Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό ΤΣΟΥΦ - προτάσεις για νέο τροφοδοτικό...


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείται ότι συμφωνώ! Αφού έχει βάλει το budget στα 100€ και καλοβλέπει αναβάθμιση, τότε πάει εδώ:

 

https://www.skroutz....lar-TX550M.html

 

... και είναι άρχοντας. ;)

όπα εντάξει αν μπορώ να πάρω κάτι αξιόλογο με κάνα 70άρι αντί για 100 δε θα πω όχι. Εγώ ψήθηκα για αυτό http://www.you.gr/b2...07781169A8166D1

Εκτός αν έχει κάνα μειονέκτημα που δε γνωρίζω. Πέρα από την εγγύηση που είναι 2 χρόνια λιγότερη από το άλλο που μου έδωσες. Δε καταλαβαίνω γιατί είναι περισσότερα watt αλλά πιο φθηνό!

 

Όπως μου τα λέτε φαντάζομαι πως δε θα χρειαστώ μεγαλύτερο ακόμα και αναβάθμιση να κάνω σε κάναν i5 και πολύ αργότερα κάρτα γραφικών. (των 150-200 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γίνει γραφικός λέγοντας τα ίδια και τα ίδια... :-(

 

Ας δούμε τι λέει η ίδια η Corsair (για ακόμα μία φορά):

CX Series:

CX Series™ power supply units are an excellent choice for basic system builds and desktop PC computer upgrades. CX Series PSUs are available in a variety of power configurations, and include features that are normally found only on premium power supplies.

 

Δεν βάζω και την VS γιατί είναι ακόμα χειρότερη σειρά (κάτω από την CX) αλλά παρ' όλα αυτά αρκετοί την προτείνουν εδώ γιατί είναι Corsair... Με άλλα λόγια, όχι ότι είναι κακά τροφοδοτικά, αλλά δεν κάνουν για παιχνιδο-PC και είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ για την ποιότητά τους. Θα έπρεπε να είναι 15-20 ευρώ κάτω.

 

Σε Corsair κοιτάς από ΤΧ και πάνω. Και τα GS είναι μια πάρα πολύ κακή αγορά, κυρίως γιατί με τα ίδια χρήματα σχεδόν παίρνεις ΤΧ (κοινώς πολύ καλύτερο). Όλα τα PSU της εν λόγω φτιάχνονται πλέον από την CWT, και μόνο η κορυφαία ΑΧ έχει μείνει στην Seasonic. Όχι ότι φυσικά δεν είναι καλή η CWT (τουναντίον) αλλά Seasonic δεν είναι.

 

Για μένα, μακράν του 2ου η καλύτερη αγορά στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή για την κατηγορία τιμής που ψάχνεις, είναι τα PSU της XFX τα οποία είναι της Seasonic Και έχουν όλα 5 χρόνια εγγύηση (ακόμα και αυτά που κάνουν <50 ευρώ). Το PRΟ-550 είναι ότι πρέπει για σένα: https://www.skroutz....re-Edition.html

 

Για κάτι πιο φθηνό η German-Series της ΤΤ, η οποία ειπώθηκε παραπάνω (παράγονται από την HEC). Τρελό VFM και αυτά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γίνει γραφικός λέγοντας τα ίδια και τα ίδια... :-(

 

Ας δούμε τι λέει η ίδια η Corsair (για ακόμα μία φορά):

CX Series:

 

 

Δεν βάζω και την VS γιατί είναι ακόμα χειρότερη σειρά (κάτω από την CX) αλλά παρ' όλα αυτά αρκετοί την προτείνουν εδώ γιατί είναι Corsair... Με άλλα λόγια, όχι ότι είναι κακά τροφοδοτικά, αλλά δεν κάνουν για παιχνιδο-PC και είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ για την ποιότητά τους. Θα έπρεπε να είναι 15-20 ευρώ κάτω.

 

Σε Corsair κοιτάς από ΤΧ και πάνω. Και τα GS είναι μια πάρα πολύ κακή αγορά, κυρίως γιατί με τα ίδια χρήματα σχεδόν παίρνεις ΤΧ (κοινώς πολύ καλύτερο). Όλα τα PSU της εν λόγω φτιάχνονται πλέον από την CWT, και μόνο η κορυφαία ΑΧ έχει μείνει στην Seasonic. Όχι ότι φυσικά δεν είναι καλή η CWT (τουναντίον) αλλά Seasonic δεν είναι.

 

Για μένα, μακράν του 2ου η καλύτερη αγορά στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή για την κατηγορία τιμής που ψάχνεις, είναι τα PSU της XFX τα οποία είναι της Seasonic Και έχουν όλα 5 χρόνια εγγύηση (ακόμα και αυτά που κάνουν <50 ευρώ). Το PRΟ-550 είναι ότι πρέπει για σένα: https://www.skroutz....re-Edition.html

 

Για κάτι πιο φθηνό η German-Series της ΤΤ, η οποία ειπώθηκε παραπάνω (παράγονται από την HEC). Τρελό VFM και αυτά.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γίνει γραφικός λέγοντας τα ίδια και τα ίδια... :-(

 

Ας δούμε τι λέει η ίδια η Corsair (για ακόμα μία φορά):

CX Series:

 

 

Δεν βάζω και την VS γιατί είναι ακόμα χειρότερη σειρά (κάτω από την CX) αλλά παρ' όλα αυτά αρκετοί την προτείνουν εδώ γιατί είναι Corsair... Με άλλα λόγια, όχι ότι είναι κακά τροφοδοτικά, αλλά δεν κάνουν για παιχνιδο-PC και είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ για την ποιότητά τους.

το καλο με την corsair οτι ακομα και το χειροτερο ειναι καπως ποιοτικο με σχεση τα Nonames η κατι τροφοδοτικα που ναι μεν ειναι φτηνα αλλα δεν ξερεις τι ξημερωνει αυριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο με την corsair οτι ακομα και το χειροτερο ειναι καπως ποιοτικο με σχεση τα Nonames η κατι τροφοδοτικα που ναι μεν ειναι φτηνα αλλα δεν ξερεις τι ξημερωνει αυριο.

+1.000. ... 000 φορές σε αυτό. Η CORSAIR μάπα τροφοδοτικό ΔΕΝ βγάζει. Ενώ ας πούμε μια από τις διές μου αγάπες η Thermaltake έχει βγάλει και βγάζει ακόμα (Litepower). Απλά το έχει εκμεταλλευτεί αυτό στο έπακρο και πλέον αρκετά από τα PSU της δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Θέλει να γίνει Enermax, αλλά γνώμη μου είναι από την στιγμή που δεν είσαι κατασκευαστής, δύσκολα να το καταφέρεις αυτό.

 

Κλασσικό παράδειγμα των παραπάνω είναι αυτό που είπα στο προηγούμενο post. Τα Core-series της XFX είναι δυο κλάσεις καλύτερα από τα CX και πωλούνται στα ίδια (μην πω φθηνότερα...). H καρδιά των Core series είναι το μέχρι πρόσφατα κορυφαίο Seasonic S12-ii. Ξεπεράστηκε πλέον από τα τωρινά X-series της Seasonic και την προηγούμενη γενιά την έδωσε ως OEM. Μιλάμε είναι μέρα με την νύκτα με τα CX!

 

Και παλιότερα είχαμε να λέμε και για το κορυφαίο support της Corsair, το οποίο σε εμάς τους "πονηρούς" τους Ελληνάρες μας βόλευε μια χαρούλα. Πάνε όμως οι εποχές που σου έλεγε "Κύριε μην μπαίνετε στον κόπο να μας στείλετε το χαλασμένο, θα στείλουμε εμείς καινούριο και πετάξτε το παλιό". Κι ο νοών νοείτω τι κάναν μερικοί... Πλέον τους στέλνεις με χρέωση δική σου το παλιό, και αφού το παραλάβουν και το ελέγξουν σου στέλνουν το νέο. Ότι κάνουν όλοι οι μεγάλοι δλδ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τώρα με μπερδέψατε με όλα αυτά :fear:

Δηλαδή δεν πάω στο corsair CX600... XFX όμως μου φαίνεται λίγο δυσεύρετο σε γνωστά καταστήματα. Όπως επίσης και thermaltake δε βλέπω να έχουν και πολλά μαγαζιά. Δε θέλω να ψάχνω μια βδομάδα να βρω μαγαζί και μετά να περιμένω και 10 μέρες να το παραλάβω.

 

Πάντως αν μπορέσω να γλιτώσω έστω και 20-30 ευρώ από το 100αρικο που υπολόγιζα καλύτερα για την τσέπη μου γιατί δε μου περισσεύουν...

 

Με άλλα λόγια: corsair από σειρά TX και άνω (δηλαδή ξεφεύγουμε από το 100αρικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

value for money

ότι πληρώσεις παίρνεις και δεν τα σκάς απλά για τ'όνομα!!!

 

πάρε το XFX απο visionstudio που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω

 

63,5€ + 6,5€ μεταφορικά και αντικαταβολή = 70€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τώρα με μπερδέψατε με όλα αυτά :fear:

Δηλαδή δεν πάω στο corsair CX600... XFX όμως μου φαίνεται λίγο δυσεύρετο σε γνωστά καταστήματα. Όπως επίσης και thermaltake δε βλέπω να έχουν και πολλά μαγαζιά. Δε θέλω να ψάχνω μια βδομάδα να βρω μαγαζί και μετά να περιμένω και 10 μέρες να το παραλάβω.

 

Πάντως αν μπορέσω να γλιτώσω έστω και 20-30 ευρώ από το 100αρικο που υπολόγιζα καλύτερα για την τσέπη μου γιατί δε μου περισσεύουν...

 

Με άλλα λόγια: corsair από σειρά TX και άνω (δηλαδή ξεφεύγουμε από το 100αρικο)

Τα "γνωστά" μαγαζιά σε γδέρνουν επίσης.

 

Το VisionStudio (από Θεσσαλονίκη) ας πούμε είναι ένα πάρα πολύ καλό μαγαζί, με άκρως ανταγωνιστικές τιμές, που δεν κρατάει όμως stock. To παραγγέλνεις από εκεί και σε 3-5 μέρες θα έρθει μια Courier σπίτι σου, θα της δώσεις τα χρήματα και θα πάρεις το PSU (αντικαταβολή λέγεται).

http://www.visionstu...id=24102&cat=17 (θα σου βγει κοντά στα 70)

http://www.visionstu...id=27539&cat=17 (θα σου βγει κοντά στα 65)

 

Και φυσικά δεν είναι το μόνο.

 

EDIT

Ορίστε και από Eshop (πάλι στα 70)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.664003

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια: corsair από σειρά TX και άνω (δηλαδή ξεφεύγουμε από το 100αρικο)

 

Όχι φίλε, μη τρελαίνεσαι. Δηλαδή εγώ που έχω το Aerocool VP550 τι πρέπει να κάνω? Να το δώσω λόγω του κατεβατού που έγραψε ο φίλος παραπάνω και καταντάει γραφικός, όπως ο ίδιος λέει?

 

Πάρε το Corsair CX600 και θα είσαι μια χαρά άνετος, στο υπογράφω. Τα χρήματα που διαθέτουμε είναι πάνω απ' όλα. Με 70€ και κάτι ψιλά λοιπόν το Corsair είναι πολύ καλή επιλογή. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες επιλογές στα ίδια ή και λίγο λιγότερα χρήματα, μη κολλάμε τόσο πολύ σε ονόματα - βεντέτες κτλ.

 

Τα "γνωστά" μαγαζιά σε γδέρνουν επίσης.

 

Το VisionStudio (από Θεσσαλονίκη) ας πούμε είναι ένα πάρα πολύ καλό μαγαζί, με άκρως ανταγωνιστικές τιμές, που δεν κρατάει όμως stock.

 

Τεράστιο μειονέκτημα για μένα. Η διαθεσιμότητα είναι πρωταρχικός παράγοντας αξιολόγησης ενός καταστήματος του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

value for money

ότι πληρώσεις παίρνεις και δεν τα σκάς απλά για τ'όνομα!!!

 

πάρε το XFX απο visionstudio που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω

 

63,5€ + 6,5€ μεταφορικά και αντικαταβολή = 70€

χαχα ναι μετά το κατάλαβα το VFM για αυτό το έσβησα από το ποστ μη γίνω ρόμπα αλλά τελικά προλάβατε και το είδατε.

 

Το thermaltake το βλέπω λίγο κινεζοκατάσταση από την φωτογραφία :P Πιο σοβαρό φαίνεται το XFX.

Μάλλον καταλήγω στο XFX 550 PRO αλλά σε περίπτωση λέμε τώρα που χρειαστώ σέρβις τι κάνω; Μένω Αθήνα όχι Θεσσαλονίκη ώστε να το πάω στο κατάστημα...

Επίσης μήπως είναι λίγα 550W για μία μελοντική αναβαθμισούλα; Αυτό φοβάμαι περισσότερο. (αα και τον θόρυβο του ανεμιστήρα φυσικά!!!)

 

@giokou Άσε και το RaptoXx μου το πρότεινε γνωστός που έχει μαγαζί αλλά από ότι φαίνεται ένα TurboX θα άντεχε περισσότερο... Για αυτό και ρωτάω εδώ μπας και πάρω κάτι πιο αξιόπιστο αυτή τη φορά, να μπορώ να το εμπιστευτώ και σε περίπτωση που αφήσω το PC 2 μέρες ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τώρα με μπερδέψατε με όλα αυτά :fear:

Δηλαδή δεν πάω στο corsair CX600... XFX όμως μου φαίνεται λίγο δυσεύρετο σε γνωστά καταστήματα. Όπως επίσης και thermaltake δε βλέπω να έχουν και πολλά μαγαζιά. Δε θέλω να ψάχνω μια βδομάδα να βρω μαγαζί και μετά να περιμένω και 10 μέρες να το παραλάβω.

 

Πάντως αν μπορέσω να γλιτώσω έστω και 20-30 ευρώ από το 100αρικο που υπολόγιζα καλύτερα για την τσέπη μου γιατί δε μου περισσεύουν...

 

Με άλλα λόγια: corsair από σειρά TX και άνω (δηλαδή ξεφεύγουμε από το 100αρικο)

 

Να παρεις αυτα που σου προτεινει ο ninos...ακουσε τον,κατι ξερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε, μη τρελαίνεσαι. Δηλαδή εγώ που έχω το Aerocool VP550 τι πρέπει να κάνω? Να το δώσω λόγω του κατεβατού που έγραψε ο φίλος παραπάνω και καταντάει γραφικός, όπως ο ίδιος λέει?

 

Πάρε το Corsair CX600 και θα είσαι μια χαρά άνετος, στο υπογράφω. Τα χρήματα που διαθέτουμε είναι πάνω απ' όλα. Με 70€ και κάτι ψιλά λοιπόν το Corsair είναι πολύ καλή επιλογή. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες επιλογές στα ίδια ή και λίγο λιγότερα χρήματα, μη κολλάμε τόσο πολύ σε ονόματα - βεντέτες κτλ.

Όσο υπάρχουν τύποι ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ σαν και εσένα, δυστυχώς εγώ θα συνεχίσω να γίνομαι γραφικός. Και δεν είχα κανένα σκοπό να σε χαρακτηρίσω (δεν το έχω κάνει ποτέ και σε κανένα forum), αλλά εκείνα τα έντονα γράμματα που έβαλες με B/I λίγο με ειρωνεία μου κάνουν. Κι αν έχεις σκοπό να το συνεχίσεις, το επόμενο Post σου θα φάει report.

 

Και στο θέμα μας τώρα. Εσύ αυτά κατάλαβες με όλα αυτά που έγραφα? Μήπως εννοούσα το ακριβώς αντίθετο? Εν προκειμένω ποιος είναι το όνομα στο παράδειγμά μας, η Corsair ή η XFX? Αν δεν κατάλαβες λοιπόν καλά, ας το πω με πιο απλά ελληνικά. Με τα 70 ευρώ του Corsair-CX παίρνει κάτι δυο κλάσεις καλύτερο. Αν εσύ λοιπόν υποστηρίζεις ότι δεν είναι έτσι, ας το συζητήσουμε σε αυτήν την βάση. Αλλά πρώτα να ψαχτείς λίγο, γιατί κάτι μου λέει πως δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

 

Και ποτέ δεν του πρότεινα να πάει σε TX. Είπα ότι τα Corsair τροφοδοτικά, αρχίζουν και γίνονται "ελκυστικά" από την σειρά ΤΧ και πάνω, που είναι όμως έξω από το budget του TS. Να αξίζουν τα χρήματά τους με άλλα λόγια. Γιαυτό και του προτάθηκαν δύο άλλα, καλύτερα και φθηνότερα από το CX-600. Γιατί να μην πάρει δηλαδή με τα ίδια € του κάτι καλύτερο?

 

Και για να μην αφήσουμε και σύννεφα να πλανόνται, και με το CX μια χαρά θα είναι. Για πόσα χρόνια όμως? Και με ποια VGA πάνω? Ξέρεις φαντάζομαι (και ελπίζω) πως τα PSU χάνουν σε απόδοση κάθε μέρα που περνάει. Και εκεί φαίνεται ο σχεδιασμός ενός ποιοτικού και καλοδουλεμένου τροφοδοτικού. Αν το ένα σου δίνει το 70% σε δύο χρόνια και το άλλο παίζει στα +90 πιστεύεις δεν έχει διαφορά?

 

Τεράστιο μειονέκτημα για μένα. Η διαθεσιμότητα είναι πρωταρχικός παράγοντας αξιολόγησης ενός καταστήματος του είδους.

 

On-Line shopping λέγεται... Μόνο το Amazon (και άλλα παρόμοιου μεγέθους καταστήματα) ξέρω να εχουν stock σε είδη πληροφορικής. Αν κρατούσε stock το VS με την γκάμα των προϊόντων που έχει, θα είχε κλείσει προ πολλού.

 

@.::NikoS::.

Τα German-Series της ΤΤ είναι η Smart σειρά με ειδική παραγγελία για την Γερμανία και έχουν βγει μόνο τρία μοντέλα, 430-530 και 630W. Είναι λίγο κάπως το κοκκίνο-κίτρινο αλλά είναι πολύ καλά τροφοδοτικά. Ειδικά για τα χρήματά τους. Προφανώς και σε άλλους δεν άρεσε, και άλλαξε το χαρτάκι πλέον και έρχονται με το ίδιο των Smart, μόνο που λέει πάνω Berlin. Οι φώτο μάλλον έχουν ξεμείνει:

http://www.thermalta...x?id=C_00001784

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις απειλές αλλού, τι report και αηδίες? Για ποιο λόγο report? Εγώ δεν έκανα χαρακτηρισμούς, ούτε ειρωνεύτηκα. Εσύ το κάνεις, αλλά χαλάλι σου! :mrgreen:

 

και με το CX μια χαρά θα είναι.

 

I rest my case._

 

:X

 

*

On-Line shopping λέγεται

 

Ναι, πάλι ειρωνεία, αλλά και πάλι χαλάλι σου βρε! :mrgreen:

Και τα υπόλοιπα του είδους online shopping προσφέρουν, αλλά έχουν αξιοπρεπέστατο stock.

 

 

* Φίλε Νίκο η επιλογή είναι δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...