Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου πάρε πάλι 13788 και ζητά noise margin 8dB, πες πως σου κανει αποσυνδέσεις να έρθει τεχνικός να δει μήπως υπάρχει κάπου θέμα..

η γραμμή σου φαίνεται καλή, με εξασθένηση 14dB θα έπρεπε να ήσουν πάνω από 15mbps πιστεύω..

Εχεις ελέγξει την εσωτερική σου εγκατάσταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ocelot79 είπε

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η Cosmote μου ανέβασε το SNR margin στο 15.1 απο το 10, αφού τους πήρα τηλέφωνο να το κατεβάσουν στο 8. Έχω attenuation (Down/Up) 14.0 / 8.5 dB. Μου τσάκισαν την ήδη μικρή ταχύτητα που είχε η σύνδεσή μου.

Θα κάνανε λάθος εγώ στην vodafone adsl 24 εχω ζήτησα να το αλλάξουν σε 6  snr το αλλάξανε  και το ρουτερ κλειδωσε σε adsl.G 8mbps  από adsl plus .. Τους πηρα πάλη και μου είπε έκανε λάθος ο συνάδελφος και το γυρησε σε adsl++ και πήγε 19mbps.. ταχύτητα συχρονισμου έτσι.. γιατί πραγματικό download το πολύ 12mbps πιάνω.. Έλεγξε και την εσωτερική καλωδιοση.. ακόμα και το καλωδιο με clips rj11 που φεύγει από την μπριζα και πάει στο router αν έχεις vdsl αν έχεις adsl στο σπλιτερ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Πέμπτη 15/4 έκοψαν το ίντερνετ στην περιοχή μουγια να φτιάξουν μια βλάβη λόγω πτώσης κολώνας. Κόπηκε στις 11:35 και ήρθε στις 12:30 όπως φαίνεται στο κόκκινο βελάκι στην εικόνα. Όταν ξαναήρθε , ο θόρυβος της γραμμής αυξήθηκε από τα 22.2dB στα 25.5dB και η ταχύτητα έπεσε από τα 22.52Mbps στα 18.8. Προφανώς κάποια λαλακία έκαναν στην επισκευή της κολώνας. Άνοιξα βλάβη , την έκλεισαν, τους είπα ότι δεν βελτιώθηκε κάτι , άνοιξαν καινούργια και από τότε καμιά ενημέρωση. Το πρόβλημα είναι ότι έχασα περίπου 4Mbps λόγω της αύξησης του line attenuation από δικό τους λάθος και δεν γίνεται τίποτα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  Screenshot 2021-04-24 170234.jpg  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  281,0 KB  ID: 227023

Τώρα συγχρονίζω έτσι

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  f2d3127c4100c4501e9a58ebcb9e871f.png  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  27,4 KB  ID: 227024

Τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Την Πέμπτη 15/4 έκοψαν το ίντερνετ στην περιοχή μουγια να φτιάξουν μια βλάβη λόγω πτώσης κολώνας. Κόπηκε στις 11:35 και ήρθε στις 12:30 όπως φαίνεται στο κόκκινο βελάκι στην εικόνα. Όταν ξαναήρθε , ο θόρυβος της γραμμής αυξήθηκε από τα 22.2dB στα 25.5dB και η ταχύτητα έπεσε από τα 22.52Mbps στα 18.8. Προφανώς κάποια λαλακία έκαναν στην επισκευή της κολώνας. Άνοιξα βλάβη , την έκλεισαν, τους είπα ότι δεν βελτιώθηκε κάτι , άνοιξαν καινούργια και από τότε καμιά ενημέρωση. Το πρόβλημα είναι ότι έχασα περίπου 4Mbps λόγω της αύξησης του line attenuation από δικό τους λάθος και δεν γίνεται τίποτα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  Screenshot 2021-04-24 170234.jpg  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  281,0 KB  ID: 227023

Τώρα συγχρονίζω έτσι

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  f2d3127c4100c4501e9a58ebcb9e871f.png  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  27,4 KB  ID: 227024

Τι κάνω;

Όταν ήρθε τεχνικός στο σημείο τι σου είπε;

Κάποια μακακια θα έκανε ο εργολάβος που αντικατέστησε το καλώδιο, γενικά ότι δουλειές έχω δει από τέτοιους όλο χαζομάρες και προχειρότητες κάνουν.., καλά θα ήταν να έρθει τεχνικός να δει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όταν ήρθε τεχνικός στο σημείο τι σου είπε;

Κάποια μακακια θα έκανε ο εργολάβος που αντικατέστησε το καλώδιο, γενικά ότι δουλειές έχω δει από τέτοιους όλο χαζομάρες και προχειρότητες κάνουν.., καλά θα ήταν να έρθει τεχνικός να δει 

Σε ποιο σημείο; Στην κολώνα; Είναι 100μέτρα πιο πέρα από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2021 στις 5:17 ΜΜ, liakjim είπε

Την Πέμπτη 15/4 έκοψαν το ίντερνετ στην περιοχή μουγια να φτιάξουν μια βλάβη λόγω πτώσης κολώνας. Κόπηκε στις 11:35 και ήρθε στις 12:30 όπως φαίνεται στο κόκκινο βελάκι στην εικόνα. Όταν ξαναήρθε , ο θόρυβος της γραμμής αυξήθηκε από τα 22.2dB στα 25.5dB και η ταχύτητα έπεσε από τα 22.52Mbps στα 18.8. Προφανώς κάποια λαλακία έκαναν στην επισκευή της κολώνας. Άνοιξα βλάβη , την έκλεισαν, τους είπα ότι δεν βελτιώθηκε κάτι , άνοιξαν καινούργια και από τότε καμιά ενημέρωση. Το πρόβλημα είναι ότι έχασα περίπου 4Mbps λόγω της αύξησης του line attenuation από δικό τους λάθος και δεν γίνεται τίποτα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  Screenshot 2021-04-24 170234.jpg  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  281,0 KB  ID: 227023

Τώρα συγχρονίζω έτσι

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  f2d3127c4100c4501e9a58ebcb9e871f.png  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  27,4 KB  ID: 227024

Τι κάνω;

Φίλε πραγματικό download  πόσο πιάνεις με vdsl που έχεις από speddtest.com πχ

Γιατί εγώ έχω adsl και έχουμε παρόμοιο συγχρονισμό.. αλλά σε πραγματικό download  έχω 7 mbps    ποιο κάτω.. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Φίλε πραγματικό download  πόσο πιάνεις με vdsl που έχεις από speddtest.com πχ

Γιατί εγώ έχω adsl και έχουμε παρόμοιο συγχρονισμό.. αλλά σε πραγματικό download  έχω 7 mbps    ποιο κάτω.. 

Ευχαριστώ.

Κάπου 15Mbps down  και 2.5 up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάπου 15Mbps down  και 2.5 up.

Ευχαριστώ.. Εσκαλιτ είναι το κουτί που φτάνει το καλώδιο από τι κολώνα αν έχω κατάλαβει καλά.. Η αν είσαι σε πολυκατοικία φτάνει σε μια ρεκλετα και από εκεί περνούν τα διαμερίσματα.. 

Κάνουν μετρήσεις στο εσκαλιτ και αν έχει διαφορά από την τηλεφωνική μπριζα του σπιτιού τότε έχεις θέμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Flag είπε

Σε Cosmote ποιο είναι το default SNR Margin για ADSL2+;

Για VοIP τηλεφωνία πάντα είναι σε Fast Path υποχρεωτικά;

Νομίζω είναι το 6 ή το 9. Για το fast path, εμένα έτσι μου το είχαν και τους ζήτησα να αλλάξει σε interleaved για να είναι πιο σταθερή η γραμμή. Έχασα λίγο από ταχύτητα αλλά τουλάχιστον γλύτωσα τις σπαστικές αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...