Προς το περιεχόμενο

Η Google διακόπτει την υποστήριξη του Gmail μέσω Exchange στις νέες συσκευές Windows Phone


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να καταλάβω, τί διαφορά έχει δηλαδή να συνδέσω το Gmail μου με το Outlook για να πηγαίνουν στο δεύτερο τα μηνύματά μου, και στο κινητό απλά να συγχρονίζει το Outlook και να μου τα φέρνει όλα; Εφόσον δεν μιλάμε για αυτόνομη εφαρμογή Gmail, δεν βλέπω κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Χώρια που έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω η MS να μείνει με σταυρωμένα χέρια.

 

Και αυτό είναι μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί η Google πρέπει να κάνει την ζωή της Microsoft ευκολότερη. Άλλωστε ούτε η MS συνήθιζε ποτέ να διευκολύνει τους ανταγωνιστές της ( ;)). Απλά πράματα.

 

Υ.Γ.

Αν τα WP8 αποτύχουν το τελευταίο που θα φταίει είναι η μη υποστήριξη gmail. Αν επιτύχουν το τελευταίο που θα είχε σημασία στην επιτυχία τους θα είναι το gmail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολλες επαφες στο gmail πως κανω μπαμ-μπαμ την μεταφορα σε outlook?

Δυσαρεστα νεα παντως απο την google με ξενερωσε

μεσα απο το outlook.com στις επαφες δινεις τα στοιχεια του gmail σου και τα κανει ολα μονο του το outlook.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Q3 2012 τα windows phone έχουν market share 2% από ότι διαβάζω όποτε ο λόγος που δεν ασχολείται με αυτά η google δεν είναι ο φόβος.

Η κόντρα με την ms και ο "έλεγχος" μπορεί να είναι λόγοι αλλά μην λέμε ότι θέλουμε. Προφανώς τώρα που πήρε κεφάλι το gmail η google αποφασίζει να κάνει ότι πιστεύει ότι τη συμφέρει, κάτι που δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως συμφέρει εμάς βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά...?

Έχω ένα ΝΟΚΙΑ 920 με windows phone 8

Μέχρις στιγμής μέσω της εφαρμογής του κινητού , ελεγχω τα mail μου απο τα 3 gmail accounts μου κάθε 15 λεπτά...

Τι θα αλλάξει στην πράξη;

Δε θα λειτουργεί καν η εφαρμογή ;

Το ότι δε θα αλλάξει τίποτα για τις υπάρχουσες συσκευές σημαίνει ότι προς το παρόν είμαι ΟΚ?

 

Ευχαριστω...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά...?

Έχω ένα ΝΟΚΙΑ 920 με windows phone 8

Μέχρις στιγμής μέσω της εφαρμογής του κινητού , ελεγχω τα mail μου απο τα 3 gmail accounts μου κάθε 15 λεπτά...

Τι θα αλλάξει στην πράξη;

Δε θα λειτουργεί καν η εφαρμογή ;

Το ότι δε θα αλλάξει τίποτα για τις υπάρχουσες συσκευές σημαίνει ότι προς το παρόν είμαι ΟΚ?

 

Ευχαριστω...

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Έχεις κάποιο απο αυτά τα accounts να συγχρονίζει ημερολόγιο και επαφές? Αν όχι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχεις κάποιο απο αυτά τα accounts να συγχρονίζει ημερολόγιο και επαφές? Αν όχι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Απ´οτι θυμάμαι :P όχι (έχω λίγο καιρο το ΝΟΚΙΑ και δεν το έχω μάθει ακόμα)

Το άγχος μου είναι τα mails...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το λιγότερο που μπορώ να πώ είναι ότι υπερβάλλεις. Όλα αυτές οι υπηρεσίες που αναφέρεις μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και στα Windows Phones μέσω εξαιρετικών 3rd party apps.

 

π.χ.

Google Maps-->gMaps

Google Search-->Google (επίσημη εφαρμογή αν και ουσιαστικά είναι ένα bookmark :lol:)

ΥοuTube-->MetroTube (αμφιβάλλω αν είχε επίσημη εφαρμογή η Google θα ήταν καλύτερη)

Google Voice--> Metro Talk

 

Chrome στα Windows Phones όπως και στο iOS δεν πρόκειται να δούμε.

 

Με gdocs δεν έχω ασχοληθεί και ούτε πρόκειται μιας και Office>>>>>>gdocs

Νομιζω φιλε privateer οτι εσύ υπερβαλλεις. Το gmaps στα windows phone ειναι μια χαλια εφαρμοφη και δεν συγκρίνεται σε ευχρηστια' date=' χρηστικοτητα και features με το google maps σε android κ ios.

Επισης σαν αστειο μπορω να λαβω το google search στα windows phone, καμμια σχεση με android κ ios που ειναι η default search engine και σου λυνει τα χερια.

 

Chrome να σε ενημερωσω πως υπαρχει σε ios κ φυσικα κανει sync κ εχεις κοινα bookmark σε iphone, ipad, pc, android phone. Μπορεις ακομα να δεις στο κινητο σου τα tab που ειχες ανοιχτα στο pc σου κ να συνεχισεις το διαβασμα ενος αρθρου που αφησες στη μεση.

 

Επισης το google docs δεν εχει ακριβως σχεση με το office. Και εγω εχω office αλλα οταν ειναι να ανεβασω ενα αρχειο κ να το επεξεργαστω μαζι με αλλους online φυσικα προτιμω το google docs. Δεν ειναι τυχαιο οτι εχει επικρατησει σε τετοιες χρησεις.

 

Το metrotube εχω καιρο να το δοκιμασω, αλλα οταν το ειχα δοκιμασει δεν συγκρινοταν με την εφαρμογη youtube σε android και ios.

 

 

Απ´οτι θυμάμαι :P όχι (έχω λίγο καιρο το ΝΟΚΙΑ και δεν το έχω μάθει ακόμα)

Το άγχος μου είναι τα mails...

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Αφου δεν χρησιμοποιεις push mail(να ερχεται αυτοματα το mail στο κινητο σου την στιγμη που εφθασε στο server της Google), αλλα κανεις ελεγχο καθε 15 λεπτά, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Με την προυποθεση οτο δεν κανεις sync επαφες ή ημερολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gmaps μπορεί να μην εντυπωσιάζει με το UI του αλλά μια χαρά κάνει την δουλεία του. Επίσης οι Bing maps είναι ουσιαστικά οι ΝΟΚΙΑ Maps οι οποίοι είναι εξίσου καλοί. Και υπάρχει το πλεονέκτημα στα Windows Phone 8 του να μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες που θες για offline navigation.

 

Google search αν μου χρειάζεται κάνω μέσα απο τον browser. Δεν χρειάζομαι εφαρμογή για τέτοια θέματα.

 

Για τον chrome φυσικά και ξέρω πως έχει βγεί για iOs αλλά εννοείται πως μιλάω για το παρακάτω:

 

http://arstechnica.com/apple/2012/06/chrome-for-ios-review-syncing-is-great-but-still-just-a-webkit-wrapper/

 

Αν θες πρόσβαση σε gdocs απο ότι είδα πάλι υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή.

 

Metrotube προσωπικά την θεωρώ την καλύτερη YouTube εφαρμογή (ιδίως τώρα που έδωσαν και δυνατότητα να κατεβάζεις τα βίντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gmaps μπορεί να μην εντυπωσιάζει με το UI του αλλά μια χαρά κάνει την δουλεία του. Επίσης οι Bing maps είναι ουσιαστικά οι ΝΟΚΙΑ Maps οι οποίοι είναι εξίσου καλοί. Και υπάρχει το πλεονέκτημα στα Windows Phone 8 να μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες που θες για offline navigation.

 

Google search αν μου χρειάζεται κάνω μέσα απο τον browser. Δεν χρειάζομαι εφαρμογή για τέτοια θέματα.

Το gmaps δεν ειναι μονο οτι εχει κακο ui, υστερει και σε χρηστικοτητα και σε χαρακτηριστικα. Δεν μπορει καν να συγκριθει με το google maps στο android ή στο ios, ουτε καν με τα bing maps.

Το θεμα με το google search ειναι αστειο . Ειναι απιστευτα δυσχρηστο να πρεπει να κανεις 1-2 κλικ παραπανω και να πρεπει να περιμενεις να φορτωσει η σελιδα και μετα να αρχιζεις να γραφεις αυτο που θελεις να κανεις search.

Στις αλλες πλατφορμες απλα γραφεις κατευθειαν αυτο που θελεις να κανεις search. Εσυ προτεινεις να πληκτρολογουμε google.com(ή να το διαλεγουμε μεσω bookmark, δηλαδη 2-3 κλικ), να περιμενουμε να φορτωσει και μετα να αρχιζουμε το search.

Εσυ μπορεις να θεωρεις οτι κατι τετοιο ειναι ευχρηστο και απροβληματιστο, αλλα φανταζομαι ο περισσοτερος κοσμος θα διαφωνει και θα προτιμουσε να αρχιζε κατευθειαν το search του.

 

Για αυτο σου ειπα οτι υπερβαλλεις, γιατι ειπες πχ για αυτα τις 2 υπηρεσιες οτι μπορεις να τις κανεις και στα windows phone με "εξαιρετικα 3rd party apps".

Δεν ειναι ετσι ομως η πραγματικοτητα, ειναι αισθητα υποδεεστερα.

 

Για τον chrome φυσικά και ξέρω πως έχει βγεί για iOs αλλά εννοείται πως μιλάω για το παρακάτω:

 

http://arstechnica.c...webkit-wrapper/

Οχι φιλε privateer δεν ειπες αυτο, ειπες(προφανως απο αγνοια, δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε τα λαθη) οτι δεν υπαρχει chrome στο ios.

Εδω τι εγραψες χαρακτηριστικα:

Chrome στα Windows Phones όπως και στο iOS δεν πρόκειται να δούμε.

 

---------------------------------------------

 

Για να καταλάβω, τί διαφορά έχει δηλαδή να συνδέσω το Gmail μου με το Outlook για να πηγαίνουν στο δεύτερο τα μηνύματά μου, και στο κινητό απλά να συγχρονίζει το Outlook και να μου τα φέρνει όλα; Εφόσον δεν μιλάμε για αυτόνομη εφαρμογή Gmail, δεν βλέπω κανένα ουσιαστικό πρόβλημα. Χώρια που έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω η MS να μείνει με σταυρωμένα χέρια.

Αυτο προυποθετει migrate σε outlook.com (πολλοι χρηστες δυσκολευονται να αλλαξουν) και φυσικα δεν λυνει το προβλημα με το ημερολογιο και τις επαφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το gmaps δεν ειναι μονο οτι εχει κακο ui, ειναι κ ελλειπες. Δεν μπορει καν να συγκριθει με το google maps στο android ή στο ios, ουτε καν με τα bing maps.

Το θεμα με το google search ειναι αστειο . Ειναι απιστευτα δυσχρηστο να πρεπει να κανεις 1-2 κλικ παραπανω και να πρεπει να περιμενεις να φορτωσει η σελιδα και μετα να αρχιζεις να γραφεις αυτο που θελεις να κανεις search.

Στις αλλες πλατφορμες απλα γραφεις κατευθειαν αυτο που θελεις να κανεις search. Εσυ προτεινεις να πληκτρολογουμε google.com(ή να το διαλεγουμε μεσω bookmark, δηλαδη 2-3 κλικ), να περιμενουμε να φορτωσει και μετα να αρχιζουμε το search.

Εσυ μπορεις να θεωρεις οτι κατι τετοιο ειναι ευχρηστο και απροβληματιστο, αλλα φανταζομαι ο περισσοτερος κοσμος θα διαφωνει και θα προτιμουσε να αρχιζε κατευθειαν το search του.

 

Για αυτο σου ειπα οτι υπερβαλλεις, γιατι ειπες πχ για αυτα τις 2 υπηρεσιες οτι μπορεις να τις κανεις και στα windows phone με "εξαιρετικα 3rd party apps".

Δεν ειναι ετσι ομως η πραγματικοτητα, ειναι αισθητα υποδεεστερα.

 

 

Οχι φιλε privateer δεν ειπες αυτο, ειπες(προφανως απο αγνοια, δεν ειναι κακο να παραδεχομαστε τα λαθη) οτι δεν υπαρχει chrome στο ios.

Εδω τι εγραψες χαρακτηριστικα:

 

 

 

Αυτο προυποθετει migrate σε outlook.com (πολλοι χρηστες δυσκολευονται να αλλαξουν) και φυσικα δεν λυνει το προβλημα με το ημερολογιο και τις επαφες.

 

 

 

Ξέρω πολύ καλά τι έγραψα και πως το έγραψα. Επειδή λοιπόν έχω εμπειρία απο ios γνωρίζω ότι ισχύει ότι και στα Windows Phones (δεν επιτρέπονται 3rd party browsers). Για αυτό και είπα ότι δεν πρόκειται να δούμε Chrome.

 

Όσο για το google search αυτό που προτείνω είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή της Google. It works just fine.

 

P.S.: Μπορείς και να κάνεις pin την σελίδα της Google στην Homescreen και να γλυτώσεις τα έξτρα κλικ που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολύ καλά τι έγραψα και πως το έγραψα. Επειδή λοιπόν έχω εμπειρία απο ios γνωρίζω ότι ισχύει ότι και στα Windows Phones (δεν επιτρέπονται 3rd party browsers). Για αυτό και είπα ότι δεν πρόκειται να δούμε Chrome.

 

Όσο για το google search αυτό που προτείνω είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή της Google. It works just fine.

 

P.S.: Μπορείς και να κάνεις pin την σελίδα της Google στην Homescreen και να γλυτώσεις τα έξτρα κλικ που ανέφερες.

Search δεν κανεις μονο απο την homescreen, αλλα κανεις και οταν εισαι μεσα στον browser.

Φυσικα ακομα και στην περιπτωση του pin στην homescreen δεν γλυτωνεις το χρονο φορτωματος της σελιδας του google, στις υπολοιπες πλατφορμες κανεις search κατευθειαν.

 

Εσυ προφανως το θεωρεις ευχρηστο να κανεις παραπανω κλικ κ να περιμενεις, ο περισσοτερος κοσμος προτιμαει να κανει κατευθειαν το search του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...