gifvod.jpg

αν δεν ειναι κανα παραξενο Profile γιατι βλεπω 6 snr ηδη τοτε μην περιμενεις να κανουν πολλα.

Τελικα σημερα ηρθε ο τεχνικος του παροχου μου και ενας του οτε διοτι ειχαν κανει παραπωνα απο την πολυκατοικια μου που εχουν οτε και εκατσε κουτι . Ο τεχνικος του οτε εφτιαξε το θεμα στο κουτι τις πολυκατοικιας και ολα καλα απο εκει μετα ο τεχνικος του παροχου μου κοιταξε τα καλωδια του σπιτου μου και ειπε οτι εχω καποιες απωλειες και αν θελω να πιανω τα μεγιστα τοτε να αλλαξω καλωδια . Τωρα ολα οκ 15 down  attenuation και 14 απο το κουτι καπως ετσι , οποτε για τα καλωδια θα κανω μια ερευνα και βλεπουμε.

σε πολλα σπιτια υπαρχει και spare καλωδιο απο κατω μεχρι πανω συν οτι μπορει οι απωλειες να μην ειναι στην καθετη καλωδιωση αλλα στην οριζοντια.

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για το SNR.

Έχω free SNR η ελεύθερο snr όπως το λένε και έχω forthnet μαζι με fast patch.

το σνρ μου τωρα μετα απο restart παίζει πολύ. πάει και 8 πάει και 2 και όταν όμως πάει στο 2-3 αποσυνδέεται. Θέλω να ρωτήσω αν τους πω να μου βάλουν 6 snr θα έιναι πιο σταθερό το σνρ; Δεν θα έχει τόσο μεγάλα ανεβοκατεβάσματα; η να τους πω να μου το βάλουν στο 8 και τέλος;

το free της forthnet ειναι το 6.η ζητας 8 για μεγαλυτερη σταθεροτητα γιατι η γραμμη σου κανει λιγα παραξενα ή μπορεις να βγαλεις το fast path για πιο σταθερα.επισης αν πιανουν τα χερια σου κανεις και δοκιμες να δεις μηπως φταιει κατι μεσα στο σπιτι.ελπιζω να μην εχειςκανα zte ή κανα Huawei router γιατι πεταξε το.

Καλησπερα παιδια εχω ενα θεμα ειμαι καπου στα 1.500 μετρα απο το dslam και ας πουμε 2χλμ  να ειναι το καλοδιο .

Τα στατιστικα μου παιζουν ολοι μερα  το Margin down  ξεκιναει απο 14+ και το βραδυ παει μεχι και 2 και 0,1 το ιδιο και το max rate εχει φτασει μεχρη 16,500 καπου αλλα πεφτει στο 4.000 κιαυτο , το Line Attenuation το εχω  απο οσο παει και ανεβενει 37.7 αν και εχω δει μια φορα 27-28 . Τα γραφω λιγο βιαστικα το βραδυ θα κανω ενα καθαρω ποστ. Τι μπορει να φταει ?

γενικα για να ξερεις.αμα βλεπεις το attenuation να ανεβαινει ειδικα σε τοσες μεγαλες διακυμανσεις τοτε η γραμμη ειτε λεγεται εξω απο το σπιτι είτε μεσα στο σπιτι εχει πολυ σοβαρο θεμα.και οπως φανηκε σε σενα ηταν εξω απο σενα το προβλημα.γενικως δυσκολα σε βλαβη βλεπεις το attenuation να κανει τετοια τρελα να πηγαινει πρωτα 40 μετα 28 .οπως επισης και η ταχυτητα να παιζει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλινέ, ευχαριστώ για την τάχιστη απάντηση.

 

Αυτο που με παραξενεύει ειναι το εξής: πως μια εταιρεία την ίδια ημέρα είχε 16.500 και η 2η εταιρεία την ίδια ημέρα 14.000

 

Αμφότερες οπτικες ινες, στο ιδιο σημείο ειναι τα καφάο τους, τα dslams τους και πάει λέγοντας. 

 

Το ιδιο ρούτερ επίσης. 

 

Αν ανατρέξω πισω, θα βρώ και τις τιμές της φορθνετ, που ήταν οι ιδιες μ'αυτες-πριν σκριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο dslam η μια αλλο dslam η  αλλη.αλλα Profile η μια αλλα profiles η αλλη.αλλο Cpe η μια αλλο Cpe η αλλη.και επισης μπορει πχ και το ζευκτικο απο την αιθουσα παροχων μεχρι τον γενικο κατανεμητη να εχει καποιο θεμα και να χανει και λιγο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, όσο φυσικά μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου.

 

Ερώτηση γενική, για όλους τους παρόχους.

 

Ερχεται πχ σε ένα χωριο Χ μβιτ ταχύτητας. Χωριζονται τα ζευγάρια, που δίνουν τη Ψ θεωρητική ταχύητητα στο καθένα ζευγάρι. Δεν υπάρχει περίπτωση να "χωρέσουν" περισσότερους πελάτες στη κάθε Ψ ταχύτητα, κόβωντας τους απο λιγο;

 

Δηλ να γινεται επίτηδες απ'τις εταιρείες. Να μπορουν πχ να δώσουν 20μβιτ στο καθενα, αλλα να δινουν 15, για να χωρέσουν περισσότερους στο ιδιο γι'αυτους κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...