Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό ΤΣΟΥΦ - προτάσεις για νέο τροφοδοτικό...


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να επιστρεψουμε στο θεμα μας....παρε το xfx που λεει ο ninos30 ή το thermaltake που σου προτειναμε και οι δυο...μην φτασεις στα 70 ευρω για το corsair δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος οταν στα ιδια (και λιγοτερα λεφτα) βρισκεις τα 2 παραπανω τροφοδοτικα.

 

Η αγορα ενος σοβαρου τροφοδοτικου δεν ειναι αστειο πραγμα και δυστυχως το προσπερναμε πολλες φορες και κανουμε εκπτωσεις στην ποιοτητα και στην τιμη ενω δεν πρεπει....αξιοποιησε σωστα τα χρηματα σου και παρε ο,τι πιο ποιοτικο μπορεις ειναι πολυ πιο σημαντικο κομματι του συστηματος απο οσο νομιζουν οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΚ, αυτό που και οι δυό μας με τον Γιάννη καταλήξαμε στα pms, είναι ότι όταν επείγει το θέμα (καμμένο τροφοδοτικό), η διαθεσιμότητα παίζει τον πρωταρχικό ρόλο κι όχι το εξεζητημένον του πράγματος. Με το cx500 που υπάρχει σχεδόν παντού διαθέσιμο στα 60κάτι €, θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του και θα είναι καλυμμένος αν τυχόν (όπως είπε) κάνει αναβάθμιση με gpu έως 200€. ;)

 

Δεν είπε κανείς να πάρει το πρώτο τυχαίο τροφοδοτικό που θα βρει. :P

 

Αν όμως δε βιάζεται και μπορεί να μείνει δίχως pc για κάποιες μέρες, τότε αλλάζουν τα πράγματα. Τόσο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις (όχι για αυτές που προσπαθούν να αποδείξουν ποιος την έχει μεγαλύτερη :lol: )

Δε ψήνομαι και πολύ για το TT (αν και περισσότερα βαττ για να μου φύγει και το άγχος που έχω περί καταναλώσεων) Με βλέπω για XFX από το visionstudio απλά δεν έχω καταλάβει και πολύ καλά την σχέση ποιότητας-watt-τιμή μιας και δε βγάζω άκρη βλέποντας μερικά corsair 600W στα 75-80 ευρώ αλλά σε άλλη σειρά της ίδιας μάρκας λιγότερα Watt με ίδια χρήματα! Και εκεί προφανώς παίζει το θέμα ποιότητας-απόδοσης το οποίο δε καταλαβαίνω αλλά δε πειράζει :P

 

Επίσης ευχαριστώ ninos30 για τις αναλύσεις που έκανες περι μειωμένης κατανάλωσης στο μέλλον και γενικότερα, αλλά με ανησυχεί το φαινόμενο ότι ο ανεμιστήρας θα ανοιγοκλείνει.... Γιατί διάβασα κάπου σχόλια για ένα corsair GS series το οποίο το χαρακτήριζαν κάποιοι ως πολύ ενοχλητικό σε θέμα θορύβου το γεγονός ότι μία σταμάταγε και ξεκίναγε ο ανεμιστήρας.

 

 

@giokou και επείγει και δεν επείγει. Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα παλιό 350W που ούτε καν τροφοδοτεί την κάρτα γραφικων και στα 2 βισματα που έχει οπότε λειτουργεί η μισή :P Εντάξει μπορώ να αντέξω έτσι αφού το PC κουτσά στραβά δουλεύει.

 

Τελικά για XFX τι γίνεται σε περίπτωση που θέλω σέρβις; Υπάρχει Αθήνα, ή πρέπει να φύγει το τροφοδοτικό για visionstudio ώστε να το στείλουν εκείνοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε απο Αθηνα και διαθεσιμο: http://www.computerb...893&keyword=xfx (Μπορει να λεει 2 χρονια εγγυηση, αλλα ειναι του καταστηματος.) Γνωστος που αγορασε το ιδιο τροφοδοτικο απ'το ιδιο καταστημα, πληροφορηθηκε οτι με ενα απλο register (δωρεαν φυσικα), ισχυουν κανονικα τα 5 χρονια εγγυησης του κατασκευαστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε απο Αθηνα και διαθεσιμο: http://www.computerb...893&keyword=xfx (Μπορει να λεει 2 χρονια εγγυηση, αλλα ειναι του καταστηματος.) Γνωστος που αγορασε το ιδιο τροφοδοτικο απ'το ιδιο καταστημα, πληροφορηθηκε οτι με ενα απλο register (δωρεαν φυσικα), ισχυουν κανονικα τα 5 χρονια εγγυησης του κατασκευαστη.

Αμφιβάλλω αν είναι όντως διαθέσιμο γιατί στην παρένθεση λέει κατόπιν παραγγελίας. Θα πάρω τηλέφωνο αύριο να δω. Να ρωτήσω κάτι που ξέχασα. Τι εννοεί: 1x 6+2 pin PCI express, 1x6pin PCI express? Το πρώτο βύσμα που λέει 6+2pins, τα 2 να φανταστώ είναι στον αέρα δίπλα με το 6πινο όπως είναι τα 4 της μητρικής που πάνε δίπλα στα 20; (επειδή χρειάζομαι 2χ6pins για την κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατοπιν παραγγελιας σε 2-3 εργασιμες, σημαινει οτι απ'τη στιγμη που θα το παραγγειλεις, θα το εχεις σε 2-3 εργασιμες (προφανεστατα.. :P) Το "2" διπλα στο 6pin του pcieX16 σημαινει οτι το 6pin μπορει να γινει 8pin (με παρεμφερη τροπο οπως ανεφερες για το 24pin της μητρικης), σε περιπτωση που βαλεις καποια πιο ενεργοβορα καρτα.. Εσυ θα χρησιμοποιησεις κανονικα τα 2 6pin σου.. Οποτε don't worry.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5 ετη εγγυησης τα παιρνεις, μονο μεσω δηλωσης του προιοντος στο σαιτ της XFX. αλλιως στο μανουαλ λεει οτι ισχυει 3ετης εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα Link.png Site: εδώ τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν είναι διαθέσιμο στο κατάστημα αλλά στις αποθήκες τους οπότε το φέρνουν στο μαγαζί σε 2-3 μέρες... Αλλά οκ από το να το πάρω από Θεσσαλονίκη και να πληρώσω και έξοδα αποστολής και να μου πάει 70 ευρώ, καλύτερα πιστεύω είναι από το computerbeast. Ελπίζω να μην είναι κάνα μουφομάγαζο και να μου πουλήσουν καμιά απομίμηση κινεζιά σαν XFX :lol:

 

Thanks και για την διευκρίνηση του βύσματος 6+2pins.

 

Για την εγγύηση βλέπω τώρα στην επίσημη σελίδα (γιατί χτες δεν φόρτωνε ολόκληρη η σελίδα) ότι δίνει 2 χρόνια και με register 5. Κάτι μου λέει ότι θα μπλέξω με αυτή τη διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις υπερβολικό άγχος για πολλά πράγματα που δεν θα έπρεπε. Ούτε θα σε κοροϊδέψει κανείς στο Computer-Shop, ούτε θα μπλέξεις με το register. Μια απλή διαδικασία είναι, σαν να εγγράφεσαι σε οποιοδήποτε site πχ Insomnia (με μόνο επιπλέον το Serial Number του τροφοδοτικού). Α, και με το μάτι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν ένα τροφοδοτικό είναι καλό ή όχι ;) (στο ΤΤ αναφέρομαι).

 

Μην συγκρίνεις το GS με κάτι που είναι από Seasonic. Έχει την φήμη ότι παράγει τα πιο αθόρυβα τροφοδοτικά. Και δλδ θα προτιμούσες ένα τροφοδοτικό που ο ανεμιστήρας θα λειτουργούσε συνέχεια? Δεν είναι λίγο οξύμωρο αυτό? Και νομίζω ότι έχεις παρανοήσει και τον θόρυβο που παράγουν αυτά. Αμφιβάλω αν ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σύγχρονο (επώνυμο) τροφοδοτικό ακούγεται, εκτός αν ακουμπήσεις το κεφάλι σου πάνω του.

 

Τέλος αν θέλεις να σου εξηγήσω παραπάνω για τα Watt/απόδοση που ρωτάς, το κάνουμε. Αλλά νομίζω θα μπερδευτείς γιατί αντιλαμβάνομαι πως δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στο HW. Ένα να κρατήσεις. Τα WATT έχουν μικρή σημασία. Κι αυτό γιατί πολλές φορές δηλώνονται τα peak-Watts που μπορεί να αποδώσει ένα PSU, που μπορεί να το κάνει αυτό για 1-2 δευτερόλεπτα (δυστυχώς ο νόμος τους το επιτρέπει). Έτσι ένα PSU μπορεί να αποδώσει 700W peak αλλά μόλις 450W continuous. Αυτό που μετράει είναι η απόδοση σε Α στην +12V, γιαυτό σου είπα ένα PSU που να δίνει τουλάχιστον 40-42Α. Είναι λοιπόν πολύ σύνηθες, ένα PSU με καλύτερη αρχιτεκτονική να αποδίδει περισσότερα Α με λιγότερα WATT από ένα χειρότερης.

(και στο παράδειγμά μας το 630W Berlin της ΤΤ δίνει 45Α το XFX-PRO-550W 44A, ενώ το CX-600v2 μόλις 40Α... είδες γιατί δεν κοιτάμε τα Watt?) Και πρόσεξε αυτά είναι όλα καλά PSU. Αν πάμε σε Κινεζιές, θα δεις από 600W να αποδίδουν 20-25A...

 

Όπως επίσης τα πρώτα, θα τα δίνουν πιο σταθερά, με καλύτερο efficiency και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στην πορεία του χρόνου. Αυτά δεν μπορείς να τα διαβάσεις πουθενά στα specifications των PSUs (εκτός από τα Α). Και για αυτό υπάρχουν τα φαινόμενα που ανέφερες. πχ

Corsair TX-850

Corsair AX-760

Πίστεψέ με, καμία σχέση το δεύτερο από το πρώτο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ninos30: Aπλη ερωτηση, με ποια σειρα της Seasonic συγκρινονται τα ΑΧ της corsair;

 

εδω πχ;

 

http://www.amazon.co.uk/Seasonic-X-850-Watt-Power-Supply/dp/B004ETEFTK/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1355746360&sr=8-7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλικ πιο κάτω. Η Χ/Platinum ακόμα δεν έχει δοθεί ως OEM. Τα ΑΧ είναι customized για την Corsair. Δεν υπάρχουν σε άλλη συνεργαζόμενη εταιρία με την Seasonic

 

Αλλά παρ' όλα αυτά η Corsair δίνει 7 χρόνια σε αυτά ενώ η Seasonic 5 για τα X/Platinum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ninos30 μια και σε βρηκαμε ας ρωτησω κι εγω κατι.....τα platinum που εχει βγαλει η enermax οπως αυτο http://www.skroutz.gr/s/394260/Enermax-Platimax-750W.html σε συγκριση με τα seasonic ειναι ανωτερα??απο αποψη ποιοτητας καθαρα και χωρις να λαβουμε υποψη την τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ninos30

 

Έχεις δίκιο αγχώνομαι για μλκιες :P Θα το παραγγείλω από εκεί είναι και το πιο φθηνό κατάστημα στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό. Πουθενά αλλού δεν το είδα 61,5ευρώ.

Το register προϊόντων στις μαμά εταιρίες δεν μου αρέσει διότι ζητάνε διεύθυνση τηλέφωνα κλπ και δε θέλω να δίνω τα στοιχεία μου χωρίς λόγο (γιατί πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να ξέρουν την διεύθυνση μου.)

 

Όσο για τα watt με αυτά που μου λες πλέον θα κοιτάζω τα ampere και όχι τα watt χαχα. Εμπειρία οκ μέτρια έχω αλλά με τίποτα δεν γνωρίζω τόσα πράματα πάνω στα τροφοδοτικά ειδικά όπως εσύ. Δε θα με χάλαγε να μάθω παραπάνω πράματα για τα watt/απόδοση αλλά δε θέλω να σε κουράζω (αρκετά σε κούρασα με όλο μου το άγχος και τις χαζές ερωτήσεις) οπότε πιστεύω πως είναι αρκετά αυτά που μου είπες. Σε ευχαριστώ και πάλι και γενικώς και όλους όσους ασχολήθηκαν :)

 

Απλά εγώ πάλι είμαι σε δίλημμα :lol: (ανάμεσα στο TT Berlin και στο XFX 550PRO) το berlin έχει και αποσπώμενα καλώδια ή είδα λάθος; Είναι και πιο φθηνό αλλά το βρίσκω μόνο στο visionstudio άρα +έξοδα. Αλλά αν έχει αποσπώμενα καλώδια το σκέφτομαι μήπως το προτιμήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Orpheas

Είναι δυο ιερά τέρατα. Είναι άδικο να μπούμε καν στην διαδικασία να συγκρίνουμε PSUs αυτών των εταιριών. Αυτών και άλλων 2-3 ακόμα (Superflower, Delta, Sirtec και κάποιες άλλες λίγο χαμηλότερα). Απλά εγώ(και όχι μόνο) έχω αδυναμία στα Seasonic. Έτσι για πλάκα θα βάλω ένα απόσπασμα από το review του Χ-Platinum από το site του JonnyGuru που ως γνωστόν είναι αυθεντία στα PSUs:

post-71156-0-91617000-1355751788_thumb.png

 

Δες τι λέει στα mediocre/bad :-D

http://www.jonnyguru...Story5&reid=264

Πάρε και το αντίστοιχο από το X-GOLD

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story5&reid=235

 

@Nikos

Τηλέφωνα και τέτοια δεν ζητάνε. Διεύθυνση ίσως. Δώσε ψεύτικη αν δεν γουστάρεις. Το μόνο που θα δώσεις σίγουρα σωστό είναι το Όνομά σου, ένα email και το serial Number. Ελπίζω να μην είσαι από αυτούς που υστεριάζουν με τα προσωπικά δεδομένα, αλλά από την άλλη έχουν Φατσοβιβλίο (FB) και εκεί όλα φόρα-παρτίδα (έχω 2-3 τέτοιους κολλητούς, πανάθεμά τους...)

 

To Berlin όχι δεν έχει. Αφού βρήκες το XFX πάρε αυτό. Είναι καλύτερο από το Berlin ;)

Σε modular θα πιάσουμε τα ~100. Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου βάλω δύο τροφοδοτικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...