Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταλαβα τι εννοειςκαι δεν ειναι ακριβως ετσι και θα στο εξηγησω αναλυτικα γιατι πολυς κοσμος το μπερδευει.

εχουμε δυο πραγματα.το ενα ειναι η ταχυτητα συγχρονισμου και το αλλο ειναι η ταχυτητα που κατεβαζεις.παμε με το πρωτο το ποσο συγχρονιζεις δηλαδη τι βλεπεις μεσα στο ρουτερ.

το dslam προσπαθει να σε συγχρονισει στην χ ταχυτητα με βαση το snr που το βαζει ο παροχος και με βαση αποσταση/ποιοτητα χαλκου.

αυτο γινεται αποκλειστικα αναμεσα στο cpe σου δηλαδη το ρουτερ σου και το dslam και ειναι η ταχυτητα συγχρονισμου.αυτο το βλεπεις μεσα στο ρουτερ και μπορει να επηρεαστει απο διαφορα οπως εγραψα πιο πανω.

ας πουμε οτι εσυ συγχρονιζεις 20 mbit.ακομα και 10 mbit να φτανουν στο dslam εσυ παλι θα συγχρονιζεις στα 20 απλα θα κατεβαζεις με 10.και να το κανω και με απλο παραδειγμα.εγω σου δινω ενα καλαθι που χωραει 20 μηλα.και σου λεω αυτο ειναι δικο σου πηγαινε το εκει.το αν θα σου βαλω μεσα 10 μηλα ή 5 μηλα ή 20 εξαρτατε απο το ποσα εχω.εσυ ομως σε ολες τις περιπτωσεις εχεις ενα καλαθι που χωραει 20 μηλα και γραφει 20.

αυτο δεν θα αλλαξει.

αν δηλαδη ο παροχος δεν εχει αρκετο bandwidth για ολους τους χρηστες για να δωσουν αυτο που πρεπει εσυ θα συγχρονισεις κανονικα απλα δεν θα κατεβαζεις τοσο.

αν δηλαδη ειναι 5 ατομα που εχουν 20 Mbit  και κατεβαζουν ολοι ταυτοχρονα θα πρεπε ο παροχος να εχει 100mbit.αν ομως ο παροχος εχει 50 και πατε να κατεβασετε ολοι μαζι την ιδια στιγμη(πραγμα απιθανο) τοτε θα παρετε 10 Mbit ασχετα που το ρουτερ θα γραφει 20.

ειναι αλλο πραγμα η ταχυτητα συγχρονισμου και αλλο το ποσο μπορεις να κατεβασεις με βαση την ταχυτητα αυτη.οποτε οχι και bandwidth να μην εχει ο παροχος εσυ θα βλεπεις αυτο που πρεπει.και ουτε μπορει να μπουν 2 γραμμες σε ενα χαλκο και κατι τετοια.

αν τωρα σου αλλαξει ο παροχος profile για αλλο λογο εκει πλεον ειναι σαν να σου παιρνω το καλαθι των 20 και να σου δινω ενα καλαθι των 16 για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τιποτα.οτι αλλο χρειαστεις απλα ρωτα.προσπαθω να το κανω με απλα παραδειγματα για να ειναι πιο απλο στο να το καταλαβει ο αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μεταφορά γραμμής (λόγο μετακόμισης) και έχω αυτά τα στατιστικά:

1e1jgr.png

 

Λέω να πάω σε VDSL αλλα μέχρι τότε τι μπορώ να αλλάξω? Είπα αρχικά να μου αλλάξουν σε fast path up/down.

 

Edit: Πάντως αυτό που είδα είναι ότι με Cable Loss 13.81 dB/km (το default) κανονικά θα έπρεπε να χρονίζει στα 21 και όχι στα 13.8 downstream. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι 13 είναι πολύ χαμηλά για το attenuation που έχω και δηλωσαν βλάβη. Θα κάνω ένα update όταν τελειώσω με αυτούς μπας και το χρειαστεί κανένας άλλος.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα χανεις λιγο ταχυτητα λογω του Fast path κανα Megabit Και σιγουρα χανεις αλλα 2 Mbit Λογω 9 margin αντι για 6


Έκανα μεταφορά γραμμής (λόγο μετακόμισης) και έχω αυτά τα στατιστικά:

 

Λέω να πάω σε VDSL αλλα μέχρι τότε τι μπορώ να αλλάξω? Είπα αρχικά να μου αλλάξουν σε fast path up/down.

 

Edit: Πάντως αυτό που είδα είναι ότι με Cable Loss 13.81 dB/km (το default) κανονικά θα έπρεπε να χρονίζει στα 21 και όχι στα 13.8 downstream. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι 13 είναι πολύ χαμηλά για το attenuation που έχω και δηλωσαν βλάβη. Θα κάνω ένα update όταν τελειώσω με αυτούς μπας και το χρειαστεί κανένας άλλος.


βεβαια αν ειναι να πας σε vdsl τοτε τζαμπα θα το αλλαξεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αυτο για να παρεις τα μεγιστα στο vdsl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση για τους πιο εμπειρους....ειμαι σε adsl2+ ξεκλειδωτο προφιλ Forthnet

Eχω το D-link 2750B revE1 το οποιο δεν μπορει να αλλαξει ομως SNR 

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος αλλα θελω να παρω καποιο modem/router που να υποστηριζει χειροκινητη αλλαγη SNR 

Πχ αυτη τη στιγμη συγχρονιζω στα 12mbit με το SNR στα 2.8db ! και θελω με εντολη να το σεταρω σε 6dB

 

Τα στοιχεια της γραμμης (λογικα ειμαι interleaved κ οχι fastpath)

 

post-366022-0-26738100-1489894725_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση για τους πιο εμπειρους....ειμαι σε adsl2+ ξεκλειδωτο προφιλ Forthnet

Eχω το D-link 2750B revE1 το οποιο δεν μπορει να αλλαξει ομως SNR 

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος αλλα θελω να παρω καποιο modem/router που να υποστηριζει χειροκινητη αλλαγη SNR 

Πχ αυτη τη στιγμη συγχρονιζω στα 12mbit με το SNR στα 2.8db ! και θελω με εντολη να το σεταρω σε 6dB

 

Τα στοιχεια της γραμμης (λογικα ειμαι interleaved κ οχι fastpath)

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Routers,που να υποστηρίζουν snr tweak υπάρχουν,ας πουμε το 8960 της tp link η το Asus DSL-N14U.

Πάντως,μου κανει εντύπωση που χωρίς να το πειράξεις εσυ,η Forthnet σε εχει 3 snr,συνήθως κατω απο 6 δεν το ρίχνουν.

Γενικά,αν δεν θέλεις να κάνεις κάτι παραπάνω και αφου όπως λές είσαι ευχαριστημενος,μείνε με το ρουτερ που εχεις και πάρε την fothnet να σου ανεβάζει το snr στο 6.

Λογικά,η γραμμη σου θα είναι πιο σταθερή αλλα θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα προσφατα εβαλα Vdsl απο οτε 
Δεν μπορω να πω οτι εχω δει μεγαλη διαφορα στα ping απο την 8ρα !

ψαχνω τροπους να την κανω οσο καλύτερη γινεται και να την διωρθοσω ..>

το ρουτερ ειναι το Speedport Entry 2i ξεκιναμε απο εδω πιστεύετε αν αγορασω καποιο αλλο να εχω καλυτερη ποιοτητα ping και ιντερνετ?

 Link Status Up

Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 49906/113174 kbps
Noise Margin(Up/Down) 34.8/24.6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 7.8/4.1 dB
Output Power(Up/Down) -5.4/13.1 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 0/792

DSL Connection Status
Connection Name PTM_DSL
TypePPPoE
DSL Transfer ModePTM
IP VersionIPv4/v6
NATOn
 
IPv4 Connection StatusConnected
IPv4 Online Duration9 h 10 min 28 s
Disconnect ReasonNone
IPv6 Connection StatusConnected
IPv6 Online Duration9 h 10 min 33 s
Connection Name PTM_OTETV
TypeBridge Connection
DSL Transfer ModePTM
Connection Name ATM_DSL
TypePPPoE
DSL Transfer ModeATM
VPI/VCI8/35
IP VersionIPv4/v6
NATOn
IPv4 Connection StatusDisconnected
IPv4 Online Duration0 h 0 min 0 s
Disconnect ReasonNo Carrier
LLA:
GUA::
DNS::/::/::
IPv6 Connection StatusDisconnected
IPv6 Online Duration0 h 0 min 0 s
Connection Name ATM_OTETV
TypeBridge Connection
DSL Transfer ModeATM
VPI/VCI8/36
Επεξ/σία από NikonNote
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα,

έχω adsl και σκέφτομαι να ζητήσω vdsl από τον πάροχό μου (vodafone/hol). Η γραμμή γενικότερα είναι σταθερότατη, αλλά θέλω παραπάνω upload.

Στην περιοχή μου (Αμαλιάδα) δεν έχουν περάσει οπτικές ούτε έχουν αλλάξει καφάο και όσοι έχουν βάλει vdsl είναι στα διπλανά τετράγωνα από τον οτε.

Μπορεί κανείς να μου πει αν εγώ με τα στατιστικά που έχω θα μπορέσω να συνδεθώ με vdsl;
stats.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλημέρα είχα ADSL με αυτά τα χαρακτηριστικά και μου πρότεινα να αναβαθμίσω σε VDSL για ακόμη 5,00€ οπότε και το έκανα.

   Η ερώτηση είναι να παραμείνω με το H168N η να αγοράσω κανένα TP Link / ASUS. Να ενημερώσω ότι δίνει σε περίπου 2-3 υπολογιστές/Laptops και σε 3-4 κινητά καθώς και σε μια τηλεόραση.  

post-327055-0-01085800-1490952408_thumb.jpg

post-327055-0-72649500-1490952478_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλημέρα είχα ADSL με αυτά τα χαρακτηριστικά και μου πρότεινα να αναβαθμίσω σε VDSL για ακόμη 5,00€ οπότε και το έκανα.

   Η ερώτηση είναι να παραμείνω με το H168N η να αγοράσω κανένα TP Link / ASUS. Να ενημερώσω ότι δίνει σε περίπου 2-3 υπολογιστές/Laptops και σε 3-4 κινητά καθώς και σε μια τηλεόραση.  

αν μαζί με το vdsl έχει μπει και voip δεν μπορείς να αποχωρηστείς το ΖΤΕ.

προσωπικά θα πήγαινα σε asus, tp link με το ζόρι και αυτό αν δεν έχεις τα χρήματα για κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση για τους πιο εμπειρους....ειμαι σε adsl2+ ξεκλειδωτο προφιλ Forthnet

Eχω το D-link 2750B revE1 το οποιο δεν μπορει να αλλαξει ομως SNR 

 

Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος αλλα θελω να παρω καποιο modem/router που να υποστηριζει χειροκινητη αλλαγη SNR 

Πχ αυτη τη στιγμη συγχρονιζω στα 12mbit με το SNR στα 2.8db ! και θελω με εντολη να το σεταρω σε 6dB

 

Τα στοιχεια της γραμμης (λογικα ειμαι interleaved κ οχι fastpath)

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Η forthnet δεν δινει κατω απο 6 ουτε καποιος παροχος.ειτε καποιο προβλημα στην γραμμη ειτε κατι παραξενο στο ρουτερ.και επισης το default ειναι Interleave.δες με αλλο ρουτερ τι γινεται.

Routers,που να υποστηρίζουν snr tweak υπάρχουν,ας πουμε το 8960 της tp link η το Asus DSL-N14U.

Πάντως,μου κανει εντύπωση που χωρίς να το πειράξεις εσυ,η Forthnet σε εχει 3 snr,συνήθως κατω απο 6 δεν το ρίχνουν.

Γενικά,αν δεν θέλεις να κάνεις κάτι παραπάνω και αφου όπως λές είσαι ευχαριστημενος,μείνε με το ρουτερ που εχεις και πάρε την fothnet να σου ανεβάζει το snr στο 6.

Λογικά,η γραμμη σου θα είναι πιο σταθερή αλλα θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα.

πραγματι δεν δινουν.οχι μονο η Forthnet αλλα κανεις.ναι τα asus πειραζουν snr.

 

καλησπερα προσφατα εβαλα Vdsl απο οτε 

Δεν μπορω να πω οτι εχω δει μεγαλη διαφορα στα ping απο την 8ρα !

 

ψαχνω τροπους να την κανω οσο καλύτερη γινεται και να την διωρθοσω ..>

 

το ρουτερ ειναι το Speedport Entry 2i ξεκιναμε απο εδω πιστεύετε αν αγορασω καποιο αλλο να εχω καλυτερη ποιοτητα ping και ιντερνετ?

 

 Link Status Up

Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 49906/113174 kbps
Noise Margin(Up/Down) 34.8/24.6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 7.8/4.1 dB
Output Power(Up/Down) -5.4/13.1 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
 

ζητας fast pathκαι στο down.ειτε 8 mbit adsl ειτε 50 vdsl δεν αλλαζει το Ping.Μεγαλυτερη ταχυτητα δεν σημαινει μικροτερο Ping.

Τέλος καλό όλα καλά εγώ, έβαλα τελικά VDSL και με συνδέσανε σε καμπίνα:

 

 

Τώρα λέω να βάλω fast path σε down.

βαλε δεν θα χασεις σε τιποτα μονο θα κερδισεις.

παίδες καλησπέρα,

έχω adsl και σκέφτομαι να ζητήσω vdsl από τον πάροχό μου (vodafone/hol). Η γραμμή γενικότερα είναι σταθερότατη, αλλά θέλω παραπάνω upload.

Στην περιοχή μου (Αμαλιάδα) δεν έχουν περάσει οπτικές ούτε έχουν αλλάξει καφάο και όσοι έχουν βάλει vdsl είναι στα διπλανά τετράγωνα από τον οτε.

Μπορεί κανείς να μου πει αν εγώ με τα στατιστικά που έχω θα μπορέσω να συνδεθώ με vdsl;

stats.jpg

σαν adsl θα κερδισεις αμα βαλεις 6 profile.*(το ζητας απο τον παροχο).

με τετοιο attenuation μην περιμενεις οτι θα δεις μεγαλη ταχυτητα στο vdsl.ισως ναμην δεις ουτε 30.μπορεις να το δοκιμασεις.Must να γινει σωστα η καλωδιωση.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  Καλημέρα είχα ADSL με αυτά τα χαρακτηριστικά και μου πρότεινα να αναβαθμίσω σε VDSL για ακόμη 5,00€ οπότε και το έκανα.

   Η ερώτηση είναι να παραμείνω με το H168N η να αγοράσω κανένα TP Link / ASUS. Να ενημερώσω ότι δίνει σε περίπου 2-3 υπολογιστές/Laptops και σε 3-4 κινητά καθώς και σε μια τηλεόραση.  

βλεπω οτι εχεις το h108n τωρα και οχι το 168.αν εννοεις θα σου δωσουν το 168 εκει μπορεις να το δοκιμασεις και αμα δεν σε καλυψει παιρνεις αλλο.

Λιγο μεγαλο attenuation αλλα πολυ καλο συγχρονισμο για τετοια αποσταση.

αν μαζί με το vdsl έχει μπει και voip δεν μπορείς να αποχωρηστείς το ΖΤΕ.

προσωπικά θα πήγαινα σε asus, tp link με το ζόρι και αυτό αν δεν έχεις τα χρήματα για κάτι καλύτερο.

μπορει να βαλει ρουτερ απο πισω ή μπορει να βαλει το συγχρονισμο να τον κανει αλλο modem και απο πισω το vdsl router του παροχου να σηκωνει τηλεφωνια.αναλογως τι υποστηριζει ο καθε παροχος.ισως να μπορει και να το κανει bridge του παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω αυτες της μετρισης wind, αν παρω απο το κουτι του οτε(οχι το ΚΑΦΑΟ) θα δω διαφορα; ειναι μονοκατικια και απο το κουτι μεχρι την πριζα ειναι περιπου 20 μετρα καλωδιο. ευχαριστω

post-327481-0-18155400-1491095793_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω αυτες της μετρισης wind, αν παρω απο το κουτι του οτε(οχι το ΚΑΦΑΟ) θα δω διαφορα; ειναι μονοκατικια και απο το κουτι μεχρι την πριζα ειναι περιπου 20 μετρα καλωδιο. ευχαριστω

Σου εχω μια πιο απλή και φθηνότερη λυση...Αφου όπως βλέπω έχεις το 8960,ρίξε για αρχή στο 6 το snr σου και θα κερδίσεις άνετα 1-2 mbps.Τα χαρακτηριστικα της γραμμής σου,δείχνουν οτι μπορείς να τη φτάσεις σχεδόν στο απόλυτο και χωρίς να ψαχτείς με καλωδιώσεις,πριζες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...