Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά

υπάρχει κάποιος οδηγός που αν εξηγεί/ερμηνευει τι παίζει με τα FEC, CRC , πως μπορεί να επηρεάζουν και επίσης τι σημαίνουν ακριβως οι χωρητικότητες , οι αντιστασεις μόνωσης και η εξωτερική φόρτιση στις γραμμές μας;

 

όποιος έχει pdf/site κτλ να βοηθησει, ευχαριστώ :)

http://www.insomnia.gr/topic/579938-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-hecfeccrc-errors/?do=findComment&comment=54231499

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στα μέλη του insomnia , μόλις αγόρασα το tp-link td-w9977 (ο πάροχος μου είναι η WIND) και ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να αλλάξω το snr μου . Αυτή την στιγμή είμαι στα 9.4db upstream και 9.2 downstream  . Ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό : https://goo.gl/zyTcsd αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα . Αρχικά πληκτρολογώ το 192.168.1.1 και μου ζητάει μόνο ένα password το οποίο έφτιαξα την πρώτη φορά που συνδέθηκα στο 192.168.1.1 . Πληκτρολογώντας το password με βάζει εδώ  https://goo.gl/a9CFAm επομένως υποθέτω ότι πραγματοποιήθηκε επιτυχώς η σύνδεση . Πίσω στις άλλες εντολές , αφού τοποθετήσω  adsl start --snr 50 ( από 9db snr θέλω να πάω στα 6 , οπότε το 50 είναι ο σωστός αριθμός ) μου βγάζει command not found . Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάθε μόντεμ θα έχει διαφορετικές εντολές . Έτσι με την εντολή help μου βγάζει αυτό εδώ το παραθυράκι https://goo.gl/or32uL . Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ποια εντολή πρέπει να χρησιμοποιήσω για την μείωση του snr μου από τα 9 στα 6 db . Ευχαριστώ εκ των προτέρων , Γιώργος

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Έκανα firmware upgrade στο τελευταίο version 0.1.0 0.9.1 v006f.0 Build 161123 Rel.53386n και έπειτα factory default restore

Ξέχασα να προσθέσω ότι τους πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα να το αλλάξουν αλλά επέμεναν στο ότι δεν θα είναι σταθερή η γραμμή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, εχωτο tp-link 8960n και θελω να παιξω λιγο με το snr εχω ηδη 6αρι snr αλλα οπως ειπα θελω να παιξω λιγο για να δω πως θα παει. 
 
εχω ψαξει βρει εντολες κτλ! Αλλα δεν μπορω να καταλαβω στην εντολη adsl configure –snr N, στο Ν τι αριθμο βαζουμε; πχ θελω να παω το snr στο 5, βαζω απλα το 5?

 

Και κατι αλλο, εχω voip τηλεφωνια με ρουτερ zte h367n. Αν κανω το zte bridge θα μπορω μεσω του tp-link να πειραξω το snr?

Επεξ/σία από BloodDonor89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση, πήρα καινούργιο router (το TP-Link Archer VR600) και βλέπω πως δεν έχει ρύθμιση για VDSL + Annex B που είναι τώρα η γραμμή μου (17a προφίλ) και δεν κάνει καν συγχρονισμο στο δίκτυο. Παίρνω την TP-Link και λένε ότι είναι ISDN η γραμμή. Ρωτάω και εγώ την Wind για το VDSL και μου λένε ότι η γραμμή είναι PSTN και ότι πρέπει να είναι σε Annex A. Είναι δυνατό η γραμμή να είναι PSTN που λέει η Wind και να είμαι ταυτόχρονα σε Annex B προφίλ? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να δουλέψει το καινούργιο router?

στο adsl υπαρχει annex a και annex b>στο vdsl δεν εχω δει κατι τετοιο σαν να μην υπαρχει annex.

το παραξενο ειναι οτι σε πελατες pstn που βαζουν vdsl απο kv το technicolor 788 γραφει μεσα οτι συγχρονισε σε annex b ασχετα που η γραμμη ειναι Pstn.και το technicolor ειναι adsl over pstn(over pots/annex a)αλλα παρολα αυτα εγραφε μεσα annex b

...το Tp link έχω αφήσει ...όντως είναι πολύ πιο σταθερό από το zte...τοσο στα downloads όσο και στο άνοιγμα σελίδας(...δεν σκαλόνει).Τώρα σχετικά με την αλλαγή προφίλ σε 6 margin,όταν πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ, μου είχε πει το παλικάρι ότι αν κάνει την αλλαγή, θα χάσω fastpath και ταχύτητα.Αρα του είπα να μείνει ως έχει...μετά τον ρώτησα αν μπορεί να μου διορθώσει το snr και μου είπε ότι δεν γίνεται και ότι είναι <<ελεύθερο>>...η αλήθεια είναι ότι το τσέκαρα αυτό όταν είχα επάνω το ZTE κάνοντας refresh στο μενού του άλλαζε συνέχεια το snr.. σε κάποια στιγμή πήγε και 7.6...αλλα μέσο όρο είναι στο 9.5 με 9.6...εν αντιθεση με το Tp link,οπου όσα refresh και να κάνω στο μενού του το snr είναι σταθερό στο 10 και 10.1...

το ελευθερο δεν σημαινει οτι πρεπει να παιζει .ειναι βεβαια φυσιολογικο το Margin να πηγαινει +-1. το default του οτε το ελευθερο που λεει αυτος ειναι 9 δυστυχως.με 6 θα συγχρονιζες παραπανω εκτος αν μπορει το ρουτερ να το ριξει απο Cli.επισης κανονικα μπορει και σε 6αρι Profile να δοθει Fast path ασχετα που μπορει να μην το κανουν οπως δεν το εκανε και η Hol και για αυτο σου λενε θα χασεις Fast path.Πχ H hol στην αρχη εδινε μονο 11 αρι μετα εδωσε 9αρι εδωσε και 6αρι αλλα 6αρι δεν το εδινε Fast path

ρε παιδιά

υπάρχει κάποιος οδηγός που αν εξηγεί/ερμηνευει τι παίζει με τα FEC, CRC , πως μπορεί να επηρεάζουν και επίσης τι σημαίνουν ακριβως οι χωρητικότητες , οι αντιστασεις μόνωσης και η εξωτερική φόρτιση στις γραμμές μας;

 

όποιος έχει pdf/site κτλ να βοηθησει, ευχαριστώ :)

fec/crc/hec ολες οι γραμμες εχουν.νομιζω στο Fast path δεν εχεις Fec.το βασικο ειναι ποσα εχεις.αν εχεις παρα πολλα και ανεβαινουν γρηγορα υποδηλωνει προβλημα στην γραμμη που πολλες φορες με λιγο πιο μεγαλο Margin μπορει να γινει καλυτερα(με αλλο Profile δηλαδη).αν εχεις πολλα errors θατο καταλαβεις γιατι α.το margin μπορει να παιζει πολυ πανω κατω,β.downloads που δεν θα ολοκληρωνονται ή θα ειναι Corrupted ή δεν θα μπορεις να τερματισεις την γραμμη.

τωρα για τα υπολοιπα.

χωρητικοτητα μετραμε σε Nf.Μια γραμμη εχει σαν 3 τεστ.το ενα καλωδιο ειναι το tip το αλλο το ring.τα τεστ ειναι μεταξυ tip -ring μεταξυ tip ground και μεταξυ ring ground.οταν η γραμμη δεν ειναι συνδεδεμενη πουθενα θα πρεπει να μην εχεις εξωτερικες φορτισεις δηλαδη ταση απο αλλη γραμμη θα πρεπει το tip-ground Και ring ground να ειναι πανω κατω στα ιδια Nf σε χωρητικοτητα που σημαινει οτι τα 2 καλωδια εχουν το ιδιο μηκος και οι αντιστασεις θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερες απο 10 ή απο 100Mohm οτι δηλαδη δεν υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα.εδω ενα pdf με καποια tests

http://multimedia.3m.com/mws/media/282729O/outside-plant-telephone-cable-testing-fault-locating.pdf

Καλησπέρα στα μέλη του insomnia , μόλις αγόρασα το tp-link td-w9977 (ο πάροχος μου είναι η WIND) και ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να αλλάξω το snr μου . Αυτή την στιγμή είμαι στα 9.4db upstream και 9.2 downstream  . Ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό : https://goo.gl/zyTcsd αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα . Αρχικά πληκτρολογώ το 192.168.1.1 και μου ζητάει μόνο ένα password το οποίο έφτιαξα την πρώτη φορά που συνδέθηκα στο 192.168.1.1 . Πληκτρολογώντας το password με βάζει εδώ  https://goo.gl/a9CFAm επομένως υποθέτω ότι πραγματοποιήθηκε επιτυχώς η σύνδεση . Πίσω στις άλλες εντολές , αφού τοποθετήσω  adsl start --snr 50 ( από 9db snr θέλω να πάω στα 6 , οπότε το 50 είναι ο σωστός αριθμός ) μου βγάζει command not found . Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι κάθε μόντεμ θα έχει διαφορετικές εντολές . Έτσι με την εντολή help μου βγάζει αυτό εδώ το παραθυράκι https://goo.gl/or32uL . Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ποια εντολή πρέπει να χρησιμοποιήσω για την μείωση του snr μου από τα 9 στα 6 db . Ευχαριστώ εκ των προτέρων , Γιώργος

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Έκανα firmware upgrade στο τελευταίο version 0.1.0 0.9.1 v006f.0 Build 161123 Rel.53386n και έπειτα factory default restore

Ξέχασα να προσθέσω ότι τους πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα να το αλλάξουν αλλά επέμεναν στο ότι δεν θα είναι σταθερή η γραμμή . 

παρε τον παροχο και ζητα 6.και να σου πουν οτι δεν εισαι σταθερα πεστους οτι στον παροχο που ησουν πριν ησουν με 6 και ησουν σταθερα και οτι αμα δεν παιξει σταθερα θα ξαναζητησεις να το πανε στο 9 ή οποιο ειναι το default τους.

Καλημερα, εχωτο tp-link 8960n και θελω να παιξω λιγο με το snr εχω ηδη 6αρι snr αλλα οπως ειπα θελω να παιξω λιγο για να δω πως θα παει. 

 

εχω ψαξει βρει εντολες κτλ! Αλλα δεν μπορω να καταλαβω στην εντολη adsl configure –snr N, στο Ν τι αριθμο βαζουμε; πχ θελω να παω το snr στο 5, βαζω απλα το 5?

 

Και κατι αλλο, εχω voip τηλεφωνια με ρουτερ zte h367n. Αν κανω το zte bridge θα μπορω μεσω του tp-link να πειραξω το snr?

Οπως θα δεις πιο πανω οχι δεν βαζεις το νουμερο 5.δες το απο πανω Posts απο αυτο που ρωτησες που ο αλλος εβαλε 50 για να το ριξει στο 6.

οχι αν βαλεις το tp link να παιξει σαν ρουτερ δεν μπορεις να πειραξεις το snr αφου πλεον παιζει σαν ρουτερ.θα πρεπει να το πειραξει καποιος απο το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα. πριν μια εβδομάδα ενεργοποιήθηκε το vdsl στην περιοχή μου και απο σήμερα έβαλα 30 απο ΟΤΕ μιας και τα 4 που ειχα πριν ηταν μαρτύριο.

 

 

πως την βλεπετε την γραμμή καλα ειναι? 

δε ξερω καλά απο αυτα τα νούμερα και για αυτο ρωτάω εσας :)

 

 

sE8uEsTsQqmlZwopHef6MA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. πριν μια εβδομάδα ενεργοποιήθηκε το vdsl στην περιοχή μου και απο σήμερα έβαλα 30 απο ΟΤΕ μιας και τα 4 που ειχα πριν ηταν μαρτύριο.

 

 

πως την βλεπετε την γραμμή καλα ειναι? 

δε ξερω καλά απο αυτα τα νούμερα και για αυτο ρωτάω εσας :)

 

 

sE8uEsTsQqmlZwopHef6MA.png

εισαι μια χαρα.ζητα Fast pathκαι στο download για να εχεις καλυτερο Ping.δεν θα χασεις σε ταχυτητα.η γραμμη σου μπορει να παιξει και 50/5 αν θελησεις να αναβαθμισεις.και φτανει μεχρι τα 90+.

επισης αν θες και η καλωδιωση σου να ειναι η σωστη ασχετα που συγχρονιζεις 30 μπορεις να δεις /κανεις και αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ειναι της Cyta αλλα ισχυει για ολους πανω κατω ασχετα αν εχεις Voip ή tdm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι μια χαρα.ζητα Fast pathκαι στο download για να εχεις καλυτερο Ping.δεν θα χασεις σε ταχυτητα.η γραμμη σου μπορει να παιξει και 50/5 αν θελησεις να αναβαθμισεις.και φτανει μεχρι τα 90+.

επισης αν θες και η καλωδιωση σου να ειναι η σωστη ασχετα που συγχρονιζεις 30 μπορεις να δεις /κανεις και αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ειναι της Cyta αλλα ισχυει για ολους πανω κατω ασχετα αν εχεις Voip ή tdm

ευχαριστώ. θα το κοιτάξω και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ. θα το κοιτάξω και αυτό. 

Θα κερδισεις στο Ping και δεν θα χασεις πουθενα.θα εχεις λιγοτερο attainable αλλα δεν μας νοιαζει καν αυτο αφου εισαι στα 90 +.αν καποτε δωσουν 90 /100mbit τοτε το ξαναβλεπουμε.

για την ωρα και 50 να βαλεις παλι δεν χανεις τιποτα με το Fast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα.επειδη δεν γνωριζω πολλα σχετικα με αυτατα θεματα το μοντεμ και της γραμμης μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλα?εχω wind 24mb

https://imgur.com/a/ci7p9

 

το SNR Margin (0.1 dB): ηταν 90+ και το εκανα 66 μεσω του dslstats

 

modem tp link td w8960n v7Ddfg-WD-W8960N8960ND-W8960N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μου μπήκε η 50άρα απο wind, το καφάο είναι κάτω απο το σπίτι, στο Νέο Ηράκλειο. 

 

Μετά απο 10+ χρόνια με το μαρτυρικό 5-6 Mbps καλά είμαι νομίζω  :-D  :-D  :-D

 

Εχετε καμια πρόταση να φτιάξω τίποτα; Κάτι για fastpath άκουσα... 

 

Επίσης έχω αφήσει τα φιλτράκια της Adsl, να βάλω αυτά που είχε μέσα στο κουτί για Vdsl?

post-89750-0-38520800-1510305894_thumb.jpeg

post-89750-0-12799500-1510305900_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα.επειδη δεν γνωριζω πολλα σχετικα με αυτατα θεματα το μοντεμ και της γραμμης μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλα?εχω wind 24mb

https://imgur.com/a/ci7p9

 

το SNR Margin (0.1 dB): ηταν 90+ και το εκανα 66 μεσω του dslstats

 

modem tp link td w8960n v7Ddfg-WD-W8960N8960ND-W8960N

καλα εσαι.σιγουρα η γραμμη θα μπορουσε να χτυπαει και 20αρια plus αλλα αυτο μπορει να οφειλεται σε πολλα.α.θα ζηταγα απο wind 6 marginκαι μετα θα το εριχνα κοντα στα 4 με 5 .θα το αντεξει η γραμμη σου

Χθες μου μπήκε η 50άρα απο wind, το καφάο είναι κάτω απο το σπίτι, στο Νέο Ηράκλειο.

 

Μετά απο 10+ χρόνια με το μαρτυρικό 5-6 Mbps καλά είμαι νομίζω :-D :-D :-D

 

Εχετε καμια πρόταση να φτιάξω τίποτα; Κάτι για fastpath άκουσα...

 

Επίσης έχω αφήσει τα φιλτράκια της Adsl, να βάλω αυτά που είχε μέσα στο κουτί για Vdsl?

ζητας fast path και στο down.σκοπος ειναι να φτιαξεις την καλωδιωση σωστα και να εχεις μονο σπλιττερ

 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

poulinos στο tg585v7 μπορούμε να αλλάξουμε το snr ?

λενε οτι γινεται μονο με firmware 7.x.x.x και οζι με 8.χ.χ.χ που βαζουμε συνηθως πανω.

Καλησπέρα. Μπορείτε παρακαλώ να ρίξετε μια ματιά στο status μου (cyta εως 24). Γενικά παίζει μιζέρια....

 

adsl status.jpg

με 44 aftenuation και πολυ καλα εισαι.

τι μπορω να κανω για να βελτιωσω την συνδεση μου?

εχω το Gennet Oxygen καποια χρονια.θα δω καποια βελτιωση αν το αντικαταστησω με ενα καινουριο της ταξης των 100ευρω?

ζητα 6 margin.με αλλο ρουτερ ναι μπορει να δεις διαφορα μπορει και οχι

σιγουρα το oxygen ειναι χαλια ρουτερ

cyta.pngNα ζητήσω και εγω fast στο data path ? θα χάσω σε ταχύτητα στο download?

ναι θα χασεις.ζητα 6 margin να κερδισεις λιγο σε ταχυτητα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...