Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη για την καθυστέρηση βρέθηκε η αιτία του προβλήματος και λύθηκε.

Ήρθε ένας φίλος που δουλεύει στον οτε,το πρόβλημα προέρχεται από την γραμμή που κατεβαίνει στο ισόγειο και καταλήγει στο υπνοδωμάτιο,μόλις την αποσυνδέουμε ανέβηκε η ταχύτητα στο 12500 και σταμάτησε ο βόμβος.Οπότε θα πάρω από τον κατανεμητή ένα νέο καλώδιο και θα το φέρω εξωτερικά μέχρι το ισόγειο γιατί έχω και τον συναγερμό εκεί.

Πήρα και τον οτε μου κατέβασε το margin στο 9 και τώρα παίζω στα 14700 χωρίς αποσυνδέσεις και margin από 8,4 με 9.1.

Όλα καλά λοιπόν ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη για την καθυστέρηση βρέθηκε η αιτία του προβλήματος και λύθηκε.

Ήρθε ένας φίλος που δουλεύει στον οτε,το πρόβλημα προέρχεται από την γραμμή που κατεβαίνει στο ισόγειο και καταλήγει στο υπνοδωμάτιο,μόλις την αποσυνδέουμε ανέβηκε η ταχύτητα στο 12500 και σταμάτησε ο βόμβος.Οπότε θα πάρω από τον κατανεμητή ένα νέο καλώδιο και θα το φέρω εξωτερικά μέχρι το ισόγειο γιατί έχω και τον συναγερμό εκεί.

Πήρα και τον οτε μου κατέβασε το margin στο 9 και τώρα παίζω στα 14700 χωρίς αποσυνδέσεις και margin από 8,4 με 9.1.

Όλα καλά λοιπόν ευχαριστώ για την βοήθεια.

μια χαρα απλα μια διευκρινηση.σιγουρα φταιει το καλωδιο μεχρι κατω ή μηπως δεν εχει φιλτρο ο συναγερμος η εχει χαλασει το φιλτρο?διοτι αν απλα αποσυνδεσε την γραμμη απο το κεντρικο πριζακι και ειδε οτι ειναι καθαρη ισως δεν φταιει το καλωδιο αλλα να φταιει οτι δεν υπαρχει φιλτρο.οποτε check it>για να γινει σωστος ελεγχος πρεπει να βγαλεις την γραμμη απο το συναγερμο και να δεις παλι ποσο συγχρονιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρίζα κάτω έχω φιλτράκι και επάνω του διαχωριστή,από το ένα δίνω σε ένα σταθερό τηλέφωνο και από το άλλο δίνω στον συναγερμό,αλλάχτηκαν και τα 2(φιλτρο και ταφ) αλλά το πρόβλημα συνεχίστηκε.

Πριν λίγους μήνες βάλαμε γυψοσανίδες και επεκτείναμε τις πρίζες επάνω στην γυψοσανίδα,προφανώς εκεί έχει γίνει η πατάτα,έτσι κι αλλιώς η εσωτερική γραμμή είναι πολύ παλιά και πιθανόν να υπάρχει και υγρασία.Γιαυτό είπα να τραβήξω ένα εξωτερικό καλώδιο και να το ρίξω μέσα στην πρίζα για να αποκλείσω τι όποιες απώλειες και προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοίγω τοπικ

έδωσα το netgear dgn 2200 στον αδερφό μου γιατί είχε πρόβλημα στην γραμμή του και πήρα ένα linksys wag200g

είχα προβλήματα τις πρώτες μέρες (κλείδωνε χαμηλά και είχα και πολλές αποσυνδέσεις)  μέχρι που πέρασα το firmware από openwag.

πριν είχε το 1.01.06 και τώρα έχω το 1.01.09-openwag200-14 (πιστεύω πως είναι το τελευταίο)

όλα λύθηκαν .

απλά πείτε πως σας φαίνονται τα στατιστικά της γραμμής .

post-200402-0-40928900-1377439218_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μια χαρα.24 attenuation και 17mbit ειναι super duperrrrrr πλεον.υπαρχει και το 1.01.09 απο firmware σε original αλλα αφου εβαλες open wag δεν εχεις θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εξηγήσει κανείς με απλά λόγια τι είναι το QoS? να το έχω on ή off στο router?

επισης στα modulations εχει:

G-DMT, G.lite, T1.413, ADSL2, AnnexL, ADSL2+, AnnexM και μετα λεει capability: Bitswap, SRA.

 

ποια να έχω on και ποιά off? 

αλλάζει κάτι στο snr και το attenuation αναλογα με ποιά έχω?

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εξηγήσει κανείς με απλά λόγια τι είναι το QoS? να το έχω on ή off στο router?

επισης στα modulations εχει:

G-DMT, G.lite, T1.413, ADSL2, AnnexL, ADSL2+, AnnexM και μετα λεει capability: Bitswap, SRA.

 

ποια να έχω on και ποιά off? 

αλλάζει κάτι στο snr και το attenuation αναλογα με ποιά έχω?

 

ευχαριστώ.

qos=;quality of service.οταν κατεβαζουν απο μια γραμμη παρα πολλα ατομα μπορει να θες να δωσεις προτεραιοτητα πχ σε αυτους που χρησιμοποιουν voip η σε αυτους που παιζουν με ftp ενω αντιθετα αυτοι που ειναι στην ταδε πορτα πχ 4444 να τους βαλεις με την πιο χαμηλη προτεραιοτητα.δηλαδη οριζεις ανα port η ανα service καποιες προτεραιοτητες.αναλογως το ρουτερ μπορει να δεις απο απλες ρυθμισεις μεχρι να ρυθμιζεις ποιος με ποια ip εχει προτεραιοτητα ποσο θα κατεβαζει max κτλ.η zyxel πχ δινει πολλα εξτρα καλουδια πανω στο qos και εχει μεχρι και bandwidth manager.παραπανω μπορεις να δεις αναλυτικα στην wikipedia.

τωρα το sra ειναι seamless rate adaptation.οσο ξερω δεν το υποστηριζει καποιος Provider οποτε και αυτο και το bitswap αστα οπως ειναι απο default.οχι δεν θα σου αλλαξουν κατι. το sra στην ουσια υποτιθεται οτι αμα το υποστηριζει ο provider οτι μεταβαλει την ταχυτητα συγχρονισμου της γραμμης σου χωρις να κανει sync.δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα νομιζω οτι για αυτο ειναι οσο θυμαμαι.

οσο για το qos αν το χρειαζεται το ενεργοποιεις.μην περιμενεις θαυματα.εγω το εχω παντα κλειστο παντως.υπαρχουν και software που οριζες μετα ορια.οχι qos ακριβως αλλα σαν bandwidth manager που ειναι και αυτο σαν ενα τροπο qos.

κατα τα αλλα qos Και bandwidth manager ειναι λιγο διαφορετικα πραγματα.επισης γιατα modulation και ολα τα να βαλεις αυτο θα παει σε adsl2+.εν τουτοις μονο το adsl2+ θελεις εκτος αν παιζεις annex m οποτε το αφηνεις και εκεινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το SRA είναι αυτό που λέει ο poulinos , υπάρχει σαν δυνατότητα σε μερικά DSLAM του ΟΤΕ (λογικά και παρόχων)  και έχουν γίνει δοκιμές with success, αλλά δεν έχει παρθεί απόφαση για μόνιμη χρήση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

myxj.png
2oy0.png
 
 

 

Μήπως μπορείτε να μου πείτε και για τα δικά μου stats πως τα βλέπεται; ο Οτε μου είπε ίσως φταίει που έχω isdn γραμμή και ίσως αν αλλάξω το splitter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SRA είναι αυτό που λέει ο poulinos , υπάρχει σαν δυνατότητα σε μερικά DSLAM του ΟΤΕ (λογικά και παρόχων)  και έχουν γίνει δοκιμές with success, αλλά δεν έχει παρθεί απόφαση για μόνιμη χρήση του. 

δεν εχω δει κανεναν παροχο να παιζει με sra για την ωρα.και δεν νομιζω να δουμε ποτε αν και αν παιζει σωστα θα ελυνε πολλα θεματα αποσυνδεσεων.γιατι οτι πεφτει η ταχυτητα καποιος μπορει να μην το δει και να μην το προσεξει αλλα την αποσυνδεση θα την καταλαβει ακομα και ο πιο ασχετος σχεδον .βεβαια θα μου πεις του βαζεις 15 margin και τελειωνεις και ουτε sra ουτε τιποτα.ειναι και αυτο μια αποψη απλα με το sra θα ηταν καλυτερα οτι δεν θα τον ειχες μονιμα χαμηλα.ειδικα για ατομα που εχουν θεματα καποιες ωρες τις ημερας ή εχουν μερικες αποσυνδεσεις.

 

 

myxj.png
 

Μήπως μπορείτε να μου πείτε και για τα δικά μου stats πως τα βλέπεται; ο Οτε μου είπε ίσως φταίει που έχω isdn γραμμή και ίσως αν αλλάξω το splitter;

 

για 27 attenuation ,9 margin που δινει ο οτε οπως και annex b εισαι νορμαλ.,ουτε το καλυτερο ουτε το χειροτερο.δοκιμασε χωρις splitter μονο με το ρουτερ στην γραμμη για να δεις ποσο συγχρονιζεις.αλλα δεν θα αλλαξει κατι λογικα.γενικα το adsl over isdn κοβει λιγο σε Upload σε σχεση με το adsl over pots.επισης το 9 Margin σου κοβει λιγακι εναντι πχ το 6 της forthnet αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.σε λιγα ρουτερ μπορεις να ριξεις το Margin.βεβαια θα ηταν καλη ιδεα να εκανες καποια στιγμη την γραμμη σου Pstn απο isdn και να αλλαζες και κανα παροχο για ποιο οικονομικα.το δευτερο νουμερο το εκανες και voip αμα ηθελες.επισης αν εχεις κανα αλλο ρουτερ για δοκιμη δοκιμασε το.μπορει να παιξει το ιδιο μπορει λιγο καλυτερα μπορει λιγο χειροτερα.αν εχεις καποιο αλλο βεβαια.μην πας να αγορασεις γιατι η διαφορα θα ειναι μικρη και ισως να μην κερδισεις και τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 27 attenuation ,9 margin που δινει ο οτε οπως και annex b εισαι νορμαλ.,ουτε το καλυτερο ουτε το χειροτερο.δοκιμασε χωρις splitter μονο με το ρουτερ στην γραμμη για να δεις ποσο συγχρονιζεις.αλλα δεν θα αλλαξει κατι λογικα.γενικα το adsl over isdn κοβει λιγο σε Upload σε σχεση με το adsl over pots.επισης το 9 Margin σου κοβει λιγακι εναντι πχ το 6 της forthnet αλλα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.σε λιγα ρουτερ μπορεις να ριξεις το Margin.βεβαια θα ηταν καλη ιδεα να εκανες καποια στιγμη την γραμμη σου Pstn απο isdn και να αλλαζες και κανα παροχο για ποιο οικονομικα.το δευτερο νουμερο το εκανες και voip αμα ηθελες.επισης αν εχεις κανα αλλο ρουτερ για δοκιμη δοκιμασε το.μπορει να παιξει το ιδιο μπορει λιγο καλυτερα μπορει λιγο χειροτερα.αν εχεις καποιο αλλο βεβαια.μην πας να αγορασεις γιατι η διαφορα θα ειναι μικρη και ισως να μην κερδισεις και τιποτα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι θέλω να το γυρίσω σε pstn, το isdn το έχω κρατήσεις από εποχές προ adsl αλλά μου είπαν μπορεί να μείνω λίγες μέρες χωρίς ίντερνετ άμα κάνω τη μετατροπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι θέλω να το γυρίσω σε pstn, το isdn το έχω κρατήσεις από εποχές προ adsl αλλά μου είπαν μπορεί να μείνω λίγες μέρες χωρίς ίντερνετ άμα κάνω τη μετατροπη

Ναι μπορει να μεινεις λιγακι.μπορει να ειναι μιση μερα μπορει μια μερα εξαρτατε πολλα.αλλα για μενα καντο.τζαμπα το παγιο που πληρωνεις παραπανω.εκτος αν πας σε εναλλακτικο απευθειας οποτε θα γυρισει και σε pstn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...