Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, tssotiris said:

στο web interface ή στο app?στο app λενε οτι ειναι αγγλικα αλλα οτι στο web interface αμα μπεις απο ip οτι δεν ειναι αγγλικα.με καποιο Custom firmware αλλαζει σε μερικα αλλα δεν το εχω ψαξει.

στο web interface ετσι μου ηρθε από το gearbest

το θεμα δεν ειναι αν κρεμιεται ή οχι.εχει Rj11 κλιπς οποτε δεν μπορει να βγει.το προβλημα ειναι οτι ενα καλωδιο ειδικα τηλεφωνικο μπορει να εχει θεμα.οπως εχω πετυχει και προβληματικα splitter. και σε μια φιλη το τηλεφωνικο καλωδιο εκανε προβληματα.μια επαιζε σωστα μια οχι ενω δεν φαινοταν χτυπημενο.το κακο με το τηλεφωνικο καλωδιο ειναι οτι ειναι λεπτο και πολυκλωνο και μπορει ευκολα να χαλασει.καλο ειναι ειδικα οταν καποιος εχει αρκετα μετρα να χρησιμοποιουμε Utp>ενα ζευγαρι απο ολα το κανεις για τηλεφωνικο αφου του βαλεις Rj11 clip.

έβαλα καλωδιο 1,5 μ utp cat 6 me clip rj11. άλλη κατασταση!!! σταθερότητα σχεδόν καθόλου crc errors (περίπου 18/ωρα)

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 4998/49989 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 18442/75752 kbps   (εδώ ανέβηκε το down από 65000)
Noise Margin(Up/Down) 23.6/13.5 dB (εδω επαιζε συνήθως στο 9,8-10,5)
Line Attenuation(Up/Down) 7/16.2 dB
Output Power(Up/Down) 8.4/11.6 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/265
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/1.2 symbols
Profile 17a
Showtime Start 46 h 37 min 39 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 5/844 (σε τόσες ώρες θα είχα τουλάχιστον 6900) ίσως λόγω μεγαλύτερου noise margin

αγγλικα στο web interface?μια χαρα.
γενικως το Utp ειναι πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε τηλεφωνικο.και αντεχει και παραπανω καταπονεση.

οτι ανεβηκε το attainable δειχνει οτι η γραμμη παιζει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσωπικα προτεινω σε όλους καλωδιο utp με rj11 και ησυχαζεις με crc και όλα . απιστευτη σταθερότητα ,εφοσον βεβαια ολα τα υπολοιπα είναι σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/10/2019 at 02:12, tssotiris said:

προσωπικα προτεινω σε όλους καλωδιο utp με rj11 και ησυχαζεις με crc και όλα . απιστευτη σταθερότητα ,εφοσον βεβαια ολα τα υπολοιπα είναι σωστά.

αν το τηλεφωνικο ειναι μικρο δεν εχεις θεμα.αλλα το κακο ειναι οτι οι μισοι εχουν κατι μεγαλα τηλεφωνικα ή τα χιλιοπατανε και δεν εχουν αντοχη και μετα εχουν προβληματα.ενω το Utp και λογω οτι ειναι twisted και λογο οτι ειναι πιο χοντρο και ειναι και solid σαν καλωδιο εχει πολυ καλυτερες αντοχες και παιζει πολυ καλυτερα. και βεβαια και το κοστος του ειναι τιποτα αν εχεις μια πρεσσα να το φτιαξεις οποτε αξιζει. ειχε τυχει ο αλλος να λεει δεν συγρονιζει και ειχε καμια 10αρια μετρα τηλεφωνικο που η λεξη εντερο ηταν λιγο.του ειχε σκισει τα πεταλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update

πραγματικα προτεινω utp me rj11 όμως να ειναι φτιαγμένο σωστά. το δικό μου επαιξε 2 ημερες και μετα αποσυγχρονισμοί,πολλά crc και τελικα μου εμεινε το rj11 στο χέρι. επί του παρόντος poulinos έχεις δικιο. και ενα κοντο καλώδιο τηλεφωνικο κάνει ,αλλά όχι όλα. Εξηγούμαι : είχα 8 τηλεφωνικά καλώδια μικρά 1,5 m (ναι μαζευω γενικώς). Τα δοκίμασα όλα και κανένα δεν επαιζε όπως έπρεπε,και τελικά το τελευταίο ήταν αυτό που έψαχνα.

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 4998/49991 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 18856/79148 kbps
Noise Margin(Up/Down) 24.1/13.5 dB
Line Attenuation(Up/Down) 7/16.3 dB
Output Power(Up/Down) 8.4/11.8 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/383
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/1.7 symbols
Profile 17a
Showtime Start 17 h 15 min 34 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/789
FEC Errors(Up/Down) 0/20337
 
αυτά είναι τα στοιχεία της σ΄νδεσης μου τώρα. Με το utp cat 6 όταν ήταν οκ το rj11 είχα λιγο καλύτερο Attainable Rate  (82000)στο down και λίγο υψηλότερο noise margin.
Συμπέρασμα από εμένα αβυσσος η ψυχή των καλωδίων και του vdsl.
 
α και κάτι τελευταίο. έβγαλα το spliter και έβαλα διακλαδωτη στην πριζα και από το ένα έδωσα στο modem και στο άλλο σύνδεσα το τηλεφωνο με φίλτρο (adsl δεν ειχα άλλο)
 
ελπίζω να μην ασχοληθω ξανα με τα καλωδια.
1 λεπτό πριν, tssotiris είπε

update

πραγματικα προτεινω utp me rj11 όμως να ειναι φτιαγμένο σωστά. το δικό μου επαιξε 2 ημερες και μετα αποσυγχρονισμοί,πολλά crc και τελικα μου εμεινε το rj11 στο χέρι. επί του παρόντος poulinos έχεις δικιο. και ενα κοντο καλώδιο τηλεφωνικο κάνει ,αλλά όχι όλα. Εξηγούμαι : είχα 8 τηλεφωνικά καλώδια μικρά 1,5 m (ναι μαζευω γενικώς). Τα δοκίμασα όλα και κανένα δεν επαιζε όπως έπρεπε,και τελικά το τελευταίο ήταν αυτό που έψαχνα.

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 4998/49991 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 18856/79148 kbps
Noise Margin(Up/Down) 24.1/13.5 dB
Line Attenuation(Up/Down) 7/16.3 dB
Output Power(Up/Down) 8.4/11.8 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/383
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/1.7 symbols
Profile 17a
Showtime Start 17 h 15 min 34 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/789
FEC Errors(Up/Down) 0/20337
 
αυτά είναι τα στοιχεία της σ΄νδεσης μου τώρα. Με το utp cat 6 όταν ήταν οκ το rj11 είχα λιγο καλύτερο Attainable Rate  (82000)στο down και λίγο υψηλότερο noise margin.
Συμπέρασμα από εμένα αβυσσος η ψυχή των καλωδίων και του vdsl.
 
α και κάτι τελευταίο. έβγαλα το spliter και έβαλα διακλαδωτη στην πριζα και από το ένα έδωσα στο modem και στο άλλο σύνδεσα το τηλεφωνο με φίλτρο (adsl δεν ειχα άλλο)
 
ελπίζω να μην ασχοληθω ξανα με τα καλωδια.

και επειδη εχω απορία θα δοκιμασω και με τηλεφωνικο καλώδιο 0,20μ  να δω αν εχει διαφορά.

θα επανερθω αν εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παραθέτω τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου . Έγινε αλλαγη πακέτου από adsl 24 σε vdsl 50 (wind) . Τα 35 που πιάνω είναι φυσιολογικά;; Μένω νεα ιωνια δίπλα στον ηλεκτρικό σταθμό. Να προσθέσω  ότι μετά τις υπογραφές για το καινούργιο συμβόλαιο ο εξοπλισμός και η ενεργοποίηση της γραμμής έγινε της επόμενη μέρα . Υπερβολικά γρήγορα δεν το βρίσκεται;; Μήπως αυτό σημαίνει ότι παίρνω από αστικό κέντρο;;

received_2550596468391046.jpeg

Επεξ/σία από razorkop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ποιο σημείο της παραπομπής σου στη wikipedia λέει ότι όλα τα Α/Κ του ΟΤΕ δουλεύουν με 8a;

Δεν κερδίζεις κάτι όταν παραπληροφορείς κάποιους άλλους, μάλλον χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ανεβασα γιαυτο ,για πληροφόρηση,το ανέβασα.

και που ειπα εγώ ότι όλα τα Α/Κ του ΟΤΕ δουλεύουν με 8b?

Να κερδίσω τι ακριβώς ?

το ανέβασα για να δει ο razorkop

τα στατιστικά του.

εν πασει περιπτώσει εδώ λέει κάποια πράγματα (δεν ξέρω αν είναι σωστά ) μια διπλωματική εργασία.

https://pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/file/lib/default/data/2750663/theFile

ΤοVDSL2διαθέτει οκτώ 8 διαφορετικά προφίλ υλοποίησης,ώστε να μπορεί να λειτουργήσει στις διαφορετικές αρχιτεκτονικές προσφέροντας τους επιθυμητούς ρυθμούς μετάδοσης. Καθένα από τα προφίλ χρησιμοποιεί διαφορετική φασματική κατανομή και διαφορετικά φασματικά όρια. Στο Πίνακα2-2 παρουσιάζονται τα 8 προφίλ,με τη μέγιστη συχνότητα και τη θέση εγκατάστασης του DSLAM. Όπως γίνεται αντιληπτό, όσο υψηλότερα επεκτείνεται η φασματική περιοχή, τόσο πλησιέστερα στον τελικό χρήστη τοποθετείται το DSLAM.

 image.png.b9aab0834160bf6cb127272847c5377d.png

image.png.4e8c6299c2877d52d890708d4990189e.png

image.png.c3e9e57b2c1a645f53941d65db2684b8.png

             
           

τα στατιστικά του razorkop

δεν λένε για vectoring

εδώ δεν είμαστε  τεχνικοί. Λέμε τη γνώμη μας μηπως και βοηθήσουμε από τις προσωπικές μας εμπειρίες.

είναι forum απλών συνδρομητών, και όχι μόνο βέβαια ,εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

             
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής σου δεν εξαρτάται μόνο από την τιμή του line attenuation.

Εκτός αυτού τρία διαφορετικά modem/router που έχω δοκιμάσει στη δική μου γραμμή, γράφουν διαφορετικά νούμερα και είναι όλα λάθος, γιατί ξέρω ποια είναι η καλωδιακή μου απόσταση από το Α/Κ. Κατά συνέπεια δεν μπορούν να σε βοηθήσουν να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2019 στις 1:44 ΜΜ, razorkop είπε

Καλησπέρα παραθέτω τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου . Έγινε αλλαγη πακέτου από adsl 24 σε vdsl 50 (wind) . Τα 35 που πιάνω είναι φυσιολογικά;; Μένω νεα ιωνια δίπλα στον ηλεκτρικό σταθμό. Να προσθέσω  ότι μετά τις υπογραφές για το καινούργιο συμβόλαιο ο εξοπλισμός και η ενεργοποίηση της γραμμής έγινε της επόμενη μέρα . Υπερβολικά γρήγορα δεν το βρίσκεται;; Μήπως αυτό σημαίνει ότι παίρνω από αστικό κέντρο;;

received_2550596468391046.jpeg

προσωπικά βλέπω ότι έχεις χαμηλο noise margin , kai υψηλό output power. To line attenuation σου δεν είναι τόσο κακό.

αρα ζορίζεται το ρουτερ να κρατησει ακόμα και αυτά τα νούμερα.

image.png.0194bfd9eccb52dbbfad6432facd885c.png

 

 

image.png

image.png

Επεξ/σία από tssotiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...