Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μπορει να μεινεις λιγακι.μπορει να ειναι μιση μερα μπορει μια μερα εξαρτατε πολλα.αλλα για μενα καντο.τζαμπα το παγιο που πληρωνεις παραπανω.εκτος αν πας σε εναλλακτικο απευθειας οποτε θα γυρισει και σε pstn.

To σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες να πάω σε εναλλακτικό, τώρα είμαι στο ote double play 24 απεριόριστα με isdn και πληρώνω 42 ευρώ το μήνα με ταχύτητα 12mbps..φοβάμαι άμα πάω σε forthnet triple play πχ στα 35 ευρώ μην πιάνω 4-5 mbps και έχω και αποσυνδέσεις. Ακούω διάφορα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες να πάω σε εναλλακτικό, τώρα είμαι στο ote double play 24 απεριόριστα με isdn και πληρώνω 42 ευρώ το μήνα με ταχύτητα 12mbps..φοβάμαι άμα πάω σε forthnet triple play πχ στα 35 ευρώ μην πιάνω 4-5 mbps και έχω και αποσυνδέσεις. Ακούω διάφορα :fear:

στο 99 τις 100 των περιπτωσεων αμα δεν ειχες πριν προβληματα δεν θα εχεις θεμα.θα παρεις τον ιδιο χαλκο παλι απλα λογικα θα συγχρονισεις καλυτερα λογω οτι φευγει το Isdn και λογω οτι παιζει με 6ari profile.

Πχ αυτο ειναι το uptime μου με forthnet

Uptime: 6 days, 0:10:35

και εχω κλεισει και 15+ μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεθηκα με το dmt tools για να πειραξω το snr αλλα παρα το γεογονς οτι μου εμφανιζει snr και θορυβο γραμμης δεν εμφανιζει ταχυτητες.ξερει κανεις τι παιζει η μηπως δεν εκανα κατι σωστα?

 

http://postimg.org/image/io3rhofud/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεθηκα με το dmt tools για να πειραξω το snr αλλα παρα το γεογονς οτι μου εμφανιζει snr και θορυβο γραμμης δεν εμφανιζει ταχυτητες.ξερει κανεις τι παιζει η μηπως δεν εκανα κατι σωστα?

 

http://postimg.org/image/io3rhofud/

καλως η κακως δεν σημαινει οτι θα παιξει στα σιγουρα το dmt.μπορει να θελει αλλη εκδοση μπορει απλα να δεις τα χαρακτηριστικα της γραμμης αλλα να μην σε αφησει να πειραξεις κατι.τιποτα δεν ειναι σιγουρο.αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας το πει.σε μερικα ρουτερ πχ εχουν πει οτι με παλιο firmware Μπορει να παιζει αλλα οχι με καινουριο.ολα ειναι σχετικα οπως καταλαβες.

εταιρεια/ρουτερ που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως η κακως δεν σημαινει οτι θα παιξει στα σιγουρα το dmt.μπορει να θελει αλλη εκδοση μπορει απλα να δεις τα χαρακτηριστικα της γραμμης αλλα να μην σε αφησει να πειραξεις κατι.τιποτα δεν ειναι σιγουρο.αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας το πει.σε μερικα ρουτερ πχ εχουν πει οτι με παλιο firmware Μπορει να παιζει αλλα οχι με καινουριο.ολα ειναι σχετικα οπως καταλαβες.

εταιρεια/ρουτερ που εχεις?

οχι συνδεθηκα κανονικα.το κατεβασα το snr στα 3.8db απο 8.8 που ηταν.αν μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ φαινετε οτι κλειδωσα αρκετα πιο ψηλα μετα το χαμηλωμα του snr.στο dmt δεν ξερω γιατι δεν μου βγαζει τις ταχυτητες και τα εχει εκεινα τα 2 κουτακια κενα ενω ολα τα αλλα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι συνδεθηκα κανονικα.το κατεβασα το snr στα 3.8db απο 8.8 που ηταν.αν μπω στις ρυθμισεις του ρουτερ φαινετε οτι κλειδωσα αρκετα πιο ψηλα μετα το χαμηλωμα του snr.στο dmt δεν ξερω γιατι δεν μου βγαζει τις ταχυτητες και τα εχει εκεινα τα 2 κουτακια κενα ενω ολα τα αλλα ειναι οκ.

δοκιμασε με καποια αλλη εκδοση η με αλλο firmware στο ρουτερ.αλλα και να μην στα βγαλει δεν σε νοιαζει.εφοσον στο κατεβαζει και στο βγαζει μεσα στο ρουτερ λιγο σε νοιαζει για το dmt.ποιο ρουτερ εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε με καποια αλλη εκδοση η με αλλο firmware στο ρουτερ.αλλα και να μην στα βγαλει δεν σε νοιαζει.εφοσον στο κατεβαζει και στο βγαζει μεσα στο ρουτερ λιγο σε νοιαζει για το dmt.ποιο ρουτερ εχεις ?

 

το tp-link td-w890n

 

http://postimg.org/image/50fngr9fl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιον μέσα στην πόλη που να μην είναι σε ιδιόκτητο. Το Α/Κ του ΟΤΕ είναι στην κεντρική πλατεία της πόλης (είναι το κτίριο που βρίσκεται στη Παρασίου 2 & Βέμπο που είπε ο poulinos) κι από 'κει παίρνει internet όλη η πόλη. Εγώ μένω στα 500-600μ από εκεί, είμαι στο ιδιόκτητο της HOL και κλειδώνω στα 15-16. Έχει βρει σπίτι ο συγγενής σου; Αν ξέρει διεύθυνση πες την.

 

 

λογικα ολοι οι παροχοι θα πρεπει να εχουν ιδιοκτητο σε εκεινο το σημειο επειδη ειναι κεντρικο.επισης για σενα προσωπικα που εχεις Hol παρε τηλεφωνο την Hol αμα δεν το εχεις κανει ηδη και ζητησε τους να σου βαλουν 9 margn. αν εισαι με 11 και σε βαλουν σε 9 θα κερδισεις τουλαχιστον 1 mbit.

 

 

Έχει γίνει αυτό. Έτσι πιάνω τα 15-16. :)

 

 

αν το ρουτερ σου υπηστηριζεικαι dmt και το ριξεις σε κανα 5-6 θα εισαι ακομα πιο fast

 

 

Αν και ανέφεραν στo adslgr ότι υποστηρίζει, είχα προσπαθήσει αλλά δε συνδεόταν. Υποθέτω λόγω Telnet, γιατί κάποιος στο forum τροποποίησε μερικώς το config αρχείο που πήρε backup από τις ρυθμίσεις του router, έκανε restore στο router το τροποποιημένο και με εντολή από telnet άλλαξε το snr. Θα το δοκιμάσω σε λίγες μέρες, γιατί λείπω εκτός, κι αν σκοντάψω πουθενά θα σου πω.

 

Βασικά αν θες ρίξε μια ματιά (εδώ είναι η σελίδα που μας ενδιαφέρει) και πες μου αν τα λένε καλά. Για την ακρίβεια αυτές τις οδηγίες σκοπεύω να ακολουθήσω.

 

(Τα quotes είναι από άλλο thread αλλά ποστάρω εδώ που ταιριάζει)

 

Λοιπόν έκανα allow το Telnet στο ρούτερ (Cellpipe 7130) με τον τρόπο που είπα πιο πάνω και μετά με το DMT έριξα το snr. Αφού το έριχνα λίγο λίγο σταδιακά για να δω την αναλογία snr-downstream rate, στο τέλος το κατέβασα τέρμα κάτω, όσο πήγαινε δλδ στη μπάρα του DMT, στο 10%. Έτσι είμαι στο 3.8db snr και κλειδώνει στα 17,5 mbps. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα, δείχνει σταθερότητα.

 

Ερώτηση: οι πάροχοι δεν τα βλέπουν αυτά; Ή δεν ασχολούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tp-link td-w890n

 

http://postimg.org/image/50fngr9fl/

μονο αλλο firmware>αν εχεις το τελευταιο τοτε καποια ασυμβατοτητα η καποιο bug.λιγο σε νοιαζει αφου τα χαρακτηριστικα της γραμμης τα βλεπεις μεσα απο τον ρουτερ.αφου παιζει και στο ριχνει το margin εισαι μια χαρα.

 

(Τα quotes είναι από άλλο thread αλλά ποστάρω εδώ που ταιριάζει)

 

Λοιπόν έκανα allow το Telnet στο ρούτερ (Cellpipe 7130) με τον τρόπο που είπα πιο πάνω και μετά με το DMT έριξα το snr. Αφού το έριχνα λίγο λίγο σταδιακά για να δω την αναλογία snr-downstream rate, στο τέλος το κατέβασα τέρμα κάτω, όσο πήγαινε δλδ στη μπάρα του DMT, στο 10%. Έτσι είμαι στο 3.8db snr και κλειδώνει στα 17,5 mbps. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα, δείχνει σταθερότητα.

 

Ερώτηση: οι πάροχοι δεν τα βλέπουν αυτά; Ή δεν ασχολούνται;

δεν εχουν λογο να τα δουν.το τι κανεις εσυ με την γραμμη σου ειναι δικο σου θεμα.αν εχεις αποσυνδεσεις εσυ θα εχεις θεμα οχι αυτοι.αν τους παρεις τηλ εννοειται με 3 Margin και τους πεις εχω αποσυνδεσεις εννοειται οτι θα φαινεται οτι εχει πεσει το margin τοσο και απλα θα σου βαλουν μεγαλυτερο Profile για πιο σταθεροτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα. Οπότε κανένα θέμα.

Μετά από μια μέρα πάντως όλα κομπλέ, σταθερά στα 17,5 απροβλημάτιστα. Και με συνεχές download και με όλα.

 

Τέλος, εντελώς πληροφοριακά, χτες πριν κάνω οτιδήποτε με το snr κλπ, είχα δοκιμάσει κι ένα Thomson 585v7 που έχω και κλείδωνε ακριβώς στα ίδια με το Cellpipe (κάπου στα 15). Οπότε υποθέτω ότι και να το βάλω και να του πειράξω το snr (από αυτά που διάβασα μάλλον υποστηρίζεται από το dmt αφού έχει firmware το 7.4.2.7), θα κλειδώσει πάλι στα ίδια με το Cellpipe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα πανω κατω ναι θα εισαι στα ιδια.το thomson εχει ενα κακο και ενα καλο.το καλο ειναι οτι ειναι αρκετα σταθερο το κακο ειναι οτι το firmware το 7.χ.χ.χ ειναι παρα πολυ παλιο(το πιο παλιο) οποτε ισως εχεις τιποτα αλλα θεματα.αν βαλεις το 8.χ.χ.χ μετα δεν παιζει το dmt οσο ξερω.οποτε αστο ετσι.αν θες τωρα για δοκιμη μπορεις να το δοκιμασεις και να δεις και εκει μεχρι ποσο μπορεις να ριξεις το margin και πως παιζει.δεν θα εισαι ο πρωτος που θα το εχεις με αυτο το firmware.επισης μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις και πιο νεο firmware και να δεις αν θα παιξει με το dmt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά μέρα που δε θα 'χω τι να κάνω θα το δοκιμάσω. Όπως και το firmware update.

 

Thanks poulinos. :)

τιποτα οτι ειναι εδω ειμαστε.ναι δεν χανεις κατι να κανεις δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μετα απο βλαβη της γραμμης και διορθωση της δεν ανεβαινει με τιποτα η ταχυτητα download πανω απο 16300.με snr στα 9 exo ταχυτητα 16300 και το μεγιστο που μπορει να κλειδωσει ειναι 18800.ριχνω το snr στα 4 η μεγιστη ταχυτητα που μπορει να κλειδωσει ανεβαινει στα 23200 αλλα κλειδωνω και παλι στα 16300.κατι πρεπει να εκαναν και δεν κλειδωνει παραπανω απο 16300 ενω πριν την βλαβη εριχνα snr κλειδωσε πανω απο 20000.ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο βλαβη της γραμμης και διορθωση της δεν ανεβαινει με τιποτα η ταχυτητα download πανω απο 16300.με snr στα 9 exo ταχυτητα 16300 και το μεγιστο που μπορει να κλειδωσει ειναι 18800.ριχνω το snr στα 4 η μεγιστη ταχυτητα που μπορει να κλειδωσει ανεβαινει στα 23200 αλλα κλειδωνω και παλι στα 16300.κατι πρεπει να εκαναν και δεν κλειδωνει παραπανω απο 16300 ενω πριν την βλαβη εριχνα snr κλειδωσε πανω απο 20000.ξερει κανεις τι μπορει να παιζει?

μιλα μαζι τους μηπως σου εχουν αλλαξει κανα profile και σου εχουν βαλει κατι συγκεκρικεμενο.ειναι πολυ παραξενο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...