Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στα παρακάτω χαρακτηριστικά? Πρόκεται για 50άρα vdsl η οποία απ ότι μου χουν πει, όπως εμφανίζεται τώρα είναι στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων της λόγω προβλήματος στο δίκτυο το οποίο απ ότι μου έχουν πει δεν σηκώνει διορθώσεις. Οι άνθρωποι της Nova μου είπαν πως έχω δικαίωμα αποχώρησης χωρίς πέναλντι αλλά υποστηρίζουν πως με οποιονδήποτε πάροχο θα έχω το ίδιο θέμα (εν τω μεταξύ μόνο η voda μου δίνει vdsl στην διευθυνσή μου). Με ενοχλεί βέβαια η πολύ χαμηλότερη ταχύτητα  αλλά αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα είναι κάτι άκυρα spikes στο ping την ώρα που παίζω (ενώ συνήθως στην dota πχ είναι γύρω στο 60). Ακόμα δεν ξέρω αν φταίει η γραμμή ή το μόντεμ αλλά αν αφήσω ελεύθερα torrent για κατέβασμα η γραμμή μετά από λίγο κρεμάει (συνήθως βάζω ένα όριο λίγο πιο κάτω απ την μέγιστη ταχύτητα που κλειδώνω). Πιστεύετε θα μπορούσα να δω βελτίωση με κάποιο άλλο μοντεμ τουλάχιστον σ αυτά τα 2 θεματάκια?

123.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/4/2020 στις 5:39 ΜΜ, Ipopotamos είπε

Παιδιά καλησπέρα, θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στα παρακάτω χαρακτηριστικά? Πρόκεται για 50άρα vdsl η οποία απ ότι μου χουν πει, όπως εμφανίζεται τώρα είναι στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων της λόγω προβλήματος στο δίκτυο το οποίο απ ότι μου έχουν πει δεν σηκώνει διορθώσεις. Οι άνθρωποι της Nova μου είπαν πως έχω δικαίωμα αποχώρησης χωρίς πέναλντι αλλά υποστηρίζουν πως με οποιονδήποτε πάροχο θα έχω το ίδιο θέμα (εν τω μεταξύ μόνο η voda μου δίνει vdsl στην διευθυνσή μου). Με ενοχλεί βέβαια η πολύ χαμηλότερη ταχύτητα  αλλά αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα είναι κάτι άκυρα spikes στο ping την ώρα που παίζω (ενώ συνήθως στην dota πχ είναι γύρω στο 60). Ακόμα δεν ξέρω αν φταίει η γραμμή ή το μόντεμ αλλά αν αφήσω ελεύθερα torrent για κατέβασμα η γραμμή μετά από λίγο κρεμάει (συνήθως βάζω ένα όριο λίγο πιο κάτω απ την μέγιστη ταχύτητα που κλειδώνω). Πιστεύετε θα μπορούσα να δω βελτίωση με κάποιο άλλο μοντεμ τουλάχιστον σ αυτά τα 2 θεματάκια?

123.jpg

Κοίτα, επειδή και γω είχα το ίδιο θέμα με nova πριν 2 χρόνια και μου έλεγαν τα ίδια, τελικά έφυγα και πήγα Cosmote. Δεν έφτιαξαν εντελώς τα πράγματα, μπορείς δλδ να το δεις και σε προηγούμενα ποστ μου. Δλδ 1 φορά το 6μηνο όλο και κάτι θα μου τύχει, κυρίως γιατί η γραμμή στην περιοχή μου και την πολυκατοικία είναι χάλια,  αλλά σίγουρα δεν έχω τα θέματα της Nova που έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις, κλείδωνε στα 3 mbps, ερχοταν ο τεχνικός και έλεγε βλακείες κλπ. Τουλάχιστον τώρα κλειδώνω σε ένα τίμιο 11αρι, όποτε είχα θέμα την άλλη μέρα ήρθε τεχνικός και μάλιστα κατευθείαν στο καφαο και αποσύνδεση να έχω 1 φορά τον μήνα ή το 2μηνο κυρίως λόγω errors που μαζεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τι πρέπει να κοιτάξω; Βγάζει πολλά λάθη.

DSL downstream
186386 kBit/s
DSL upstream
21998 kBit/s

Transmission mode
VDSL2-35B Annex B

CRC errors
1037335
FEC errors
15987

SNR (Down/Up)
8.9 / 22.1 dB
Attenuation (Down/Up)
2.5 / 14.5 dB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε να με κατατοπισει καποιος με τα δεδομενα που παιρνω. εχω 24αρα συνδεση vodafone (Αθηνα, Καλλιθεα) και οι ταχυτητες ειναι πολυ χαμηλες. παιρνει καποια βελτιωση;

 

123.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια. Εχω ενα προβλημα με τη γραμμη μου. Πριν μερικους μηνες αναβαθμισα σε 100αρα απο την 50αρα που ειχα. 

Τον πρωτο μηνα (νοεμβρης 2019) ολα πηγαιναν καλα. Η ταχυτητα ηταν στο 92 και πολλες φορες χτυπουσε και 98 (αν και σπανια).

Στις αρχες του δευτερου μηνα η ταχυτητα επεσε χωρις λογο στο 85 και στα τελη του εφτασε στα 79 (οταν και καλεσα τεχνικο του οτε-δηλωνοντας βλαβη-).

Οταν ηρθε μου ειπε οτι μεχρι το σπιτι ερχεται 100αρα κανονικα και απο εκει και περα χανει και οτι πιθανον φταιει η δουλεια του ηλεκτρολογου οταν εκανε την εγκατασταση. (το δεχτηκα γιατι η αληθεια ειναι οτι ηταν χρεπι ο ηλεκτρολογος που εκανε την εγκατασταση απ οτι μου ειχε πει ο πατερας μου ). 

Σαν λυση προτεινε να  ερθει αλλος ηλεκτρολογος να τα φτιαξει εξ αρχης (σορρυ που τα λεω ετσι απλα δεν θυμαμαι τι ελεγε οτι πρεπει να ξαναφτιαχτει γιατι μιλουσε με ορολογιες).

Τοτε λογω εξεταστικης στη σχολη το αφησα το θεμα και συμβιβαστηκα με την ταχυτητα που φαινοταν να εχει κλειδωσει σταθερα στα 76. 

Σημερα ειχα καποιες ασταθειες στη γραμμη και μπαινω και βλεπω αυτο που σας δειχνω στο screenshot. Η ταχυτητα εχει πεσει στα 61 και οσες επανεκκινησεις και αν κανω δεν ξεκολλαει. 

Εχετε καμια γνωμη ρε παιδια για το πως πρεπει να χειριστω το θεμα? Στο τελος ετσι οπως παει θα φτασω να εχω 50αρι που ειχα και πριν την αναβαθμιση. 

Εν τω  μεταξυ οτι και να εχει κανει ο ηλεκτρολογος το σπιτι ειναι 10 χρονων. Ειναι λογικο να μην μπορει να κρατηθει μια αξιοπρεπης ταχυτητα? Και πως γινεται να κλειδωνει αρχικα στα 92 και σταδιακα να εχουμε φτασει στα 61! Πρωτη φορα το ακουω. Γνωστοι μου εβαλαν 200αρα και οτι ειδαν στην αρχη αυτο εχει μεινει σταθερο και αμεταβλητο και μαλιστα μιλαμε για σπιτια 30+ χρονων  με οτι συνεπαγεται αυτο για την καλωδιωση...

 

 

 

2054033762_2020-04-273_39_26.png.8811580e8bcd908d9dfda40684886d84.png

Επεξ/σία από Leon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Leon. είπε

Γεια σας παιδια. Εχω ενα προβλημα με τη γραμμη μου. Πριν μερικους μηνες αναβαθμισα σε 100αρα απο την 50αρα που ειχα. 

Τον πρωτο μηνα (νοεμβρης 2019) ολα πηγαιναν καλα. Η ταχυτητα ηταν στο 92 και πολλες φορες χτυπουσε και 98 (αν και σπανια).

Στις αρχες του δευτερου μηνα η ταχυτητα επεσε χωρις λογο στο 85 και στα τελη του εφτασε στα 79 (οταν και καλεσα τεχνικο του οτε-δηλωνοντας βλαβη-).

Οταν ηρθε μου ειπε οτι μεχρι το σπιτι ερχεται 100αρα κανονικα και απο εκει και περα χανει και οτι πιθανον φταιει η δουλεια του ηλεκτρολογου οταν εκανε την εγκατασταση. (το δεχτηκα γιατι η αληθεια ειναι οτι ηταν χρεπι ο ηλεκτρολογος που εκανε την εγκατασταση απ οτι μου ειχε πει ο πατερας μου ). 

Σαν λυση προτεινε να  ερθει αλλος ηλεκτρολογος να τα φτιαξει εξ αρχης (σορρυ που τα λεω ετσι απλα δεν θυμαμαι τι ελεγε οτι πρεπει να ξαναφτιαχτει γιατι μιλουσε με ορολογιες).

Τοτε λογω εξεταστικης στη σχολη το αφησα το θεμα και συμβιβαστηκα με την ταχυτητα που φαινοταν να εχει κλειδωσει σταθερα στα 76. 

Σημερα ειχα καποιες ασταθειες στη γραμμη και μπαινω και βλεπω αυτο που σας δειχνω στο screenshot. Η ταχυτητα εχει πεσει στα 61 και οσες επανεκκινησεις και αν κανω δεν ξεκολλαει. 

Εχετε καμια γνωμη ρε παιδια για το πως πρεπει να χειριστω το θεμα? Στο τελος ετσι οπως παει θα φτασω να εχω 50αρι που ειχα και πριν την αναβαθμιση. 

Εν τω  μεταξυ οτι και να εχει κανει ο ηλεκτρολογος το σπιτι ειναι 10 χρονων. Ειναι λογικο να μην μπορει να κρατηθει μια αξιοπρεπης ταχυτητα? Και πως γινεται να κλειδωνει αρχικα στα 92 και σταδιακα να εχουμε φτασει στα 61! Πρωτη φορα το ακουω. Γνωστοι μου εβαλαν 200αρα και οτι ειδαν στην αρχη αυτο εχει μεινει σταθερο και αμεταβλητο και μαλιστα μιλαμε για σπιτια 30+ χρονων  με οτι συνεπαγεται αυτο για την καλωδιωση...

2054033762_2020-04-273_39_26.png.8811580e8bcd908d9dfda40684886d84.png

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα αντιμετωπίζω και εγώ το τελευταίο διάστημα. Στιγμιαίες αποσυνδέσεις, πτώση SNR, και αύξηση CRC λαθών. Εχω δηλώσει βλάβη 100 φορές, την μια δεν βρίσκουν πρόβλημα και την άλλη την κλείνουν με αιτιολογία ότι το έφτιαξαν. Για 4-5 μέρες είναι οκ η ΄συνδεση και πολύ σταθερή αλλά μετά πάλι τα ίδια. Να σημειώσω ότι η δική μου σύνδεση είναι whole buy. Cosmote αλλά η καμπίνα είναι της Vodafone.... οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα crosstalk σε κάποιο σημείο εκτός σπιτιου. Τωρα που? Ο θεός και η ψυχή του. Η επόμενη λύση για μένα ειναι inalan. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι εμενα την πρωτη φορα ο τεχνικος μετρησε 100 καθαρο οτι φτανει στο κουτι του σπιτιου.

Μαλιστα, συμπληρωσε οτι ενας καλος ηλεκτρολογος απ τη γραμμη μου μπορει να παρει 100αρι καθαρο και επανω στο διαμερισμα.

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι η σταδιακη πτωση. Ε δεν αλλαξε και τιποτα στο σπιτι για να δικαιολογειται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Leon. είπε

To θεμα ειναι οτι εμενα την πρωτη φορα ο τεχνικος μετρησε 100 καθαρο οτι φτανει στο κουτι του σπιτιου.

Μαλιστα, συμπληρωσε οτι ενας καλος ηλεκτρολογος απ τη γραμμη μου μπορει να παρει 100αρι καθαρο και επανω στο διαμερισμα.

Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι η σταδιακη πτωση. Ε δεν αλλαξε και τιποτα στο σπιτι για να δικαιολογειται αυτο.

100 θα μέτρήσει αλλα πόση ώρα κάθεται για να παρακολουθήσει αν εχεις CRC errors... επίσης τα προβλήματα δεν δημιουργούνται πάντα αλλα ορισμένες φορές... έλεγξες μήπως έχεις bridge tap? Επίσης βάλε το router σε δική του πρίζα, με όσο το δυνατόν μικρότερο τηλεφωνικό καλώδιο. Μπορεί ακόμα να φταίει το τροφοδοτικό του router. Ορεξη να εχεις να ψάχνεις και να ασχολείσαι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, cons1985 είπε

100 θα μέτρήσει αλλα πόση ώρα κάθεται για να παρακολουθήσει αν εχεις CRC errors... επίσης τα προβλήματα δεν δημιουργούνται πάντα αλλα ορισμένες φορές... έλεγξες μήπως έχεις bridge tap? Επίσης βάλε το router σε δική του πρίζα, με όσο το δυνατόν μικρότερο τηλεφωνικό καλώδιο. Μπορεί ακόμα να φταίει το τροφοδοτικό του router. Ορεξη να εχεις να ψάχνεις και να ασχολείσαι.. 

Καταλαβα.... Καθολου σχεδον δεν εκατσε. Έβαλε το μηχανημα επανω και αντε να περιμενε 2-3 λεπτα. Θα δοκιμασω να αλλαξω πρίζες κλπ και θα επανελθω. Το bridge tap τι ειναι και πως μπορω να το ελεγξω? 

Επισης, απο ποια τιμη και πάνω τα crc errors θεωρουνται πολλα? 

Επεξ/σία από Leon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bridge tap ειναι παραλληλες συνδέσεις, αν δλδ απο την κεντική σου πρίζα φεύγουν και αλλες παράλληλες προς άλλα δωμάτια.Για τα CRC Δεν γνωρίζω αν υπάρχει φυσιολογική τιμη, σκεψου ότι όταν ηταν οκ η συνδεση μου είχα 0.... μετά μπορεί μεσα σε 2 λεπτά να είχα 100.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/04/2020 at 08:26, zeus2014 said:

Ναι το zte 288 και οντως ειναι παρα πολυ καλο καμια σχεση με το προβληματικο technicolor που μου ειχαν δωσει. Σε ευχαριστω και για την καλωδιωση φιλε!

το πρωτο zte που παιζει μια χαρα. η καλωδιωση ειναι Must στο vdsl και καλο ειναι ολοι να την κανουν ασχετα αν εχουν θεματα.

On 10/04/2020 at 15:13, ghortman said:

Σε 100αρες και 200ρες βάζουν κανονικά fast;; Νομίζω σε interleaved είμαι

στο upload ναι στο download οτι γινεται γινεται αλλα δεν ξερω αν το κανουν.τεχνικα δηλαδη ειναι εφικτρο

On 18/04/2020 at 17:39, Ipopotamos said:

Παιδιά καλησπέρα, θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στα παρακάτω χαρακτηριστικά? Πρόκεται για 50άρα vdsl η οποία απ ότι μου χουν πει, όπως εμφανίζεται τώρα είναι στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων της λόγω προβλήματος στο δίκτυο το οποίο απ ότι μου έχουν πει δεν σηκώνει διορθώσεις. Οι άνθρωποι της Nova μου είπαν πως έχω δικαίωμα αποχώρησης χωρίς πέναλντι αλλά υποστηρίζουν πως με οποιονδήποτε πάροχο θα έχω το ίδιο θέμα (εν τω μεταξύ μόνο η voda μου δίνει vdsl στην διευθυνσή μου). Με ενοχλεί βέβαια η πολύ χαμηλότερη ταχύτητα  αλλά αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα είναι κάτι άκυρα spikes στο ping την ώρα που παίζω (ενώ συνήθως στην dota πχ είναι γύρω στο 60). Ακόμα δεν ξέρω αν φταίει η γραμμή ή το μόντεμ αλλά αν αφήσω ελεύθερα torrent για κατέβασμα η γραμμή μετά από λίγο κρεμάει (συνήθως βάζω ένα όριο λίγο πιο κάτω απ την μέγιστη ταχύτητα που κλειδώνω). Πιστεύετε θα μπορούσα να δω βελτίωση με κάποιο άλλο μοντεμ τουλάχιστον σ αυτά τα 2 θεματάκια?

123.jpg

αν υποθεσουμε οτι τα spikes δεν ειναι τωρα αυτον τον καιρο με τον κορωνοιο που εχουν πιταρε τα δικτυα τοτε οτι παροχο και να πας θα παρεις ακριβως τον ιδιο χαλκο και ακριβως απο το ιδιο dslam αν μιλαμε οτι παιρνεις απο kv και οχι απο το αστικο κεντρο. must η καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 21/04/2020 at 10:09, gousgounakos said:

Καλημέρα, τι πρέπει να κοιτάξω; Βγάζει πολλά λάθη.

DSL downstream
186386 kBit/s
DSL upstream
21998 kBit/s

Transmission mode
VDSL2-35B Annex B

CRC errors
1037335
FEC errors
15987

SNR (Down/Up)
8.9 / 22.1 dB
Attenuation (Down/Up)
2.5 / 14.5 dB

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 21/04/2020 at 13:39, sensai said:

θα μπορουσε να με κατατοπισει καποιος με τα δεδομενα που παιρνω. εχω 24αρα συνδεση vodafone (Αθηνα, Καλλιθεα) και οι ταχυτητες ειναι πολυ χαμηλες. παιρνει καποια βελτιωση;

123.PNG

ζητας  6 Margin. β.τσεκαρεις σε κατανεμητη ποσο εχεις.αν μπορεις να βαλεις vdsl βαλε vdsl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα κι ευχαριστώ για τις σημαντικές πληροφορίες που παρέχονται στο φόρουμ γύρω απο τα θέματα του ίντερνετ. Εδώ και 2 εβδομάδες έκανα μετάβαση απο 24αρι σε 100αρι με Forthnet. Αρχικά με την παλιά εσωτερική καλωδίωση (ραζίμ) έλαβα τα εξής (image 1), χαμηλά link informations (actual rate~46000, attainable rate~60000, snr~9.2, line attenuation~8.9).

Έρχεται τεχνικός, μου βρίσκει ότι στον κατανεμητή έρχεται 89516 (χωρίς να μου πει κάτι για μετρήσεις SNR κλπ) κι οτι θα έπρεπε να φτάνει τόσο στο σπίτι-τουλάχιστον-και με παραπέμπει να αλλάξω τη καλωδίωση. Bάζω UTP cat6 (12-15 μέτρα από το κατανεμητή που συνδέεται απευθείας στο ρουτερ) και πράγματι παρατηρώ βελτίωση (image 2), αλλά όχι τη μέγιστη επιθυμητή (actual rate~73907, attainable rate~89844, snr~9.1, line attenuation~5.6).

Το παράδοξο? Κάθε βράδυ μεταξύ 12-12.30 ανεβαίνει ξαφνικά το Noise Margin, με συνέπεια και το attainable rate, οπου με μια επανεκκίνηση του router συγχρονίζω σε actual rate~90+ (93-97), attainable rate~131000, snr~14.6, line attenuation~6.2) (image 3). Εάν το επόμενο πρωί δεν κάνω εκ νέου reboot το ρουτερ, παραμένει κλειδωμένο σε αυτό το υψηλό actual rate,  αλλά με χαμηλό Noise margin φυσικά (~4db). Να τονίσω πως σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχω  παρατηρήσει πρόβλημα σταθερότητας με τη σύνδεση, απλά αυξάνονται τα crc errors. 

Εδώ και μια εβδομάδα περιμένω τεχνικό από τη forthnet, για 2η φορά, αλλά μου τα λένε περίεργα. Πως σας φαίνεται αυτή η διακύμανση? Πόσο φυσιολογική είναι?

ΥΓ: Το ρούτερ που έχω είναι το ZXHN H267N V1.0 - Συγνώμη για την ανάλυση των φωτογραφιών, καθώς είναι screenshots από κινητό.

 

 

 

image1.jpg

image2.jpg

image3.jpg

Επεξ/σία από nikospps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα.

Εχω γυρισει σε vdsl για δοκιμη και υπαρχει ανεφηκτοτητα στη περιοχη μου. Ειμαι γυρω στα700 μετρα μακρια απο καμπινα και θελω να ρωτησω, γινεται κατι με το upload που πρεπει να ειναι στα 5?  50αρα γραμμη εβαλα.

Περιοχη ειμαι νεα χιλη αλεξανδρούπολης

IMG_20200528_084204.jpg.0540af34cc2aabc922c69289e02fde91.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Προχτές ήρθε το νέο μου ρούτερ (TP Link Archer VR400 v2), αντικαθιστώντας το παλιό (10 ετών) Thomson TG. Γενικά στο browsing, τα πάει μια χαρά. Στο gaming, μερικές φορές, μου κάνει αποσύνδεση (δεν κλείνει το ρούτερ, απλά σαν χάνεται το σήμα και το ξαναβρίσκει)  και γίνεται ξανασύνδεση μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Υπάρχουν αρκετές διακυμάνσεις στο ping, δηλαδή, από 80-90, όπου εκει σταθεροποιείται, ξαφνικά, ανεβαίνει πάνω από 100, συν τις μερικές αποσυνδέσεις, που προανέφερα. Χτες έσπασα και το ρεκόρ μου (κοντά 2000 ping). Μπήκα και στο web interface του ρούτερ και είδα χιλιάδες errors. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχω και με τη 5GHz μπάντα. Διακυμάνσεις είχα  και με το Thomson ρούτερ, όχι όμως αποσυνδέσεις. Στο νέο έβαλα και ανεμιστήρα/βάση από κάτω, γιατί παρατήρησα ότι ανεβάζει αρκετά τη θερμοκρασία. 

Όλα αυτά συμβαίνουν, ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένη, μόνο μία συσκευή (το λάπτοπ μου πχ). 

Υποψιάζομαι ότι έκανα λάθος επιλογή ή μπορεί να φταίει και το τηλέφωνο (ακούω και λίγα παράσιτα/χιόνια στο ακουστικό),  του οποίου η γραμμή είναι συνδεδεμένη πάνω στο Splitter (SP-201) μαζί με το ρούτερ. Δοκίμασα και το παλιό Splitter πάνω στο TP Link, μήπως έφταιγε το νέο που ήρθε μάζι με το ρούτερ, αλλά, κανένα αποτέλεσμα.

Έχω ADSL2+ 24άρι από Forthnet/Nova. Αφήνω κάτω όλα τα στοιχεία, μήπως δείτε κάτι, που δεν πάει καλά.

https://prnt.sc/tc6cyb

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 5/7/2020 στις 3:59 ΜΜ, GameMaster92 είπε

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Προχτές ήρθε το νέο μου ρούτερ (TP Link Archer VR400 v2), αντικαθιστώντας το παλιό (10 ετών) Thomson TG. Γενικά στο browsing, τα πάει μια χαρά. Στο gaming, μερικές φορές, μου κάνει αποσύνδεση (δεν κλείνει το ρούτερ, απλά σαν χάνεται το σήμα και το ξαναβρίσκει)  και γίνεται ξανασύνδεση μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Υπάρχουν αρκετές διακυμάνσεις στο ping, δηλαδή, από 80-90, όπου εκει σταθεροποιείται, ξαφνικά, ανεβαίνει πάνω από 100, συν τις μερικές αποσυνδέσεις, που προανέφερα. Χτες έσπασα και το ρεκόρ μου (κοντά 2000 ping). Μπήκα και στο web interface του ρούτερ και είδα χιλιάδες errors. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχω και με τη 5GHz μπάντα. Διακυμάνσεις είχα  και με το Thomson ρούτερ, όχι όμως αποσυνδέσεις. Στο νέο έβαλα και ανεμιστήρα/βάση από κάτω, γιατί παρατήρησα ότι ανεβάζει αρκετά τη θερμοκρασία. 

Όλα αυτά συμβαίνουν, ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένη, μόνο μία συσκευή (το λάπτοπ μου πχ). 

Υποψιάζομαι ότι έκανα λάθος επιλογή ή μπορεί να φταίει και το τηλέφωνο (ακούω και λίγα παράσιτα/χιόνια στο ακουστικό),  του οποίου η γραμμή είναι συνδεδεμένη πάνω στο Splitter (SP-201) μαζί με το ρούτερ. Δοκίμασα και το παλιό Splitter πάνω στο TP Link, μήπως έφταιγε το νέο που ήρθε μάζι με το ρούτερ, αλλά, κανένα αποτέλεσμα.

Έχω ADSL2+ 24άρι από Forthnet/Nova. Αφήνω κάτω όλα τα στοιχεία, μήπως δείτε κάτι, που δεν πάει καλά.

https://prnt.sc/tc6cyb

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων

Τελικά, λύθηκε το πρόβλημά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...