Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό ΤΣΟΥΦ - προτάσεις για νέο τροφοδοτικό...


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Τσουρουφλίστηκε το τροφοδοτικό μου πριν λίγο :mad: :mad: :mad: οπότε θέλω να μου προτείνετε ένα τροφοδοτικό επώνυμης μάρκας (όχι turbo-x ή noname) οικονομικό και οπωσδήποτε αθόρυβο.

Η σύνθεση μου είναι:

 

cpu: core 2 duo E6600

mobo: asus p5k-pro

gpu: asus nvidia 9800GTX+

 

το τροφοδοτικό που κάηκε ήταν ένα Raptoxx 750W.

 

Θα ήθελα αν γίνεται να μπορεί να στηρίξει το PC σε μία αναβάθμιση στο κοντινό μέλλον (με κάναν i5 για παράδειγμα)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε μαρκα θα πηγαινα σε corsair.μπορει να ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα αξιζουν τα λεφτα τους.εχει διαφορες σειρες .απο την πιο φτηνη με 3 χρονια εγγυηση μεχρι την επομενη 5 χρονια και η πιο καλη με 7 χρονια εγγυηση.τωρα se watt αν δεν εχεις καμια αδηφαγα καρτα η δεν σκοπευεις σε μελλοντικη αναβαθμιση να πας σε κατι τρελο σε καρτα γραφικων δεν χρειαζεται τρελλα Watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η μαλακία είναι ότι αυτές τις μέρες ψηνόμουν για μία αναβαθμισούλα αλλά τώρα που θα φύγει κάνα 100άρι για τροφοδοτικό θα φάει αναβολή η αναβάθμιση. Αλλά πιστεύω πως καμιά 750αριά watt φτάνουν και για μία αναβάθμιση σε CPU σε λίγο καιρό. Δε σκοπεύω για αναβάθμιση κάρτας γραφικών στο άμεσο μέλλον αλλά και να πάρω άλλη κάρτα δεν πρόκειται να πάρω καμιά διαστημική που να θέλει 1000watt :P

Απλά οι i5, i7 δε ξέρω τι απαιτήσεις έχουν (αν αναβαθμίσω αργότερα)

 

Πάντως το τροφοδοτικό που είχα δεν το είχα δει να δουλεύει πάνω απο 200W ούτε καν σε παιχνίδια! Και μου κάνει εντύπωση γιατί η κάρτα γραφικών μου νομίζω πως προτείνει 450-500W....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβάλλεις φίλε μου!!!

 

100€ για τροφοδοτικό με το σύστημα που έχεις, πεταμένα λεφτά...

 

Ακόμη και αναβάθμιση να κάνεις σε i5 ή i7 (καθόλου ενεργοβόροι), με ένα καλό 500w θα είσαι κομπλέ!

 

Για τώρα αλλά και να είσαι και καλυμμένος για μελλοντική αναβάθμιση (αφού δε σκοπεύεις και για ενεργοβόρα κάρτα γραφικών:

 

https://www.skroutz....lus-Bronze.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η μαλακία είναι ότι αυτές τις μέρες ψηνόμουν για μία αναβαθμισούλα αλλά τώρα που θα φύγει κάνα 100άρι για τροφοδοτικό θα φάει αναβολή η αναβάθμιση. Αλλά πιστεύω πως καμιά 750αριά watt φτάνουν και για μία αναβάθμιση σε CPU σε λίγο καιρό. Δε σκοπεύω για αναβάθμιση κάρτας γραφικών στο άμεσο μέλλον αλλά και να πάρω άλλη κάρτα δεν πρόκειται να πάρω καμιά διαστημική που να θέλει 1000watt

Απλά οι i5, i7 δε ξέρω τι απαιτήσεις έχουν (αν αναβαθμίσω αργότερα)

 

Πάντως το τροφοδοτικό που είχα δεν το είχα δει να δουλεύει πάνω απο 200W ούτε καν σε παιχνίδια! Και μου κάνει εντύπωση γιατί η κάρτα γραφικών μου νομίζω πως προτείνει 450-500W....

προτεινουν 450-500watt διοτι εχεις και αλλα πραγματα πανω στο pc οχι μονο την καρτα.;)

β.δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις οι ι5.τωρα αν θες να δωσεις 100 για τροφοδοτικο πας στην Gaming series των corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβάλλεις φίλε μου!!!

 

100€ για τροφοδοτικό με το σύστημα που έχεις, πεταμένα λεφτά...

 

Ακόμη και αναβάθμιση να κάνεις σε i5 ή i7 (καθόλου ενεργοβόροι), με ένα καλό 500w θα είσαι κομπλέ!

 

Για τώρα αλλά και να είσαι και καλυμμένος για μελλοντική αναβάθμιση (αφού δε σκοπεύεις και για ενεργοβόρα κάρτα γραφικών:

 

https://www.skroutz....lus-Bronze.html

 

Κοίταζα το ίδιο σε 600άρι.

Δηλαδή η μόνη ανάγκη για επιπλέον ισχύ θα είναι από την κάρτα και όχι από CPU. Για παράδειγμα (λέεεμε τώρα) μία GTX 660 θα τη σηκώνει ένα 600άρι τροφοδοτικό; (απλά από περιέργεια για να μπω στο κλίμα της κατανάλωσης των καρτών)

 

προτεινουν 450-500watt διοτι εχεις και αλλα πραγματα πανω στο pc οχι μονο την καρτα. ;)

β.δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις οι ι5.τωρα αν θες να δωσεις 100 για τροφοδοτικο πας στην Gaming series των corsair.

Μα εντάξει τι να τραβήξει τόση ισχύ; Ο σκληρός δίσκος? :P

Άσε διαβάζω για την gaming σειρά (κάτι GS700) ότι ανοιγοκλείνει ο ανεμιστήρας τους ανάλογα με την κατανάλωση ισχύς και κάνει σπαστικό θόρυβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το googlareis Μπορεις να βρεις την πραγματικη καταναλωση μιας καρτας.σαν πιο γενικο κανονα περισσοτερο ρευμα τρωνε οι καρτες α.που εχουν gddr5 β.ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.που εχουν ενα molex τροφοδοσιας εξαπινο μετα αυτες που εχουν πχ 2 εξαπινα και μετα οι καλες που βλεπεις με ενα 8πινο ενα 6 πινο αμα τα θυμαμαι σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για CX600 με βλέπω. Αλλά από Ελλάδα γιατί από ότι βλέπω 57 λίρες είναι 70 ευρώ οπότε κι στην Ελλάδα ίδια τιμή έχει.

 

Πάντως κοιτάζω να έχουν και 2 x 6pin για κάρτα γραφικών για να μην μπλέκω με αντάπτορες από 2x4pin σε 6πινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλα απο το εξωτερικο εχει και ταχυδρομικα συνηθως.εκτος αν βρεις κανα πιο φτηνο σε κανα ebay

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταζα το ίδιο σε 600άρι.

Δηλαδή η μόνη ανάγκη για επιπλέον ισχύ θα είναι από την κάρτα και όχι από CPU. Για παράδειγμα (λέεεμε τώρα) μία GTX 660 θα τη σηκώνει ένα 600άρι τροφοδοτικό; (απλά από περιέργεια για να μπω στο κλίμα της κατανάλωσης των καρτών)

 

http://www.anandtech...epler-family/16

 

Δε ξέρω αν θα τη χρησιμοποιήσεις στο τέρμα που λέμε (θέλεις μεγάληοθόνη κτλ), αλλά και να το κάνεις το 500άρι psu είναι υπεραρκετό, το οποίο αποδίδει πάνω από 400w με 80+ efficiency.

Εσύ με i5 κι ότι άλλο θα έχεις στο σύστημα (πχ 8gb ραμ, ssd κτλ) θα χρειάζεσαι max 350w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα καλο ειναι να μην φτανεις το τροφοδοτικο στα ακρα οποτε το να ειναι και 100 watt παραπανω απο αυτο που θα χρησιμοποιησεις δεν ειναι κακο.αν και 600 αρι να παρεις θα εισαι αρκετα παραπανω εκτος αν παρεις την καρτα των 500 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και 600 αρι να παρεις θα εισαι αρκετα παραπανω εκτος αν παρεις την καρτα των 500 ευρω.

 

Αυτό ακριβώς λέω! Από αυτά που μας έγραψε λοιπόν, σίγουρα δε πάει για τόσο ακριβή, απαιτητική κάρτα, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι συμφωνώ! Αφού έχει βάλει το budget στα 100€ και καλοβλέπει αναβάθμιση, τότε πάει εδώ:

 

https://www.skroutz....lar-TX550M.html

 

... και είναι άρχοντας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...