Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 13/12/2017 at 1:59 PM, moshelas said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το 6,3 noise δεν μας χαλάει;

σε εxoυν στο πιο χαμηλο margin για να συγχρονισεις οσο πιο ψηλα γινεται.δεν ειναι παραξενο.αν σε βαζαν σε 9 θα συγχρονιζες ακομα πιο χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.... εχω ξαναστειλει πιο παλια σε αυτο θεμα, οταν πρωτοεβαλα το ιντερνετ ωστε να κανω τις καλυτερες ρυθμισεις στη γραμμη μου. Γενικα ειχα καλη γραμμη οποτε αν θυμαμαι καλα τους ειχα πει (vodafone) να με βαλουν σε 6αρι προφιλ και το εκαναν. Ηθελα λιγο να ριξετε μια ματια στα στοιχεια του ρουτερ γιατι μου δειχνει snr 0.9-1 στο downstream. Ειναι φυσιολογικο? Παιζει να εχει καποιο θεμα.? Γενικσ δεν εχω προβληματα στη γραμμη. Αλλωστε αν δειτε και τα error ειναι μηδενικα για 16 συνεχομενες μερες συνδεσης. Να σας πω οτι οταν εκανα την αλλαγη σε 6αρι επιανα περιπου 13με 15mbps, δεν θυμαμαι ακριβως και τωρα πιανω 18000.... τι λετε? Παρακατω εχει φωτο με τα τωρινα στοιχεια

post-204465-0-44700100-1513378469_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς. Σε Speedport Entry 2i  υπάρχει δυνατότητα με Telnet-ssh να αλλαχτούν τα default SSID και Password, οπότε όταν κάνω reset να μη χρειάζεται να μπαίνω κάθε φορά να τα αλλάζω?

Ελπίζω κάποιος φίλος να ξέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/12/2017 at 9:38 PM, jimmmi said:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς. Σε Speedport Entry 2i  υπάρχει δυνατότητα με Telnet-ssh να αλλαχτούν τα default SSID και Password, οπότε όταν κάνω reset να μη χρειάζεται να μπαίνω κάθε φορά να τα αλλάζω?

Ελπίζω κάποιος φίλος να ξέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

δεν ειναι θεμα Configuration ακριβως.αυτο θα επρεπε να αλλαχτει στο default config του ρουτερ αρα στο firmware του ρουτερ.αλλιως δεν ξερω αν μπορεις να κανεις Save/restore configuration

On 16/12/2017 at 12:55 AM, PETERGHOST said:

Καλησπερα παιδια.... εχω ξαναστειλει πιο παλια σε αυτο θεμα, οταν πρωτοεβαλα το ιντερνετ ωστε να κανω τις καλυτερες ρυθμισεις στη γραμμη μου. Γενικα ειχα καλη γραμμη οποτε αν θυμαμαι καλα τους ειχα πει (vodafone) να με βαλουν σε 6αρι προφιλ και το εκαναν. Ηθελα λιγο να ριξετε μια ματια στα στοιχεια του ρουτερ γιατι μου δειχνει snr 0.9-1 στο downstream. Ειναι φυσιολογικο? Παιζει να εχει καποιο θεμα.? Γενικσ δεν εχω προβληματα στη γραμμη. Αλλωστε αν δειτε και τα error ειναι μηδενικα για 16 συνεχομενες μερες συνδεσης. Να σας πω οτι οταν εκανα την αλλαγη σε 6αρι επιανα περιπου 13με 15mbps, δεν θυμαμαι ακριβως και τωρα πιανω 18000.... τι λετε? Παρακατω εχει φωτο με τα τωρινα στοιχεια

post-204465-0-44700100-1513378469_thumb.png

αν κανεις Reboot λογικα θα ανεβει στο 6.απλα εχει κανει καποιο σκαμπανεβασμα η γραμμη και συγχρονισε με 6 αλλα μετα κατι εγινε στην γραμμη και επεσε στο 0.1 .εκτος αν το ρουτερ δεν μπορει να το διαβασει ή το διαβαζει λαθος.θα το δεις μετα απο Reboot αν ειναι θεμα η οχι.αλλα λογικα ειναι αυτο που σου ειπα για αυτο και ειδες 18 Mbit αντι για 15.μολις πεσει η γραμμη που απορω πως δεν εχει πεσει και πως δεν εχει errors θα πας στα προηγουμενα νουμερα.το εχω δει και μετα απο διακοπη ρευματος.συγχρονιζεις πρωτος και δεν εχεις crosstalk στην αρχη μεχρι να συγχρονισουν ολοι .οποτε συγχρονιζεις ψηλα με 6 margin και μετα πεφτει το Margin οταν συγχρονισουν και οι αλλοι εφοσον ο παροχος δεν υποστηριζει sla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν ειναι θεμα Configuration ακριβως.αυτο θα επρεπε να αλλαχτει στο default config του ρουτερ αρα στο firmware του ρουτερ.αλλιως δεν ξερω αν μπορεις να κανεις Save/restore configuration

αν κανεις Reboot λογικα θα ανεβει στο 6.απλα εχει κανει καποιο σκαμπανεβασμα η γραμμη και συγχρονισε με 6 αλλα μετα κατι εγινε στην γραμμη και επεσε στο 0.1 .εκτος αν το ρουτερ δεν μπορει να το διαβασει ή το διαβαζει λαθος.θα το δεις μετα απο Reboot αν ειναι θεμα η οχι.αλλα λογικα ειναι αυτο που σου ειπα για αυτο και ειδες 18 Mbit αντι για 15.μολις πεσει η γραμμη που απορω πως δεν εχει πεσει και πως δεν εχει errors θα πας στα προηγουμενα νουμερα.το εχω δει και μετα απο διακοπη ρευματος.συγχρονιζεις πρωτος και δεν εχεις crosstalk στην αρχη μεχρι να συγχρονισουν ολοι .οποτε συγχρονιζεις ψηλα με 6 margin και μετα πεφτει το Margin οταν συγχρονισουν και οι αλλοι εφοσον ο παροχος δεν υποστηριζει sla.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Οντως κάποια στιγμή τις επόμενες μερες που το ειδα είχε παει στο 6 κανονικά... Γενικα πάντως δεν εχω error... Οπότε υποθέτουμε οτι η γραμμή ειναι καλή; Θα μπορούσα να δοκιμάσω και κατι λιγότερο σε margin μήπως συγχρονισω ακομα πιο ψηλά και αναλόγως της σταθερότητας της γραμμής βλέπουμε; ´Η το 6 ειναι το πιο λιγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετα ατομα παιζουν και με λιγοτερο απο 6.αλλα κανεις παροχος δεν δινει κατω απο 6 και για να το ριξεις πρεπει να το υποστηριζει το ρουτερ ή το ρουτερ να υποστηριζεται απο το dmt.πολυ λιγα δηλαδη.κατι asus,draytek εχουν να πειραξεις Snr.πχ καποιοι το πανε στο 3 ή στο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

αρκετα ατομα παιζουν και με λιγοτερο απο 6.αλλα κανεις παροχος δεν δινει κατω απο 6 και για να το ριξεις πρεπει να το υποστηριζει το ρουτερ ή το ρουτερ να υποστηριζεται απο το dmt.πολυ λιγα δηλαδη.κατι asus,draytek εχουν να πειραξεις Snr.πχ καποιοι το πανε στο 3 ή στο 4.

Οκ.. Ίσως κανω μια προσπάθεια στον πάροχο γιατι οταν το είχα κατεβάσει σε 6 ήταν πολύ δεκτικοί δεν μου είπαν μα μου κλπ. Ειδάλλως δεν χάθηκε και ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PETERGHOST είπε

Οκ.. Ίσως κανω μια προσπάθεια στον πάροχο γιατι οταν το είχα κατεβάσει σε 6 ήταν πολύ δεκτικοί δεν μου είπαν μα μου κλπ. Ειδάλλως δεν χάθηκε και ο κόσμος...

https://zachzimm.com/blog/?p=214

Μπορείς σε παρακαλώ να το διαβάσεις λιγο αυτο; Απο οτι  καταλαβα γινεται μέσω Telnet να το ρυθμίζω και μόνος μου σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, PETERGHOST said:

Οκ.. Ίσως κανω μια προσπάθεια στον πάροχο γιατι οταν το είχα κατεβάσει σε 6 ήταν πολύ δεκτικοί δεν μου είπαν μα μου κλπ. Ειδάλλως δεν χάθηκε και ο κόσμος...

πλεον ολοι δινουν 6 εκτος απο τον οτε οποτε δεν ειναι παραξενο που στο κατεβασαν.παλια η Hol δεν το πηγαινε πιο κατω απο 11 μετα εδωσε 9 μετα εδωσε και 6 αλλα μονο σε interleave.Κατω απο 6 δεν εχω δει ποτε ουτε εδωμεσα ουτε κανεναν να εχει χωρις να το εχει πειραξει.δεν μιλαμε να πεσει λογω χ ψ θεματος οπως εσενα κατω απο 6 αλλα μιλαμε να το βαλει ο παροχος 6.αν θες καλεσε αλλα τζαμπα θα καλεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, PETERGHOST said:

https://zachzimm.com/blog/?p=214

Μπορείς σε παρακαλώ να το διαβάσεις λιγο αυτο; Απο οτι  καταλαβα γινεται μέσω Telnet να το ρυθμίζω και μόνος μου σωστά;

και σε μερικα tp link γινεται οπως εχουν αναφερει.καποιοι τα καταφεραν καποιοι αλλοι ελεγαν οτι δεν τους δεχοταν τις εντολες.δεν το εχω δοκιμασει

στην ουσια πρεπει να κανεις αυτο που λεει εδω

  • Telnet to the router using a tool like Putty or Window’s command line telnet. (i.e. telnet 192.168.1.1 23) and log in with your username and password
  • Type command adsl configure –snr 50
  • Your ADSL will drop and reconnect at a higher sync rate.

απλα θα πρεπει να δεις τι τικη θα δωσεις.δεν ξερω τι τιμες δεχεται.και καθε φορα λογικα θα χανει sync και θα ξανασυγχρονιζει οποτε μπορεις να δεις τι Margin εχεις και να πειραματιστεις με την τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, poulinos είπε

και σε μερικα tp link γινεται οπως εχουν αναφερει.καποιοι τα καταφεραν καποιοι αλλοι ελεγαν οτι δεν τους δεχοταν τις εντολες.δεν το εχω δοκιμασει

στην ουσια πρεπει να κανεις αυτο που λεει εδω

  • Telnet to the router using a tool like Putty or Window’s command line telnet. (i.e. telnet 192.168.1.1 23) and log in with your username and password
  • Type command adsl configure –snr 50
  • Your ADSL will drop and reconnect at a higher sync rate.

απλα θα πρεπει να δεις τι τικη θα δωσεις.δεν ξερω τι τιμες δεχεται.και καθε φορα λογικα θα χανει sync και θα ξανασυγχρονιζει οποτε μπορεις να δεις τι Margin εχεις και να πειραματιστεις με την τιμη.

Οκ θα το προσπαθήσω και βλέπουμε... Ευχαριστω πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα

σήμερα μου ενεργοποιήθηκε η vdsl στη forthnet

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 38142/80624 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/13.8 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.4/6.9 dB
Output Power(Up/Down) 5.7/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/447
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/62
FEC Errors(Up/Down) 0/19030
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 4 h 4 min 1 s

 

προτείνετε να ζητήσω fastpath?

 

και μια δεύτερη ερώτηση, κυρίως από περιέργεια, τα Attainable Rate και Attenuation που έχω, έχουν φυσιολογικές τιμές αν λάβουμε υπόψιν οτι είμαι κάπου 200 μέτρα  απο την καμπίνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται να βαλουμε fastpath για να εχουμε μειωμενο ping αλλα να ζητησουμε υψηλοτερο snr πανω απο 10 για να μην εχει αποσυνδεσεις η μονο σε interleaved γινεται να τους πεις να αυξησουν το snr?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...