Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παρατηρω τα εξης στην γραμμη μου και θα ηθελα την βοηθεια σας: Τα βραδια μετα τις 12 μιση 1, το modem μου δειχνει max rate 9-9,5 mbps και κανοντας του restart εκεινη τη στιγμη καταφερνει και κλειδωνει σε αυτη την ταχητητα μεχρι που την επομενη μερα το πρωι μεσημερι θα κολλησει, θα κανει μονο του reboot και θα συγχρονισει στα 4,5. Τις υπολοιπες ωρες της ημερας το max rate ειναι τοσο 4,5-5mbit. Αυτο συμβαινει με οποιοδηποτε modem και αν εχω χρησιμοποιησει. Ο παροχος μου ειναι HOL και δυστυχως ακομα δεν υπαρχει καλυψη VDSL στη περιοχη μου. 

post-250178-0-26411900-1491145369_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Σε σύνδεση ΟΤΕ, κέντρο Αθήνας, 500μ από ΟΤΕ Πατησίων, με Speedport entry 2i, βλ΄επω τα παρακάτω στατιστικά.

 

DSL/Internet status Up/Up
Transmission mode ADSL_2plus
Downstream 3111 kbps
Upstream 888 kbps
SNR(Down/Up) 8.3/7 dB
Attenuation(Down/Up) 14.5/7.2 dB
CRC Errors(Down/Up) 1/390
FEC Errors(Down/Up) 0/0
Device Serial No.
Software Version V1.0.0_OTET10P2A
 
Σε τηλεφώνημά μου, είπαν οτι αυτές είναι οι μεγαλύτερες ταχύτητες που σηκώνει η γραμμή μου και μόνο αν πάω σε VDSL θα δώ βελτίωση. Τί λέτε;
Επεξ/σία από Yorgosc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας εχω αυτες της μετρισης wind, αν παρω απο το κουτι του οτε(οχι το ΚΑΦΑΟ) θα δω διαφορα; ειναι μονοκατικια και απο το κουτι μεχρι την πριζα ειναι περιπου 20 μετρα καλωδιο. ευχαριστω

Παρε τηλεφωνο την wind και ζητα 6 margin.Θα παρεις αλλο 1,5 με 2 Mbit ακομα.αν θες να ριξεις καλωδιο Utp μεχρι εξω μπορεις να το κανεις χωρις να σημαινει οτι θα κερδισεις κατι αφου μπορει η υπαρχουσα καλωδιωση να παιζει μια χαρα.

Σου εχω μια πιο απλή και φθηνότερη λυση...Αφου όπως βλέπω έχεις το 8960,ρίξε για αρχή στο 6 το snr σου και θα κερδίσεις άνετα 1-2 mbps.Τα χαρακτηριστικα της γραμμής σου,δείχνουν οτι μπορείς να τη φτάσεις σχεδόν στο απόλυτο και χωρίς να ψαχτείς με καλωδιώσεις,πριζες κτλ.

μπορει να ζητησει 6 και απο την wind για να το εχει απο default

Καλησπερα παρατηρω τα εξης στην γραμμη μου και θα ηθελα την βοηθεια σας: Τα βραδια μετα τις 12 μιση 1, το modem μου δειχνει max rate 9-9,5 mbps και κανοντας του restart εκεινη τη στιγμη καταφερνει και κλειδωνει σε αυτη την ταχητητα μεχρι που την επομενη μερα το πρωι μεσημερι θα κολλησει, θα κανει μονο του reboot και θα συγχρονισει στα 4,5. Τις υπολοιπες ωρες της ημερας το max rate ειναι τοσο 4,5-5mbit. Αυτο συμβαινει με οποιοδηποτε modem και αν εχω χρησιμοποιησει. Ο παροχος μου ειναι HOL και δυστυχως ακομα δεν υπαρχει καλυψη VDSL στη περιοχη μου. 

 

attachicon.gifssadasd.PNG

κατι σε Crosstalk παιζει .δεν μπορεις να κανεις τιποτα.οι παροχοι δεν παιζουν με sra Οποτε πρεπει εσυ manually να κανεις το Reboot>εχεις μια γραμμη που ανεβοκατεβαινει το Margin.αν τωρα ο παροχος δεχτει να το δωσει βλαβη στον οτε να σου αλλαξει ενα ζευγαρι μπας και πεσεις σε καλυτερο τοτε μπορει να  εισαι σταθερος στα 9 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρε τηλεφωνο την wind και ζητα 6 margin.Θα παρεις αλλο 1,5 με 2 Mbit ακομα.αν θες να ριξεις καλωδιο Utp μεχρι εξω μπορεις να το κανεις χωρις να σημαινει οτι θα κερδισεις κατι αφου μπορει η υπαρχουσα καλωδιωση να παιζει μια χαρα.

μπορει να ζητησει 6 και απο την wind για να το εχει απο default

κατι σε Crosstalk παιζει .δεν μπορεις να κανεις τιποτα.οι παροχοι δεν παιζουν με sra Οποτε πρεπει εσυ manually να κανεις το Reboot>εχεις μια γραμμη που ανεβοκατεβαινει το Margin.αν τωρα ο παροχος δεχτει να το δωσει βλαβη στον οτε να σου αλλαξει ενα ζευγαρι μπας και πεσεις σε καλυτερο τοτε μπορει να  εισαι σταθερος στα 9 .

Τελικα, εγινε αυτο που ειπες, μου αλλαξαν ζευγαρι χαλκου απο τον ΟΤΕ αλλα το αποτελεσμα ηταν να πεσει η γραμμη μου στα 2,5mbps! Επισης περιμενα να δω το βραδυ ποσο θα μου δειξει και παρεμενει το ιδιο τωρα πια, δεν ανεβαινει η ταχυτητα ουτε τη νυχτα..Θα ερθουν παλι αυριο απο την Vodafone να δουν τι συνεβη και εγιναν χειροτερα τα πραγματα. VDSL δεν υπαρχει ακομα στην περιοχη και ας εχουν εγκατασταθει καινουργιες καμπινες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον επεσες σε χειροτερο που τον οτε δεν τον νοιαζει γιατι ο οτε μετραει το καλωδιο ηλεκτρικα για να δει αν ειναι καλο το ζευγαρι.οτι δεν εχει εξωτερικη φορτιση οτι σε μηκος ειναι σωστοι οι 2 πολοι οτι δεν εχει γειωση.δεν κοιταει το sync.οποτε υπομονη παλι


το βλεπω για συνδυαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τελικά έγινε η μετάβαση σε VDSL και όπως είπε και ο Πουλίνος μου έδωσαν το 168Ν...(δεν έλεγε καλύτερα τα 6 νούμερα να σωθούμε και οι 2) αξίζει η αλλαγή του 168Ν με κάποιο άλλο ?

 

post-327055-0-00858200-1494436093_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κατά αρχή δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό μέρος λοιπόν σήμερα μετά από έλεγχο που έκανα στο σίτε της cosmote για διαθεσιμότητα με τον αριθμό του τηλεφώνου μου έβγαλε διαθεσιμότητα στα 50 και σκέπτομαι να κάνω αναβάθμιση από τα 30 που είμαι τώρα στα 50 να το επιχειρήσω η μπα ( εντελώς πληροφοριακά το Line Attenuation Downstream επι adsl2 εποχης ηταν γυρω στα 12,5-14 στα 20 και κατι είναι από τοτε που έβαλα vdsl)

post-224199-0-10152100-1495048101_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά.Ειμαι σε παροχο Cosmote,24αρα γραμμή σε fast path και έχω το ZTE 108NS.Πριν μια εβδομάδα αγορασα το Tp Link AC750 Archer D20 (http://uk.tp-link.com/products/details/cat-15_Archer-D20.html).Η αγορά και αλλαγή έγινε λόγο 1ον για καλύτερη εμβέλεια WiFi, μιας και η γυναίκα μου με είχε φάει που το ZTE δεν πιάνει στην βεραντα, και 2ον να αποκομησω ότι καλύτερο από την σύνδεση μου.Παραπονο από το ZTE δύο χρόνια που το έχω τώρα, απολύτως κανένα.Λοιπον,πρώτη μέρα συνδέω το Tp link κάνω εγκατάσταση,update και όλα μια χαρά.Μπαινω speedtest και βλέπω ότι έχω χάσει 2mbps στο download...και από 10mbps που είχα με το ZTE... το Tp link με τα βίας φτάνει τα 8,στο ping καμία αλλαγή...Μπαινω στο μενού και βλέπω το snr στα 10.1db εκει που το ZTE ήταν πάντα στα 9.4db.Παω να το δοκιμάσω σε παιχνίδι όπου με το ZTE είχα σταθερότητα 60ping...βλέπω το ping να πηγαίνει πάνω κάτω ασταμάτητα από τα 80 μέχρι τα 300.Μετα από αρκετές επανεκκίνησεις χωρίς αποτελεσμα μπας και κλειδώσει κάπως και κάπου καλητερα τελικά παιρνω τηλέφωνο τον ΟΤΕ ο οποίος και δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στην γραμμη.Του λέω το πρόβλημα με το snr κάνει μια επανεκκίνηση και εκκαθάριση της γραμμής... καμια αλλαγή.Του λέω αν γίνεται να μου μειώσει το SNR μου λέει ότι δεν γίνεται πάρα μόνο αν αλλάξω profile,αλλά θα χάσω fast path και ταχύτητα... του λέω μην πειράξεις τίποτα...αυτο ήταν.Βγαζω το Tp link και ξαναβαζω το ZTE(....και δεν βλέπω να το ξαναβγαζω προς το παρών )...όλα δούλευαν παλι μια χαρά..SNR στα 9.4db σταθερότητα ping και 10mbps download..τη μπορεί να φταίει...καποια αστοχια υλικού με τον παροχο;...δεν ξέρω...απογοητευτικα.. να το στείλω πάλι πίσω;...Ευχαριστώ...

Επεξ/σία από ggramenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θρυλική On Telecoms έπαιζε!

δεν εννοοω απλα να το τσεκαρεις στο ρουτερ μεσα και να το δεχτει.μιλαω ο παροχος να το εχει ενεργοποιησει.αν το ειχε κανει μπραβο της απλα δεν βρισκω πουθενα κανα θεμα που να λεει πως το υποστηριζε.οποιος το υποστηριξει λογικα θα πρεπει να βλεπει το Margin σταθερο και να αλλαζει η ταχυτητα (data rate οχι μονο το attainable) Και θα παιζει με λιγοτερες αποσυνδεσεις αν πριν ειχε αποσυνδεσεις.

 

Καλησπέρα τελικά έγινε η μετάβαση σε VDSL και όπως είπε και ο Πουλίνος μου έδωσαν το 168Ν...(δεν έλεγε καλύτερα τα 6 νούμερα να σωθούμε και οι 2) αξίζει η αλλαγή του 168Ν με κάποιο άλλο ?

δοκιμασε το και αν δεν σε καλυπτει το αλλαζεις με αλλο.

 

Καλησπέρα κατά αρχή δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό μέρος λοιπόν σήμερα μετά από έλεγχο που έκανα στο σίτε της cosmote για διαθεσιμότητα με τον αριθμό του τηλεφώνου μου έβγαλε διαθεσιμότητα στα 50 και σκέπτομαι να κάνω αναβάθμιση από τα 30 που είμαι τώρα στα 50 να το επιχειρήσω η μπα ( εντελώς πληροφοριακά το Line Attenuation Downstream επι adsl2 εποχης ηταν γυρω στα 12,5-14 στα 20 και κατι είναι από τοτε που έβαλα vdsl)

οπως εισαι 50 δεν θα φτασεις.δες αυτο για να παρεις το μεγιστο απο την γραμμη .https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

Καλημέρα παιδιά.Ειμαι σε παροχο Cosmote,24αρα γραμμή σε fast path και έχω το ZTE 108NS.Πριν μια εβδομάδα αγορασα το Tp Link AC750 Archer D20 (http://uk.tp-link.com/products/details/cat-15_Archer-D20.html).Η αγορά και αλλαγή έγινε λόγο 1ον για καλύτερη εμβέλεια WiFi, μιας και η γυναίκα μου με είχε φάει που το ZTE δεν πιάνει στην βεραντα, και 2ον να αποκομησω ότι καλύτερο από την σύνδεση μου.Παραπονο από το ZTE δύο χρόνια που το έχω τώρα, απολύτως κανένα.Λοιπον,πρώτη μέρα συνδέω το Tp link κάνω εγκατάσταση,update και όλα μια χαρά.Μπαινω speedtest και βλέπω ότι έχω χάσει 2mbps στο download...και από 10mbps που είχα με το ZTE... το Tp link με τα βίας φτάνει τα 8,στο ping καμία αλλαγή...Μπαινω στο μενού και βλέπω το snr στα 10.1db εκει που το ZTE ήταν πάντα στα 9.4db.Παω να το δοκιμάσω σε παιχνίδι όπου με το ZTE είχα σταθερότητα 60ping...βλέπω το ping να πηγαίνει πάνω κάτω ασταμάτητα από τα 80 μέχρι τα 300.Μετα από αρκετές επανεκκίνησεις χωρίς αποτελεσμα μπας και κλειδώσει κάπως και κάπου καλητερα τελικά παιρνω τηλέφωνο τον ΟΤΕ ο οποίος και δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στην γραμμη.Του λέω το πρόβλημα με το snr κάνει μια επανεκκίνηση και εκκαθάριση της γραμμής... καμια αλλαγή.Του λέω αν γίνεται να μου μειώσει το SNR μου λέει ότι δεν γίνεται πάρα μόνο αν αλλάξω profile,αλλά θα χάσω fast path και ταχύτητα... του λέω μην πειράξεις τίποτα...αυτο ήταν.Βγαζω το Tp link και ξαναβαζω το ZTE(....και δεν βλέπω να το ξαναβγαζω προς το παρών )...όλα δούλευαν παλι μια χαρά..SNR στα 9.4db σταθερότητα ping και 10mbps download..τη μπορεί να φταίει...καποια αστοχια υλικού με τον παροχο;...δεν ξέρω...απογοητευτικα.. να το στείλω πάλι πίσω;...Ευχαριστώ...

α.μπορεις να βαλεις το tp link να παιξει σαν ρουτερ αφου η μια θυρα παιζει σαν wan(e-wan) ¨η να το βαλεις σαν access point.Ο οτε λογικα σε εχει βαλει σε 9 margin οποτε οτι κλειδωσε με 10 μπορει να εχει να κανει και με σκαμπανεβασμα της γραμμης,δοκιμασε με καλωδιο ethernet Μηπως το προβλημα με το Ping ειναι λογω ασυρματου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.μπορεις να βαλεις το tp link να παιξει σαν ρουτερ αφου η μια θυρα παιζει σαν wan(e-wan) ¨η να το βαλεις σαν access point.Ο οτε λογικα σε εχει βαλει σε 9 margin οποτε οτι κλειδωσε με 10 μπορει να εχει να κανει και με σκαμπανεβασμα της γραμμης,δοκιμασε με καλωδιο ethernet Μηπως το προβλημα με το Ping ειναι λογω ασυρματου.

Η σύνδεση μου είναι πάντα ενσύρματα με καλωδιο ethernet τόσο στο PC όσο και στην κονσολα..το ping τελικά ήταν θέμα καλωδιωσης και το διορθώσα με ένα καινούργιο Cat 6 και είναι πλέον σταθερό χωρίς spikes και κέρδισα και επιπλέον 5ms σε σχέση με το zte...τωρα το μόνο που μένει είναι να φτιάξω λίγο την ταχύτητα... με 1.1mb κατέβαζα με το ZTE και με 1mb και κάτι ψιλά κατεβάζω τώρα με το Tp link.

Αυτό με την σύνδεση WAN δεν το ήξερα...θα το δοκιμάσω... Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλο ειναι να εισαι με καλωδιο και καλα εκανες.αν η καλωδιωση ειναι λαθος ή τα καλωδια εχουν θεματα και εχεις πολλα errors θα επηρεασει και την ταχυτητα αλλα και το Ping αφου θα γινονται πολλα πακετα retransmit.η μικρη διαφορα στο down εχει να κανει και με το chipset ρολο.

ζητα απο τον οτε αν μπορει να σου βαλει 6 Margin για να παρεις τα μεγιστα.ναι τα περισσοτερα tp link εχουν μια lan που παιζει σαν wan και μπορουν να παιξουν και σαν ρουτερ.το κανουν και αλλα ρουτερ.


αλλα για μενα ασε το tp link και ας ειναι λιγο πιο αργα σε download>να κοιτας και για firmware update Που και που

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση, πήρα καινούργιο router (το TP-Link Archer VR600) και βλέπω πως δεν έχει ρύθμιση για VDSL + Annex B που είναι τώρα η γραμμή μου (17a προφίλ) και δεν κάνει καν συγχρονισμο στο δίκτυο. Παίρνω την TP-Link και λένε ότι είναι ISDN η γραμμή. Ρωτάω και εγώ την Wind για το VDSL και μου λένε ότι η γραμμή είναι PSTN και ότι πρέπει να είναι σε Annex A. Είναι δυνατό η γραμμή να είναι PSTN που λέει η Wind και να είμαι ταυτόχρονα σε Annex B προφίλ? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να δουλέψει το καινούργιο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα για μενα ασε το tp link και ας ειναι λιγο πιο αργα σε download>να κοιτας και για firmware update Που και που

...το Tp link έχω αφήσει ...όντως είναι πολύ πιο σταθερό από το zte...τοσο στα downloads όσο και στο άνοιγμα σελίδας(...δεν σκαλόνει).Τώρα σχετικά με την αλλαγή προφίλ σε 6 margin,όταν πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ, μου είχε πει το παλικάρι ότι αν κάνει την αλλαγή, θα χάσω fastpath και ταχύτητα.Αρα του είπα να μείνει ως έχει...μετά τον ρώτησα αν μπορεί να μου διορθώσει το snr και μου είπε ότι δεν γίνεται και ότι είναι <<ελεύθερο>>...η αλήθεια είναι ότι το τσέκαρα αυτό όταν είχα επάνω το ZTE κάνοντας refresh στο μενού του άλλαζε συνέχεια το snr.. σε κάποια στιγμή πήγε και 7.6...αλλα μέσο όρο είναι στο 9.5 με 9.6...εν αντιθεση με το Tp link,οπου όσα refresh και να κάνω στο μενού του το snr είναι σταθερό στο 10 και 10.1...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά

υπάρχει κάποιος οδηγός που αν εξηγεί/ερμηνευει τι παίζει με τα FEC, CRC , πως μπορεί να επηρεάζουν και επίσης τι σημαίνουν ακριβως οι χωρητικότητες , οι αντιστασεις μόνωσης και η εξωτερική φόρτιση στις γραμμές μας;

όποιος έχει pdf/site κτλ να βοηθησει, ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...