Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, makfil είπε

Βρήκες την ip του modem;

Το άνοιξες; 

Δεν είμαι σπίτι μου τώρα. Ελπίζω αύριο που θα πάω να ανοίξει με τον τρόπο που έστειλε ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: Άλλες εταιρείες (nova, vodafone) με βγαζουν στο Α/Κ Κολωνού (700μ απο το σπιτι μου) και άλλες στο Α/Κ Δαγκλή (cosmote), που είναι 1Km απο το σπίτι μου... Το ακόμα καλύτερο...

Wind: Μου δίνει VDSL με βάση την διαθεσιμότητα

Vodafone & Nova: Μου δίνουν ADSL με βάση την διαθεσιμότητα

Cosmote: ΔΕΝ μου δίνει τίποτα με βάση την διαθεσιμότητα. Ούτε καν ADSL και μένω στο Κέντρο της Αθήνας... 30 λεπτά με τα πόδια απο το Σύνταγμα...

Τώρα εγω ποιον απο τους 3 να πιστέψω; Μιλάμε οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα είναι ένα χάος.

Επεξ/σία από Gkostas2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Update: Άλλες εταιρείες (nova, vodafone) με βγαζουν στο Α/Κ Κολωνού (700μ απο το σπιτι μου) και άλλες στο Α/Κ Δαγκλή (cosmote), που είναι 1Km απο το σπίτι μου... Το ακόμα καλύτερο...

Wind: Μου δίνει VDSL με βάση την διαθεσιμότητα

Vodafone & Nova: Μου δίνουν ADSL με βάση την διαθεσιμότητα

Cosmote: ΔΕΝ μου δίνει τίποτα με βάση την διαθεσιμότητα. Ούτε καν ADSL και μένω στο Κέντρο της Αθήνας... 30 λεπτά με τα πόδια απο το Σύνταγμα...

Τώρα εγω ποιον απο τους 3 να πιστέψω; Μιλάμε οι τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα είναι ένα χάος.

1. Επιβεβαίωσες ότι δεν είσαι σε απόσταση 150 μ. από το ΑΚ όπως, ισχυριζόσουν.

2. Το ερώτημα σε ποιο ΑΚ είσαι συνδεδεμένος λύνεται με το να πας στον κατανεμητή στο υπόγειο της πολυκατοικίας, να δεις σε ποιο KV έχει συνδεθεί η πολυκατοικία και κάνοντας μια βόλτα στο ΟΤ ή στο διπλανό θα το βρεις. Στο χάρτη θα βρεις το ΑΚ στο οποίο ανήκει η περιοχή σου. Στο ΑΚ Δαγκλή έχουν αναρτηθεί μερικές καρφίτσες με τις θέσεις των KV VDSL που έχει τοποθετήσει ο ΟΤΕ και πατώντας το ADSL βλέπεις και μερικά από τα KV ADSL.

3. Εάν έχει διαθεσιμότητα η Wind, εξέτασε την περίπτωση, με εξασφάλιση ότι θα σου δώσουν σίγουρα vdsl από KV και όχι από το KV.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

1. Επιβεβαίωσες ότι δεν είσαι σε απόσταση 150 μ. από το ΑΚ όπως, ισχυριζόσουν.

2. Το ερώτημα σε ποιο ΑΚ είσαι συνδεδεμένος λύνεται με το να πας στον κατανεμητή στο υπόγειο της πολυκατοικίας, να δεις σε ποιο KV έχει συνδεθεί η πολυκατοικία και κάνοντας μια βόλτα στο ΟΤ ή στο διπλανό θα το βρεις. Στο χάρτη θα βρεις το ΑΚ στο οποίο ανήκει η περιοχή σου. Στο ΑΚ Δαγκλή έχουν αναρτηθεί μερικές καρφίτσες με τις θέσεις των KV VDSL που έχει τοποθετήσει ο ΟΤΕ και πατώντας το ADSL βλέπεις και μερικά από τα KV ADSL.

3. Εάν έχει διαθεσιμότητα η Wind, εξέτασε την περίπτωση, με εξασφάλιση ότι θα σου δώσουν σίγουρα vdsl από KV και όχι από το KV.

Με βαση τον χαρτη βλεπω οτι ανηκω στον κολωνο (αν κ η cosmote με βγαζει οτι ανηκω στο Δαγκλη). Επισης με βαση τον χαρτη υπαρχει κουτι ADSL (αυτα τα μικρα πρασινα) ακριβως στο επομενο τετραγωνο οπως κ ειχα παρατηρησει. Δλδ 150-200 μετρα. Το βραδυ θα παω σπιτι να δω κ στατιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χάρτη έχουν σχεδιαστεί τα όρια κάθε ΑΚ. Επομένως, εάν η οδός και το ΟΤ της πολυκατοικίας σου βρίσκονται μέσα στα όρια του ΑΚ Κολωνού, τότε ανήκεις σ' αυτό. 

Οι πράσινες καρφίτσες είναι KV VDSL και εμφανίζονται όταν πατήσεις το πλήκτρο VDSL OTE και οι κόκκινες είναι KV ADS( και εμφανίζονται όταν πατήσεις το αντίστοιχο πλήκτρο.

Εάν το KV που είδες είναι σαν αυτά της εικόνας που έχει ένα πράσινο KV, τότε είναι KV VDSL και αυτό σημαίνει ότι έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο και σ' αυτό το ΑΚ αλλά οι εθελοντές που ανεβάζουν τις θέσεις τους στο χάρτη, δεν τα έχουν ανεβάσει όλα. Εάν, λοιπόν, το KV που είδες είναι και αυτό στο οποίο συνδέεσαι (αυτό θα το ελέγξεις με τον αριθμό του, όπως έγραψα παραπάνω), τότε μπορείς να πάρεις vdsl (θεωρητικά).

Υπάρχει ένα πρόβλημα με αυτό που έγραψες για τον ΟΤΕ. Αφού έχεις σύνδεση adsl, έστω και από Forthnet, παίρνεις σίγουρα από το παλιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ και, επομένως, δεν μπορεί να μην σου δείχνει διαθεσιμότητα ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου δείχνει. Βλέπω η ταχύτητα έχει πέσει στο 8.5 απο 14.5 που ειχα...

Link Status    Connected
Rate (Up/Down)    860/9259 kbps
Noise Margin (Up/Down)    11.2/8.8 dB
Line Attenuation (Up/Down)    12.1/19.8 dB
Output Power (Up/Down)    12.2/18.8 dBm
Data Path (Up/Down)    Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down)    886/8616 kbps
CRC errors    7230

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις πριν κατι μερες μπηκα στο κλαμπ των vdsl κατοχων πως φαινεται η γραμμη μου?Ειναι τουμπανο ή ειναι η ιδεα μου??

 

Νέα εικόνα bitmap.jpg

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Αυτό μου δείχνει. Βλέπω η ταχύτητα έχει πέσει στο 8.5 απο 14.5 που ειχα...

Link Status    Connected
Rate (Up/Down)    860/9259 kbps
Noise Margin (Up/Down)    11.2/8.8 dB
Line Attenuation (Up/Down)    12.1/19.8 dB
Output Power (Up/Down)    12.2/18.8 dBm
Data Path (Up/Down)    Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down)    886/8616 kbps
CRC errors    7230

Το πρόβλημά σου είναι τα CRC errors που είναι πολύ υψηλά και προέρχονται από το θόρυβο της γραμμής, όπως σου είπαν οι τεχνικοί.

Σφάλματα CRC

Η καταμέτρηση σφαλμάτων CRC (Cyclic Redundancy Check), είναι ουσιαστικά ένα σύνολο σφαλμάτων το οποίο χρησιμοποιείται για την επαλήθευση μετάδοση πακέτων μεταξύ του αποστολέα και παραλήπτη. Ένα σφάλμα CRC δείχνει ότι ένα μέρος του πακέτου δεδομένων είναι κατεστραμμένο και απαιτεί την αναμετάδοση του. Πολλά σφάλματα CRC σε σύντομο χρονικό διάστημα, δείχνουν μια αισθητή μείωση στην ταχύτητα της γραμμής. Αυτό μπορεί να αποτελεί μια πρώιμη ένδειξη ότι υπάρχει πάρα πολύ θόρυβο στη τηλεφωνική γραμμή και σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια συγχρονισμού του Router.


@icenex

Η γραμμή σου έχει τα κλασικά χαρακτηριστικά σύνδεσης vdsl από KV

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, makfil είπε

Το πρόβλημά σου είναι τα CRC errors που είναι πολύ υψηλά και προέρχονται από το θόρυβο της γραμμής, όπως σου είπαν οι τεχνικοί

Μα το ότι υπάρχει θόρυβος το ξέρω απο την πρώτη στιγμή. Το θέμα είναι:

1. Απο την στιγμή που οι τεχνικοί είπαν οτι τα καλώδια ειναι οκ, μπορώ να κάνω κάτι με την νόβα προκειμενου να μην έχω αποσυνδέσεις και να εχω και μια φυσιολογική ταχύτητα και όχι 3Mbts όπως μου έβαλαν;

2. Ο θορυβος οφείλεται στην νοβα, στον οτε, σε κάποιον άλλον; Μπορεί κάποιος να τον διορθώσει;

3. Αν τους ζητήσω να μου αλλάξουν ζεύγος θα λυθεί το θεμα; btw, κουτί ADSL είναι στο ακριβως απέναντι τετράγωνο απο το σπίτι μου. Αν αυτο παίζει καποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nova αλλά και κάθε εναλλακτικός πάροχος χρησιμοποιούν το παλιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ για την τηλεφωνία και το adsl και, επομένως, ο θόρυβος της γραμμής οφείλεται στο δίκτυο του ΟΤΕ, και δεν μπορεί να αλλάξει όσο χρησιμοποιείται το ίδιο δίκτυο.

Αλλάζει όταν αλλάξεις δίκτυο και συνδεθείς με vdsl σε αναβαθμισμένο KV που έχει συνδεθεί με οπτική ίνα με το ΑΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Η Nova αλλά και κάθε εναλλακτικός πάροχος χρησιμοποιούν το παλιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ για την τηλεφωνία και το adsl και, επομένως, ο θόρυβος της γραμμής οφείλεται στο δίκτυο του ΟΤΕ, και δεν μπορεί να αλλάξει όσο χρησιμοποιείται το ίδιο δίκτυο.

Αλλάζει όταν αλλάξεις δίκτυο και συνδεθείς με vdsl σε αναβαθμισμένο KV που έχει συνδεθεί με οπτική ίνα με το ΑΚ.

VDSL που μιλησα με Cosmote δεν παιζει, οποτε μονη λυση ADSL ΟΤΕ μπας κ βρω την υγεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα.

Και ο ΟΤΕ θα χρησιμοποιήσει για τη σύνδεσή σου adsl το ίδιο παλιό χάλκινο δίκτυό του. Επομένως, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Αλλά, οι αποφάσεις είναι δικές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...