Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

γινεται να βαλουμε fastpath για να εχουμε μειωμενο ping αλλα να ζητησουμε υψηλοτερο snr πανω απο 10 για να μην εχει αποσυνδεσεις η μονο σε interleaved γινεται να τους πεις να αυξησουν το snr?

εχω cyta και προσφατα αλλαξα σε fast, ειμαι με 8  snr και δεν εχω προβλημα με αποσυνδέσεις ουτε έπεσα  στο download ,το θεμα ειναι οτι δεν ειδα και ιδιαίτερη διαφορά στο ping .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εδω 6894309279.png και με χιλιαδες CRC errors ανα ωρα

Μεταβαση σε ΟΤΕ(fast path) και 6899972945.png με επισης χιλιαδες errors

 

Αναβαθμιση σε VDSL 50 απο KV 7027728664.pngμε Capture.jpg

 

και σημερα σε 100 7035743294.png με Capture1.jpg

 

Προφανως ολα ειναι καλα αλλα θελω να ρωτησω γιατι ενω εβαλα διπλη μπριζα στην κεντρικη και εχω κατευθειαν το ρουτερ επανω και δινοντας στην αλλη που παει στο υπολοιπο σπιτι απο το phone 2,δεν εχω τηλεφωνο.VOIP btw.

 

Κανω καπου λαθος στην συνδεσμολογια;

Επεξ/σία από loipol84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να καταλάβω τα στατιστικά της γραμμής αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
Το θέμα είναι ότι από την είσοδο φεύγει απλό τηλεφωνικό καλώδιο και πάει εξωτερικά στον δεύτερο όροφο στο router.

Θα δω διαφορά στην ποιότητα γραμμής αν το αλλάξω με ένα cat5;

vdsl stats.png

Επεξ/σία από spyraldo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
On 31/01/2018 at 9:21 PM, JERONIMO888 said:

γινεται να βαλουμε fastpath για να εχουμε μειωμενο ping αλλα να ζητησουμε υψηλοτερο snr πανω απο 10 για να μην εχει αποσυνδεσεις η μονο σε interleaved γινεται να τους πεις να αυξησουν το snr?

γινεται και σε fast.αλλα μην αλλαξεις margin πριν το δοκιμασειε διοτι το fast path απο μονο το θα σου ριξει ταχυτητα.οτι profile υπαρχει σε fast μπορει να υπαρχει και σε interleave και αναποδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/2/2018 at 10:56 AM, nbtz89 said:

Κάποιο σχόλιο για τα στατιστικά μου;

Capture2.PNG

οπως βλεπεις το attainable σου ειναι ακομα μεγαλυτερο.τι αλλο θες δηλαδη :P. αρχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/2/2018 at 10:02 AM, spyraldo10 said:

Προσπαθώ να καταλάβω τα στατιστικά της γραμμής αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
Το θέμα είναι ότι από την είσοδο φεύγει απλό τηλεφωνικό καλώδιο και πάει εξωτερικά στον δεύτερο όροφο στο router.

Θα δω διαφορά στην ποιότητα γραμμής αν το αλλάξω με ένα cat5;

vdsl stats.png

μπορει και να δεις μπορει και οχι.θελει δοκιμη .εφοσον κλειδωνεις 100 Mbit αν παιξει καλυτερα το νεο καλωδιο θα δεις μεγαλυτερο Margin στο download οπως και στο upload.

On 7/2/2018 at 1:39 AM, loipol84 said:

Απο εδω  και με χιλιαδες CRC errors ανα ωρα

Μεταβαση σε ΟΤΕ(fast path) και  με επισης χιλιαδες errors

Αναβαθμιση σε VDSL 50 απο KV με 

και σημερα σε 100  με 

Προφανως ολα ειναι καλα αλλα θελω να ρωτησω γιατι ενω εβαλα διπλη μπριζα στην κεντρικη και εχω κατευθειαν το ρουτερ επανω και δινοντας στην αλλη που παει στο υπολοιπο σπιτι απο το phone 2,δεν εχω τηλεφωνο.VOIP btw.

Κανω καπου λαθος στην συνδεσμολογια;

η δευτερη πριζα θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενη απο πισω.εκτος αν για καποιο λογο δεν σε ειχαν ενεργοποιησει ακομα στο voip ή δεν εχει σεταριστει η τηλεφωνια.ή αν εχεις θεμα στην καλωδιωση

On 1/2/2018 at 6:44 PM, Votritis said:

εχω cyta και προσφατα αλλαξα σε fast, ειμαι με 8  snr και δεν εχω προβλημα με αποσυνδέσεις ουτε έπεσα  στο download ,το θεμα ειναι οτι δεν ειδα και ιδιαίτερη διαφορά στο ping .

Full interleave Ping κανα 30αρι σε dns.αν εισαι fast σε up και Down κοντα στα 7-8 με dns.αν εισαι fast up και Interleave down τοτε κανα 14 -15 Ping.μην κανεις δοκιμη απο τα παιχνιδια γιατι εκει ειναι και Links με εξωτερικο ειναι και φορτος Server και αλλα τοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/1/2018 at 6:50 PM, DioNiSis_000 said:

καλησπέρα

σήμερα μου ενεργοποιήθηκε η vdsl στη forthnet

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 38142/80624 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/13.8 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.4/6.9 dB
Output Power(Up/Down) 5.7/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/447
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/2 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/62
FEC Errors(Up/Down) 0/19030
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 4 h 4 min 1 s

προτείνετε να ζητήσω fastpath?

και μια δεύτερη ερώτηση, κυρίως από περιέργεια, τα Attainable Rate και Attenuation που έχω, έχουν φυσιολογικές τιμές αν λάβουμε υπόψιν οτι είμαι κάπου 200 μέτρα  απο την καμπίνα?

μπορεις να ζητησεις Fast path.Ναι μια χαρα ειναι τα χαρακτηριστικα.λιγο λιγοτερο attenuation οσο θυμαμαι εχω εγω που ειμαι καπως πιο κοντα.100 μετρα. 5,5 attenuation.αν θες τα μεγιστα τοτε

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, LCF said:

Μπορώ να έχω και εγώ μια γνώμη για τα στατιστικά μου?

Έχω αρκετά σκαμπανευάσματα στην ταχύτητα και δεν ξέρω γιατί.

Screenshot_1.jpg

μια χαρα φαινονται αλλα α.αν δεν θες fast ζητα interleave θα εισαι πιο σταθερος.β.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

μια χαρα φαινονται αλλα α.αν δεν θες fast ζητα interleave θα εισαι πιο σταθερος.β.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Πρέπει να απευθυνθώ στη Nova για την επιλογή αυτή ή μπορώ κάπως από τις ρυθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από επικοινωνία με τη Nova, με ενημέρωσαν ότι υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα στη γραμμή και θα έρθει τεχνικός να το δει.

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι παρόλο που εγώ βλέπω να είμαι σε fast path, αυτοί λένε ότι είμαι σε interleave και ότι τους κάνει εντύπωση αυτό.

Περιμένω πλέον τον τεχνικό μήπως και βγάλει άκρη..

Παρεμπιπτόντως, πρώτη φορά πέτυχα τόσο εξυπηρετική υπάλληλο στην τεχνική υποστήριξη της Nova. Μόνο αυτή μπορούσε να δει τις μεγάλες αυξομειώσεις που είχε η γραμμή μου.

Επεξ/σία από LCF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Εμένα τα στοιχεία της γραμμής μου είναι αυτά. Μεταφέρθηκα από μια άλλη περιοχή της Αθήνας στον Άγιο Νικόλαο (Κάτω Πατήσια) και η ταχύτητά μου έχει πέσει στο μισό! Φταίει κάτι; Πως βλέπετε τα χαρακτηριστικά της γραμμής; Επίσης ξέρει κανείς αν εδώ στον Αγ. Νικόλαο παίζει vdsl; Η wind που είμαι μου είπε πως μπορεί και να έχει αλλά δεν είναι σίγουροι...

 

σφδσγ.jpg

Επεξ/σία από alexandros9019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...