Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό ΤΣΟΥΦ - προτάσεις για νέο τροφοδοτικό...


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά μερικοί είστε αχαρακτήριστοι και δεν σέβεστε απολύτως τπτ...

 

Ναι ''φίλε'' gioku για εσένα μιλάω.. ποιος είσαι εσύ ρε τσουτσέκι που θα μιλήσεις έτσι για ένα παιδι που έχει αποδείξει απειρες φορές τις γνώσεις του, ειδικά όσο αφορά τα τροφοδοτικά... αντε ξεκαβάλα λίγο και μαθε να σεβεσαι καποια πράγματα διοτι μπορει ο nino να χαρακτηρίζεται απο την ευγένια του και την ηρεμία αλλα εγώ δεν!!

 

Ξεστραβώσου ... διαβασε και μαθε 10 πραγματα για τροφοδοτικά, τιμες κτλ και μετά έλα να το παίξεις έξυπνος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπερνάω όλα τα υπόλοιπα και μένω στην ουσία.

 

Υπονοείς το Πλαίσιο (γιατί δεν φαντάζομαι ποιον άλλον θα εννοείς με corsair) και μιλάς για stock? ΔΛΔ μιλάς σοβαρά τώρα και βγαίνεις και στα forum και προτείνεις και στους άλλους τι να αγοράσουν?

 

Μιλώντας πάντα για PSUs, το Πλαίσιο έχει τα υπέροχα και βαριά TurboX (όποιος έχει αδύναμη καρδιά και δεν αντέχει το πολύ γέλιο να μην κάνει κλικ στο Link) και τα Corsair. Και αν πας από κοντά να αγοράσεις, οι "αλήτες" ισχυρίζονται πως δεν έχουν διαθέσιμα Corsair και σου προτείνουν να πάρεις τα ισάξια TurboX τους :shock: Και το stock προκύπτει γιατί έχουν "φυσικά" μαγαζιά. Αλλιώς σιγά μην είχαν τίποτα (και καλά θα κάναν).

 

Να δουμε αντίστοιχα την γκάμα του VS (και του κάθε άλλου eshop ελληνικού, για να μην ισχυριστεί και κανείς πως έχω και τίποτα με το μαγαζί)? Έχω ακούσει και τα καλύτερα για Msystems/MGManager και Digital Master. Απλά το VS έχει την μεγαλύτερη γκάμα από κάθε άλλο και γιαυτό μιλάμε εν προκειμένω. Οι συγκρίσεις θα ήταν τραγελαφικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μερικοί είστε αχαρακτήριστοι και δεν σέβεστε απολύτως τπτ...

 

Ναι ''φίλε'' gioku για εσένα μιλάω.. ποιος είσαι εσύ ρε τσουτσέκι που θα μιλήσεις έτσι για ένα παιδι που έχει αποδείξει απειρες φορές τις γνώσεις του, ειδικά όσο αφορά τα τροφοδοτικά... αντε ξεκαβάλα λίγο και μαθε να σεβεσαι καποια πράγματα διοτι μπορει ο nino να χαρακτηρίζεται απο την ευγένια του και την ηρεμία αλλα εγώ δεν!!

 

Ξεστραβώσου ... διαβασε και μαθε 10 πραγματα για τροφοδοτικά, τιμες κτλ και μετά έλα να το παίξεις έξυπνος!!

 

 

Μια χαρά ευγενικός είμαι. Δεν έκανα χαρακτηρισμούς ούτε ειρωνεύτηκα ούτε απείλησα.

 

Δε φταίω εγώ αν εσύ δεν είσαι ήρεμος, όπως διαλαλείς.

 

Τσουτσέκι, καβάλα και γκαβός δεν είμαι πάντως.

 

 

Αναφέρεσαι στο Πλαίσιο και μιλάς για stock? ΔΛΔ μιλάς σοβαρά τώρα και βγαίνεις και στα forum και προτείνεις και στους άλλους τι να αγοράσουν?.

 

Ποιος μίλησε για Πλαίσιο???

 

Πάλι ειρωνεύεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GothmogGr, χαλαρά και δεν υπάρχει λόγος. Νομίζω ξεφύγαμε όλοι και μαμήσαμε και το thread του παιδιού. Ας το αφήσουμε κάπου εδώ και μήπως θα ήταν καλύτερο ένας Mod Να σβήσει και τα τελευταία posts...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι προσπαθει καποιος να την "πει" στον νινο και συγκεκριμενα πανω σε τροφοδοτικα δεν τον περιμενα :P

 

μην ειστε ξεροκεφαλοι μερικοι,μαθεται να ακουτε και να πληροφοριστε καλυτερα πριν ποσταρετε κατι και συγκεκριμενα οταν συνεχιζετε να το υποστηριζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν πας από κοντά να αγοράσεις, οι "αλήτες" ισχυρίζονται πως δεν έχουν διαθέσιμα Corsair και σου προτείνουν να πάρεις τα ισάξια TurboX τους :shock: Και το stock προκύπτει γιατί έχουν "φυσικά" μαγαζιά. Αλλιώς σιγά μην είχαν τίποτα (και καλά θα κάναν).

 

Σωστά.Είχα πάει πρόσφατα να πάρω ένα τροφοδοτικό corsair και δεν υπήρχε στο κατάστημα (ενώ στη σελίδα έλεγε "άμεσα διαθέσιμο") και μου λένε να πάρω ένα Turbo-x που είναι εξίσου καλό με τα Corsair.Είναι μετά για κλωτσίδια ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πηρα το XFX 550 PRO, απο το visionstudio, και το επελεξα χαρη στα παιδια που το προτιναν, για δυο λογους. !ον γιατι θεωρειτε μια καλη λυση, με 528Watt στην +12v, δηλαδη αυτο που δηλωνει στο δινει οντως και επισης το 2ο ηταν τα 5χρονια αντι 3 των υπολοιπων. Με 62€ νομιζω ηταν απ τις καλυτερες αγορες μου. Και μονο που θα πιασεις το κουτι και δεις το βαρος καταλαβαινεις, οτι δεν ειναι κουφιο, κινεζο μηχανημα.

Ελπιζω να βοηθησα, καλη επιλογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο on-topic

Επίσης μήπως είναι λίγα 550W για μία μελοντική αναβαθμισούλα; Αυτό φοβάμαι περισσότερο. (αα και τον θόρυβο του ανεμιστήρα φυσικά!!!)

 

Ξέχασα να σου απαντήσω σε αυτό. Η τάση όλου του HW είναι για λιγότερο ενεργοβόρα συστήματα. Ήδη ο Kepler πυρήνας της NVidia καεί πάρα πολύ λίγα, ενώ το GK110/114 (οι νέες GTX7xx) θα καίνε ακόμα λιγότερα. Και με τις ανακοινώσεις της η AMD πάει κάπου προς τα εκεί για την νέα σειρά 8xxx. Και φαντάσου ήδη η 7xxx καταναλώνει πολύ λιγότερα από την 6xxx και αυτή με την σειρά της από την 5xxx

 

Αντίστοιχα οι νέοι Haswell της Intel που έρχονται το 2013, θα επικεντρωθούν εκεί. ΔΛΔ θα παίρνεις τι ίδιες επιδόσεις με έναν Ivy Bridge αλλά με 10-18W κατανάλωση :o Τέλος το στοίχημα των Steamroller της AMD (οι Bulldozers-next) είναι να βελτιστοποιήσουν την απόδοση/W που έχουν οι τωρινοί Piledriver που ως γνωστόν... καίνε πολύ (όταν κλοκαριστούν ... ώστε να έχουν καλές επιδόσεις... και φαύλος κύκλος.

 

Γιατί στα λέω όλα αυτά. Γιατί με ένα επώνυμο και ποιοτικό τροφοδοτικό της τάξεως των 500-600W (και αν το κάνουμε σε Α που είναι τα σημαντικά πάνω από 40-42) θα μπορείς να βάλεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ από το τωρινό ή μελλοντικό HW. Αν φυσικά το μυαλό σου πάει για CF/SLI εκεί πρέπει να δεις κάτι άλλο (~700W).

 

Και από ησυχία μην σε απασχολεί. Όλα τα καλά νέα τροφοδοτικά είναι αθόρυβα. Τα πολύ καλά ειδικά (το XFX και το TX από αυτά που συζητήσαμε) ο ανεμιστήρας τους είναι κλειστός κατά το 99% της λειτουργίας τους. Οπότε από θόρυβο... ~0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πηρα το XFX 550 PRO, απο το visionstudio, και το επελεξα χαρη στα παιδια που το προτιναν, για δυο λογους. !ον γιατι θεωρειτε μια καλη λυση, με 528Watt στην +12v, δηλαδη αυτο που δηλωνει στο δινει οντως και επισης το 2ο ηταν τα 5χρονια αντι 3 των υπολοιπων. Με 62€ νομιζω ηταν απ τις καλυτερες αγορες μου. Και μονο που θα πιασεις το κουτι και δεις το βαρος καταλαβαινεις, οτι δεν ειναι κουφιο, κινεζο μηχανημα.

Ελπιζω να βοηθησα, καλη επιλογη...

 

Ελιωσα... :-D :-D :-D

panosem,μην με παρεξηγησεις,δεν ειναι για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL, δένει με αυτό που έβαλα για τα TurboX. Δυστυχώς (ή ευτυχώς για τους αδαείς) το βάρος ενός τροφοδοτικού είναι ένας δείκτης για την ποιότητά του. Κι αυτό γιατί όσο πιο πολλές ψύκτρες βάζεις μέσα για την απαγωγή της θερμότητας από τα ευαίσθητα ηλεκτρονικά, τόσο βαραίνει (αλλά και ακριβαίνει) ένα τροφοδοτικό.

 

Άλλο αυτό όμως, και άλλο να κάνεις μια διαφημιστική καμπάνια και να την στηρίξεις εκεί και να βγάλεις και ζυγαριά!. Από εσωτερικό σχεδιασμό φυσικά και προστασίες τάσεων αλλά και regulators ούτε λόγος :)

 

Φυσικά κάποιοι έξυπνοι Κινέζοι έχουν εκμεταλλευτεί αυτήν την ιδιότητα (του βάρους) και έχουν βγάλει κάτι σειρές με αυξημένο ατσάλι μέσα, ώστε απλά να αυξάνει το βάρος τους και ο άλλος να νομίζει ότι κάτι πήρε

(θα θυμηθώ την μάρκα και θα την πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε, πριν ειχα εναν κινεζο πανω, και ηταν σαν ψευτικο. Αυτο δε συνεπαγεται οτι εχει πιο καλα ποιοτικα υλικα?

 

Α, το xfx ειναι απο κατω τοσο ανοιχτο που βλεπεις τα παντα μεσα, δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο, δλδ να μην ανεβαζει θερμοκρασιες, ή κακο, να παιρνει περισσοτερες σκονες..

 

 

Ειδα οτι σ αυτο που γραψα και ελιωσες dimpa16 απαντησε ηδη ο nino. Οποτε δε χρειαζεται να απαντησω και γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω να γελασω ετσι κανα χρονο μου θυμισε εποχη ΧΑΡΥ ΚΛΥΝ το βιντεο με το πλαισιο

επισης ψηθηκα κι εγω για το XFX το χτυπαω στεγνα διχως 2τερη σκεψη

ευχαριστω και για την ψυχαγωγια και την πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...