Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

δοκίμασε http://192.168.1.1/data/Status.json στο browser και κάνε copy paste εδω να δουμε

το βρηκα νομιζω.  { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_downstream", "varvalue": "150416" }, { "vartype": "value", "varid": "dsl_max_upstream", "varvalue": "59085" 

 

βεβαια εδω μεχρι 100αρα δινουν

Επεξ/σία από Andy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, είμαι πελάτης νοβα τον τελευταίο 1.5 χρόνο 100ρα και το τελευταίο 3μηνο η ταχύτητα έχει πέσει αισθητά. Από εκεί που κλειδωνε στα 110 πλέον είμαι μεταξύ 83-90. Δεν μου το δηλώνουν βλάβη γιατί πρέπει να πάει κάτω από 70 όπως λένε. Όπως επίσης θεωρούν από νοβα ότι δεν είναι θέμα ρουτερ, έχω το h267n από Ζτε. Δεν θεωρώ με αυτό το noise margin πως πρέπει να έχω θέμα. Αν μπορεί κάποιος περισσότερο γνωστής να βοηθήσω παρακαλώ. 

IMG_20210918_114234.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ordion3 είπε

Καλημέρα, είμαι πελάτης νοβα τον τελευταίο 1.5 χρόνο 100ρα και το τελευταίο 3μηνο η ταχύτητα έχει πέσει αισθητά. Από εκεί που κλειδωνε στα 110 πλέον είμαι μεταξύ 83-90. Δεν μου το δηλώνουν βλάβη γιατί πρέπει να πάει κάτω από 70 όπως λένε. Όπως επίσης θεωρούν από νοβα ότι δεν είναι θέμα ρουτερ, έχω το h267n από Ζτε. Δεν θεωρώ με αυτό το noise margin πως πρέπει να έχω θέμα. Αν μπορεί κάποιος περισσότερο γνωστής να βοηθήσω παρακαλώ. 

IMG_20210918_114234.jpg

FTTH ειναι φίλε μου; Γενικά βλέπω πολλά CRC, ειδικά αν ειναι πάνω η σύνδεση εδω και λιγες ώρες απο την στιγμή του screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Gkostas2007 said:

FTTH ειναι φίλε μου; Γενικά βλέπω πολλά CRC, ειδικά αν ειναι πάνω η σύνδεση εδω και λιγες ώρες απο την στιγμή του screenshot

Η FTTH δεν έχει συγχρονισμό/στατιστικά/errors κλπ στο router. VDSL είναι.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Gkostas2007 said:

Τότε πολλά CRC δεν έχει μαζέψει σε 14 ωρες;

Είναι αρκετούτσικα, αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Εδώ και μήνες έχει πέσει ο συγχρονισμός κοντά στα ~80 Mbps σε ορισμένους συνδρομητές Forthnet με 100άρα από καμπίνα ΟΤΕ ενώ έχει ανέβει αδικαιολόγητα το SNR Margin (εδώ είναι στα 14 dB) ακόμα και σε γραμμές με μηδενικά λάθη. Απ' όσο ξέρω δεν έχει βγάλη κανείς άκρη με αυτό το θέμα...

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Είναι αρκετούτσικα, αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Εδώ και μήνες έχει πέσει ο συγχρονισμός κοντά στα ~80 Mbps σε ορισμένους συνδρομητές Forthnet με 100άρα από καμπίνα ΟΤΕ ενώ έχει ανέβει αδικαιολόγητα το SNR Margin (εδώ είναι στα 14 dB) ακόμα και σε γραμμές με μηδενικά λάθη. Απ' όσο ξέρω δεν έχει βγάλη κανείς άκρη με αυτό το θέμα...

Να σημειωθεί πως μέχρι την περασμένη εβδομάδα με τις βροχές ήμουν γύρω στο 93-98.Αλλα η νοβα για να τσεκάρει την γραμμή τεχνικός έξω από το σπίτι θέλει 20 ευρώ το οποίο είναι κοροϊδία. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από εσωτερική καλωδίωση να δω μήπως φταίει κάτι σε εμένα, το μόνο που μπορώ να δοκιμάσω ακόμα είναι να κουμπώσω ρουτερ κατευθείαν έξω. Τώρα είναι οι απορίες μου είναι οι εξής :

1 είναι από αυτούς το θέμα? 

2 με άλλαξαν πόρτα στην καμπίνα? 

3 η κάνει νούμερα το ρουτερ(h267n) 

*Όταν δούλευα κοσμοτε και ήμουν σ εκείνη την εταιρία την καμπίνα μου την έβγαζε στα 200μετρα βάση μέτρησεως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 9:55 ΠΜ, ordion3 είπε

Να σημειωθεί πως μέχρι την περασμένη εβδομάδα με τις βροχές ήμουν γύρω στο 93-98.Αλλα η νοβα για να τσεκάρει την γραμμή τεχνικός έξω από το σπίτι θέλει 20 ευρώ το οποίο είναι κοροϊδία. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από εσωτερική καλωδίωση να δω μήπως φταίει κάτι σε εμένα, το μόνο που μπορώ να δοκιμάσω ακόμα είναι να κουμπώσω ρουτερ κατευθείαν έξω. Τώρα είναι οι απορίες μου είναι οι εξής :

1 είναι από αυτούς το θέμα? 

2 με άλλαξαν πόρτα στην καμπίνα? 

3 η κάνει νούμερα το ρουτερ(h267n) 

*Όταν δούλευα κοσμοτε και ήμουν σ εκείνη την εταιρία την καμπίνα μου την έβγαζε στα 200μετρα βάση μέτρησεως

 

Ο τεχνικός της nova θα ερθει θα τσεκαρει μεσα, αν δεν εχεις εσωτερικο πρόβλημα τότε δίνει τη βλαβη στον ΟΤΕ και αυτοι κάνουν τα υπόλοιπα. σε αυτη την περίπτωση δεν πληρώνεις 20 ευρώ. ΟΜΩΣ για να ερθει η nova πρέπει να έχεις αποσυνδέσεις αρκετές και ταχύτητα κάτω από 70.

αν τους πεις ότι έχεις πολλά crc θα σου πουν ότι φταει ο χαλκός. όμως με τα πολλά crc δεν εχεις καλή γραμμή.

Τρόπος για να εχεις αποσυνδέσεις υπάρχει.....

Σε εμένα μετα από πολύ καιρό ήρθε συνδυαστικό με nova kai ote ( ο τεχνικός της nova φίλος καλός) . Μου αλλάξανε πόρτα και πλέον έχω, παρόλο που ειμαι μακρια απο το dslam , μηδενικά crc errors. Για πολλα χρόνια και με τη 24αρα καιμε την 50αρα ειχα πααααρα πολλά crc. Τωρα πως ξαφνικά βρέθηκε λύση ???

1 λεπτό πριν, tssotiris είπε

Ο τεχνικός της nova θα ερθει θα τσεκαρει μεσα, αν δεν εχεις εσωτερικο πρόβλημα τότε δίνει τη βλαβη στον ΟΤΕ και αυτοι κάνουν τα υπόλοιπα. σε αυτη την περίπτωση δεν πληρώνεις 20 ευρώ. ΟΜΩΣ για να ερθει η nova πρέπει να έχεις αποσυνδέσεις αρκετές και ταχύτητα κάτω από 70.

αν τους πεις ότι έχεις πολλά crc θα σου πουν ότι φταει ο χαλκός. όμως με τα πολλά crc δεν εχεις καλή γραμμή.

Τρόπος για να εχεις αποσυνδέσεις υπάρχει.....

Σε εμένα μετα από πολύ καιρό ήρθε συνδυαστικό με nova kai ote ( ο τεχνικός της nova φίλος καλός) . Μου αλλάξανε πόρτα και πλέον έχω, παρόλο που ειμαι μακρια απο το dslam , μηδενικά crc errors. Για πολλα χρόνια και με τη 24αρα καιμε την 50αρα ειχα πααααρα πολλά crc. Τωρα πως ξαφνικά βρέθηκε λύση ???

1216835891_.png.b195db477a6adfe75a99f6754e967254.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nova κ εγώ τα ίδια εκεί που συγχρονιζε το ρούτερ στα 90 έπεσε στα 80 χωρίς καμία αλλαγή κ πολλές φορές κάνει βουτιές κ μόνο με επανεκκίνηση στρώνει.Εκανα κ αλλαγή ρούτερ κ εκεί τα πράγματα χειροτέρεψαν.

Επεξ/σία από maotag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μια από τα ίδια στην περιοχή της νέας Φιλαδέλφειας.  ακόμα χειρότερα εγώ από 78 έχω πέσει στα 72-74 αλλά έχω βαρεθεί και εγώ πλέον να ασχολούμαι μαζί τους  αφού δεν βγάζω άκρη. Την τελευταία φορά που ήρθε τεχνικός έκανε μόνο έλεγχο στην είσοδο την πολυκατοικίας μέσα στο σπίτι ούτε καν έκανε έλεγχο και πλήρωσα το 20€. Απλά περιμένω να λήξει το συμβόλαιο να πάω κοσμοτε.

ΥΓ. Από όταν έβαλα 100 νόβα η μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα στον ρούτερ ήταν τα 82.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pkout είπε

Και εγώ μια από τα ίδια στην περιοχή της νέας Φιλαδέλφειας.  ακόμα χειρότερα εγώ από 78 έχω πέσει στα 72-74 αλλά έχω βαρεθεί και εγώ πλέον να ασχολούμαι μαζί τους  αφού δεν βγάζω άκρη. Την τελευταία φορά που ήρθε τεχνικός έκανε μόνο έλεγχο στην είσοδο την πολυκατοικίας μέσα στο σπίτι ούτε καν έκανε έλεγχο και πλήρωσα το 20€. Απλά περιμένω να λήξει το συμβόλαιο να πάω κοσμοτε.

ΥΓ. Από όταν έβαλα 100 νόβα η μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα στον ρούτερ ήταν τα 82.

Δεν λες καλά που έχεις και τόσο... εμείς εδώ στο κέντρο του δήμου αθηναίων και παλεύουμε με τα 8 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να ρίξετε μια ματιά στα στατιστικά της σύνδεσης μου μπας και υπάρχει η δυνατότητα να κάνω κάτι να βελτιώσω την ταχύτητα?

 

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20220123_225853.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για adsl μια χαρά είσαι . Μια φίλη περιοχή Νέα Ιωνία πιάνει 8.

Στις 3/10/2021 στις 6:12 ΠΜ, pkout είπε

Και εγώ μια από τα ίδια στην περιοχή της νέας Φιλαδέλφειας.  ακόμα χειρότερα εγώ από 78 έχω πέσει στα 72-74 αλλά έχω βαρεθεί και εγώ πλέον να ασχολούμαι μαζί τους  αφού δεν βγάζω άκρη. Την τελευταία φορά που ήρθε τεχνικός έκανε μόνο έλεγχο στην είσοδο την πολυκατοικίας μέσα στο σπίτι ούτε καν έκανε έλεγχο και πλήρωσα το 20€. Απλά περιμένω να λήξει το συμβόλαιο να πάω κοσμοτε.

ΥΓ. Από όταν έβαλα 100 νόβα η μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα στον ρούτερ ήταν τα 82.

Πήγα και πήρα από ένα κατάστημα νόβα το καινούργιο μόντεμ που δίνουν το Huawei και η ταχύτητα πλέον έχει ανέβει στα 92-93. Επίσης με το h288a μετα το firmware update version t16 η ταχύτητα είχε ανέβει στα 86. Γενικά το Huawei συγχρονίζει πολύ καλά σε 100αρα σύνδεση εκεί που παρατηρούνται και τα πιο πολλά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...