Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/4/2018 at 18:42, LCF said:

Πρέπει να απευθυνθώ στη Nova για την επιλογή αυτή ή μπορώ κάπως από τις ρυθμίσεις?

Ο παροχος το κανει αυτο.αν ειναι vdsl καποιος και πεφτει σε Dslam οτε αλλα εχει πχ wind τοτε η wind το ζηταει στον οτε.

On 18/4/2018 at 15:42, LCF said:

Μετά από επικοινωνία με τη Nova, με ενημέρωσαν ότι υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα στη γραμμή και θα έρθει τεχνικός να το δει.

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι παρόλο που εγώ βλέπω να είμαι σε fast path, αυτοί λένε ότι είμαι σε interleave και ότι τους κάνει εντύπωση αυτό.

Περιμένω πλέον τον τεχνικό μήπως και βγάλει άκρη..

Παρεμπιπτόντως, πρώτη φορά πέτυχα τόσο εξυπηρετική υπάλληλο στην τεχνική υποστήριξη της Nova. Μόνο αυτή μπορούσε να δει τις μεγάλες αυξομειώσεις που είχε η γραμμή μου.

a.τσεκαρε καλωδιωση με αυτο που εγραψα πιο πανω στο guide της cyta για να παρεις το μεγιστο.ειναι ασχετο με το βραχυκυκλωμα αλλα ειναι Must να γινει για να παρεις τα Max.

επισης εχω δει περιπτωσεις να εμφανιζει σε adsl λαθςο το fast /interleave αλλα ειναι ευκολο να το δεις.με ενα Pc Με ethernet κανε Ping 194.219.227.2

αν εισαι κατω απο 10 εισαι Fast και στο Up και στο Down.αν δεις κανα 14-15 εισαι fast Μονο up.αν δεις κανα 30+ εισαι Interleave και Up και down.

On 18/4/2018 at 18:50, alexandros9019 said:

Παιδιά καλησπέρα. Εμένα τα στοιχεία της γραμμής μου είναι αυτά. Μεταφέρθηκα από μια άλλη περιοχή της Αθήνας στον Άγιο Νικόλαο (Κάτω Πατήσια) και η ταχύτητά μου έχει πέσει στο μισό! Φταίει κάτι; Πως βλέπετε τα χαρακτηριστικά της γραμμής; Επίσης ξέρει κανείς αν εδώ στον Αγ. Νικόλαο παίζει vdsl; Η wind που είμαι μου είπε πως μπορεί και να έχει αλλά δεν είναι σίγουροι...

σφδσγ.jpg

ζητα 6ari margin μηπως κερδισεις κανα mbit.

β.κανε μια βολτα εξω να δεις αν υπαρχουν νεα kv και μετα ρωτας:)

επισης για θεμα συγχρονισμου αν πιανουν τα χερια σου να δοκιμασεις στον κατανεμητη/χωνευτη καντο για να δεις μηπως χανεις μεσα στο σπιτι.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια εγω με Nova εχω αποσυνδεσεις συνεχεια. Απο την πρωτη μερα που την εβαλα δεν συγχρονιζε. Την πρωτη φορα ηρθε τεχνικος. Δεν βρηκε καποιο θεμα στα καλωδια του σπιτιου κ της πολυκατοικιας. Κανει κατι ρυθμισεις εχω κανονικα ιντερνετ για 1μιση μηνα στα 14 mbs. Μετα αρχιζουν οι αποσυνδεσειε κ να μην συγχρονιζει. Παιρνω τηλ. Μου αλλαζουν margin για να μμσυγχρονισει κ να μην αποσυνδεεται κ η ταχυτητα απο 14 πεφτει στο 3... δλδ τπτ... Κανω παραπονα, ερχεται τεχνικος. Ελεγχει παλι ρουτερ, καλωδια πολυκατοικιας, καλωδια σπιτιου ολα κομπλε λεει. Παιρνει τηλ στο κεντρο τους κ ζηταει να μου αλλαξουν profile. Μου αλλαζουν, πιανω 14 παλι. Φευγει ο τεχνικος κ μετα απο λιγο αρχιζουν παλι οι αποσυνδεσεις. Παιρνω τηλ, μου λενε να ερθει τεχνικος για 3η φορα. Τους λεω τι να δει παλι. Τα καλωδια οκ, το ρουτερ οκ αρα δικο τους θεμα... 

 

Ξερετε τι φταιει? Αν ξαναρθει τεχνικος παιζει να λυθει? Αν αλλαξω παροχο? Εχω καποια πιθανοτητα με αλλο παροχο? Να βαλω vdsl δεν εχω χρηματα κ δεν χρειαζομαι κιολας τοσο υψηλη ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή, φαίνεται ότι είσαι μακρυά από το ΑΚ, και όταν βάζουν χαμηλό προφίλ ανεβαίνει η ταχύτητα αλλά έχεις αποσυνδέσεις (λογικό και αναμενόμενο) και όταν χαμηλώνουν το προφίλ έχεις χαμηλή ταχύτητα χωρίς, όμως αποσυνδέσεις (λογικό και αναμενόμενο).

Η λύση είναι να περιμένεις να αναβαθμιστεί το δίκτυο στην περιοχή σου και να βάλεις vdsl από KV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Από την περιγραφή, φαίνεται ότι είσαι μακρυά από το ΑΚ, και όταν βάζουν χαμηλό προφίλ ανεβαίνει η ταχύτητα αλλά έχεις αποσυνδέσεις (λογικό και αναμενόμενο) και όταν χαμηλώνουν το προφίλ έχεις χαμηλή ταχύτητα χωρίς, όμως αποσυνδέσεις (λογικό και αναμενόμενο).

Η λύση είναι να περιμένεις να αναβαθμιστεί το δίκτυο στην περιοχή σου και να βάλεις vdsl από KV.

Και πως γινεται τοτε ολη η πολυκατοικια να εχει μια χαρα ιντερνετ οπως και η προηγουμενη νοικαρισσα που ειχε αλλη εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Αν έδινες τα στατιστικά της γραμμής σου, θα είχαμε καλλίτερη εικόνα, για το τι συμβαίνει.

Δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις για το πως να το κανω. Δλδ τι προγραμμα βαζω κλπ. Παντως σε ευχαριστω για τον  χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Θα πληκτρολογήσεις 192.168.1.1, θα ανοίξει το modem και θα βρεις τα στατιστικά του.

Δεν μου το ανοιγει. Αντιθετα αν μπω στο wifi του γειτονα με το ιδιο url μου ανοιγει την καρτελα του modem του

Screenshot_20180513-141548.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Πληκτρολογείς σε ένα browser ή όχι;

Αν έχεις deskop/laptop δοκίμασε εκεί.

Και σε chrome κ σε monzila κ σε explorer. Το ιδιο μνμ βγαζει. Ενα technicolor ειναι το router. Δεν εχω αλλαξει καν το κλειδι για το ιντερνετ. Οπως το πηρα ετσι το συνεδεσα. Λες να φταει αυτο για τις αποσυνδεσεις? 2 τεχνικοι nova ειπαν οτι καλωδια σε πολυκατοικια κ διαμερισμα ειναι οκ. Το ιδιο μου ειπαν κ για το ρουτερ. Δεν ανεφεραν κατι για αποσταση ή vdsl. Μαλιστα οταν ο 2ος κατεβασε το προφιλ το τσεκαρε κ επαιζε κομπλε στα 14mbs. Κ την επομενη μερα αρχισε παλι να αποσυνδεεται κ να συνδεεται.

Επεξ/σία από Gkostas2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, makfil είπε

Δοκίμασε και το 192.168.1.254.

Πόση είναι η απόστασή σου από το ΑΚ, έστω και σε ευθεία γραμμή;

Και το .254 δεν ανοιγει... Το Α/Κ είναι στο ακριβώς απέναντι τετράγωνο. Δλδ απο το σπίτι μου ζήτημα να είναι 150-200 μέτρα μακριά. Γι' αυτό και οι 2 τεχνικοί της Nova δεν μου είπαν κάτι για την απόσταση και δεν πιστεύω και γω ο ίδιος οτι φταίει η απόσταση. Αυτό που μου είπε το Call Center, ήταν ότι η γραμμή μου είχε θόρυβο και δεν συντόνιζε, ανέβασαν το profile και αντί να πέσει λιγο κάτω απο τα 14MBS, έπεσε με την μία στα 3MBS. Γι' αυτο τον λογο μου είπαν να έρθει τεχνικός μήπως φταίνε τα καλώδια κλπ. Γιατί τόσο απότομη πτώση δεν είναι φυσιολογική. Ο τεχνικός ήρθε, έλεγξε γραμμή, καλώδια κλπ είπε ότι δεν υπάρχει βλάβη και απλά μου άλλαξε το profile για να ξαναέχω 14MBS, έλα μου όμως που μετά απο λίγες ώρες το ίντερνετ ξεσυνδέεται και επανασυνδέεται απο μόνο του. Μου ειπαν θα ξανάρθει τεχνικός, αλλά πραγματικά έχω κουραστεί με αυτό το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν δικαιολογείται να είσαι 150-200 μ. από το Αστικό Κέντρο (AK) και να πιάνεις μόνο 14 με adsl. 

Κάτι άλλο συμβαίνει και δεν έχουμε τα στατιστικά της γραμμής σου, για να δούμε την πραγματική εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Βασικά, δεν δικαιολογείται να είσαι 150-200 μ. από το Αστικό Κέντρο (AK) και να πιάνεις μόνο 14 με adsl. 

Κάτι άλλο συμβαίνει και δεν έχουμε τα στατιστικά της γραμμής σου, για να δούμε την πραγματική εικόνα.

Μα γι' αυτό μου κάνει εντύπωση. Αν υπήρχε θέμα δεν θα το έβλεπε στα στατιστικά της γραμμής και η Nova?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...